Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Probleme cu administratorul de bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
tesio

tesio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 07.01.2005
Aveti idee unde se poate reclama un administrator de bloc care face numai ce vrea el?Multumesc
Satu in sectorul 6

#2
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
:boxing:  :boxing:  :boxing:

#3
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007
La comitetul de parinti.

Nu pe bune, administratorul unui bloc este conform legii un simplu angajat. Daca nu isi face treaba ca lumea. dati-l afara.

#4
tesio

tesio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 07.01.2005

 Cristisp, on Jun 15 2007, 09:41, said:

La comitetul de parinti.

Nu pe bune, administratorul unui bloc este conform legii un simplu angajat. Daca nu isi face treaba ca lumea. dati-l afara.

E bloc de pensionari care zic: lasa-l domne' ce daca ne fura, asta e ...daca vin altii si fura mai rau
Traiasca romania si locuitorii ei minunati

#5
marinica06

marinica06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.06.2006

 tesio, on Jun 15 2007, 11:06, said:

E bloc de pensionari care zic: lasa-l domne' ce daca ne fura, asta e ...daca vin altii si fura mai rau
Traiasca romania si locuitorii ei minunati

Mergi la Pimaria de sector. Au un serviciu care se ocupa de asociatiile de proprietari.  Ei te pot ajuta.

#6
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
trimite mail la primaria de sector ,nici nu te deranjezi pana acolo .

#7
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 tesio, on Jun 15 2007, 10:31, said:

Aveti idee unde se poate reclama un administrator de bloc care face numai ce vrea el?Multumesc
Satu in sectorul 6
adminstratorul citeste contoarele?putin curent electric in sonerie sau in clanta nu strica nimanui...

#8
Rage1

Rage1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 17.02.2004
pana la urma ai rezolvat ceva? si eu stiam ca trebuie reclamat la primarie.

#9
tesio

tesio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 07.01.2005
Deocamdata am rezolvat.Ma obliga sa platesc rezerva pt caldura si nu am vrut.Si cum nu putea as ma oblige cineva, pana la urma a cedat si a scos rezerva
Dar tot vreau sa ajung si la primarie

#10
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Primaria poate trimite doar o comisie de control care sa verifice activitatea administratorului si a contabilului - daca nu vor sa se conformeze probabil le pot retrage autorizarea, dar daca au sustinerea presedintelui / comitetului executiv si/sau a comisiei de cenzori din asociatia in care esti membru, pana la urma tot la proces se ajunge ..

#11
441529

441529

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 17.08.2006
Cand ai o problema cu activitatea administratorului de bloc te poti adresa compartimentului de la primarie care se ocupa de asociatiile de proprietari. In unele cazuri ajuta.
Cand ai nelamuriri cu privire la corectitudinea intocmirii listelor de plata a intretinerii, poti face o cerere catre presedintele asociatiei sa iti demonstreze in mod clar sumele de plata, cu facturi si mod de calcul pe masa. Sunt obligati sa iti raspunda in 5 zile. Sa spui si asta in cerere, ca multi nu stiu.
Cand ai orice fel de probleme legate de administrarea si intretinerea blocului, poti gasi solutii aici.

#12
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
Fratilor...va rog sa ma ajutati cu doua probleme..
1. Am fost instiintat in scris , pe data de 02.06.2009, de catre Administratorul de imobil , ca am restanta intretinerea pe luna Noiembrie 2008 si ca-si cere scuze dar este greseala lui.  :huh:   Buuuun...si ca am de platit suma de xxxx in luna Iunie 2009. Ce spuneti voi despre asta...mentionez ca am aruncat ( din motive...ma abtin acum...) chitantele pe 2008, deoarece m-am gandit ca acestea nu-mi mai sunt folositoare. (greseala mea)
2. O vecina (de treaba...) imi spune ca i se percepe o "taxa pe persoana plecata - lunara " pt copilul ei, care este plecat din anul 2000 din tara si are domiciliul stabil in Canada si nu este singurul caz din bloc si a facut si cerere pt scoaterea de la intretinere in momentul plecarii.
Bai fratilor...ori a-nnebunit lumea ori am innebunit eu.

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat ceva...ca nu mai stiu ce sa zic... :worthy:

#13
madlaine666

madlaine666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.07.2009
Buna ziua,
ma confrunt cu o problema si v-as ramane recunoscator daca m-ati putea lamuri:
In urma cu opt luni m-am mutat, impreuna cu sotia, intr-o garsoniera.Administratorul ne-a trecut o singura persoana la intretinere.eu nu am observat, ma uitam cat era de plata, plateam si imi vedeam de viata, greseala mea.Acum s-a trezit administratorul ca a trecut doar o persoana si mi-a umflat factura cu 6 milioane, pe motiv ca a trecut din urma si pentru a doua persoana.Precizez ca nu avem mutatie aici, administratorul nu are nici macar un buletin de-al nostru, practic, legal, nu existam aici.Desi puteam sa mint ca a doua persoana s-a mutat in urma cu o saptamana am incercat sa discut cu dansu sa platim esalonat diferenta aceea si nu este de acord.In speranta ca imi puteti da cateva sfaturi, va multumesc anticipat!

#14
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Eu nu inteleg administratorii astia se cred buricu pamantului?
El poate pune ce suma vrea si tu poti refuza sa platesti. Punct. Sa te dea in judecata si sa explice el la tribunal de ce ai tu de platit nush cat pentru nush ce.
Greseala lui, vina lui si tot el cu gura? Eu l-as ignora ... din toate punctele de vedere. Inclusiv cand ar venit vorba de plata sumei respective.

#15
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

 madlaine666, on 27th July 2010, 21:36, said:

Buna ziua,
ma confrunt cu o problema si v-as ramane recunoscator daca m-ati putea lamuri:
In urma cu opt luni m-am mutat, impreuna cu sotia, intr-o garsoniera.Administratorul ne-a trecut o singura persoana la intretinere.eu nu am observat, ma uitam cat era de plata, plateam si imi vedeam de viata, greseala mea.Acum s-a trezit administratorul ca a trecut doar o persoana si mi-a umflat factura cu 6 milioane, pe motiv ca a trecut din urma si pentru a doua persoana.Precizez ca nu avem mutatie aici, administratorul nu are nici macar un buletin de-al nostru, practic, legal, nu existam aici.Desi puteam sa mint ca a doua persoana s-a mutat in urma cu o saptamana am incercat sa discut cu dansu sa platim esalonat diferenta aceea si nu este de acord.In speranta ca imi puteti da cateva sfaturi, va multumesc anticipat!


in definitiv ce-ti pare exagerat in faptul ca iti este solicitat sa platesti "din urma"?

daca e o pba suma prea mare vorbeste cu administratorul sa-ti esaloneze, dar de platit e corect sa platesti

#16
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
A zis omu' ca nu vrea administratorul sa ii aprobe sa plateasca esalonat. Asta e problema parerea mea. Ca el are bunavointa pana la urma si tot nenea administratorul cu greseala o face pe-a caposul. El a gresit cand a trecut numarul de persoane el ar trebui sa incerce sa remedieze pe cale amiabila. Ca ia niste bani ca sa stie ce si cum si cat si unde si de ce misca in blocul ala.

#17
torres_23

torres_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.01.2006
Am nevoie de un sfat. De curand am cumparat un apartament nou si administratorul mi-a cerut copie dupa actul de vanzare-cumparare a apartamentului pentru a ma inregistra (sa nu mai figureze vechiul propietar).
Ce sa fac in situatia asta, e legal ce imi cere? Eu parca nu i-as duce nici o copie, sunt date confidentiale.....

#18
autentificare_username

autentificare_username

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 88
  • Înscris: 24.11.2011
n-are el treaba cu actul de vanzare cumparare... scoate o hartie de la circa financiara unde figurezi ca platesti impozit pe apartamentul de la adresa. daca nu de la cadastru, desi acolo s-ar putea sa dureze mai mult. iar daca ti-e lene, fa-i o copie martzafoiului dupa actul vc, dar dai cu markerul peste ce nu vrei sa vada. eventual lasi doar adresele, numele si stampilele. :) ti-ai luat si tu apartament fara sa verifici cine e administrator si ce vecini ai.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate