Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Harti de acoperire

- - - - -
  • Please log in to reply
507 replies to this topic

#253
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
/offtopic/

Acum câteva zile am fost în Belgia ; operatorul Mobistar (Orange) are acolo o acoperire EDGE echivalenta cu 99% din acoperirea GSM ! B) Au început modificarea retelei în septembrie 2004, iar prin vara 2005 se atinsese deja o rata de acoperire EDGE de 90% din acoperirea GSM, iar pâna la sfârsitul 2005 s-a ajuns la 99%.

[ http://www4.mobistar.be/fr/corporate/network/img/Belgium-Map7_large.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acel 1% care a ramas este probabil din cauza unor sheltere mai vechi, care terbuiesc înlocuite în totalitate (de genul Nortel S2000 sau S4000).


Orange Romania a lansat ofocial EDGE-ul pe 15 octombrie 2004 :

Quote

EDGE este disponibil în Bucuresti, Timisoara, Cluj si Brasov, urmând ca anul viitor acoperirea sã atingã 70% din acoperirea GSM, investitia totalã fiind de aproximativ 12 milioane de dolari.
Pe 11 aprilie 2006, deci dupa aproximativ 1 an si jumatate, anuntau acoperire EDGE în toate resedintele de judet :

Quote

Orange, liderul telecomunicatiilor mobile în România, anuntã azi extinderea acoperirii EDGE în toate cele 41 de resedinte de judet si statiunile de pe litoralul Mãrii Negre pentru a oferi acces la serviciile video si internet de banda largã cât mai multor români. Rata de penetrare a EDGE este acum de aproximativ 40% din populatia României.


#254
vodafone_ro

vodafone_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,944
  • Înscris: 22.08.2005
am trecut azi de la targui jiu spre targu carbunesti hurezani stoina melinesti craiova
m am uitat unde sunt releele vodafone si orange
nu sunt puse amandoua relee in acleasi loc cum ma asteptam sunt zone unde orange sta mai bine cu semnalul sau in alte cazuri vodafone
am punctat unde sunt relee cele cu minus langa ele sunt connex cele punct sunt orange
la stoina mai era un releu cred ca era vorba de zapp
de la targu carbunesti pana in apropiere de craiova cosmote nu are semnal
trebuie sa precizez ca cosmote si a extins aria de acoperire pe drumul national
Filiasi Rovinari Targu Jiu
daca acuma 2 luni va ziceam ca Cosmote nu are semnal in Rovinari acuma are
Bravo Cosmote

Attached Files



#255
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postvodafone_ro, on May 24 2006, 16:26, said:

de la targu carbunesti pana in apropiere de craiova cosmote nu are semnal
Nu are deloc deloc ?

#256
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

Harta de acoperire Cosmote - 25 Mai 2006


Attached File  Acoperirea_Cosmote_25_mai_2006.PNG   800.95K   92 downloads


Din pacate nu au schimbat decât data, pentru ca harta este EXACT ca precedenta versiune, de pe 1 Martie 2006. -_-

Attached File  Acoperirea_Cosmote_1_martie_2006.PNG   801.01K   78 downloads

#257
sandy

sandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 08.04.2005
Intradevar. La mine (Comanesti, jud. Bacau) este deja semnalde cateva zile, dar pe harta apare ca fiind planificata pentru ce-l de-al doilea semestru.

#258
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Locatiile semnalate cu verde închis trebuie normal acoperite pâna în iunie 2006... adica pardon, ca suntem deja în iunie. :coolspeak:

COSMOTE said:

Până în iunie 2006, acoperirea COSMOTE va atinge nivelul competitorilor noștri ca suprafață locuită.
Asta spun ei, desigur... :)

#259
t man

t man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 16.11.2005

View PostCosconor, on Jun 2 2006, 18:28, said:

adica pardon, ca suntem deja în iunie. :coolspeak:

Pardon , luna e abia la inceput !

#260
sandy

sandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 08.04.2005

View PostCosconor, on Jun 2 2006, 18:28, said:

...
Asta spun ei, desigur... :)

La mine s-au tinut de cuvant. :coolspeak:

Edited by sandy, 02 June 2006 - 17:46.


#261
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Ia uitati ce harta interesanta v-am facut... :notangel:

Am suprapus harta de acoperire Cosmorom din 2002 (adica ultima versiune a hartii lor de acoperire) cu harta Cosmote din mai 2005.
Ce vedeti voi în verde mai închis sunt zonele în care acoperea Cosmorom... iar cu verde deschis sunt zonele nou acoperite de Cosmote. :coolspeak:

Attached File  Acoperire.jpg   1.01MB   158 downloads

Edited by Cosconor, 02 June 2006 - 19:46.


#262
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

View PostCosconor, on Jun 2 2006, 20:41, said:

Ia uitati ce harta interesanta v-am facut... :notangel:
Am suprapus harta de acoperire Cosmorom din 2002 (adica ultima versiune a hartii lor de acoperire) cu harta Cosmote din mai 2005.
Ce vedeti voi în verde mai închis sunt zonele în care acoperea Cosmorom... iar cu verde deschis sunt zonele nou acoperite de Cosmote. :coolspeak:
Interesant cum pe harta ta sunt unele zone numai albastre. Involutie?

Edited by tiff, 02 June 2006 - 19:56.


#263
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Posttiff, on Jun 2 2006, 20:56, said:

Interesant cum pe harta ta sunt unele zone numai albastre. Involutie?
Avem astfel confirmarea că cei de la Cosmorom începuseră să "împacheteze"...

#264
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Posttiff, on Jun 2 2006, 19:56, said:

Interesant cum pe harta ta sunt unele zone numai albastre. Involutie?
Daca ma uit pa harta originala din 2002, în general acele zone cu albastru care se vad în harta combinata reprezinta previziunile de extensie a acoperirii... previziuni care din câte vad nu s-au îndeplinit nici 4 ani dupa aia. :)

#265
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
cosco, eşti genial. Harta a ieşit interesantă

#266
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

View Postmatthew, on Jun 3 2006, 02:10, said:

cosco, ești genial. Harta a ieșit interesantă
Da, felicitari, geniala faza. :coolspeak:

#267
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Am scris 2 fisiere Word, cu evolutia ariei de acoperire Connex 3G si Orange 3G/EDGE, (conform comunicatelor de presa).

Attached File  CONNEX_3G.doc   29.5K   44 downloads
Attached File  Orange_UMTS_EDGE.doc   30.5K   49 downloads

Edited by Cosconor, 16 June 2006 - 17:57.


#268
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Am sunat la Vodafone, la *222 pentru o niste clarificari, si printre altele, am intrebat cand voi avea 3G in Targoviste, si mi-a raspuns ca "nu poate sa imi dea o data exacta, dar pana la sfarsitul anului va fi 3G in toata tara"  :w00t:

Cred ca era cam blonda operatoarea  :D

Edited by sorente, 16 June 2006 - 18:07.


#269
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View Postsorente, on Jun 16 2006, 19:06, said:

Am sunat la Vodafone, la *222 pentru o niste clarificari, si printre altele, am intrebat cand voi avea 3G in Targoviste, si mi-a raspuns ca "nu poate sa imi dea o data exacta, dar pana la sfarsitul anului va fi 3G in toata tara"  :w00t:

Cred ca era cam blonda operatoarea  :D
Si marmota invelea ciocolata!
Apropo de Vodafone,se densifica acoperirea in Suceava,in Centrul Orasului,langa Curtea Domneasca se monteaza un nou site Vodafone,cutiile cu sigurantele electrice sunt la strada si scrie pe ele Mobifon!
Sper sa fie cu 3G ala odata,faza cea mai nasoala e ca nu le pot face fotografii complete,sunt puse intr-un cadru mai jos,decat nivelul acoperisului,poate reusesc cumva desi e cam greu!
Abia astept!

#270
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Astazi m-am mai uitat pe WebArchive peste vechile site-uri Internet ale Connex-ului si a Dialog-ului, si nu prea înteleg ceva : Dialog tot baga, prin comunicatele de presa, fraza ca sunt "lidearii de piata în domeniul comunicatiilor în RO"... :huh: Eu stiam ca pâna prin 2003, Connex a fost tot timpul primul, nu ? :confuzzled:


Si am gasit si câteva lucuri amuzante... :)

Quote

Un telefon GSM îti poate salva viata
Comunicat de presa - Februarie 1998


Acoperirea retelei Dialog GSM, unul dintre principalele avantaje de care beneficiazã abonatii acestui serviciu de telefonie mobilã, si-a dovedit pe deplin eficienta, salvînd douã vieti omenesti. Tinerii Robert Emil Oancea si Adrian Cojocaru au fost salvati datoritã telefonului mobil dintr-o prãpastie unde cãzuserã.


Abonat Dialog GSM si posesor al unui telefon mobil Alcatel One Touch Easy, Robert Oancea a beneficiat cu adevãrat de avantajul acoperirii deosebite pe care o are reteaua Dialog GSM, reusind sã scape cu viatã, alãturi de prietenul sãu, dintr-o grea încercare.

Echipa Salvamont Râsnov, alertatã cu ajutorul telefonului mobil, a reusit sã ajungã în timp util si sã îi salveze pe cei doi studenti. Pentru ca munca acestor oameni curajosi sã fie mai usoarã si mai eficientã, Dialog GSM va sponsoriza de acum înainte echipa de salvamontisti, punîndu-le la dispozitie telefoane si abonamente gratuite, precum si echipamentul de care au nevoie.

Pe data de 19 februarie 1998, cei doi tineri pasionati de excursiile montane si-au încercat puterile pe un traseu dificil din Muntii Bucegi - Gura Diham, Poiana Izvoarelor, Pichetul Rosu spre cabana Mãlãesti. Din nefericire, zãpada si gheata care încã nu se topiserã, nu numai cã le-au îngreunat ascensiunea, dar au si fost cauza alunecãrii si cãderii lor într-o prãpastie de la o înãltime de aproximativ 20 de m (etajul 6 al unui bloc de locuinte). Fãrã posibilitatea de a-si continua drumul, loviti si singuri, Robert Emil Oancea si Adrian Cojocaru aveau, practic, extrem de putine sanse de a supravietui.

Raza de sperantã si, asa cum s-a dovedit ulterior, certitudinea salvãrii lor de cãtre echipa Salvamont Râsnov, a reprezentat-o telefonul mobil pe care cei doi îl aveau. Acoperirea pe care serviciul Dialog GSM o are, dublatã de telefonul Alcatel One Touch Easy al cãrui acumulator deosebit de performant a permis folosirea îndelungatã si repetatã a sa pentru organizarea întregii actiuni de salvare, reprezintã cele douã motive pentru care Robert Oancea, abonat Dialog GSM, întelege mai bine de acum înainte avantajele comunicãrii mobile.
Pentru cã, a comunica mai repede, mai bine, mai eficient, înseamnã uneori si a-ti salva viata. Încã un argument pentru a te simti în sigurantã, dacã esti abonat Dialog GSM!
Faceau si ei publicitate la acoperire cum puteau... :)



Si înca ceva funny :

Quote

Capacitatea

Reteaua Dialog se aflã într-o evolutie constantã pentru a putea rãspunde la avântul considerabil al telefoniei mobile. Dialog încearcã totusi sã creascã aceastã capacitate, fãrã a creste neapãrat numãrul de amplasamente si de antene. Punerea în aplicare a tehnologiei SHF ("synthesised frequency hopping"), care optimizeazã frecventele utilizate este semnificativã în acest sens.
Webmaster-ul nu prea le avea cu engleza... :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate