Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Despre Univers

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#1
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Recent o echipă internațională de cercetători au  descoperit cea mai indepartata galaxie!
Galaxia  este situată la 240 de miliarde de ani lumină de Terra, si este  numită A1689zD1!
Din cite stiu eu cele mai indepartate stele sau galaxii  nu depaseau 13,7 miliarde ani lumina!
Avind in vedere ca de la Bing bang au trecut 13,7 miliarde lumina teoretic noi nu putem sa vedem ceva care e mai departe de 13,7 miliarde ani; asta ar insemna sa vedem ceva care a existat inainte de bing bang!Aseasta galaxie care a fost descoperita se afla la o distanta de 240miliarde ani lumina!Asta inseamna ca au trebuit 240 miliarde ani de cind lumina a plect de la ea!
Sa intelgem ca galxia aia face parte din alt univers?


Rog moderatorii sa nu mute sau sa inchida acest topik chiar daca despre asest subiect am mai vorbit si in alt topik!

Edited by prometeu30, 21 April 2008 - 18:09.


#2
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Vezi coeficientul de dilatare spatio-temporala.

Si daca zici ca s-a mai discutat si pe alte thread-uri (sau ca exista asemenea thread-uri care s-ar preta la discutia asta), atunci cu ce-ti sustii tu rugamintea la moderatori? In virtutea carui fapt/idee/regula nu ar trebui sters?

#3
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

 Bean, on Apr 21 2008, 19:45, said:

Vezi coeficientul de dilatare spatio-temporala.

Si daca zici ca s-a mai discutat si pe alte thread-uri (sau ca exista asemenea thread-uri care s-ar preta la discutia asta), atunci cu ce-ti sustii tu rugamintea la moderatori? In virtutea carui fapt/idee/regula nu ar trebui sters?

Inteleg ca spatiul se dilata dar in cazul asta nu cred ca noi putem vedea o galaxie care e mai deperte de 13,7 miliarde ani! Daca este o galaxie mai departe de 13,7 miliarde ani asta ar insemna ca bing-bangul sa nu fi avut lok acu 13,7mil ani ori acea galaxie era inainte de bing bang, ori agalaxia aia face parte din alt univers!
pentru a face sa intelegeti am sa va dau o stire mai veche!


Un grup de cercetători au folosit efectul de “lentilă gravitațională” pentru a căuta cele mai îndepărtate (și deci și cele mai vechi) galaxii din Univers. În acest efect, lumina ce provine de la galaxiile îndepărtate este focalizată întâmplator in zona galactică in care ne aflăm, de alte galaxii uriașe ce se afla pe parcurs, și care acționează ca un fel de lentilă gravitațională. Cantitatea de lumină primită a fost în acest fel de 20 de ori mai mare decît aceea care ar fi ajuns pe Pamânt in absența efectului de lentilă gravitațională. Cercetătorii au găsit 6 astfel de galaxii îndepartate, ce par a fi situate la 13 miliarde de ani lumină, ceea ce și inseamnă că ele au 13 miliarde de ani vechime, si deci o vârstă de numai 700 de milioane de ani. Aceasta pentru că vârsta Universului este de aproximativ 13.7 miliarde de ani.

#4
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Da si un link cu stirea.

#5
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

 andreiandrei, on Apr 22 2008, 09:14, said:

Da si un link cu stirea.
acesta e linkul mai cu stirea mai veche  http://www.okey.ro/i...xii/2007/07/31/
daca vrei mai multe detalii despre stirea mai noua cauta pe google:  A1689zD1

#6
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 prometeu30, on Apr 21 2008, 18:04, said:

Recent o echipă internațională de cercetători au  descoperit cea mai indepartata galaxie!
Galaxia  este situată la 240 de miliarde de ani lumină de Terra, si este  numită A1689zD1!
Din cite stiu eu cele mai indepartate stele sau galaxii  nu depaseau 13,7 miliarde ani lumina!
Avind in vedere ca de la Bing bang au trecut 13,7 miliarde lumina teoretic noi nu putem sa vedem ceva care e mai departe de 13,7 miliarde ani; asta ar insemna sa vedem ceva care a existat inainte de bing bang!Aseasta galaxie care a fost descoperita se afla la o distanta de 240miliarde ani lumina!Asta inseamna ca au trebuit 240 miliarde ani de cind lumina a plect de la ea!
Sa intelgem ca galxia aia face parte din alt univers?
Ca de obicei, confunzi putin notiunile. :) Marimea aia (13.7 ani lumina) nu este o distanta, ci presupusul timp scurs de la Big Bang pana acum.

Daca, de exemplu, o stea se afla, sa zicem, la 200 ani lumina fata de noi, asta inseamna ca lumina ce ajunge acum la noi a fost emisa de stea in urma cu 200 de ani. In cazul acesta (distante si timpi relativ mici) distanta actuala dintre noi si acea stea este aproximativ egala cu distanta parcursa de lumina in 200 de ani. Dar ce se intampla in cazul valorilor mari, de ordinul miliardelor de ani? Universul se afla in expansiune si, pentru distante/durate asa mari, expansiunea nu mai poate fi neglijata.

Sa luam ca exemplu acea galaxie (A1689-zD1). Lumina care ajunge acum la noi a fost emisa de ea in urma cu aproximativ 12.8-13 miliarde de ani, dar, la momentul emiterii acesteia, galaxia se afla mai aproape de 12.8 miliarde ani lumina fata de locul in care urma sa se formeze galaxia noastra. Aceasta lumina a continuat sa se propie de noi si noi am continuat (datorita expansiunii) sa ne departam de acel loc astfel ca i-a luat ceva mai mult timp sa ajunga la noi. Tot datorita expansiunii, in acest timp, galaxia emitatoare a continuat sa se departeze de locul emiterii acelei lumini si - implicit - de noi, astfel incat ea se afla acum la o distanta mai mare fata de noi decat acei 12.8-13 miliarde de ani lumina.

Morala este ca, datorita expansiunii universului, pentru timpi mari (de ordinul miliardelor de ani lumina), acei timpi nu semnifica distanta actuala dintre emitator si receptor, ci doar momentul in care acea lumina a fost emisa.

Am totusi dubii asupra acelei estimari a distantei actuale de 240 miliarde de ani lumina. Ea nu se regaseste pe saiturile serioase si nici nu este explicat modul in care a fost facuta.

Edited by bonobo, 22 April 2008 - 11:56.


#7
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Mi-ar place să merg pînă acolo, să văd ce este acolo :)

#8
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006

 bonobo, on Apr 22 2008, 11:42, said:

Ca de obicei, confunzi putin notiunile. :) Marimea aia (13.7 ani lumina) nu este o distanta, ci presupusul timp scurs de la Big Bang pana acum.

Daca, de exemplu, o stea se afla, sa zicem, la 200 ani lumina fata de noi, asta inseamna ca lumina ce ajunge acum la noi a fost emisa de stea in urma cu 200 de ani. In cazul acesta (distante si timpi relativ mici) distanta actuala dintre noi si acea stea este aproximativ egala cu distanta parcursa de lumina in 200 de ani. Dar ce se intampla in cazul valorilor mari, de ordinul miliardelor de ani? Universul se afla in expansiune si, pentru distante/durate asa mari, expansiunea nu mai poate fi neglijata.

Sa luam ca exemplu acea galaxie (A1689-zD1). Lumina care ajunge acum la noi a fost emisa de ea in urma cu aproximativ 12.8-13 miliarde de ani, dar, la momentul emiterii acesteia, galaxia se afla mai aproape de 12.8 miliarde ani lumina fata de locul in care urma sa se formeze galaxia noastra. Aceasta lumina a continuat sa se propie de noi si noi am continuat (datorita expansiunii) sa ne departam de acel loc astfel ca i-a luat ceva mai mult timp sa ajunga la noi. Tot datorita expansiunii, in acest timp, galaxia emitatoare a continuat sa se departeze de locul emiterii acelei lumini si - implicit - de noi, astfel incat ea se afla acum la o distanta mai mare fata de noi decat acei 12.8-13 miliarde de ani lumina.

Morala este ca, datorita expansiunii universului, pentru timpi mari (de ordinul miliardelor de ani lumina), acei timpi nu semnifica distanta actuala dintre emitator si receptor, ci doar momentul in care acea lumina a fost emisa.

Am totusi dubii asupra acelei estimari a distantei actuale de 240 miliarde de ani lumina. Ea nu se regaseste pe saiturile serioase si nici nu este explicat modul in care a fost facuta.

Plus de asta dupa Big Bang Universul s-a extins in toate directiile nu doar in una singura ceea ce amplifica si mai mult aceasta aparent imposibil de mare distanta.

#9
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

 bonobo, on Apr 22 2008, 12:42, said:

Ca de obicei, confunzi putin notiunile. :) Marimea aia (13.7 ani lumina) nu este o distanta, ci presupusul timp scurs de la Big Bang pana acum.

Daca, de exemplu, o stea se afla, sa zicem, la 200 ani lumina fata de noi, asta inseamna ca lumina ce ajunge acum la noi a fost emisa de stea in urma cu 200 de ani. In cazul acesta (distante si timpi relativ mici) distanta actuala dintre noi si acea stea este aproximativ egala cu distanta parcursa de lumina in 200 de ani. Dar ce se intampla in cazul valorilor mari, de ordinul miliardelor de ani? Universul se afla in expansiune si, pentru distante/durate asa mari, expansiunea nu mai poate fi neglijata.

Sa luam ca exemplu acea galaxie (A1689-zD1). Lumina care ajunge acum la noi a fost emisa de ea in urma cu aproximativ 12.8-13 miliarde de ani, dar, la momentul emiterii acesteia, galaxia se afla mai aproape de 12.8 miliarde ani lumina fata de locul in care urma sa se formeze galaxia noastra. Aceasta lumina a continuat sa se propie de noi si noi am continuat (datorita expansiunii) sa ne departam de acel loc astfel ca i-a luat ceva mai mult timp sa ajunga la noi. Tot datorita expansiunii, in acest timp, galaxia emitatoare a continuat sa se departeze de locul emiterii acelei lumini si - implicit - de noi, astfel incat ea se afla acum la o distanta mai mare fata de noi decat acei 12.8-13 miliarde de ani lumina.

Morala este ca, datorita expansiunii universului, pentru timpi mari (de ordinul miliardelor de ani lumina), acei timpi nu semnifica distanta actuala dintre emitator si receptor, ci doar momentul in care acea lumina a fost emisa.

Am totusi dubii asupra acelei estimari a distantei actuale de 240 miliarde de ani lumina. Ea nu se regaseste pe saiturile serioase si nici nu este explicat modul in care a fost facuta.

Din graba m-am exprimat gresit!Am inversat timpul cu diastanta!In loc sa scriu ca au trecut 13,7 miliarde de ani de la bing bang am scris au trecut 13,7 ani lumina ceea ce de fapt asta ar fi o distanta!
Rescriu din nou propozitia cum ar trebui de fapt sa fie!Scuze pentru greseala!
Avind in vedere ca de la Bing bang au trecut 13,7 miliarde ani teoretic noi nu putem sa vedem ceva care e mai departe de 13,7 miliarde ani lumina; asta ar insemna sa vedem ceva care a existat inainte de bing bang!Aseasta galaxie care a fost descoperita se afla la o distanta de 240miliarde ani lumina!Asta inseamna ca au trebuit 240 miliarde ani de cind lumina a plect de la ea! Am zis ca am inteles faptul ca universul se dilata dar asta nu inseamna ca fata de cea mai indepartata galaxie spatiul se dilata cu o viteza de 17 ori mai mare decit  viteza luminii! Chiar daca galaxia aia s-ar afla la o distanta de 240 miliarde lumina asta ar insemna ca non
u armai  trebui  sa  o mai vedem!

Edited by prometeu30, 25 April 2008 - 08:18.


#10
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 prometeu30, on Apr 25 2008, 08:16, said:

Avind in vedere ca de la Bing bang au trecut 13,7 miliarde ani teoretic noi nu putem sa vedem ceva care e mai departe de 13,7 miliarde ani lumina;
Asta-i valabil doar intr-un univers static.

Quote

Aseasta galaxie care a fost descoperita se afla la o distanta de 240miliarde ani lumina!Asta inseamna ca au trebuit 240 miliarde ani de cind lumina a plect de la ea!
Nu. Lumina care ajunge acum la noi a fost emisa in urma cu 13 miliarde de ani in urma (lookback time). Atunci ea era mult mai apropiata de noi (depinde de modelul de univers, de modul in care a evoluat expansiunea de atunci si pana acum - accelerat sau decelerat), iar acum este mai departata de noi (comoving distance) decat 13 mld ani lumina. Tu confunzi doua notiuni: 'lookback time' si 'comoving distance'.

Edited by bonobo, 25 April 2008 - 14:52.


#11
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

 bonobo, on Apr 25 2008, 15:51, said:

Asta-i valabil doar intr-un univers static.


Nu. Lumina care ajunge acum la noi a fost emisa in urma cu 13 miliarde de ani in urma (lookback time). Atunci ea era mult mai apropiata de noi (depinde de modelul de univers, de modul in care a evoluat expansiunea de atunci si pana acum - accelerat sau decelerat), iar acum este mai departata de noi (comoving distance) decat 13 mld ani lumina. Tu confunzi doua notiuni: 'lookback time' si 'comoving distance'.


avem o galaxie care acum 240miliarde ani, in momentul ala se afla la 240miliarde ani-lumina distanta fata de galaxia noastra. Tu cum ai ajuns la 13 miliarde ? Nu am inteles care-i logica, explica te rog.

#12
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

 konami, on Apr 25 2008, 17:22, said:

avem o galaxie care acum 240miliarde ani, in momentul ala se afla la 240miliarde ani-lumina distanta fata de galaxia noastra. Tu cum ai ajuns la 13 miliarde ? Nu am inteles care-i logica, explica te rog.

  Cica lumina de la acea galaxie a placat acum 12,5 miliarde ani!Dar nu inteleg cum pina azi a ajuns la distanta asta adica 240 miliarde ani lumina!Asta ar fi insemnat ca ea sa se indeparteze de locul unde se afla galaxia noastra acum cu o viteza mai mare decit viteza luminii de 17 ori!Inteleg ca nu ea s-a departat ci spatiul dintre ea si noi a crescut!

#13
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 konami, on Apr 25 2008, 16:22, said:

avem o galaxie care acum 240miliarde ani, in momentul ala se afla la 240miliarde ani-lumina distanta fata de galaxia noastra. Tu cum ai ajuns la 13 miliarde ? Nu am inteles care-i logica, explica te rog.
Inchipuie-ti ca doua masini se departeaza una de alta. La un momentdat, una emite un semnal in spate. Cand semnalul este receptionat de cealalta, masina care l-a emis este departe de locul emiterii. E doar o analogie inexacta dar care ilustreaza fenomenul.


 prometeu30, on Apr 25 2008, 20:21, said:

Dar nu inteleg cum pina azi a ajuns la distanta asta adica 240 miliarde ani lumina!Asta ar fi insemnat ca ea sa se indeparteze de locul unde se afla galaxia noastra acum cu o viteza mai mare decit viteza luminii de 17 ori!Inteleg ca nu ea s-a departat ci spatiul dintre ea si noi a crescut!
Pai ti-am zis ca si mie estimarea aia de 240 mld ani lumina mi se pare exagerata, mai ales ca n-am vazut-o si pe saitul NASA sau alte saituri serioase.

Edited by bonobo, 25 April 2008 - 21:11.


#14
ireve_cristina

ireve_cristina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.04.2008

 bonobo, on Apr 22 2008, 12:42, said:

Marimea aia (13.7 ani lumina) nu este o distanta, ci presupusul timp scurs de la Big Bang pana acum.

:)

Edited by ireve_cristina, 28 April 2008 - 14:28.


#15
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

 bonobo, on Apr 25 2008, 14:51, said:

Asta-i valabil doar intr-un univers static.


Te rog sa-mi explici cum poti sa vezi la o distanta mai mare de 13,7 miliarde ani lumina intr-un univers dinamic (adica universul in care existam)!Am zis ca daca noi am putea vedea ceva ce poate fi mai  indepartat de aceasta distanta asta ar insemna ca am putea vedea ceva ce a fost inainte de bing bang!

Edited by prometeu30, 30 April 2008 - 21:29.


#16
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 prometeu30, on Apr 30 2008, 21:25, said:

Te rog sa-mi explici cum poti sa vezi la o distanta mai mare de 13,7 miliarde ani lumina intr-un univers dinamic (adica universul in care existam)!Am zis ca daca noi am putea vedea ceva ce poate fi mai  indepartat de aceasta distanta asta ar insemna ca am putea vedea ceva ce a fost inainte de bing bang!
Pai am mai explicat si mai sus, da' hai sa incerc si altfel. Sa presupunem ca avem un balon si pe el sunt desenate doua pete (galaxii). Balonul se umfla si, la un momentdat, o furnica pleaca de pe pata 1 catre pata 2. Balonul continua sa se umfle, furnica continua sa mearga si, dupa un timp, sa zicem 13.7 secunde, furnica ajunge la pata 2. Daca in momentul ala ai opri umflarea balonului, cat timp crezi ca i-ar lua furnicii sa ajunga inapoi la pata 1:
1. mai putin de 13.7 secunde;
2. fix 13.7 secunde;
3. mai mult de 13.7 secunde?

#17
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

 bonobo, on Apr 30 2008, 22:04, said:

Pai am mai explicat si mai sus, da' hai sa incerc si altfel. Sa presupunem ca avem un balon si pe el sunt desenate doua pete (galaxii). Balonul se umfla si, la un momentdat, o furnica pleaca de pe pata 1 catre pata 2. Balonul continua sa se umfle, furnica continua sa mearga si, dupa un timp, sa zicem 13.7 secunde, furnica ajunge la pata 2. Daca in momentul ala ai opri umflarea balonului, cat timp crezi ca i-ar lua furnicii sa ajunga inapoi la pata 1:
1. mai putin de 13.7 secunde;
2. fix 13.7 secunde;
3. mai mult de 13.7 secunde?

Normal fix 13,7 sec!

Ceea ce nu puteti voi intelege e faptul ca pentru acea distanta 13,7 mil ani lum  care o vedem noi ia trebuit 13,7 mil ani pentru a treversa spatiul!Sa presupunem ca acum 14 miliarde ani o galaxie sau stea ar emite o raza de lumina catre locul unde se afla planeta noastra in momentul asta! Noi daca vedem acum acea raza ar insemna sa vedem lumina care a plecat de la galaxie inainte cu 0,3 miliarde ani inainte de Bing-bang! Poate nu stiai dar inainte de bing bang nu erau stele sau galaxii!

ceea ce vedem noi acum e trecutul nu prezentul!

Edited by prometeu30, 30 April 2008 - 22:40.


#18
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
E=mc2

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate