Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Problema cu router Netgear WGR614

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
BuGaS

BuGaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2006
Am dat  'reset to factory defaults' , am lasat 'other' si am pus pe 'always on' am salvat , am dat restart si vad ca acum imi merge netul, sper sa ramana asa. Acum cu celalat pc cum procedez ?

#20
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Celalat calculator il conectezi la el si sa ai setat sa-ti obtina ip-urile automat si in mod normal va functiona si pe el...

Bafta!

#21
BuGaS

BuGaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2006
Da, mersi mult baieti pt ajutor, merg amandoua pc-urile acum, daca intampin probleme ( sper sa nu  :D )  pe viitor tot aici voi posta. Bafta !

#22
yoz_stick

yoz_stick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.07.2007
si eu am o problema asemanatoare. am acelasi model doar k v8 si am urmarit toti pasii postati de voi pana acum si tot degeaba, nu merge internetul!  poate mai aveti idei va rog!

Edited by yoz_stick, 15 May 2009 - 23:44.


#23
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Poti sa dai detalii concrete si cat mai "pe larg" despre problema ta?

Bafta!

#24
yoz_stick

yoz_stick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.07.2007
am aprox aceiasi problema ca in topicul postat de BuGaS
am cumparat un netgear wgr614 v8
am facut update la firmware
am incercat cam tot ce scria in topicult mentionat mai sus si degeaba
toate setarile aparent sunt corecte, wirelessul imi merge doar k nu reusesc sa ma coectez la net
net tot de la rds....
o sa postez si niste poze cu configurarea routerului:

Attached File  1.JPG   158.23K   32 downloads
Attached File  2.JPG   146.39K   22 downloads
Attached File  3.JPG   110.6K   17 downloads
Attached File  4.JPG   164.89K   17 downloads
Attached File  5.JPG   160.46K   15 downloads
Attached File  6.JPG   146.83K   10 downloads
Attached File  7.JPG   157.57K   11 downloads
Attached File  8.JPG   172.1K   14 downloads

#25
yoz_stick

yoz_stick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.07.2007
nici o parere??

#26
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Ce setari ai pe calculatoare?
Incearca un reset t factory defaults si dupa aceea re-seteaza routerul fara sa ai cablul de la internet bagat vreundeva in router, salveaza setariel pe router, da-i un restart asteapta 30 de secunde si baga dupa aceea cablul de la net in portul wan si vezi daca merge.
Daca tot nu merge revin-o cu print screen-uri:
-de pe calculator al comenzii "ipconfig /all"
-de pe router cu setarile pe wan si cu pagina de status

Bafta!

#27
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Eu din cate vad in ambele cazuri userul este scris cu litere mici ceea ce la rds trebuie scris cu majuscule, corecteaza-ma daca gresesc.

#28
yoz_stick

yoz_stick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.07.2007

View PostdiZy, on May 17 2009, 01:01, said:

Eu din cate vad in ambele cazuri userul este scris cu litere mici ceea ce la rds trebuie scris cu majuscule, corecteaza-ma daca gresesc.


acum cateva zile am sunat la rds cu o problema la alt calculator si mi-a zis clar sa introduc userul cu litere mici. la fel scrie si pe contract... nu asta e problema.

am urmat pasii descrisi de ravy si la fel... nu merge netul
am dat si test si la fel... nu merge.
azi sper sa ajung la firma de unde l-am cumparat cu laptopul si cu modemul sa-l faca ei k disper deja

multumesc pt ajutor si dak mai avetii idei astept... k nu cred k o sa se rezolve nici la firma respectiva problema

pun si printscreenul cu ip config

Attached Files



#29
savone

savone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.08.2005
...la Conection Mode- sub user si parola- pune "alwais on"  si trece 0 la Idle Timeouts.Daca user-ul si parola de la rds sint corecte nu vad de ce nu ar merge.

O mica intrebare? Ai incercat si pe direct sa vezi daca te poti loga?

#30
yoz_stick

yoz_stick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.07.2007

View Postsavone, on May 19 2009, 16:33, said:

...la Conection Mode- sub user si parola- pune "alwais on"  si trece 0 la Idle Timeouts.Daca user-ul si parola de la rds sint corecte nu vad de ce nu ar merge.

O mica intrebare? Ai incercat si pe direct sa vezi daca te poti loga?


am incercat si cu alwais on si acum si zilele trecute. cand pun always on se dezactiveaza timeouts...
acum sunt conectat pe direct, cu mufa de la rds direct in laptop (daca la asta te refereai)
nici eu nu-mi dau seama de ce nu merge.

ms pt parere...

am reusit sa merg si la firma. m-am intors acasa cu un alt router(acelasi model) care bineiteles k nu merge.
astept azi pe cineva care se pricepe. sper sa poata veni si sa gasesc o solutie.

in continuare astept ideei de la voi. multumesc...

#31
yoz_stick

yoz_stick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.07.2007
pt cine mai citeste topicul asta:
-dupa multe incercari cu setari complicate de ip si adrese mac, multe interventii de la baietii priceputi in domeniu, a venit si rezolvarea.

-ea se numeste D-Link

am schimbat routerul NETGEAR cu unul D-Link si surpriza: a mers din prima fara probleme....

Concluzia e ca din cand in cand ceva pur si simplu nu merge si atat. Nu sunt setarile sau altceva de vina.....

multumesc pt ajutor si bafta tuturor!!!

Edited by yoz_stick, 29 May 2009 - 00:14.


#32
chummy

chummy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.01.2006
Salut,
Am un router netgear 614 v6, net de cartier cu filtrare de MAC si a functionat un an si ceva fara nici o problema, a fost chinuit la greu( CS in retea 5 laptopuri legate wireless si 1 desktop pe lan si nu a "cazut" niciodata).De cateva zile s-a schimbat proprietarul retelei si nu imi mai merge netul. Cei cu reteaua spun ca toate setarile au ramas la fel. Daca bag cablul de net direct in calculatoare imi merge netul, dar prin router nu vrea sa se conecteze la net. Ce am observat e ca routerul nu-si ia ip-ul si dns-ul din retea... Am facut update de firmware si tot nu merge. Din 100 de restarturi o singura data a reusit sa-si ia Ip si dns dar dupa aia i-am schimbat Mac-ul cu altul care este inregistrat la cei cu reteaua si nu a mai vrut sa se conecteze la net. I-am schimbat iar MAC-ul cu cel care a mers i-am mai dat 100 restarturi si tot nu a mers.

Ce altceva as putea sa-i fac?

Multumesc

#33
chummy

chummy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.01.2006
i-am facut si un update de firmware si tot nu merge in DHCP.  :( . Daca trec manual IP-ul si DNS merge perfect...Am incercat si cu un alt router Edimax care isi ia ip-ul prin DHCP, dar al meu nu vrea...ce problema poate avea?  daca pe static merge perfect...o incompatibilitate ceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate