Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

relatie pe terminate

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
cipriaaan2003

cipriaaan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.04.2007
desi sunt baiat sper sa nu se supere fetele ca am inceput aici topicul....dar de parerea lor aveam nevoie

am senzatia ca am facut mult prea multe compromisuri pentru actuala relatie...de 2 ani...si am senzatia ca daca mai schimb ceva la mine ...ma schimb de tot ...nu mai sunt eu...imi pierd individualitatea...Eu cred ca asta inseamna ca relatia ar cam fi pe sfarsite (asta daca nu incepe prietena mea sa faca muuuuulte compromisuri si sa se schimbe muuult    dar asta mi s-ar parea o minune dupa cum o cunosc eu)
ce parere aveti ?

#2
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

View Postcipriaaan2003, on Jul 6 2007, 15:06, said:

desi sunt baiat sper sa nu se supere fetele ca am inceput aici topicul....dar de parerea lor aveam nevoie

am senzatia ca am facut mult prea multe compromisuri pentru actuala relatie...de 2 ani...si am senzatia ca daca mai schimb ceva la mine ...ma schimb de tot ...nu mai sunt eu...imi pierd individualitatea...Eu cred ca asta inseamna ca relatia ar cam fi pe sfarsite (asta daca nu incepe prietena mea sa faca muuuuulte compromisuri si sa se schimbe muuult    dar asta mi s-ar parea o minune dupa cum o cunosc eu)
ce parere aveti ?
Schimbarile trebuie sa vina din ambele parti, sa fie un echilibru in cuplu, altel nu merge treaba....Dar ai incercat sa ai o discutie serioasa cu ea sa-i explici ce te framanta? :mellow:

#3
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postcipriaaan2003, on Jul 6 2007, 15:06, said:

si am senzatia ca daca mai schimb ceva la mine ...ma schimb de tot ...nu mai sunt eu...imi pierd individualitatea...

Multi au trecut prin asta - se cheama pussy-whipped :)

#4
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
iar solutia cea mai buna, este de a o lasa in pace.
o discutie, nu ajuta, decat, poate, pe moment.
e greu sa schimbi firea cuiva :)

#5
pakatosu

pakatosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 22.01.2002

View Postpastel3005, on Jul 6 2007, 17:25, said:

e greu sa schimbi firea cuiva :)

Cu-n burete ud, cateva cabluri si-o priza.. se pot rezolva multe-n viata  :D

#6
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006

View Postpakatosu, on Jul 6 2007, 17:32, said:

Cu-n burete ud, cateva cabluri si-o priza.. se pot rezolva multe-n viata  :D
mai ales in viata celui care supravietuieste :)

#7
alexandra_hutton

alexandra_hutton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.06.2007

View Postcipriaaan2003, on Jul 6 2007, 15:06, said:

desi sunt baiat sper sa nu se supere fetele ca am inceput aici topicul....dar de parerea lor aveam nevoie

am senzatia ca am facut mult prea multe compromisuri pentru actuala relatie...de 2 ani...si am senzatia ca daca mai schimb ceva la mine ...ma schimb de tot ...nu mai sunt eu...imi pierd individualitatea...Eu cred ca asta inseamna ca relatia ar cam fi pe sfarsite (asta daca nu incepe prietena mea sa faca muuuuulte compromisuri si sa se schimbe muuult    dar asta mi s-ar parea o minune dupa cum o cunosc eu)
ce parere aveti ?

Schimbarile de orice fel trebuie sa vina in mod natural.
Compromisurile sunt binevenite doar daca amandoi simt ca scopul este unul cu adevarat benefic.
Insa compromisuri in sensul in care tu simti ca ai pierde ceva important pentru tine mai mult fac rau, te inchizi in tine si relatia va avea de suferit, in consecinta mai multe efecte negative deca pozitive.
Apoi nu este ok ca daca tu faci compromisuri, ea sa nu faca.Pur si simplu daca te iubeste trebuie sa te accepte asa cum esti.
Exemplu concret: nu fumez,urasc fumul de tigara, nu vreau sa am parte de fumat pasiv.Daca ma indragostesc de un fumator, normal nu am sa suport mult fumatul in jurul meu, dar voi incerca compromisuri de genul fumat cand nu este langa mine...Daca cineva simte ca prin asta renunta la prea mult, atunci nu avem ce cauta impreuna, nici eu nu pot sa cer sa renunte de tot dar nici el ca eu sa suport fumul....Asta e un exemplu banal, dar sper ca se desprinde ideea generala.
Eu zic sa renunti.

#8
vesperala

vesperala

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 318
  • Înscris: 18.01.2007

View Postcipriaaan2003, on Jul 6 2007, 15:06, said:

desi sunt baiat sper sa nu se supere fetele ca am inceput aici topicul....dar de parerea lor aveam nevoie

am senzatia ca am facut mult prea multe compromisuri pentru actuala relatie....ce parere aveti ?
din momentul în care un astfel de gând încolțește, lucrurile sunt sigur pe sfârșite... pentru că începi să conștientizezi ce ți se întâmplă... ori se știe, iubirea e oarbă...
tu pari să vezi foarte bine, deci sentimentele s-au evaporat... nu cred că dacă ea s-ar schimba, relația s-ar îmbunătăți, pentru că ar apărea neîncrederea...
mă întreb doar de ce accepți atât de ușor încă faptul că nu te vrea așa cum ești...

#9
cipriaaan2003

cipriaaan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.04.2007

View Postrisuka, on Jul 6 2007, 16:16, said:

Schimbarile trebuie sa vina din ambele parti, sa fie un echilibru in cuplu, altel nu merge treaba....Dar ai incercat sa ai o discutie serioasa cu ea sa-i explici ce te framanta? :mellow:


da...discutii am tot avut si ea pur si simplu nu vrea sa faca prea  multe eforturi...probabil e incapatanata...sau nu vrea...nush ce sa zic...ideea e ca o afecteaza daca ma indepartez dar nici nu face prea multe...

#10
cipriaaan2003

cipriaaan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.04.2007

View Postvesperala, on Jul 6 2007, 18:19, said:

mă întreb doar de ce accepți atât de ușor încă faptul că nu te vrea așa cum ești...


hm...that is so deep! nu stiu ce sa zic cred ca pur si simplu incerc sa fac ceva sa nu zic mai tarziu dom'le imi pare rau dupa ea...incerc sa fiu sigur ca am facut tot ce mi-a stat in putinta...cred

mersi pentru pareri tuturor!

Edited by Jaqueline, 09 July 2007 - 10:23.


#11
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

View Postcipriaaan2003, on Jul 8 2007, 14:18, said:

mersi pentru pareri tuturor!
Nu ai pentru ce!
Parerea mea e sa treci mai departe.....ca daca nu face nici un efort sa te pastreze pur si simplu nu te merita!  :mellow:

#12
vesperala

vesperala

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 318
  • Înscris: 18.01.2007

View Postcipriaaan2003, on Jul 8 2007, 14:16, said:

hm...that is so deep! nu stiu ce sa zic cred ca pur si simplu incerc sa fac ceva sa nu zic mai tarziu dom'le imi pare rau dupa ea...incerc sa fiu sigur ca am facut tot ce mi-a stat in putinta...cred
da...cred că este singura explicație... mă bucur că ești atât de sincer cu tine însuți ...  și știu că orice vei face, de regretat vei mai regreta și te vei întreba ce mai trebuia făcut.
dar în ciuda acestor lucruri trebuie să lași viața să meargă mai departe.

#13
bellea_77

bellea_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 21.08.2006

View Postcipriaaan2003, on Jul 6 2007, 15:06, said:

desi sunt baiat sper sa nu se supere fetele ca am inceput aici topicul....dar de parerea lor aveam nevoie

am senzatia ca am facut mult prea multe compromisuri pentru actuala relatie...de 2 ani...si am senzatia ca daca mai schimb ceva la mine ...ma schimb de tot ...nu mai sunt eu...imi pierd individualitatea...Eu cred ca asta inseamna ca relatia ar cam fi pe sfarsite (asta daca nu incepe prietena mea sa faca muuuuulte compromisuri si sa se schimbe muuult    dar asta mi s-ar parea o minune dupa cum o cunosc eu)
ce parere aveti ?
Daca pleci de la premisa ca o relatie merge pe baza muuultor compromisuri, facuta inca de la inceput, eu parca asa am inteles, inseamna ca relatia nu e pe terminate, nici macar nu a inceput. Cand te indragostesti... o faci pentru ca iti place totul sau aproape totul la celalalt. Apoi cand indragosteala se aseaza putin si te pui pe contabilizat, iar in lista exista mai multe minusuri decat plusuri, tragi usor usa dupa tine, fara a face compromisuri, fara a le cere, pentru ca o data facut un compromis va atrage dupa el un altul si risti sa sfarsesti epuizat in loc sa te bucuri de iubire.

#14
cipriaaan2003

cipriaaan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.04.2007

View Postbellea_77, on Jul 14 2007, 15:03, said:

Daca pleci de la premisa ca o relatie merge pe baza muuultor compromisuri, facuta inca de la inceput, eu parca asa am inteles, inseamna ca relatia nu e pe terminate, nici macar nu a inceput. Cand te indragostesti... o faci pentru ca iti place totul sau aproape totul la celalalt. Apoi cand indragosteala se aseaza putin si te pui pe contabilizat, iar in lista exista mai multe minusuri decat plusuri, tragi usor usa dupa tine, fara a face compromisuri, fara a le cere, pentru ca o data facut un compromis va atrage dupa el un altul si risti sa sfarsesti epuizat in loc sa te bucuri de iubire.

eu nu pot sa fiu de acord cu tine...parerea mea, dupa cum am mai exprimat, este ca trebuie sa faci si unele compromisuri insa pana la o limita...

#15
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View Postcipriaaan2003, on Jul 8 2007, 14:13, said:

da...discutii am tot avut si ea pur si simplu nu vrea sa faca prea  multe eforturi...probabil e incapatanata...sau nu vrea...nush ce sa zic...ideea e ca o afecteaza daca ma indepartez dar nici nu face prea multe...

daca nu face prea multe, s-ar putea ca de fapt sa n-o afecteze foarte tare daca esti tu sau altul in viata ei. nu cumva ti se pare c-o afecteaza pentru ca asta vrei tu sa vezi?
daca ea nu face nimic in afara de a incerca sa te schimbe nu merita continuat. e o vulpitza si atat.

#16
cipriaaan2003

cipriaaan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.04.2007

View PostDari@, on Jul 16 2007, 08:41, said:

daca nu face prea multe, s-ar putea ca de fapt sa n-o afecteze foarte tare daca esti tu sau altul in viata ei. nu cumva ti se pare c-o afecteaza pentru ca asta vrei tu sa vezi?
daca ea nu face nimic in afara de a incerca sa te schimbe nu merita continuat. e o vulpitza si atat.


nu e o vulpitza, ci este un pic comoda sa se mai schimbe...si de afectat o afecteaza sigur, nu e doar impresia mea...nu ar avea motive...

#17
bellea_77

bellea_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 21.08.2006

View Postcipriaaan2003, on Jul 16 2007, 08:20, said:

eu nu pot sa fiu de acord cu tine...parerea mea, dupa cum am mai exprimat, este ca trebuie sa faci si unele compromisuri insa pana la o limita...
Intrebari:
1. locuiti impreuna?
2. v-ati gandit la casatorie?

#18
geo_dingy

geo_dingy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 21.06.2007
Dar nu te-ai schimbat destul?Eu nu inteleg. Ea de cine s-a indragostit? De tipul care esti acum,sau de cel care erai inainte de toate schimbarile care au survenit?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate