Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Mersul pe jos

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
timi4

timi4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.05.2008
As dori niste raspunsuri cu privire la mersul pe jos.Cat ma ajuta mergand pe jos 6 km pe zi ?
as dori niste pareri

#2
pixmov

pixmov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 13.10.2009
6km? cred ca atata face oricine zilnic mergand de ici-colo... Mai  bine dute in parc si alearga

#3
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Depinde pentru ce ai nevoie. Daca vrei doar ca sa faci miscare, e bine. Sunt persoane care pur si simplu nu merg pe jos, doar cu masina, si la servici au activitate sedentara. Daca vrei sa slabesti trebuie sa mergi in ritm alert, sau mai bine, sa alergi.

#4
alinateo2004

alinateo2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.06.2009
Ba te ajuta foarte mult mersul pe jos. Tonifica si slabeste.
Evident, trebuie sa fie un mers viguros (aproape de alergat), nu plimbare.
Revenind la solutia mentionata mai sus, cea cu alergatul, nu pune niciodata in balanta cele doua. La o adica... 6 km de mers ard aproximativ aceleasi calorii ca si 6 km de alergat. Partea cu alergatul este mai rentabila daca iei in calcul timpul (intr-adevar, 30 de minute de mers nu fac cat 30 de minute de alergat).

Eu personal iti recomand mersul, mai ales daca ai ceva mai multe kg in plus. Nu suprasoliciti inima (asa cum ai face la alergat, mai ales daca nu ai practicat sport pana acum), in plus pentru slabire ai nevoie sa obtii un puls in limite normale, nu sa iti bata inima de nici nu poti sa scoti 2-3 cuvinte (asa cum se intampla de obicei in timpul alergarii daca nu ai deja conditie fizica). Tu vrei activitati fat burning, nu activitati cardio.

Deci da, sunt petru mers si nu e adevarat ca 6 km faci in fiecare zi in mod curent (in ziua de azi ma indoiesc ca o persoana normala face mai mult de 2 in total, si asta cu indulgenta). 6 km pe zi la o viteza acceptabila inseamna 40-50 minute, ceea ce e bine (daca o faci zilnic e perfect).

Ca si idee, cel mai indicat este sa incepi cu mersul pana te acomodezi, apoi poti alterna cu perioade de alergat (pe care sa le maresti treptat, de la 1 minut la 2 etc, pana ajungi doar sa alergi).

Spor la mers!

#5
timi4

timi4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.05.2008
deci e clar ca 6km pe langa ce merg normal ziua si pe langa alti km cu bicicleta si activitate intensa.
6km in ritm alert am uitat sa mentionez nu in plimbare clar :D
dar cam in cat timp incepe sa se vada ceva(nu prea vreau sa tin regim din ala strict)
merg pe jos 5 zile din 7 pt ca merg la scoala (am renuntat la masina si autobuz etc.) 3 km dus-3 km intors vreau ca sa mai scad in greutate sa mai las jos din grasime :D

Edited by timi4, 12 May 2010 - 13:30.


#6
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Oricum am lua-o, 6 km încet nu-i mare lucru decât pentru o persoană cu greutate foarte mare, ar trebui ajutat și cu deficit caloric dacă este pentru slăbit. Dar ca exercițiu de ce nu, stai afară nu-n casă.

PS: E complet falsă ideea cu distanță egală -> număr de calorii egale.
Un articol legat de asta: http://www.runnerswo...-8402-0,00.html

@timi4
Scuze, nu am văzut că ai scris.
Contează doar cât introduci în corp și cât consumi. Dacă mănânci mult peste ceea ce consumi, nu o să-ți scadă stratul de grăsime.

Edited by Aries(ro), 12 May 2010 - 13:35.


#7
timi4

timi4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.05.2008
greutate am intre 91-94 kg la 1,84 inaltime.am oasele foarte grele.burta nu prea cred ca am(nu prea stiu in ce consta si cum o intelege fiecare p.s poate imi explicati voi).am muschi tari dar stratul de grasime ii acopera...cand stau jos se vede dar cand sunt in picioare primele 3-4 patratele se vad aproximativ...de la distanta.(daca intelegeti ce vreau sa zic).in acelasi context zona aceea este tare si nu simt grasime.

postati cei care cititi pls pareri m-ar ajuta foarte mult

Edited by timi4, 12 May 2010 - 13:48.


#8
stefan_JJ

stefan_JJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 04.10.2009
mersul pe jos te ajuta doar daca il faci in maini :)

#9
bugsiiy

bugsiiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 26.11.2006
Mersul pe jos este o pierdere de timp, parerea mea. Mai bine castigi timp mergand cu masina/mijloc de transport in comun, iar timpul castigat il folosesti sa alergi in parc sau pe banda.

#10
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Nu slabesti daca mergi pe jos 6 km, e o prostie. Cred ca e la fel de imbecil cum am vazut la televizor un baiat care avea un dipozitiv in mana si ii calcula la o duduie, care era la "shopping", cate calorii a ars in urma acelei activitati. Ca sa slabesti trebuie in primul rand, sa tii regim alimentar, si in al doilea rand, sa depui efort fizic deosebit.

Tu ai grasime in jurul taliei si pe abdomen, si nu ai "patratele". Patratele apar in urma antrenamentului si a regimului alimentar.

#11
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Mersul nu slabeste foarte mult, dar si el ajuta, cel putin la mine a ajutat.

Este chiar sanatos sa se mearga pe jos, ajuta destul de mult.

#12
Radu_159

Radu_159

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 03.02.2010
Depinde cu ce viteza mergi. Daca mergi cu 2 km/ora degeaba.

#13
timi4

timi4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.05.2008

 Radu_159, on 12th May 2010, 19:11, said:

Depinde cu ce viteza mergi. Daca mergi cu 2 km/ora degeaba.
merg 3 kilometri in 20 min

#14
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

 timi4, on 12th May 2010, 14:28, said:

dar cam in cat timp incepe sa se vada ceva

(nu prea vreau sa tin regim din ala strict)
1. Noi de unde sa stim ? Depinde ce mananci..cata miscare faci..depinde de metabolismul tau..etc..etc..etc.
2. Stii vorba aia urata dar cat se poate de adevarata : Nu se poate si cu ..... in c*r si cu sufletu'n rai.

#15
timi4

timi4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.05.2008
eu vb in general ...parerea voastra sa imi ziceti daca un om normal care mananca normal 3 mese pe zi (aici depinde cum e invatat stomacul sa isi faca provizii sau nu si daca nu 5 mese pe zi) poate slabi mergand pe jos un anumit nr. de km in cazul meu aproximativ 6km.

#16
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Întrebarea este formulată greșit asta e tot. Dacă ai nevoie (și mănânci) de 2000 kcal zilnic și consumi 300 peste din mersul ăla da; dacă nu, nu.
Oricum cei 9 km/oră cu care zici că-i faci pe ăia 6 km sunt arhisuficienți. Am dubii că poți merge la viteza aia însă...

#17
timi4

timi4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.05.2008

 Aries(ro), on 13th May 2010, 14:58, said:

Întrebarea este formulată greșit asta e tot. Dacă ai nevoie (și mănânci) de 2000 kcal zilnic și consumi 300 peste din mersul ăla da; dacă nu, nu.
Oricum cei 9 km/oră cu care zici că-i faci pe ăia 6 km sunt arhisuficienți. Am dubii că poți merge la viteza aia însă...

=)) alternez cu fuga si mers in ritm alert :D am zis cam 3 km aproximativ 20 min ...uneori ii fac in 25 min-30 min si daia na....ms oricum pt raspuns

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate