Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

pregatirea pentru scoala de soferi

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
kio

kio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 23.03.2007
In primul rand, imi cer scuze daca s-a mai discutat asta dar e imposibil searchul forumului si n-am gasit nimic. Daca s-a mai discutat poate imi da si mie cineva un link:)
Deci, am fost azi sa ma interesez de scoala de soferi si mi-au spus ca inainte trebuie sa imi fac testul psihologic si analizele de sange care se fac la ei si costa impreuna 130 de lei. Analizele astea trebuie sa le fac la ei? se pot face si in alta parte? daca da, la acelasi pret sau mai ieftine?

Edited by kio, 30 August 2007 - 12:31.


#2
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
Se pot face si in alte parti, de exemplu psihologicul la liceul auto din localitate (daca exista) iar pentru analize ar trebui sa fie cel putin doua spitale de la care sa fie valabile. De preturi intrebi la ghiseele lor :)

#3
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007

 Silver Wolf, on Aug 30 2007, 17:35, said:

Se pot face si in alte parti, de exemplu psihologicul la liceul auto din localitate (daca exista) iar pentru analize ar trebui sa fie cel putin doua spitale de la care sa fie valabile. De preturi intrebi la ghiseele lor :)

Deasemenea , avand in vedere ca suntem in Romane , merge si cu spaga atat la psihologic cat si pt analize; cel mai bine cauta vre-un instructor particular si te rezolva el cu abs tot.

PS: eu nu am facut decat sa iti aduc la cunostiinta toate variantele posibile. Moral este sa faci totul cinstit si legal  :nonobad:  :peacefingers:

Edited by Vlad_int1, 30 August 2007 - 17:22.


#4
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
Ai dat un sfat minunat... iar dupa aia te miri de ce iese vreun nebun pe strada si da peste tine, lasa omu' sa-si verifice abilitatile si sa se convinga la o scoala serioasa nu la particular ca acolo majoritatea merg pe principiile date de tine.

#5
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Asa ca idee, la ce scoala ai fost? Mie mi se pare foarte scump pentr aceste doua analize.
Eu am dat la scoala doar testul psihologic la scoala si a costat 45 de lai parca.
Restul analizelor medicale m-au costat la o policlinica vreo 60 de lei in total.
Mai vezi si ce preturi sunt si pe la alte scoli.

#6
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007

 Silver Wolf, on Aug 30 2007, 18:23, said:

Ai dat un sfat minunat... iar dupa aia te miri de ce iese vreun nebun pe strada si da peste tine, lasa omu' sa-si verifice abilitatile si sa se convinga la o scoala serioasa nu la particular ca acolo majoritatea merg pe principiile date de tine.

Tu ai vazut in ce constau examenele alea psihologice ... absolut orice cercopitec e in stare sa le faca ; iti garantez ca un om dc e in stare sa deschida un calc si sa-si faca un cont pe un forum , e in stare sa ia si acele examene psihologice chiar dc e nebun , plus ca eu nu i-am zis ca sfat , am zis ca alternativa in cazul in care nu o duce foarte bine cu banii . Plus ca nu tot timpul la o "scoala serioasa" inveti mai multa soferie decat la un instructor particular; de ex eu am facut scoala la Dinu si cu instructoru mergeam sa-i plimb amanta prin diferite locuri, pana la un mom dat prin sedinta 10 cand i-am zis ca dc nu facem si parcari cer alt instructor ... crede-ma , la multe scoli mari se face in bataie de joc, asa ca nu mai generaliza , ca totul e relativ.

#7
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
Ok...fiecare padure cu uscaturile ei, da testele de ce sa nu le dea si sa inceapa dinainte sa aiba volan cu spagi in sensul asta?

#8
kio

kio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 23.03.2007
pana acum am intrebat la doua scoli:
la teo e 130 in total si am mai intrebat la o prastie de scoala, cred ca petre ispirescu ii zice si mi-au zis ca 200 de lei. Nebun nu sunt deci nu o sa am probleme.

#9
umbro

umbro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 08.02.2007
eu cand m-am inscris la scola au zis ca se ocupa ei de tot dar am vrut sa dau psihologicu de curiozitate si medicalu doar l-am platit.

#10
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
kio vezi ca de scoala in cauza s-au spus cateva lucruri pe forumu asta...

#11
kio

kio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 23.03.2007
teo?

#12
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
avizul psihlogic e 30 lei, foaia medicala e 55, + 50 inca nu stiu ce.
Eu asa am dat acum o luna si ceva.

#13
flash gordon

flash gordon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 22.06.2007

 v3lsatis, on Sep 1 2007, 11:22, said:

avizul psihlogic e 30 lei, foaia medicala e 55, + 50 inca nu stiu ce.
Eu asa am dat acum o luna si ceva.
unde?

#14
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Eu am platit asa:
750 RON instructorul (bani de combustibil + onorariul lui)
35 RON (parca) contravaluare permis, la cec
5 Ron aviz medic familie (ai dreq pentru o stampila sa ia 5 ron :madanimated: )
40 RON vizita medicala (aviz oftalmologie, ortopedie, orl, psihiatrie, etc)
70 RON Contravaluare dosar si scolarizare (pregatirea teoretica + test psihologic, care a fost pe bune ;) )
10 RON Cazier, la urgente (5 minute :naughty: )
1 RON timbru fiscal
15 RON poze "la minut" (era urgenta ca a doua zi trebuia depus dosarul :P )
--------
TOTAL: 926 RON cu TVA :P

P.S. Scoala respectiva este AUTOSTART S.A. Brasov.

#15
kio

kio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 23.03.2007
mai pun 4 milioane cat m-au costat actele masinii si mai bine luam taxiul un an de zile...ieseam si mai ieftin si nici nu conduceam eu :|

Edited by MAK, 02 September 2007 - 21:22.


#16
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

 flash gordon, on Sep 1 2007, 13:35, said:

unde?
in Iasi

darkangelbv
ai iesit scump, eu am dat 6 mil in capat pe toate, logan  :peacefingers:

Edited by v3lsatis, 02 September 2007 - 21:26.


#17
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 v3lsatis, on Sep 2 2007, 22:23, said:

in Iasi

darkangelbv
ai iesit scump, eu am dat 6 mil in capat pe toate, logan  :peacefingers:

Oi fi iesit scump dar am terminat scoala intr-un timp record, masina a fost un VW Golf 4, instructorul unul excelent, pentru care fiecare client conteaza (dansul m-a indrumat in toti pasii, m-a dus pe la politie(pentru cazier), la vizita medicala, mi-a bagat dosarul la politie pentru examen, etc).
Nu-mi pare rau pentru banii pe care i-am dat pentru ca este cel mai bun instructor (am primit recomandari foarte multe catre acest instructor).

La lista de mai sus am uitat de taxa de examinare platita la primarie, de 5 RON.


@v3lsatis in ce oras? pe la mine variaza intre 6-8 mil doar pregatirea practica, pe langa astea se adauga restul de acte (cazier, vizita medicala, test psihologic, taxe), care trebuiesc la dosar pentru a putea da examenul.

#18
kio

kio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 23.03.2007

 darkangelbv, on Sep 2 2007, 22:36, said:

Oi fi iesit scump dar am terminat scoala intr-un timp record, masina a fost un VW Golf 4, instructorul unul excelent, pentru care fiecare client conteaza (dansul m-a indrumat in toti pasii, m-a dus pe la politie(pentru cazier), la vizita medicala, mi-a bagat dosarul la politie pentru examen, etc).
Nu-mi pare rau pentru banii pe care i-am dat pentru ca este cel mai bun instructor (am primit recomandari foarte multe catre acest instructor).

La lista de mai sus am uitat de taxa de examinare platita la primarie, de 5 RON.
@v3lsatis in ce oras? pe la mine variaza intre 6-8 mil doar pregatirea practica, pe langa astea se adauga restul de acte (cazier, vizita medicala, test psihologic, taxe), care trebuiesc la dosar pentru a putea da examenul.
am mai vazut pe la scolile din alte orase (decat bucurestiul) ca cer aia cate 6-7 milioane si 60-80 de litri de benzina si aici e si cu 450 de lei cu totul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate