Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mouse wireless cu baterii

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

cum scap de grasimi

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
MaRiOOooS

MaRiOOooS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.08.2008
Buna, sunt Marius...am 16 ani 1,84 si 89 de kg :|
in ultima vreme m-am apucat..de antrenamente..in special lucrez abdomenul [am burta] cu o banca speciala...
stratul de grasime a inceput sa se contureze in forma de patrat..dar problema e cum scap de el complet?!
puteti recomanda ceva?
multumesc :)

#2
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003
daca faci abdomene nu slabesti de pe burta in special:)))


du-te si alearga pe stomacu gol!!

#3
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
si ai grija ce mananci...ca daca te duci si bagi jumari dupa ce ai alergat nu prea faci mare branza  :P

#4
Nicoara

Nicoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 22.02.2007

View Postadi185, on Oct 17 2008, 07:34, said:

daca faci abdomene nu slabesti de pe burta in special:)))


du-te si alearga pe stomacu gol!!


poi se si zice ca "burta o dai jos cu picioarele", adica alergand si cu efort aerob. ma si distrez cand vad baieti cu serioase kg in plus care merg la "sala" sa "slabeasca" stand pe scaun si jucandu-se cu ganterele. nu zic ca nu arzi calorii si asa insa  de nspe mii de ori mai eficient este sa alergi, sa mergi la inot sau la "aerobic".

evident si alimentatia este importanta insa nu e o solutie sa te infometezi. "natura non facit saltum" se zice, adica natura nu face salturi. mai ales intr-un domeniu atat de important cum este alimentatia si obiceiurile alimentare. ca "profan" cred ca daca vrei sa slabesti cel mai bine este sa reduci treptat nr de calorii si sa reduci grasimile si carbohidratii - da nu brusc, concomitent cu o crestere cat mai sustinuta a activitatii fizice. dar iarasi, salturile bruste nu fac bine.

sunt sigur ca sunt altii care au postat deja pareri mult mai competente in domeniu.

#5
MaRiOOooS

MaRiOOooS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.08.2008
va multumesc pana acum..si mai astept raspunsuri...am sa fac dupa cum mi s-a spus..dar uitasem sa mentionez...k de un regim..sa scad caloriile..m-am apucat :)..... insa de acum..ma bag pe alergat :)

#6
FinalDestiny

FinalDestiny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 13.08.2008
cati km e bine de alergat pe banda? / zi

#7
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View PostFinalDestiny, on Oct 18 2008, 11:53, said:

cati km e bine de alergat pe banda? / zi
Nu cati km, ci cate minute era mai buna intrebarea.


30-50 minute pe zi... dar NU zilnic!! odata la 2-3 zile e bine, pentru a slabi.

#8
Nicoara

Nicoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 22.02.2007

View Postadi185, on Oct 19 2008, 23:26, said:

Nu cati km, ci cate minute era mai buna intrebarea.


30-50 minute pe zi... dar NU zilnic!! odata la 2-3 zile e bine, pentru a slabi.


intrebare: de ce nu zilnic ? nu zic ca nu-i asa ci tocmai pt ca vreau sa stiu care-i mecanismul ....

cum e mai eficient: sa alergi astea 30-50 de min intr-o singura repriza sau in 2 ? are vreo importanta dpdv al eficientei arderii grasimilor ?

#9
luk32

luk32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.09.2008
Eu alerg 10 km in 50 de minute in zilele de luni, miercuri si vineri. Am incercat sa fac zilnic, dar nu rezist.

#10
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View PostNicoara, on Oct 20 2008, 10:11, said:

intrebare: de ce nu zilnic ? nu zic ca nu-i asa ci tocmai pt ca vreau sa stiu care-i mecanismul ....

cum e mai eficient: sa alergi astea 30-50 de min intr-o singura repriza sau in 2 ? are vreo importanta dpdv al eficientei arderii grasimilor ?
nu zilnic deoarece va fi o rutina pentru organism si nu va mai reactiona nici cum la alergat.

nu e bine in 2 reprize!!! o singura repriza, fara intrerupere, deoarece cand icnepi sa alergi, primele 15-18 minute arzi ce ai in sange, nutrientii din sange, abea apoi arzi depozitele de grasime, din aceasta cauza nu manaca cu 3 ore inainte nimik, pentru a avea cat mai putini nutrienti in stomac si in sange.

#11
Nicoara

Nicoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 22.02.2007

View Postadi185, on Oct 20 2008, 13:31, said:

nu zilnic deoarece va fi o rutina pentru organism si nu va mai reactiona nici cum la alergat.

nu e bine in 2 reprize!!! o singura repriza, fara intrerupere, deoarece cand icnepi sa alergi, primele 15-18 minute arzi ce ai in sange, nutrientii din sange, abea apoi arzi depozitele de grasime, din aceasta cauza nu manaca cu 3 ore inainte nimik, pentru a avea cat mai putini nutrienti in stomac si in sange.


aha. merci. ma intereseaza ingineria asta interna pt ca ajuta enorm de mult sa te antrenezi "cu cap" si cat mai eficient. Timpul tuturor este limitat.

la mine situatia este un pic altfel: nu vreau sa slabesc (1.82/~80 kg) insa am de lucrat la conditia fizica - inclusiv in a scapa de niste statulete (deloc mari) de colacei si a-i pune sub forma de muchi acolo unde i nevoie.

#12
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
si dupa aia ce zici, merge o portie de proteina cu carbo sa protejam masa musculara?

si dupa aia ce zici, merge o portie de proteina cu carbo sa protejam masa musculara?

#13
MaRiOOooS

MaRiOOooS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.08.2008
in loc de alergat e buna o bicicleta de fitness??
de acum e iarna...si e cam dificil cu alegatul...

#14
Acces_Denied

Acces_Denied

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.10.2008
si la alergat..sa alerg incontinuu?fara pas..ca sincer e cam greu..merge .. 5 minute max..dar dupa nu mai merge:)) ..daca alerg..3 minute..1 minut pas..3 minute..1 pas..si tot asa..vreo 40 minute..are efect?

#15
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
merge si asa , incearca pe cat posibil sa o lasi mai incet nu sa mergi chiar la pas , dupa vreo 20min de alergat parca incep picioarele singure si nu mai simti nevoia asa mare de pauza. trebuie si antrenament pentru asta :)
Succes !

#16
Nicoara

Nicoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 22.02.2007
poi se stie inca din antichitate: "natura non facit saltum" adica natura nu face salturi. nu te astepta sa alergi 3 km din prima, mai ales daca nu te urmareste o haita de rotwaileri  ;)

alergatul zic ca nu poate lipsi din orice pregatire fizica - prin faptul ca integreaza cumva toate celelate feluri de efort. alergarea, dincolo de beneficiile cardio-respiratorii, prin faptul ca supune scheletul unor socuri moderate dar constante il ajuta sa se intareasca in ansamblul sau (si vorbim aici mai ales in cazul in care se lucreaza mult pe masa musculara, si mai putin pe ce anume sa faci cu masa asta odata ce o ai - cum ar fi sporturile de lupta de ex).
asta a fost vis a vis de datul pe bicicleta de fitness. acolo lipseste socul asta pe schelet de care zic. dar cand tocmai socul asta trebuie evitat - in recuperari sau o varsta mai tomnatica bicicleta este de aproape neinlocuit.

ideea e sa incepi usor, mai reduci ritmul pana-ti revii, apoi maresti usor ritmul si tot asa. trebuie sa ai rabdare, problema principala in cazul "sedentarilor" este sistemul cardio respirator. el are nevoie de timp sa invete (din nou) sa gestioneze necesarul crescut de oxigen si nutrienti.

trebuie sa mergi pe bunul simt: nu fortezi aiurea dar si trebuie sa tragi de tine. apoi te obisnuiesti si-ti va fi din ce in ce mai usor.

Edited by Nicoara, 27 October 2008 - 11:06.


#17
MaRiOOooS

MaRiOOooS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.08.2008
e iarna..am facut rost de o bicicleta de fitness... fac pe ea 30 de min..echivalentul a 16-18 km....
este bine?
astepta pareri si raspunsuri...
multumesc..

#18
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
evtl incearca cate 1 ora, daca n-ai rezultate. si io am facut asta, dar cu rezultate nesatisfacatoare. rezultate mai bune am obtinut dupa ce am schimbat alimentatia si am continuat cu bicicleta, 3-4 ori/sapt cate 1 ora.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate