Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Banda de alergat sau Elliptical crosstrainer

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
Salutare tuturor,
am facut inot de performanta in tinerete si mi-am dezvoltat corpul destul de frumos, problema a devenit in timp deoarece nu am mai avut timp de sala, inot si alte activitati sportive. acum am ajuns sa am 110 kg la 1.89m, si ma simt gras, urmez un regim alimentar sub indrumarea unui nutritionist si am inceput sa slabesc, dar vreau sa fac si ceva miscare regulat. problema este ca nu am un program fix si atunci chiar nu am cum sa merg la sala sau inot regulat, asa ca voi face acasa cel putin 30 munite. am fost la un prieten si am alergat pe o banda, dupa 20 minute eram rupt de oboseala dar in acelasi timp ma simteam si foarte revigorat. m-am hotarat sa imi cumpar una din cele  2 si nu stiu care : Banda de alergat sau Elliptical crosstrainer.
am citit foarte mult pe net si tot nu m-am dumirit. de la inot am probleme cu genunchi si ca atare banda de alergat nu ar fi prea indicata decat daca este una cel putin semi-profesionala cu amortizoare de socuri. pe Elliptical crosstrainer nu m-am dat niciodata, asa ca va rog pe voi sa imi recomandati din experienta sau sa va exprimati opiniile si parerile.
va multumesc anticipat.

PASTE FERICIT !

Edited by fotojunior, 18 April 2009 - 13:25.


#2
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
am am avut (implicit si testat) bicicleta eliptica si bicicleta normala, iar banda folosesc f mult la sala. cateva cuvinte despre fiecare:

bicicleta stationara normala: e cea mai avantajoasa dpdv al articulatiilor, mai ales pt o persoana prea solida :). dezavantajul fata de eliptica este faptul ca arde mai putine calorii/min datorita faptului ca implica mai putini muschi.

bicicleta eliptica: acelasi avantaj fata de alergat, nu exista impact => articulatii mai sanatoase. in principiu ar trebui sa se arda mai multe calorii decat la bicicleta normala, dar dupa cum spune si in articolul acesta nu este chiar cea mai eficienta. din proprie experienta tind sa fiu de acord cu ceea ce se spune acolo, de abia dupa ce l-am citit mi-am dat seama ca ma folosesc f mult de miscarea imprimata de brate, iar efortul muschilor era mult mai mic decat in cazul bicicletei normale.

banda de alergat: in principiu este cea mai pacatoasa. in functie de starea articulatiilor si de greutatea in plus a fiecaruia poate sa dea probleme mai mari sau mai mici. eu, cand aveam 20 kg peste greutatea normala si alergam (teren sintetic la fotbal sau banda la sala) aveam dureri urate rau la genunchi si glezne. avand in vedere ca tu spui ca ai probleme chiar si la inot (la ce gen de miscari? ) tind sa cred ca o banda nu e chiar cea mai buna idee in situatia de fata.

personal ti-as recomanda bicicleta stationara. este mai ieftina, mai fiabila si muuult mai mica decat una eliptica. banda este extraordinara pt slabit, dar nu prea e ok in situatia de fata. mult succes si nu uita de alimentatie! :)

#3
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Mai bine o bicicleta adevarata.
Cat despre alergat cu 20 de kg in plus sunt oameni si oameni. Pe mine nu m-au durut incheieturile de la alergat, cu tot surplusul, ce-i drept am inceput cu bicicleta, una adevarata, combinata mai tarziu cu banda de alergare si restul.
Fotojunior, nu uita, cu o bicicleta adevarata poti merge pe oriunde, cu aia stationara pedalezi doar intr-o incapere!

#4
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006

 figo1988, on Apr 19 2009, 21:50, said:

am am avut (implicit si testat) bicicleta eliptica si bicicleta normala, iar banda folosesc f mult la sala. cateva cuvinte despre fiecare:

bicicleta stationara normala: e cea mai avantajoasa dpdv al articulatiilor, mai ales pt o persoana prea solida :). dezavantajul fata de eliptica este faptul ca arde mai putine calorii/min datorita faptului ca implica mai putini muschi.

bicicleta eliptica: acelasi avantaj fata de alergat, nu exista impact => articulatii mai sanatoase. in principiu ar trebui sa se arda mai multe calorii decat la bicicleta normala, dar dupa cum spune si in articolul acesta nu este chiar cea mai eficienta. din proprie experienta tind sa fiu de acord cu ceea ce se spune acolo, de abia dupa ce l-am citit mi-am dat seama ca ma folosesc f mult de miscarea imprimata de brate, iar efortul muschilor era mult mai mic decat in cazul bicicletei normale.

banda de alergat: in principiu este cea mai pacatoasa. in functie de starea articulatiilor si de greutatea in plus a fiecaruia poate sa dea probleme mai mari sau mai mici. eu, cand aveam 20 kg peste greutatea normala si alergam (teren sintetic la fotbal sau banda la sala) aveam dureri urate rau la genunchi si glezne. avand in vedere ca tu spui ca ai probleme chiar si la inot (la ce gen de miscari? ) tind sa cred ca o banda nu e chiar cea mai buna idee in situatia de fata.

personal ti-as recomanda bicicleta stationara. este mai ieftina, mai fiabila si muuult mai mica decat una eliptica. banda este extraordinara pt slabit, dar nu prea e ok in situatia de fata. mult succes si nu uita de alimentatie! :)
- bicicleta stationara normala: am avut si eu si nu am rezolvat cu ea nimic, timp de un an am pedalat pe ea in fiecare zi circa 30 minute, reglata la 75%forta de franare si singurul lucru obtinut a fost marirea volumului muschilor pulpelor, care sunt si asa foarte bine dezvoltati de la inot;
- nu am probleme la inot ci mi se trage de la inotul facut in tinerete, in sensul ca am dureri de glezne si genunchi cand se schimba vremea si cand fac efort sustinut pe genunchi (6-8 ore numai in apa pe zi );
- eu am 25 kg peste greutatea mea dorita, caci nu pot ajunge la 1.89 m sa am 79 kg cum spune la carte nu este posibil, daca ajung la 90 kg si ma mentin eu ma declar multumit;
- problema cu bicicleta adevarata este ca eu locuiesc in Brasov si foarte des ploua, asa ca s-ar transforma intr-o plimbare ocazionala cu bicicleta si eu vreau sa fie regulata, a doua problema este ca vin foarte tarziu si vreau sa fac miscare indiferent de vreme si ora.

#5
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
nu am lamurit o chestie. slabirea apare doar in momentul in care calorii consumate prin activitate > calorii aduse din mancare. Principalul scop al pedalarii este sa ajungi la acest deficit, dar nu te ajuta cu nimic daca dupa ce ai pedalat 30 de min la bicicleta ai dat iama la prajituri :) 30 de min de bicicleta o sa consume cam 300 de calorii, destul de putin daca alimentatia nu este controlata deloc. pt inceput ar fi bine sa renunti la paine, dulciuri, sucuri (de orice fel, chiar si light), fructe doar 1-2 pe zi.

oricum, pt inceput pune si tu aici un meniu obisnuit dintr-o zi. nu ziua in care ai mancat cel mai putin, dar nici pe cea cu excese :)

#6
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 figo1988, on Apr 20 2009, 14:53, said:

nu am lamurit o chestie. slabirea apare doar in momentul in care calorii consumate prin activitate > calorii aduse din mancare. Principalul scop al pedalarii este sa ajungi la acest deficit, dar nu te ajuta cu nimic daca dupa ce ai pedalat 30 de min la bicicleta ai dat iama la prajituri :) 30 de min de bicicleta o sa consume cam 300 de calorii, destul de putin daca alimentatia nu este controlata deloc. pt inceput ar fi bine sa renunti la paine, dulciuri, sucuri (de orice fel, chiar si light), fructe doar 1-2 pe zi.

oricum, pt inceput pune si tu aici un meniu obisnuit dintr-o zi. nu ziua in care ai mancat cel mai putin, dar nici pe cea cu excese :)
inca un lucru foarte important, inainte de aerobic, nu se mananca NIMIC cu cel putin 3 ore inainte, pentru a arde depozitele de grasime, altfel arzi ce ai mancat!!

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,963
  • Înscris: 03.12.2005
La greutatea ta cel mult fa-ti un abonament la o sala cu benzi profesionale si incaltaminte cushioned gen unele serii de la Asics si Adidas. Pentru acasa pretul e probabil prohibitiv, mai bine aceeasi incaltaminte si incerci sa ajungi pe vreun stadion cu pista de alergare din poliuretani.

Eliptica aia testeaz-o neaparat inainte s-o cumperi, eu am vazut ca nu ma impac deloc cu sentimentul ala de miscare constransa pe o traiectorie, cel mai mult rezist pe una vreo 5 minute pana-mi vin dracii.

A, si incearca un regim low carb si interval training. Masoara-ti procentul de grasime inainte sa te apuci si la vreo 2 saptamani dupa, ai sa observi schimbari, pe langa greutate.

#8
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Am 180cm si 74kg la 38 ani.Majoritatea timpului sedentar prin natura meseriei dar prefer sa merg pe jos in oras cind am ocazia in detrimentul masinii.
Am facut ceva miscare pina in 89 (prin liceu-timpul imi permitea-la nivel de amator dar dupa cartio de specialitate) dar de atunci ocazional.Nu simt nevoia dar vreau sa-mi antrenez si familia in aceasta activitate,de miscare.
Ma bate gindul sa cumpar ori o banda de alergat ori o bicicleta stationara.Am avut bicicleta de strada insa din cauza ciinilor si a pericolelor in general am vindut-o.Teoretic e bine sa faci miscare in aer liber,gindul imi sta in fiecare zi la un road race (urmaresc si Turul Frantei) dar cind imi reamintesc incidentele avute in trecut cu masinile si ciinii imi trece.
Banda am folosit la o sala de fitness si pot sa spun ca fara nici o pregatire prealabila am prestat 5km destul de lejer,timp in care am butonat banda la diverse inclinatii,viteze,etc.
Am inteles ca bicicleta eliptica este "inselatoare" la modul ca tinzi sa folosesti forta bratelor asa ca o bicicleta stationara ar fi o solutie buna.
Fiecare dintre cei care au postat au dreptate (fara sa periez pe cineva anume) dar asa este,ce vreau eu nu se poate (road race).
Care or fi diferentele dintre benzile de alergat de una e 500 lei si una de 8000 lei (in afara de marca si de finisare sau numarul de functii afisate)?
O bicla stationara cum e mai bine sa fie construita,magnet sau curea,kg volanta,viteze,functii...ce anume trebuie sa am in vedere?Daca e cineva cu experienta personala sa enumere criteriile obligatorii de indeplinit (general vorbind) pentru fiecare din cele 2 aparate:banda sau bicicleta.

#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Dar AB Rocket pentru abdominali o fi bun?

#10
Amondaos

Amondaos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.06.2010
As vrea sa achizitionez o bicicleta eliptica de la Insportline. Imi poate spune cineva daca produsele lor sunt ok ?

#11
deva_crap

deva_crap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.05.2006
nu mai dati banii pe prostii. mai bine iti platesti un abonament la o sala decat sa dai banii pe niste aparate care se vor transforma in cele mai scumpe umerase ...... in sensul ca nu il vei mai folosi decat la agatat haine pe el / ele

 Amondaos, on 26th June 2010, 09:16, said:

As vrea sa achizitionez o bicicleta eliptica de la Insportline. Imi poate spune cineva daca produsele lor sunt ok ?


#12
rareshok

rareshok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.05.2010

 danghetau, on 20th July 2009, 20:16, said:

Dar AB Rocket pentru abdominali o fi bun?
  La asta ma gandeam si eu cu abdominali, la Ab Rocket nu vreau sa dau bani pe el pana nu imi spune cineva ca  e eficient.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate