Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Intrebare pt cei care se pricep la ROUTERE/routing..

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
pawppy

pawppy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.09.2006
pb e urmatoarea:
Am instalat de curand un mini-router la mine acasa pt k vroia si sora-mea internet pe un laptop al ei...
acuma..
inainte sa instalez router-ul eu ma jucam Quake3 cu un fost coleg de liceu.. el avand ip [a].[b].[c].30 si eu [a].[b].[c].25 (cartiere la 4-5 km distanta, dar acelasi provider si tip de abonament)..
iar acum ip-ul respectiv nu il mai are PC-ul meu ci router-ul care imi assigneaza mie 192.168.1.X).. iar atunci cand incearca sa se conecteze nu mai ne merge de nici o culoare.. ce trebuie sa fac k sa mearga din nou pt k practic mare lucru nu s-a schimbat si eu unul cred k ar putea merge insa va intreb pe voi pt k eu habar nu am... ce e de facut?:)
[in afara de solutia in care sa host-eze el jocul pt k are un calc slab(nVidia RivaTNT2 etc)]
multumesc celor care o sa petreaca 1-2 min citind acest thread:)hopefully o solutie exista..

#2
boss007

boss007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.01.2007

View Postpawppy, on Jan 20 2007, 20:52, said:

pb e urmatoarea:
Am instalat de curand un mini-router la mine acasa pt k vroia si sora-mea internet pe un laptop al ei...
acuma..
inainte sa instalez router-ul eu ma jucam Quake3 cu un fost coleg de liceu.. el avand ip [a].[b].[c].30 si eu [a].[b].[c].25 (cartiere la 4-5 km distanta, dar acelasi provider si tip de abonament)..
iar acum ip-ul respectiv nu il mai are PC-ul meu ci router-ul care imi assigneaza mie 192.168.1.X).. iar atunci cand incearca sa se conecteze nu mai ne merge de nici o culoare.. ce trebuie sa fac k sa mearga din nou pt k practic mare lucru nu s-a schimbat si eu unul cred k ar putea merge insa va intreb pe voi pt k eu habar nu am... ce e de facut?:)
[in afara de solutia in care sa host-eze el jocul pt k are un calc slab(nVidia RivaTNT2 etc)]
multumesc celor care o sa petreaca 1-2 min citind acest thread:)hopefully o solutie exista..

:confuzzled: trebuie sa mai cumperi un abonament.

:nonobad: nu trebuie neaparat un router intre 2 calc.
:notangel: router-ul este peste 2 calc.

#3
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
Pai intri in menu-ul router-ului si activezi DMZ, vezi sa ai IP static pe calculatoare.


edit: boss007, aberezi!

Edited by Danitzi, 20 January 2007 - 19:58.


#4
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
se numeste PORT FORWARDING ce vrei tu sa faci.
Spune ce marca si serie este routerul ca sa stim unde sa te intrumam sa intrii ;)

Cu stima, IONUT

#5
pawppy

pawppy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.09.2006

View Postdarkangelbv, on Jan 20 2007, 20:07, said:

se numeste PORT FORWARDING ce vrei tu sa faci.
Spune ce marca si serie este routerul ca sa stim unde sa te intrumam sa intrii ;)

Cu stima, IONUT
:) router-ul e RPC-IP 2105
1 + 4 - P Broadbnd Router...

#6
4est

4est

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.05.2005
In meniul router-ului faci un forward la portul care il foloseste Quake3. Vezi exact in manualul routerului de unde faci PORT FORWARD, bagi IP ADRESS-ul PC-ului tau (cel de forma 192.168.xxx) si portul de la QUAKE3.
Dupa ce ai activat forward-ul la portul respectiv, faci ca si pana acum host-ul pe pc-ul tau la Qauke3 si ii dai prietenului tau IP-ul pe care il foloseai si pana acum.

#7
pawppy

pawppy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.09.2006

View Post4est, on Jan 23 2007, 14:48, said:

In meniul router-ului faci un forward la portul care il foloseste Quake3. Vezi exact in manualul routerului de unde faci PORT FORWARD, bagi IP ADRESS-ul PC-ului tau (cel de forma 192.168.xxx) si portul de la QUAKE3.
Dupa ce ai activat forward-ul la portul respectiv, faci ca si pana acum host-ul pe pc-ul tau la Qauke3 si ii dai prietenului tau IP-ul pe care il foloseai si pana acum.
am inteles.. insa ip-ul meu variaza la fel ca si cel al sora-mii.... am incercat sa dau disable dhcp si sa-l pun manual de la settings la TCP/IP insa nu am reusit.. imi puteti spune unul din voi va rog cum se pune un ip static pe un astfel de router??
and one more thing... cum fac port forwardingu ala???? k nu gasesc nimic care sa sune a forwarding in meniul routerului iar la Port settings nu vad nimic care ar putea fi ceva de genu...

Edited by pawppy, 24 January 2007 - 14:46.


#8
4est

4est

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.05.2005

View Postpawppy, on Jan 24 2007, 14:44, said:

am inteles.. insa ip-ul meu variaza la fel ca si cel al sora-mii.... am incercat sa dau disable dhcp si sa-l pun manual de la settings la TCP/IP insa nu am reusit.. imi puteti spune unul din voi va rog cum se pune un ip static pe un astfel de router??
and one more thing... cum fac port forwardingu ala???? k nu gasesc nimic care sa sune a forwarding in meniul routerului iar la Port settings nu vad nimic care ar putea fi ceva de genu...
Precizeaza-ne producatorul router-ului si modelul exact. Si poate mai mult ca sigur te ajutam

#9
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

View Postpawppy, on Jan 24 2007, 14:44, said:

am inteles.. insa ip-ul meu variaza la fel ca si cel al sora-mii.... am incercat sa dau disable dhcp si sa-l pun manual de la settings la TCP/IP insa nu am reusit.. imi puteti spune unul din voi va rog cum se pune un ip static pe un astfel de router??
and one more thing... cum fac port forwardingu ala???? k nu gasesc nimic care sa sune a forwarding in meniul routerului iar la Port settings nu vad nimic care ar putea fi ceva de genu...
nu incerca sa dezactivezi dhcpul daca providerul iti da ip dinamic.in spatele routerului acolo poti sa ai ip static la cu 192.168.X.X.
nu stiu cum e pe RPC dar pe Canyon ai in meniul routerului Virtual Server si de acolo poti seta portul aferent jocului.

#10
pawppy

pawppy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.09.2006
minirouterul e RPC IP-2105..
care din meniurile astea 2 sa fie pt port forwarding-ul care imi trebuie mie??
astea 2 de aici din attachuri:

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   89.83K   88 downloads
  • Attached File  2.jpg   95.57K   55 downloads

Edited by pawppy, 27 January 2007 - 17:38.


#11
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003
primul attach.virtual server.

#12
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006
Dezactivezi DHCP-ul pe interfata de lan, ii dai la ruter ip de genul 192.168.1.1 subnet 255.255.255.0 tot pe interfata de lan. Pe interfata de wan il setezi cum doreste isp-ul tau.

Pe calculatorul tau bagi adresa de ip 192.168.1.2 subnet 255.255.255.0 gw 192.168.1.1 si dns 192.168.1.1 sau dns-urile providerului tau.
pe calculatorul surorii tale bagi ip 192.168.1.3 subnet 255.255.255.0 gw 192.168.1.1 si dns-uri ca mai sus.

Pe ruter faci fowarding de porturi pt adresa de ip a calculatorului tau 192.168.1.2 pe porturile care le foloseste jocul respectiv.

boss007 tu postezi doar ca sa te aflii in treaba?

#13
pawppy

pawppy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.09.2006
http://www.portforwa...5NR/Quake_3.htm

#14
andutzu007

andutzu007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.08.2005
Sal......am si eu o problema asemanatoare cu pawppy numai ca eu si cu inca 3 calculatoare suntem in spatele unui ruter, alti prieteni (4 calculatoare) sunt la acelasi provider dar la cateva blocuri distanta si sunt legati la net tot printr-un ruter.....Intrebarea mea este...cum putem sa facem un server de joc si sa ne vedem toti in lan? Amandoua ruterele au porturi forwardate si retelele noastre au si ip-uri alocate de dhcp-urile ruterelor, dar insa raman neschimbate deoarece asignarea se face in functie de mac-ul placilor de retea.... Idei cineva?

#15
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
port forwarding la porturile folosite de acel joc. nasol e ca nu veti putea sa faceti decat un singur port forwarding pe acele porturi, spre un singur calculator din spatele routerului. adica host la un anumit joc, va putea fi doar cel spre care e facut p/f.

#16
andutzu007

andutzu007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.08.2005
Ruterele sunt marca d-link dir100 si asus rx3041 parca si suporta amandoua vpn.....ar merge sa fac un vpn in aceeasi retea a providerului? Daca da am inteles ca sunt mai multe modalitati de construire a tunelului....imi poate explica cineva ce si cum se face?

#17
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007
Daca setezi DMZ nu mai ai nevoie de port forward.  Seteaza dmz pe ip-ul tau local si o sa fie la fel ca si cum ai fi conectat la internet direct. Toate mesajele venite pe ip-ul routerului for fi transmise la calcul pe care ai pus dmz.

Edited by ingersedat, 09 April 2007 - 12:55.


#18
andutzu007

andutzu007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.08.2005
Am incercat cu DMZ si tot nu mere......Pana la urma am vb cu pretenii sa ne tragem un cablu intre noi si sa rezolvam problema.cred ca e mai bine asa........ Oricum azi am dat peste alta tampenie: Am incercat sa ma loghez pe routeru d-link  si nu mai mere nici pus pe rotzi...am incercat cu http://192.168.1.1 ca asa a fost asignat ip-ul lui din default la inceput si nimik.... sub nici o forma....am deconectat calculatoarele si le-am reconectat, am bagat o noua placa de retea pe un calc sa vad daca-i da un ip corespunzator, am incercat si un mac clonning pe reteaua interna.nu mere.de la nici un calc din lan nu vrea sa ma lase sa ma loghez la el.....In trecut am avut o problema similara cu un router qubs care dupa vro 5-6 zile a murit de tot dar aici nu se pune problema ca l-am luat de vro 2 sapt si are garantie 5 ani daca am inteles eu bine.....
        Am ramas fara idei...stie cineva de ce se comporta routeru asa?

Edited by andutzu007, 12 April 2007 - 00:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate