Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

[CUM] Colet UK - Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
eiscremmann

eiscremmann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.08.2007
Urmeaza sa primesc un colet din Anglia, care va veni prin Royal Mail Airmail, fara optiunile "signed for" sau "airsure". Are cineva idee cam cat va dura sau daca este uzual sa fie surpriza ca pachetul sa se piarda in tranzit (avand in vedere ca nu am acizitionat nicio alta optiune)? Multumesc anticipat!

#2
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

 eiscremmann, on 7th March 2010, 12:08, said:

Urmeaza sa primesc un colet din Anglia, care va veni prin Royal Mail Airmail, fara optiunile "signed for" sau "airsure". Are cineva idee cam cat va dura sau daca este uzual sa fie surpriza ca pachetul sa se piarda in tranzit (avand in vedere ca nu am acizitionat nicio alta optiune)? Multumesc anticipat!
Eu le primesc de regula cam in 5 zile - ma refer la pachetele de pe ebay.
Dar in 3 ani mi s-a intamplat de 2 ori sa treaca 1 luna pana au venit.

#3
eiscremmann

eiscremmann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.08.2007

 Jonica76, on 7th March 2010, 14:17, said:

Eu le primesc de regula cam in 5 zile - ma refer la pachetele de pe ebay.
Dar in 3 ani mi s-a intamplat de 2 ori sa treaca 1 luna pana au venit.

Si in cazul meu este vorba tot de un pachet de pe ebay. Deci sa ma astept sa vina destul de repede. Multumesc

#4
YoYo_man

YoYo_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 14.05.2004
am comandat de la un user ebay din Anglia un colet si a venit in 4 zile.....de obieci nu depaseste termenul asta....cele din Germania mi-au ajuns cam la o sapt 10 zile iar din china minim o luna :)

#5
danch

danch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2010
Esicremmann, ai primit coletul? Ma aflu in aceeasi situatie, a plecat spre mine un pachet din Anglia si am constatat ulterior ca nu am posibiliate de track&trace, ceea ce-mi da fiori...

Am cumparat de multe ori de pe ebay din diverse tari si de fiecare data am primit, dar e prima oara cand nu pot urmari.

Edited by danch, 27 March 2010 - 17:36.


#6
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008
am primit diverse colete din Anglia in 3-7 zile (ebay, amazon....)

#7
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Salut! Ma adresa in primul rand romanilor si celor din Romania care doresc sa aduca colete din UK.
Am avut PROASTA inspiratie sa apelez la aceasta firma pentru a aduce un colet spre Romania.

I-am luat de pe acest site:

http://coletarie.co.uk/

crezand ca sunt seriosi cum spun. Am stabilit detaliie, i-am dat un SMS cu adresa de unde e coletul l-a ridicat pe data de 8 August si urma pe date de 15-16 august sa fie in Romania.
Bun, aflu ca s-a facut pick-up-ul pe data de 8 August.

Azi ca tot omul, sun si eu (totusi e Luni) sa aflu si eu cu coletul ce e, banuiand ca maine trebuie sa ajunga in tara (16 august).Nu zic ca numarul de telefon e un mobil din UK (deci dinou costuri extra)

Sun odata, nimic.Sun a doua oara, nimic. Sun a treia oara...in sfarsit mi se raspunde:

Discutia I:

Intreb ce e cu coletul, unde e.
"A pai sa vezi ca o fi ca o pati....ca s-a stricat masina.Acum e in depozit la noi"
Pai si e problema mea ca s-a stricat masina?! pe mine de ce nu m-a anuntat nimeni de situatia asta?

"A pai sa vedeti ca o fi ca o pati, ca pleca maine, ajunge duminca sau lunea viitoare.Ca atunci cand s-a stricat masina, am uitat coletul in masina aia, si a plecat masina fara coletul tau.Ca l-am ridicat personal eu, ca..."In fine nici o noima.
Zic ok, da-ti adresa unde e depozitul dumneavoastra.

"Pai de ce?! "
Uite asa, doresc ca alta firma sa ridice coletul si sa ocupe de coletul meu.Dumneavoastra m-ati dezamagit.Am vb una si vad ca nu v-ati tinut de cuvant.
Incepe sa imi dicteze el in sila, in scarba, de nu intelegeam nimic. Zic, trimite-ti-mi un SMS cu adresa exacta.

"A pai si eu nu sunt platit ca m-am plimbat 40 de mile ca l-am ridicat, ca alea?!"
Nu e problema mea, zic.Daca coletul venea maine, cum ne-am inteles, nu era nici o problema.Vreau sa imi spuneti unde e adresa si sa rezolvam problema.

"A ca nu stiu ce, ca am treaba...ca va duc coletul inapoi de unde l-am luat"...a inceput sa bolboroseasca pe acolo, mi-a inchis telefonul in nas. Nici macar nu avea de gand sa discute cu mine, sa o rezolvam civilizat!

Va dati seama ca m-au apucat spumele.Sun odata, de 2 ori, de 3 ori, de 4 ori...abia a 5-a oara imi raspunde o doamna.Probabil nevasta-sa.


A doua discutie telefonica:

Zic, cu domnul Tiberiu.
"A, nu e aici.Are treaba"

Pai as dori sa stiu cum facem cu coletul.Am inteles, l-ati ridicat, vi s-a stricat masina.Bun. De ce nu am fost anuntat de incident?! Pana la urma am un colet, sunt banii mei acolo, e o valoare, sunt bani munciti, nu furati, e dreptul meu sa stiu ce se intampla cu coletul si unde e! As dori o adresa de unde sa-l ridic si sa rezolvam problema cat mai elegant posibil.

"A ca...pe noi ne-a costat bani sa-l ridicam"
Si pe mine ma costa enorm mai mult ca am un colet care nu stiu unde e, nu imi spuneti nimic de el, si mai mult -nu a venit la timp !
Daca va faceati treaba in timp util, nu aveam nici o problema sa va platesc.

In timpul asta intervine barbasu cred, si ma ia direct:

"A ca ce m*** mati suni, ca te f** in gura, ca azi e sarbatoare, ca ce vrei de la mine, ca te bag in mata! Ca noi sarbatorim azi !"
Deja raman blocat...ii zic domnule vb civilizat ca nu te-am injurat, nu nimic! E dreptul meu, sa stiu unde imi sunt bunurile !

"Sa te f*** in gura !"
Si a inchis

Normal ca l-am mai sunat de 4-5 ori sa lamurim problema! Adica deja...asta e de-a dreptul inimaginabil !
Asa cred astia ca isi fac clienti ?!

Sincer nu stiu ce sa fac cu astfel de "firma" :| De fapt deja ma gandesc sa-l reclam la politie. Nu stiu ce e mai bine sa fac.
As dori sa imi vad pana una alta coletul recuperat.

Oricum strang informatii despre acest individ, si tot aflu cine e si de unde sa-l iau -in caz ca imi da teapa.
Numele lui se pare ca e Antohi Tiberiu.
Si-a pus si site-ul.Deci clar el e:

http://www.facebook....100001387152292

Multumesc facebook !


Cam asta e povestea.Sfatul meu, evitati aceasta "firma" !

Acum ce ma sfatuiti sa fac?

Edited by M4V3RiCk_, 15 August 2011 - 20:47.


#8
nigh7ang3l

nigh7ang3l

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 22.07.2007
Daca te ajuta cu ceva

Edited by nigh7ang3l, 15 August 2011 - 22:47.


#9
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Ar fi o idee sa-l reclami la OPC-ul englezesc daca are firma acolo sau aici ca vad ca are firma si la noi.
   Sau sa vorbesti cu expeditorul si sa-l reclame el,poate stie mai bine legile.
  Aveti,tu sau expeditorul ,vreun act cu el?


   L.E:Nu cred ca i s-a stricat nicio masina,n-are colete si mai asteapta sa nu vina pe gol ca nu-si scoate banii pe cursa.

Edited by alexa32, 15 August 2011 - 22:56.


#10
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 nigh7ang3l, on 15th August 2011, 23:45, said:

Daca te ajuta cu ceva: 1 & 2.

Multumesc.Informatia e chiar de folos :)

Nu stiu sigur daca sunt ei.Mai sunt si alte firme cu tib-trans, dar investighez.
Dupa codul CAEN ei ar fi (firma transport si denumire)

Pe alte forum-uri zic, ca ar trimite marfa din Suceava cu FAN in restul tarii.Dar nu stiu care mai e afacerea ptr ei.
La un colet de 5-10 kile, fan-ul taxeaza destul de serios.

Eu incerc sa le aflu adresa din Londra, sa trimit pe cineva sa ridice coletul de acolo.

 alexa32, on 15th August 2011, 23:47, said:

Ar fi o idee sa-l reclami la OPC-ul englezesc.
   Sau sa vorbesti cu expeditorul si sa-l reclame el,poate stie mai bine legile.
  Aveti,tu sau expeditorul ,vreun act cu el?

Eh aici, e buba.Am zis expeditorului sa nu dea coletul fara un act, sau fara sa aiba vreo semnatura ceva.
In cazul asta e si vina expeditorului.Daca a dat coletul fara semnatura, fara nimic.

Edited by M4V3RiCk_, 15 August 2011 - 22:51.


#11
nigh7ang3l

nigh7ang3l

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 22.07.2007

 M4V3RiCk_, on 15th August 2011, 23:51, said:

Eu incerc sa le aflu adresa din Londra, sa trimit pe cineva sa ridice coletul de acolo.

La ca moaca de pampalau are in poza de pe facebook prevad un domiciliu mobil, pe minim 4 roti.

#12
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
aici se spune altceva:

http://www.romani-on...livravri-colete

Aflu pana la urma unde  e.Si din ce citesc acolo, si-a facut un obicei din a raspunde in 2 peri.

Edited by M4V3RiCk_, 15 August 2011 - 22:57.


#13
nigh7ang3l

nigh7ang3l

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 22.07.2007
Era ceva usor perisabil ce ai cumparat ?  :excl:

#14
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 nigh7ang3l, on 16th August 2011, 00:12, said:

Era ceva usor perisabil ce ai cumparat ?  :excl:

Nu, nici vorba.Rezista lejer 24 de luni in ambalaj.

#15
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Ce primesc de la individ:

Culmea nesimtirii:


coletul este la noi la depozit in londra. daca doriti sa intrati in posesia lui, achitati la orice filiala urgent curier 17? pentru matinal suceava, cu mentiunea tiberiu, apoi cand eu am confirmarea ca avem banii, puteti trimite o adresa din londra unde sa il livram

a doua optiune este sa asteptati inca o saptamana sa ajunga la dv



si va rog nu ma mai deranjati telefonic cu insulte si convorbiri stresante inutile


****************
Antohi Tiberiu
00447511081989
00447523825212

*******************
http://www.tiberiu.co.uk
*******************

Cu mail-ul asta dovada as putea sa ma duc la politie si sa-l dau in gat pentru inselatorie + santaj !
Plus ca si fiscul din UK ar fi foarte interesat de activitatea lui.

Auzi la el! Insulte ! Ca il iau la intrebari ce a pazit o saptamana.

#16
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009

 M4V3RiCk_, on 16th August 2011, 15:26, said:

Cu mail-ul asta dovada as putea sa ma duc la politie si sa-l dau in gat pentru inselatorie + santaj !
Plus ca si fiscul din UK ar fi foarte interesat de activitatea lui.
Pai si ce astepti?

#17
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 Lost_Prophet, on 16th August 2011, 22:14, said:

Pai si ce astepti?

Coletu`.Sa zicem ca am cazut oarecum la o intelegere.
Sa vad daca se tine de ea.

Edited by M4V3RiCk_, 16 August 2011 - 23:56.


#18
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Rezolvat.Mi-a ajuns coletul in cele din urma, dupa 2 saptamani, in loc de 1 cat era prevazut.

Nervi, draci, nopti nedormite, iara daca ai tupeul sa intrebi de starea coletului esti eventual luat cu " Ce plm vrei bah?! Am treaba !"
In cele din urma coletul a ajuns cu bine, neatins, totul in regula.

Recomand celor care le place treaba rromaneasca. In rest, orientati-va catre altceva !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate