Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

CAS pentru programatori

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
thecagero

thecagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.06.2006
Conform Ordinului Nr. 617 din 13/08/2007, persoanele scutite de impozit (deci si programatorii) platesc CAS ca procentaj din salariul minim brut pe economie, in loc de salariul brut real.

Toate bune si frumoase, doar ca aceste contributii nu se mai platesc de catre angajatori, ci de angajati in persoana in fiecare luna. Si uite asa o sa stea unii la coada de-o sa le iasa pe urechi scutirea de impozit. Multumim din inima partidului pentru inovatiile in materie de bataie de joc!

Forum CAS.

#2
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007
:blink: de ce programatorii sunt scutiti de impozit?

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,074
  • Înscris: 24.02.2006
unii programatori, nu toti.
exista o lege care le acorda aceasta facilitate, daca sunt indeplinite niste conditii (din ce tin eu minte, trebuie ca venitul firmei sa fie de minim 10.000E/cap de programator, sau ceva de genul asta)

#4
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Eu nu m-as lua dupa ce zice un moderator pe un forum oarecare, mai bine as intreaba un contabil - o parte din programatori sunt scutiti de impozit pe salarii, insa asta nu inseamna ca venitul nu e impozabil, asa ca totul se reduce la modul in care e interpretat acel paragraf din normele metodologice (art. 5, alin. 6 - http://www.cnas.ro/?id=291 )

#5
1Q_Giku

1Q_Giku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.03.2004
Eh, chiar as vrea niste detalii despre asta!

Pana una alta eu stiu ca in ultimul an am fost impozitat full, si nici la CAS nu am dat mai putin.
Deci ce cum se poate face? Se pot recupera daca s-au dat bani in plus? Si de acum inainte cum merge cu CASul, daca stie cineva exact.

Ah, si Smiley, care erau conditiile complete, daca stii cumva?

Mersi.

#6
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Post1Q_Giku, on Oct 16 2007, 21:23, said:

Eh, chiar as vrea niste detalii despre asta!

Pana una alta eu stiu ca in ultimul an am fost impozitat full, si nici la CAS nu am dat mai putin.
La http://www.taxation.ro/studiisianalize/art...ru_programatori
gasesti cam care sunt conditiile pentru respectiva scutire de impozit pe venit ..

#7
1Q_Giku

1Q_Giku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.03.2004

View Posttudor_turcu, on Oct 16 2007, 21:45, said:


Exact ce cautam, mersi!

Totusi, treaba stupida - statul mi-a dat acreditare ca analist-programator (parca) inca de la sfarsitul liceului, in urma examenului de atestare, dar nu ma pot incadra ca "programator" in sensul legii de fata pana la absolvirea facultatii.

#8
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Se totusi pare ca ordinul de care e vorba la inceputul topicului se alica asa cum se zicea in forumul respecitv - programatorii scutiti de la plata impozitilui pe salariu trebuie totusi sa mearga personal la sediul CASS, sa incheie un contract cu casa de asigurari si sa plateasca personal lunar contributia la asigurarile de sanatate... Cine nu a apucat pana acuma sa vada ce inseamna o coada la plata la CAS, va avea ocaziua acuma.. :rolleyes:

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,074
  • Înscris: 24.02.2006
De unde ai aceste informatii?
Contributia nu poate fi platita si altfel (transfer bancar sau altceva)?

#10
mecca

mecca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.04.2007
@1Q_Giku La sfarsitul liceului cred ca iti da atestat de AJUTOR analist-programator... nu e acelasi lucru.. Vezi pe diploma

#11
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003
Sunt si eu in aceasta situatie. Ideea e sa inchei un contract de tip C2 cu CAS(MB), e o procedura destul de automatizata care presupune inregistrarea la ei pe site - http://www.casmb.ro/...nregistrare.php - acolo se genereaza un PDF, se tipareste in 2 exemplare, se semneaza si fie se pune intr-o urna speciala la unul din sedii sau se trimite prin posta. Plata lunara se face prin banca, e un program special cu care se face OP-ul - aici: http://www.casmb.ro/...uri_bancare.php , dar link-ul de acolo duce la o pagina index, se pare ca programul real este asta. Suma de plata este 6.5% din salariul brut minim pe economie care in momentul asta e 390 ron. Deci ar fi 25.35 ron de platit lunar, de mers la banca cu OP-ul ala special tiparit. Cam nebunie, cam birocratie, sa se impuste din partea mea dar nu cred ca avem de ales.

Singura parte buna e ca treaba asta inseamna si o marire mascata de salariu  :notangel:

#12
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003
Episodul 2:

Am incercat sa folosesc programul acela de tiparit OP-uri; ma intreb cine l-a scris si pentru cine, e complet neintuitiv si face referire la tot felul de informatii pe care nu ai cum sa le ai la dispozitie daca nu esti de profesie contabil si nu esti abonat la toate monitoarele oficiale.  :angry:  Pana la urma prin try-and-error ii dai de cap, nu are asa de multe optiuni, insa:


* contul IBAN specificat pe site la CASMB nu este in program; acolo se regaseste un cu totul alt cont, wonder who's right?!

* pe OP-ul tiparit ar trebui sa apara si un cod de bare - altfel nu vad sensul tiparirii OP-ului fix cu acest program; mie mi-a tiparit o mazgalitura. WTF?!

Oricum firmele in acest moment au obligatia sa nu ne mai plateasca (,) CAS-ul, mi-e si groaza sa ma gandesc la ce aiureala va fi cu concediile medicale - da vorba aia, suntem tineri si nu avem pamant de lucrat la tara, ce nevoie avem sa ne luam medicale?!  :death:

#13
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Daca firma la care lucrati vrea sa ofere aceasta facilitate (intermedierea acestor plati), ar trebui sa poata - normal, contractele trebuie  completate si semnate individual de fiecare, dar plata lunara prin ordin de plata (descris la http://www.casmb.ro/...ri_bancare.php) ar putea in principiu sa o faca si firma, individual pentru fiecare angajat, cu transfer din contul firmei in contul casei de asigurari.. Casa de asigurare nu ar trebui sa fie interesata din ce cont au venit banii, ci pentru cine au fost platiti.

#14
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
si totusi...de nu unii programatori nu platesc impozit?

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,074
  • Înscris: 24.02.2006
vezi posturile 3 si 6 de mai sus
statul a decis sa impulsioneze dezvoltarea industriei IT si a acordat niste scutiri

#16
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postkappa_man84, on Oct 22 2007, 07:48, said:

si totusi...de nu unii programatori nu platesc impozit?

Sa nu mai plece din tara.

#17
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
In aceeasi situatie sunt eu. Ce as avea de adaugat la ce s-a spus pana acum:
- firma nu poate sa te reprezinte pentru a incheia contractul in numele tau si nici sa faca platile. Speram totusi sa se dea si o lege in sensul asta dar nu mi-as face sperante
- de la ultima plata esti asigurat inca 3 luni deci mai e timp. Vor trebuii platite si lunile restante dar cel putin nu se duce acum toata lumea
- se poate platii si in avans. Nu stiu daca pe un an sau mai putin idar sigur vor opta pe o perioada cat mai lunga sa scap de drumuri si cozi.
- poti incheia contractul cu orice casa de asigurari, nu doar din orasul unde ai domiciliu :D

Toate astea le-am primit ca informatii de la firma asa ca ma bazez pe corectitudinea lor.

#18
MissTrouble

MissTrouble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.03.2007
Am si eu o intrebare: regula asta noua influenteaza valoarea sumei platite pentru concediu medical? Adica vom lua 85% din media salariilor pe ultimele 6 luni sau 85% din salariul minim  :o ?

Edited by MissTrouble, 15 November 2007 - 20:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate