Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

M-am lasat de fumat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#37
Hidd3n

Hidd3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.08.2007
nu poti zice niciodata ca te'ai lasat complet... pentru ca oricand poate veni nevoia de o tigara si sa te prinda intr-un moment greu . eu mai am de spart plamani pana sa incep si eu sa ma las

#38
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
Eu m-am lasat brusc cand am auzit ca e pacat.

Dupa vreo 2 ani poti spune ca te poti controla. De ex. relativ recent am fumat un pachet intreg intr-o zi ca sa vad de ce ma-sa am fumat atatia ani, apoi iar pauza deplina si nu simt nevoia.

#39
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Eu m-am lasat din urmatoarele motive:

1. Pierdeam mult timp fumand: 5 min * 20 = 100 de minute ( aproape 2 ore pe zi ). - dupa ce am calculat m-am speriat
2. Pierdem bani.
3. Miroseam urat.
4. Uneori dupa ce sudam 2-3 tigari ma simteam rau. ( probabil datorita lipsei oxigenului din sange ).
5. Dimineata cand ma trezeam imi trebuia 5 minute sa imi vin in fire.

#40
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
Pe mine ma doare abdomenul dimineata. Nu tare, in 10 minute de miscare (cat merg pana la baie, spalat pe dinti, fata, facut un dus) nu mai am nimic. Trec la cafea+tigara si-s bine.

Singurul inconvenient e mirosul care ramane in casa/pe haine si banii cheltuiti. Hai sa zicem ca de prima fac abstractie, dar a doua se simte...urat de tot. Si tigari netimbrate ieftine si bune nu prea gasesc. Am incerca Assos, Fast, Marble, Ronson, Mond, Bond, si cine dracu mai stie ce. Degeaba, tigarile ieftine sunt foarte proaste.

#41
szylwew

szylwew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.01.2007
Si eu m-am lasat de pe 1.01.2009 dupa mai bine de 20 de ani de fumat ( am fumat de la 13 ani )cate 1- 1,5 pachete /zi. O singura data am avut o tentativa, acum un an, n-am reusit decat sa termin un pachet de guma nicorette 8mg in 3 zile. M-am dezamagit si pe mine si familia.
Ca sa va descriu gradul de dependenta...in decembrie, ultima vacanta din Amsterdam, ieseam afara din Coffeshopuri la -3grade ca sa fumez tutun   :smoke:  :smoke:  

Acum sunt singur ca o sa rezist tentatiei. Problema e ca sunt predispus la ingrasare. Nu m-am cantarit in ultima saptamana insa bag mana in foc ca am luat 1-2 kg. Ceva sfaturi? Mestec un pachet de orbit pe zi, beau 3l de apa si de azi nu mi-am mai pus nici plasture..

Stare: mi-as fuma si creierii daca as putea! E scaraotchi cumva in spatele tigarii ??

#42
al3xfree

al3xfree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.02.2010
cititi aceasta carte si va ve-ti lasa de fumat !!!

Attached Files


Edited by al3xfree, 15 February 2010 - 15:55.


#43
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Nu mai fumez de fix 2 ani si o luna. M-am apucat de fumat prin '94 cand eram copil. Din 2000 am trecut la un pachet pe zi pana pe 1 ianuarie 2008 cand m-am lasat.
Nici acum nu mi-e prea clar de ce am renuntat si cum am facut, ideea e ca am reusit fara sa imi propun  :confuzzled:

#44
loc_jeca

loc_jeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.03.2009
fumez de 13 ani si nici pana in ziua de azi nu ma pot lasa de acest "viciu dracos"

#45
scorojit

scorojit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.06.2007
Nu stiu daca s-a mai scris da` de ce nu se gandeste lumea si la ideea de a rari tigarile? Eu inca nu am destula putere sa fac nici asta, de lasat complet nici nu mai vorbim mai ales ca nu-mi doresc.

#46
bipedR

bipedR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.12.2007
salutare tuturor...si nu va lasati!

eu m-am lasat de fumat odata cu criza si la presiunile sotiei (ea renuntase cu 6 luni inainte)...motivele pot fi multe, financiare, sanatate, nasterea unui copilm, etc....ideea este ca trebuie sa vrei cu adevarat sa renunti - in cazul in care nu esti hotarat nu ar trebui sa incerci.
dupa cateva incercari nu am reusit mai nimic, decat cateva zile in care le mai reduceam (de la 40-50 tigari/zi la 20-30/zi...mare scofala nu era) asa ca am cautat pe net si m-am dus la un consult la un medic intrat in program antifumat. ma asteptam sa coste ceva dar spre surprinderea mea nu a costat nimic, nici consultatiile si nici tratamentul (Zyban). asa am dat de Dna Dr. Raileanu de la Institutul de Pneumoftiziologie Nasta....in doua luni am reusit...

#47
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mai exista 18 miliarde de threaduri de lasat de fumat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate