Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Inversare sens motor monofazic

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mihalicmircea

mihalicmircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2009
In  primul rand vreau sa va salut pe toti sunt noi pe forum si as avea vr-o 2 intrebari pt inceput :D
1. Cum schimb sensul la un motor monofazic cu condensatori . il folosesc la gaurit si imi merge invers .
2. Daca imi puteti spune formula de calcul a nr de spire si grosimea spirelor atat pe secundar cat si pe primar pentru a face un transformator (redresor auto) 230-12-6


Multumesc anticipat

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
In legatura cu motorul, nu stiu.
In legatura cu transformatorul, o formula empirica de calcul al spirelor/volt este:

nr. spire pe volt=50/S (pentru transformatoarele cu tole E+I), unde S=sectiunea miezului de tole in cmp
Diametrul conductorului folosit ... vei gasi tot ce ai nevoie aici: http://www.electroni...sformator.shtml

Pentru 6V, daca nu vei folosi cele doua bobinaje simultan, poti pur si simplu sa tragi un fir afara de la jumatatea bobinajului de 12V.

O schema bunicica pentru incarcat acumulatori plumb-acid este cea din atasament - cere 17V alimentare

Attached Files


Edited by pelikanu, 18 September 2009 - 21:00.


#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Dupa ce am mai batut putin cele pagini din forum, am gasit potrivit raspunsul maestrului "paulvanorton" - merita luat in considerare:

"demonteaza-l si schimba rotorul invers

ps.poate merge...... "

#4
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
:lol:  sa pui rotoru invers , e posibil numai daca motorul e simetric (lagare identice). Uneori poti inversa statorul care e doar un pachet de tole cu bobine si e simetric sau in unele situatii poti inversa capetele unei infasurari (la motoarele care au 2 bobine).

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 mihalicmircea, on 18th September 2009, 14:21, said:

In primul rand vreau sa va salut pe toti sunt noi pe forum si as avea vr-o 2 intrebari pt inceput :D
1. Cum schimb sensul la un motor monofazic cu condensatori . il folosesc la gaurit si imi merge invers .

Motorul este asincron cu 3 faze si l-ai adaptat la monofazat cu condensatori? In cazul asta trebuie inversate conexiunile intre doua din capetele bobinelor - cea cu condenstor si cea cu faza retelei.

#6
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 mihalicmircea, on 18th September 2009, 21:21, said:

1. Cum schimb sensul la un motor monofazic cu condensatori
Schimbati conexiunea intre condensator si retea din A (actuala configuratie) in B.

Attached Files

  • Attached File  Sens.JPG   4.12K   435 downloads


#7
electrocatt

electrocatt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 22.07.2006

 miron1947, on 19th September 2009, 01:22, said:

Schimbati conexiunea intre condensator si retea din A (actuala configuratie) in B.

Uite cam asa ceva...

Attached Files



#8
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Cam asa.

Attached Files

  • Attached File  Sens.JPG   8.64K   411 downloads


#9
Ba'Ioji

Ba'Ioji

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.02.2007
Ce fel de motor este, vezi daca are bobinele egale (masoara cu un ohmetru sa vezi daca sunt egale), iar daca sunt egale inverseaza firele intre ele la una dintre bobine. daca nu sunt egale atunci inverseaza firele la bobina care este in serie cu condensatorul( de obicei bobina in serie cu condensatorul are rezistenta mai mare).

#10
mihalicmircea

mihalicmircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2009
multumesc foarte mult pt raspunsuri o sa le pun in aplicare la sfarsitul saptamani viitoare cand revin in tara si o sa va spun ce am si reusit in legatura cu motorul multumesc inca odata.

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Un link despre diferitele motoare monofazate:

http://www.allaboutc.../chpt_13/9.html

#12
livius76

livius76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.05.2004
Am si eu o problema asemanatoare cu schimbarea sensului unui motor electric monofazat, 3KV, 3000rot/min.
Atasez si o poza cu placuta motorului.
Multumesc anticipat.

Attached Files



#13
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Pai este o schita pe placuta Attached File  Motor_electric1.JPG   42.89K   367 downloads cum se conecteaza puntile pe regleta pentru schimbarea sensului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate