Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Ce face un compressor audio?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
tomamarius_forever

tomamarius_forever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.06.2008
Salut ! am si eu o intrebare...ce Dumnezeu face un compresor audio?  de exemplu, acesta:        http://www.thomann.d...ltigate_pro.htm
??  Mercy

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,491
  • Înscris: 08.12.2006
Păi ăla nu prea face compresie, ci viceversa... în fine, tot compresor i se spune și la expander, și la gate...
În cuvinte puține, reduce semnalul care este sub un anumit nivel (cel setat). Util când ai zgomote parazite în microfoane. Unii spun că ar ajuta și la evitarea microfoniilor. Să zicem că-l setezi la -40dB, tot ce e sub valoarea asta dispare, și de jucăria aia trece doar semnalul peste -40dB.
Vezi pe aici, poate te ajută, sunt și desene :)

#3
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 tomamarius_forever, on Jun 3 2008, 12:16, said:

Salut ! am si eu o intrebare...ce Dumnezeu face un compresor audio?  de exemplu, acesta:        http://www.thomann.d...ltigate_pro.htm
??  Mercy
Mentine constant nivelul de iesire(amplitudinea semnalului de iesire), semnalele slabe sunt amplificare iar semnalele puternice sunt diminuate pentru a nu fi diferente ca volum(cele puternice de cele slabe).In functie de complexitatea compresorului si de reglajele facute se pot obtine diverse modificari ale semnalului care sufera compresia.Sunt nenumarate tipuri de compresoare pentru o multitudine de aplicatii(cel de la behringer unde m-a dus linkul postat de tine nu e compresor).Compresoarele de banda larga fac ceea ce ti-am spus mai sus.Compresorul de voce spre exemplu nu este un compresor de banda larga pentru ca taie toate frecventele care sunt sub(si peste) o anumita frecventa printr-un filtru(sau mai multe) trece sus si trece jos(low cut si hi cut).Mai sunt compresoare special concepute pentru anumite instrumente(acestea sunt scumpe) si care mai au in plus anumite functii.
PS-compresor de banda larga este acel compresor care actioneaza asupra tuturor frecventelor(marindu-le si micsorandu-le amplitudinea) asupra carora se aplica compresia.Toate compresoarele care se gasesc in comert si sunt accesibile tuturor sunt de banda larga.Aparatele care au mai multe functii(compresie-gate-expander) se numesc procesoare dinamice.

Edited by buncar, 08 June 2008 - 04:43.


#4
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Se pare ca acela este un compresor (de dinamica) cu canale expander.
Practic este compander, compresor-expandor.
Un compresor este bun de exemplu atunci cand oferi o sonorizare pentru altcineva si vina ala si ia microfonul si incepe sa tipe in el caci vrea sa se auda mai tare. Atunci compresorul taie automat din amplificare, revenind la normal cand volumul sursei scade.
De asemenea, este util cand microfonul este de exemplu plimbat intr-o sala de la o persoana la alta si exista anumite diferente, deci nu stai la fiecare sa reglezi din mixer. La fel, microfonul poate fi tinut mai aproape de gura sau mai departe, deci fara compresor ar putea aparea variatii deranjante ale nivelului.

Expandorul mareste dinamica, deci efectul este contrar.

Probabil ati simtit nevoia unui compresor cand va uitati la TV la un film si incepe pauza publicitara, cu un volum mai mare. Este un lucru facut intentionat, am aflat tarziu, dupa ce mereu am banuit ca cei de la sunet sunt niste amatori.

In acest caz se vede si necesitatea reglarii compresiei pe un anumit domeniu de frecvente (vocea, de exemplu).

Edited by nelu97, 11 June 2008 - 04:17.


#5
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salut. Profit ca am gasit topicul asta pt ca am niste intrebari.

Cum pot face sa nu mai am diferente uriase de volum in cadrul unui film. Adica ce compresor/expander ? Pt ca mai in toate filmele vocea abia se aude, iar cand incepe vreo scena de actiune, cu descarcari de arme si tot tacamul volumul e prea mare.

Am deja instalata suita Waves 4.0. Ce imi recomandati de acolo sa folosesc ? Vreau sa se mentina un volum constant in filme.

Folosesc deja in winamp plugin-uri VST prin intermediul ffx-4 si voi folosi in BS player la fel. Merci anticipat  :peacefingers:

#6
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 BG_183, on Jun 11 2008, 13:34, said:

Ce imi recomandati de acolo sa folosesc ? Vreau sa se mentina un volum constant in filme.
Cu Audacity(este free)puteti rezolva cu Normalize.

Attached Files



#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,491
  • Înscris: 08.12.2006

 miron1947, on Jun 11 2008, 13:55, said:

Cu Audacity(este free)puteti rezolva cu Normalize.
Cred că vrea în timp real ;)

BG_183, încearcă cu L2. Lași volumul mai încet din placa de sunet...

LE oricum, cu normalize problema rămâne...

Edited by antinari, 11 June 2008 - 14:50.
completare


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate