Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

AVS HD-R1 TV -Media Player HD-

- - - - -
  • Please log in to reply
582 replies to this topic

#1
Lucio

Lucio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 19.01.2007
E bine de stiut: aparatul nu beneficiaza de update de firmware oficial. Ceea ce veti gasi in acest thread sunt improvizatii care pot functiona foarte bine sau nu. Este genul de aparat care este lansat pe piata si dupa aceea nu mai este nimeni interesat de upgrade din lantul celor care fac profit de pe urma lui.

M-ar interesa sa imi cumpar un media player FullHD. Treaba e ca deocamdata nu am un sistem audio sa stie DTS, si m-ar avantaja DTS downmixul pe care acest player il are.

Specificatii

Network Media Player AVS HD-R1 TV, FULLHD, HDMI 1.3, Downmix DTS
(Cod: AVS-HD-R1)
Formate De Fisiere Suportate:

Formate video suportate:
VOB MPEG1/2/4 Elementary (M1V, M2V, M4V) MPEG1/2 PS (M2P, MPG) IFO BD-ISO.DVD-ISO MINI BD, BD-9, BD25, RBD, D5, D9, DVD, CD AVI, ASF, WMV RM/RMVB MPEG2 Transport Stream (TS, TP, TRP, M2T, M2TS, MTS) MOV (H.264), MP4, RMP4 Matroska (MKV)

Formate audio suportate:
OGG WAV AAC, M4A WMA MPEG audio (MP1, MP2, MP3, MPA)

Formate foto suportate:
JPEG, BMP, PNG, GIF

Formate subtitrari:
MicroDVD [.sub], SubRip [.srt], Sub Station Alpha [.ssa], Sami [.smi], idx+sub, PGS subtitle

Codecuri video:
H.264 BP L3,MP L4.1,HP L4.1 , WMV9,VC-1 AP L3, DivX3/4/5, MPEG1, VCD1.0/2.0, SVCD , RM/RMVB 8/9/10, HD MPEG4 SP/ASP, Xvid , HD MPEG2 MP/HL, ISO, IFO, VOB, TS, XVID SD/HD

Decodoare incorporate:
Dolby Digital Plus, DTS (Suporta DTS Downmix), MPEG-1 Layer 1, 2, 3, MPEG-4 , RA1/RA-cook/RA-Lossless, LPCM, ADPCM, FLAC, AAC, WAV, OGG

Iesiri Audio/Video:
Conector:
2 x USB 2.0
2 x RCA
1 x Coaxial
1 x Sata
1 x ESata
Component (Y/Pb/Pr)
Audio digital S/PDIF optic
Composite Video
HDMI v1.3

Interfata:
HDMI

Caracteristici Generale:

Chipset:
RealTek1073 400Mhz

Conectivitate:
Ethernet 10/100Mbps

Dimensiuni (W x D x H mm):
147.5 x 116 x 46.5 mm

Altele:
Movie preview, bookmark, slide show, screensaver, parental control, time seek pentru derulare precisa, muzica ambientala

As vrea sa stiu mai multe despre acest device, poate cineva deja detine asa ceva... Pe situl producatorului nu gasesti decat manualul si firmware-ul:
http://avs-tech.de/ Se pare ca producatorul este AICI.
Nu am reusit sa gasesc niciun review sau informatii referitoare la producator, si in consecinta va cer ajutorul.

Atasez manualul si cateva imagini:

Attached Files


Edited by Mtz, 11 January 2010 - 03:42.
ordine


#2
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
e o clona a eGreat EG-R1, si am luat masuri pentru a opri comercializarea ei pe piata din Romania, unde firma la care lucrez e importator unic autorizat al brandului eGreat.
ma abtin de la alte comentarii.

#3
Lucio

Lucio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 19.01.2007
sincer sa fiu nu ma deranjeaza ca este o clona dupa un alt produs, mai scump din ce am observat. iti inteleg punctul de vedere, dar chiar m-ar interesa cateva opinii cu privire la acest produs

#4
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004

View Postvalentine1, on 20th December 2009, 22:01, said:

e o clona a eGreat EG-R1, si am luat masuri pentru a opri comercializarea ei pe piata din Romania, unde firma la care lucrez e importator unic autorizat al brandului eGreat.
ma abtin de la alte comentarii.

Valentin ,sa nu intelegi cumva ca apar importatorul acestui produs. Cochetez cu ideea achizitionarii unui produs de la voi :peacefingers:
Cum se poate dovedi dpdv legal ca este o clona a produsului pe care il comercializeaza firma la care lucrezi?
Banuiesc ca exista niste reguli, chiar sunt curios cum se procedeaza.
Din cate am citi au fost probleme de genul asta si cu Dream

Edited by xymzar, 20 December 2009 - 22:31.


#5
Lucio

Lucio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 19.01.2007
am gasit se pare situl producatorului: http://gbcexim.com/
http://www.gbcshop.r...ix-dts-3gbc4538

sa fie produs in Romanica?!
inclin sa ii dau dreptate lui valentin, dar totusi este comercializat de multe magazine online de pe la noi...

#6
GeorgeBoboc

GeorgeBoboc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.12.2009
Salut,

Eu mi-am cumparat aparatul de aici: http://www.emag.ro/m...dts--pAVS-HD-R1
si merge fantastic. Ca-i clona, ca nu-i clona...mai putin important. Asta e treaba altora, nu a mea. Pana una alta, jucaria merge brici si pretul e ok.

#7
Lucio

Lucio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 19.01.2007
m-ar interesa si pe mine
- daca merg corect subtitrarile romanesti din containerul mkv sau trebuie alaturata una .srt sau .sub?
                                    - daca citeste imagini bluray cu tot cu meniu?
                                    - daca face intr-adevar DTS downmix

Orice fel de informatii sunt bine-venite. Eventual cateva imagini din meniu...

Edited by Mtz, 22 December 2009 - 02:09.
Am eliminat CITATUL STUPID! Ca sa nu mai citezi AIUREA si ENERVANT postul imediat PRECEDENT, apasa butonul de RASPUNS RAPID atunci cand raspunzi la ULTIMUL POST din topic. Daca nu vei face asa pe viitor, iti pot suspenda contul pentru un timp.


#8
RDrg

RDrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 04.06.2003
Cum sta cu netul? L-a conectat cineva la retea? Reda YouTube si alte streamuri? Are client BT? Se incinge tare?
Daca tot e "clona" stie si DTS HD Master Aduio, ca eGreat EG-R1?
Astept cu interes lamuriri de la posesori + eventuale comentarii... nimic nu e de prisos daca vrei o scula buna.

Multumiri anticipate.

#9
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
Meniul e la fel ca la Egreat R1, face DTS downmix, in retea cu un calculator care are Windows XP(cateodata nu vede calculatorul din prima) merge bine(sigur ca depinde de bitrate la materiale HD 1080p), te poti conecta prin telnet. Functii internet nu are. Client BT poate fi instalat. Se incinge putin.
Am observat un sigur bug suparator, cand intru in Photo si apas butonul galben(intru in mod thumbnail) nu pot descifra nici o imagine.
Doar firmware-ul 1.0.1.1 de la Egreat R1 e compatibil cu AVS , la restul afiseaza "This install.img isn't for R1", dar se poate modifica. Nici firmware-ul 1.0.2.1  de la http://www.dayflycn.com/Downloads.asp nu e compatibil cu AVS. Media player-ul vine cu versiunea 1.0.2.3.

Edited by csgabe, 21 December 2009 - 20:43.


#10
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008

View PostRDrg, on 21st December 2009, 19:21, said:

Astept cu interes lamuriri de la posesori + eventuale comentarii... nimic nu e de prisos daca vrei o scula buna.

prețul la Eg-R1 a fost acum ajustat ca să nu mai existe tentația de a cumpăra clone  :coolspeak:

#11
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006

View Postvalentine1, on 22nd December 2009, 09:51, said:

prețul la Eg-R1 a fost acum ajustat ca să nu mai existe tentația de a cumpăra clone  :coolspeak:

uau asa da :), in momentul asta eg-r1 e foarte tentant, daca inbunatatesc clientul de torenti si fac ca sa nu fie probleme pe partea de networking e un best buy :).

valentine nu stii cei de la egreat au de gand sa intoroduca ceva servicii web (internet radio, youtube sau alte saituri de profil), eventual si un browser, mai precis niste servicii asa cum sunt la egreat m34a (si celelalte cu cipset sigma)?

#12
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Da, vad si eu ca s-a ajustat pretul fiind aproape de cel mai ieftin avs, dar doar pe unul dintre site-urile voastre. Pe celalalt e tot la vechiul pret. Nu prea cred ca mai aveti unde sa va duceti in jos, dar este singura masura pe care o puteti lua.
Offtopic: in perioada de iarna fiind zapada/gheata pe jos, lumea nu mai merge repede nici sa vrea si poltistii nu mai pun radare. Le tin la pastrat pana in primava. Odata ce ei nu mai pun radare, lumea nu mai e interesata sa cumpere detectoarele. Tocmai in aceasta perioada se vand bine componentele video/audio. Din aceasta cauza, eu as fi facut rocada pe site. Pentru mine e ca si cum ati vinde sezlonguri.

enjoy,
Mtz

PS: nu prea sunt sanse sa trec prin Neamt, dar tineti sucul la rece. Cine stie...

#13
Dragos_Mihaila

Dragos_Mihaila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.12.2009
eu cred ca nu ar mai trebui sa insisti pe ideea de clona si sa recunosti ca ai avut un adaos mare si in momentul in care a aparut un concurent cu pret mult mai mic ai mai micsorat din adaosul tau ca sa mai poti sa vinzi cate ceva, probabil stocul pe care il ai (am vazut pe siteul tau, oferta limitata);nu stiu cum ai putea sa opresti productia pentru un alt producator.

Edited by Mtz, 22 December 2009 - 14:34.
nu conteaza


#14
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ti-ai facut cont doar ca sa tragi de urechi un importator care importa produse originale?
E normal ca produsul de la egreat sa fie mai scump pentru ca cei de la egreat au facut niste investitii si mai mult de atat, ofera suport firmware, lucru pe care cei de la dayfly nu il pot oferi. Motiv pentru care vand playerul mai ieftin. Dar am trait s-o vad si pe asta chinezi copiindu-se intre ei. Romanul importator de produse contrafacute, fiind inventiv a facut el pe dracu in patru si a pus firmware de egreat pe aparatele care se vand acum in piata. Cand va apare un nou firmware de la egreat nu va garanta nimeni ca se va potrivi pe AVS. Si din acel moment bugurile vor ramane pentru totdeauna in AVS, nerezolvate.
Cei de la egreat au un personal, un forum de pe care culeg diferite propuneri si incearca sa le implementeze, chestii pentru care ei platesc niste bani, si alti chinezi si bineinteles partenerii lor romani stau cu scula in sus si asteapta sa vada ce mai imbunatatiri mai aduc fraierii de la egreat, ca sa poata si ei sa faca scula aia care e in sus si mai mare.
In fine, pe noi ca utilizatori finali nu ne intereseaza povestile astea. Vrem doar niste produse cat mai ieftine si cat mai bune. Cand se va termina importul de AVS probabil ca pretul la Egreat va creste din nou, pentru ca la pretul actual cred ca sunt cei mai ieftini din lume astia din Romania. Asa ca spor la cumparaturi, indiferent ce luati.
Discutia despre clone sau egreat se opreste aici. Se va discuta numai despre playerul AVS.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 22 December 2009 - 14:36.


#15
buk123

buk123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.04.2007

View PostLucio, on 20th December 2009, 22:39, said:

am gasit se pare situl producatorului: http://gbcexim.com/
http://www.gbcshop.r...ix-dts-3gbc4538

sa fie produs in Romanica?!
inclin sa ii dau dreptate lui valentin, dar totusi este comercializat de multe magazine online de pe la noi...

Am intrebat pe site la GBC dc playerul asta e produs de ei, sau doar il comercializeaza. Am primit un raspuns foarte prompt, de la FLORIN STOICA, sales manager:

Buna ziua,
Media Playerul AVS HD-R1 este comercializat de catre GBC EXIM, si nu este produs in Romania. HD media playerul AVS HD-R1 vine cu ultima versiune de firmware instalata (1.0.2.3) iar in momentul aparitiei unor variante superioare ele pot fi gasite pe urmatoarele siteuri:

www.avs-tech.de si www.dayflycn.com

Multumesc.


#16
sprach

sprach

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.02.2007
Salutare si Craciun fericit! Am cumparat si eu player-ul asta insa am o nelamurire in legatura cu functia de networking. De fiecare data cand incerc sa accesez calculatorul din retea de pe AVS imi este solicitata inserarea unui username precum si a unei parole. Calculatorul la care vreau sa ma conectez are instalat window 7 iar conexiunea se face printr-un router Asus WL 500W. Pe calculatorul am share-uit folderul "Public" iar din setarile de la Network and Sharing Center am scos optiunea cu password sharing protection, si am acordat posibilitatea de a modifica respectiv sterge, copie fisiere, insa cu toate astea imi solicita username si parola. Imi poate spune cineva cum as putea scapa de inconvenientul asta?

#17
buk123

buk123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.04.2007

View Postsprach, on 26th December 2009, 02:02, said:

Salutare si Craciun fericit! Am cumparat si eu player-ul asta insa am o nelamurire in legatura cu functia de networking. De fiecare data cand incerc sa accesez calculatorul din retea de pe AVS imi este solicitata inserarea unui username precum si a unei parole. Calculatorul la care vreau sa ma conectez are instalat window 7 iar conexiunea se face printr-un router Asus WL 500W. Pe calculatorul am share-uit folderul "Public" iar din setarile de la Network and Sharing Center am scos optiunea cu password sharing protection, si am acordat posibilitatea de a modifica respectiv sterge, copie fisiere, insa cu toate astea imi solicita username si parola. Imi poate spune cineva cum as putea scapa de inconvenientul asta?

Am vazut o discutie pe tema asta pe forum la egreat [http://www.egreatwor...ts.asp?TID=293]
Se da o solutie acolo cu modificarea unor registrii ai w7. Nu stiu ce alte implicatii au modificarile astea pt securitatea pe w7. Oricum sint modificate doar cateva chei, asa ca le poti reface oricand.

Din cate am inteles, problema cu accesul la sharingu' w7 provine de la Samba folosit de playerele astea.

Sarbatori fericite si din partea mea, si un An Nou numai cu bucurii!

#18
sprach

sprach

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.02.2007

View Postbuk123, on 26th December 2009, 12:09, said:

Am vazut o discutie pe tema asta pe forum la egreat [http://www.egreatwor...ts.asp?TID=293]
Se da o solutie acolo cu modificarea unor registrii ai w7. Nu stiu ce alte implicatii au modificarile astea pt securitatea pe w7. Oricum sint modificate doar cateva chei, asa ca le poti reface oricand.

Din cate am inteles, problema cu accesul la sharingu' w7 provine de la Samba folosit de playerele astea.

Sarbatori fericite si din partea mea, si un An Nou numai cu bucurii!


Multumesc din suflet pentru link, m-a ajutat.

In continuare postez pasii pentru Win 7 urmati intocmai precum cei din linkul mentionat:


If your computer is windows7 system,pls modify your registry ,then try again.
how to modify registry:

running registry by admin,open
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Lsa\
double click everyoneincludesanonymous , change to 1
double click NoLmHash ,change to 0
========================================================
open
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\LanManServer\Parameters
double click restrictnullsessaccess ,change to 0
reboot computer,then try again.

Sper ca va fi de folos si altora cu problema asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate