Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Slabire ..

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Mehjia

Mehjia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.12.2007
Buna ,

Am 19 ani 86kg inaltime 1.85  .

M-am ingrasat destul de rpd faceam sala inainte , m-am lasat am mancat aiurea  si in ultimele 8-9 luni cred ca am pus 12-15 kg . Acum m-am apucat din nou de sala dar pare foarte greu sa dau jos , adica nu prea vad rezultate.

Am inceput si sa alerg ( 5-7 km seara ) dar inca nu apar rezultate foarte bune , 2kg in 2 luni mi se pare prea putin .

As vrea sa va intreb daca stiti ceva proteine pt arderea mai rapida a grasimilor ( eu am auzit de ceva caroten-cheroten parca) , si cam ce program ar trebui sa urmez la sala pt a da jos cat mai rpd ( repetari multe cu greutati usoare ? ) , si as vrea sa va intreb daca metoda aia de alergare cu un ciolofan punga luata pe sub tricou ceva de genu chiar merge , mi-a zis cineva ca a slabit destul de mult alergand asa , deoarece transpira de 3 ori mai mult chiar  ...

#2
fkn0wned

fkn0wned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 05.08.2008

View PostMehjia, on Apr 4 2009, 00:23, said:

Buna ,

Am 19 ani 86kg inaltime 1.85  .

M-am ingrasat destul de rpd faceam sala inainte , m-am lasat am mancat aiurea  si in ultimele 8-9 luni cred ca am pus 12-15 kg . Acum m-am apucat din nou de sala dar pare foarte greu sa dau jos , adica nu prea vad rezultate.

Am inceput si sa alerg ( 5-7 km seara ) dar inca nu apar rezultate foarte bune , 2kg in 2 luni mi se pare prea putin .

As vrea sa va intreb daca stiti ceva proteine pt arderea mai rapida a grasimilor ( eu am auzit de ceva caroten-cheroten parca) , si cam ce program ar trebui sa urmez la sala pt a da jos cat mai rpd ( repetari multe cu greutati usoare ? ) , si as vrea sa va intreb daca metoda aia de alergare cu un ciolofan punga luata pe sub tricou ceva de genu chiar merge , mi-a zis cineva ca a slabit destul de mult alergand asa , deoarece transpira de 3 ori mai mult chiar  ...

Si cat anume ai facut sala?Mi se pare total aiurea expresia asta.Ai aceeasi gandire ca aia de la mine din clasa,tot ce e praf sunt proteine si steroizi :mellow:  Daca vrei chestii care ard grasimile incearca unidyne.Ar mai fi Lipo 6 ,Xenadrine dar sunt cam scumpe zic eu.Uite aici Unidyne http://www.naturapla...se/1835/Unidyne
Ai grija in caz ca te tenteaza Xenadrine,e un produs destul de puternic si sper ca ai cu adevarat peste 18 ani.Sunt destule lucruri rele despre el.Daca il gasesti in Romania vezi sa nu aiba efedrina.Citisem ca niste sportivi din SUA au abuzat de ele si au murit(cele cu efedrina).Daca gasesti fara si iei dozele rezomandate rezultatele sunt miraculoase.Am vazut pe viu niste cazuri gen 15 kg in o luna.

Si ce a slabit?Apa bineinteles ca grasime nu.Chestia aia e o porcarie ,dai afara apa si niste saruri care evident ca ii sunt necesare organismului si pe care le vei recupera imediat.Intreaba-l pe acel cineva cat timp a tinut-o cu alergarile.Daca a alergat o luna-2 clar a dat si ceva grasime(aici intervine si alimentatia).....daca a alergat 2 saptamani e doar imaginatia lui/ei..

Tine minte,nu conteaza DISTANTA,conteaza TIMPUL.Alearga incet pt ca asa arzi grasime cel mai eficient ,ai grija sa alergi minim 35 de minute in fiecare seara.

Edited by fkn0wned, 04 April 2009 - 08:09.


#3
Mehjia

Mehjia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.12.2007
pai am facut cam 4-5 luni mai serios ( am facut cu un fost campion national la culturism  ) da faceam si inainte asa mergeam cate o luna doua trei nu ...

O sa incerc Unidyne de ala sa vedem ca nu pare asa "periculos" si nu am chef sa mor  :D  . ( dar contine efedrina ? ca as vrea sa iau ceva care nu contine ca am auzit ca nu e foarte sanatos )

Alergare cam asa fac 30-40 de min , dar mai fac cate 3 min pauza asa dupa vreo 4 ture  , deci tu zici ca nu are rost sa " improvizez " la alergare ? :)

Edited by Mehjia, 04 April 2009 - 11:14.


#4
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View PostMehjia, on Apr 4 2009, 12:03, said:

pai am facut cam 4-5 luni mai serios ( am facut cu un fost campion national la culturism  ) da faceam si inainte asa mergeam cate o luna doua trei nu ...

O sa incerc Unidyne de ala sa vedem ca nu pare asa "periculos" si nu am chef sa mor  :D  . ( dar contine efedrina ? ca as vrea sa iau ceva care nu contine ca am auzit ca nu e foarte sanatos )

Alergare cam asa fac 30-40 de min , dar mai fac cate 3 min pauza asa dupa vreo 4 ture  , deci tu zici ca nu are rost sa " improvizez " la alergare ? :)
in 4-5 luni puteai sa inveti multe de la el, dar vad ca tu nu ai invatat nimic!!

#5
Mehjia

Mehjia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.12.2007
nu chiar nimic , am invatat sa fac exercitiile corect si asa .. totusi eu as vrea sa aflu un program de slabire care da rezultate daca stiti careva asa pe zile cu nr de repetari , serii , alergare ..

#6
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
un program de slabire pleaca de la alimentatie. oricat de mult sport ai face, iti garantez ca iti pot face un meniu plauzibil care sa te ingrase. deci, cam ce mananci intr-o zi?

#7
Mehjia

Mehjia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.12.2007
cam aiurea recunosc , dimineata in general pana la 12-1 nimic ( sau un corn ceva ) ,   pe la 1 mananc ceva mai consisten dar prajit de obicei cartofi ca si garnitura , si seara ceva cereale ceva , un ceai cu paine .. deci chiar nu mi se pare ca mananc mult deloc dar mananc cam multa paine si beau suc , mancam si dulciuri multe inainte acum aproape deloc .
  Pb. e ca nu prea imi plac mie multe feluri de mancare , orezuri legume , carne ( cu exceptia a gratar , pulpe )

PS: am gasit aici programul asta pt slabire scria a lui adi1851 , ce zici impreuna cu e dieta si poate ceva medicamente pentru arderea rapida a grasimilor e bun ? :

luni
Pectorali - 2 ex 4 s 8 repetari *(ex=nr. de exercitii, s=nr. serii)
Umeri - 3 ex 6 s 10 repetari
Triceps- 1 ex 5 s 10 repetari

miercuri
Spate- 2 ex - 6 s 15 repetari
Biceps- 3 ex - 6 s 15 repetari
Abdomen- 2 ex - 3s 10 repetari

vineri
Cvadricepsi -
Femurali -
Gambe -
Lombari - genoflexiuni , aplecari cu gantera , ridicari pe varfuri , sarituri cu coarda


marti si joi alergare 30 minute-50 minute, pas alergator pe menancate cu minim 3 ore inainte!!

Edited by Mehjia, 05 April 2009 - 09:12.


#8
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003
incearca si mananca dimineata cereale cu lapte.

la amiaza gratar cu cartofi dar fierti! sau pireu, nu prajiti.


suc poti bea light!


bafta

#9
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
eu zic sa nu alergi pe nemancate. in afara faptului ca o sa ai performante subtiri rau de tot (=> arzi mai putine calorii) nici nu o sa poti sa te bucuri de faptul ca faci sport. din cate stiu, faptul ca "bate vantul" prin stomac dimineata nu reprezinta in niciun caz certitudinea ca vei incepe sa arzi grasimi, ba din contra: glicogen din muschi si se poate ajunge pana la slabirea din masa musculara pt a obtine energie, fiind acelasi lucru cu infometarea. principial intr-o dieta de slabire nu ar trebui sa ai urmatoarele: cartofi, orez, paine, dulciuri, produse de patiserie si maxim 1-2 fructe pe zi. Dupa aceea important e sa mananci pe saturate.

cel mai important insa mi se pare schimbarea de atitudinea. eu am mai incercat sa slabesc de cel putin 5 ori, fara succes pentru ca regimul mi se parea o corvoada. trebuie sa gasesti acea dieta care ti se potriveste tie si corpului tau, nu sa copiezi mot-a-mot ce fac altii. te informezi, descoperi ce iti merge bine si cu siguranta vei avea rezultate. ba mai mult, cand obiectivele tale se vor schimba vei putea trece usor din slabire in 'punere de masa' sau invers.

am scris aici despre cateva principii despre care am descoperit ca trebuie aplicate neaparat intr-o dieta de succes: http://forum.softped...t...t&p=6293783

#10
Mehjia

Mehjia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.12.2007
ok ms de sfat cat despre dieta Atkins asta nu stiu daca e destul pt o zi in care faci efort sa zic ca merg la sala si acuma m-am reapucat de tenis de camp , am facut de performanta pana acu 2-3 ani , si dupa 2 ore de antrenament mai ales acuma pe caldura is cam extenuat deci cred ca am nevoie de o alimentatie mai bogata , acuma nu ma prea pricep asa o sa ma duc si la un nutritionist sa vad ce zice

#11
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postfigo1988, on Apr 5 2009, 12:07, said:

eu zic sa nu alergi pe nemancate. in afara faptului ca o sa ai performante subtiri rau de tot (=> arzi mai putine calorii) nici nu o sa poti sa te bucuri de faptul ca faci sport. din cate stiu, faptul ca "bate vantul" prin stomac dimineata nu reprezinta in niciun caz certitudinea ca vei incepe sa arzi grasimi, ba din contra: glicogen din muschi si se poate ajunge pana la slabirea din masa musculara pt a obtine energie, fiind acelasi lucru cu infometarea. principial intr-o dieta de slabire nu ar trebui sa ai urmatoarele: cartofi, orez, paine, dulciuri, produse de patiserie si maxim 1-2 fructe pe zi. Dupa aceea important e sa mananci pe saturate.

cel mai important insa mi se pare schimbarea de atitudinea. eu am mai incercat sa slabesc de cel putin 5 ori, fara succes pentru ca regimul mi se parea o corvoada. trebuie sa gasesti acea dieta care ti se potriveste tie si corpului tau, nu sa copiezi mot-a-mot ce fac altii. te informezi, descoperi ce iti merge bine si cu siguranta vei avea rezultate. ba mai mult, cand obiectivele tale se vor schimba vei putea trece usor din slabire in 'punere de masa' sau invers.

am scris aici despre cateva principii despre care am descoperit ca trebuie aplicate neaparat intr-o dieta de succes: http://forum.softped...t...t&p=6293783
esti total pe langa!!
daca mananci inainte de alergat, arzi ce ai mancat si nutrientii din sange! si cand i-ai ars aia toti abea apoi incepi sa arzi din depozitele de grasime.


ce performante-ti trebe la alergat? daca vrei sa slabesti, nu slabitu e "performanta"??

carbohidrati complecsi ca si orez si cartoti TREBUIE sa se afle pe lista de alimente intr-o dieta!(doar fierte)


NU TREBUIE SA MANANCI PE SATURATE!!trebuie mancat cat sa te ridici inca cu foame de la masa, si foarte des, odata la 2 ore!

in nici un caz nu se mananca fructe in dieta! au fructoza care-i 99% cu zaharul!

#12
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
scuze, ai dreptate, am incurcat eu gandindu-ma la antrenamentul de dimineata pe nemancate, care mie cel putin mi se pare groaznic in sensul ca ma simt teribil de fara chef si lipsit de energie.

cat priveste orezul, avand in vedere ca are 70g de carbohidrati pe 100g se preteaza doar intr-un regim low fat, pentru ca intr-un low carb ar reprezenta aproape 3/4 din carbo zilnici. cartoful este ok dpdv al "specificatiilor", doar ca l-am eliminat pentru ca majoritatea il mananca prajit. normal ca ambele sunt sanatoase, dar pt cine tine un regim dupa ureche si mananca sa zicem 250 g de orez la o masa deja a facut praf orice tentativa de a slabi.

un articol despre cartofi prajiti: http://www.cristianm...cartofi-prajiti

#13
fkn0wned

fkn0wned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 05.08.2008

View Postfigo1988, on Apr 5 2009, 17:14, said:

scuze, ai dreptate, am incurcat eu gandindu-ma la antrenamentul de dimineata pe nemancate, care mie cel putin mi se pare groaznic in sensul ca ma simt teribil de fara chef si lipsit de energie.

cat priveste orezul, avand in vedere ca are 70g de carbohidrati pe 100g se preteaza doar intr-un regim low fat, pentru ca intr-un low carb ar reprezenta aproape 3/4 din carbo zilnici. cartoful este ok dpdv al "specificatiilor", doar ca l-am eliminat pentru ca majoritatea il mananca prajit. normal ca ambele sunt sanatoase, dar pt cine tine un regim dupa ureche si mananca sa zicem 250 g de orez la o masa deja a facut praf orice tentativa de a slabi.

un articol despre cartofi prajiti: http://www.cristianm...cartofi-prajiti

Ai grija despre ce orez vorbesti.Daca ne uitam la cel alb,nu e bun dar daca ne uitam la cel brun e perfect.E carbo complex,se digera lent si iti asigura mai mult timp energie.
Cum sa mananci pe saturate in regim?Pai bun,pot manca legume cu kilogramele ,ai zis ca sunt perfecte pt regim.Te gandesti ca si legumele au carbo?

#14
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
vezi, uite aici intevine o dieta low carb. grasimile se digera f lent si ofera o senzatie de satietate pt mai mult timp. saturat pt mine acum inseamna o cantitate de mancare (atat dpdv energetic cat si al greutatii efective) mult mai mica decat mancam inainte. eu nu cred in idei gen saturat/nesaturat ci in calcule riguroase cu planificare a numarului de calorii. asta e f important intr-un low carb, unde majoritatea caloriilor vin din grasimi sanatoase. cum ar fi sa imi iau sa mananc punga de alune de padure langa mine si sa mananc necontrolat? cantaresc si dupa aceea mananc, nu invers :). fiecare alege ce i se potriveste mai bine, dar eu nu vad cum poti sa slabesti tinand o dieta cu alimente care iti fac foame si neglijand complet pe altele care sunt extraordinar de sanatoase (vbesc de regimurile low fat - high carb).

normal, fiecare alege ce i se potriveste, dar mi se pare riscant sa recomanzi unei persoane care nu prea se preocupa de urmarirea propriului regim sa manance orez sau cartofi. de asemenea, trebuie urmarit si indicele glicemic, care nu recomanda aceste alimente printre cele mai bune intr-un regim de slabire.

indice glicemic: http://www.getfit.ro...icele-glicemic/

#15
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postfigo1988, on Apr 5 2009, 19:08, said:

vezi, uite aici intevine o dieta low carb. grasimile se digera f lent si ofera o senzatie de satietate pt mai mult timp. saturat pt mine acum inseamna o cantitate de mancare (atat dpdv energetic cat si al greutatii efective) mult mai mica decat mancam inainte. eu nu cred in idei gen saturat/nesaturat ci in calcule riguroase cu planificare a numarului de calorii. asta e f important intr-un low carb, unde majoritatea caloriilor vin din grasimi sanatoase. cum ar fi sa imi iau sa mananc punga de alune de padure langa mine si sa mananc necontrolat? cantaresc si dupa aceea mananc, nu invers :). fiecare alege ce i se potriveste mai bine, dar eu nu vad cum poti sa slabesti tinand o dieta cu alimente care iti fac foame si neglijand complet pe altele care sunt extraordinar de sanatoase (vbesc de regimurile low fat - high carb).

normal, fiecare alege ce i se potriveste, dar mi se pare riscant sa recomanzi unei persoane care nu prea se preocupa de urmarirea propriului regim sa manance orez sau cartofi. de asemenea, trebuie urmarit si indicele glicemic, care nu recomanda aceste alimente printre cele mai bune intr-un regim de slabire.

indice glicemic: http://www.getfit.ro...icele-glicemic/
orezul si cartofi trebuie consumati in cantiate doar cat sa refaci cantitatea de glicogen din muschi!!

creierul daca nu-l folosesti consuma cam 50 gr de carbo pe zi.

eu cand tin regim mananc cam 5-6 mese pe zi, la fiecare maxa cate o punga de orez de 60 gr(aproximativ 40 gr carbo), uncle bens plus carne cu un continut ed proteina de 40-50 grame

de grasimi nu ma ating deloc!!!

am incercat si dieta Atkins(keto) si am slabit , dar nu ca de la classic, dar mi-am distrus ficatul de la atatea grasimi, deoarece nu pot sa beau ulei pentru a face caloriile din grasimi, am mancat alimente cu grasimi.

dieta Atkins nu e recomandata mai mult de 1 luna , glanda tiroida se leneveste fara carbo, si risti MARI probleme de sanatate daca "se strica" tiroida

Edited by adi185, 05 April 2009 - 18:36.


#16
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
la ce te referi cand spui ca ti-ai distrus ficatul?
dupa tine, care ar fi o proportionare corecta in procente (proteine, grasimi si carbo) intr-o dieta de slabire?

#17
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postfigo1988, on Apr 5 2009, 19:42, said:

la ce te referi cand spui ca ti-ai distrus ficatul?
dupa tine, care ar fi o proportionare corecta in procente (proteine, grasimi si carbo) intr-o dieta de slabire?
eu periodic imi fac analizele ...toate, avand in vedere ca fac sport de performanta, si nu am avut niciodata probleme, dar dupa 1 luna de keto am avut TGP 121 si tgo 82 , transaminazele. normale-s tgp 40 , tgo 32


proteina cat incape, carbo 3 grame pe kg corp pe zi, grasimi =0 , daca tii dieta stricta, altfel poti consuma grasimi din migdale, seminte, etc..  un maxim de 30 grame pe zi(grasimile bune favorizeaza secretia de testosteron)

Edited by adi185, 05 April 2009 - 18:50.


#18
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
nu contest ca stii mult mai multe ca mine, mai ales ca esti in bransa :), de aceea vreau sa te intreb daca un 100g carbo / zi ti se par prea putini in raport cu activitatea tiroidei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate