Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Ce este System Restore, cu ce ajuta si cu ce nu...

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
Daca unele caractere din aceasta pagina sunt afisate incorect, va rog cititi:
Diacritice romanesti in Windows XP si Windows Vista



Ce este System Restore / Cu ce ajuta si cu ce nu




Despre System Restore (Instrumentul Restaurare Sistem/in continuare abreviat ca SR):

SR monitorizeaza schimbarile in sistemul de operare si salveaza starea sistemui ca un punct de restaurare.
Daca sistemul are o problema rezultata din modificarea unor setari utilizatorul poate restaura sistemul la o data anterioara, folosind unul din punctele de restaurare.

Aplicatiile si sistemul pot crea puncte de restaurare atunci cand au loc modificari in sistem. SR creaza puncte de restaurare la un interval de 24h, de asemenea si utilizatorii pot crea puncte de restaurare oricand.

SR nu restaureaza documentele utilizatorilor (poze, video, etc) asadar nu va cauza pierderea fisierelor personale, email-urilor, istoric rasfoire? (browsing history) sau favoritele (favorites). SR este disponibil si in Safe Mode.



Monitorizarea sistemului
SR monitorizeaza fisiere critice ale sistemului si aplicatiilor, arhivand starea acestor fisiere inainte ca schimbarile sa aiba loc. SR de asemenea salveaza o intreaga copie a registrului si a catorva fisiere dinamice. Cand SR detecteaza ca utilizatorul nu foloseste computer-ul, comprima registrul si copiile fisierelor facute.

SR are ca cerinte un minim de 200MB spatiu liber pe partitia de sistem (de obicei C:). Cand cantitatea de spatiu liber scade sub 50MB pe orice disc (partitie) SR trece in modul standby si nu mai creeaza puncte de restaurare. In acest timp toate punctele de restaurare sunt sterse (Windows XP are nevoie de cel putin 200MB liberi pt. o functionare optima).
SR se va reactiva de indata ce 200MB (pe partitia sistemului) vor fi disponibili.

Fisierele care sunt monitorizate si care nu, sunt specificate in:
Extensii fisiere monitorizate



Restaurarea sistemului
In timp, punctele de restaurare sunt adunate in arhive fara nicio interventie din partea utilizatorului. Daca utilizatorul are nevoie vreodata de a restaura sistemul, punctele de restaurare sunt vizibile prin interfata SR. Singura cale de accesa aceste puncte de restaurare este prin interfata SR (pt. utilizatori) sau prin API (pt. programatori) asta pt. a proteja integritatea datelor si prevenirea schimbarilor accidentale.

Pt. a restaura sistemul, SR aduce fisierele monitorizate la starea in care erau in momentul stabilirii punctului de restaurare selectat. Apoi inlocuieste registrul cu cel salvat din punctul de restaurare selectat.


Pentru a accesa interfata System Restore:

Windows XP:
Start Menu, All Programs, Accessories, System Tools: System Restore
Control Panel, Performance and Maintenance, System, apoi tab-ul System Restore
Attached File  System_Restore.png   31.47K   636 downloads

Windows Vista:
Start Menu, All Programs, Accessories, System Tools: System Restore
Attached File  System_Restore_Vista.png   58.65K   320 downloads





Mai multe detalii despre System Restore gasiti aici:
Cum se restabilește sistemul de operare la o stare anterioară în Windows XP
Depanarea problemelor cu instrumentul Restaurare sistem în Windows XP


Notă: Mare parte din acest tutorial este o traducere MSDN.

Edited by BlueMe, 12 March 2008 - 19:21.


#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Sa adaug si eu ceva: daca aveti cumva probleme cu virusii/spyware, este recomandat sa dezactivati System Restore (si mai recomandat e sa stergeti si toate punctele de restaurare-asta doar in cazuri extreme) inainte de a rula un scan antivirus/antispyware.
Sunt foarte multi virusi care ajung sa fie "prinsi" de punctul de restaurare, se ruleaza scan curatandu-se sistemul si apoi infectia revine. ;)

Edited by crysty2k5, 12 March 2008 - 10:32.


#3
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008
La fel de adevarat este insa ca daca ai un restore point facut in starea in care sistemul era curat (inainte de o eventuala infectie), restaurarea sistemului la acel punct poate preveni actiunile urate ale unor virusi.

Fata de cele spuse in tutorial as mai adauga ca se pot curata restore point-urile (mai putin ultimul) cu  Disk Cleanup...  (click-dreapta pe fereastra discului sistem deschis in Windows Explorer -> Properties...) -> More Options - sectiunea System Restore -> Clean up...

Attached File  cleanup_disk.jpg   71.7K   313 downloads

#4
mintal

mintal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 12.04.2008
bun tutorial

#5
taietel

taietel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.06.2007
Prefer sa imi fac o imagine a windows-ului, in caz de dezastru. SR l-am sters definitiv din kitul Windows. Este o sursa de virusi si ocupa spatiu fara sens. O singura data l-am folosit si mi-a fost de ajuns.

Fiecare insa, face cum crede!

#6
true999

true999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 04.06.2008

 taietel, on 30th July 2009, 10:15, said:

Prefer sa imi fac o imagine a windows-ului, in caz de dezastru. SR l-am sters definitiv din kitul Windows. Este o sursa de virusi si ocupa spatiu fara sens. O singura data l-am folosit si mi-a fost de ajuns.

Fiecare insa, face cum crede!
Cum l-ai sters din kitul de windows ? As vrea sa -l scot si eu,la fel si alte mici programe.

#7
yooman

yooman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 13.02.2007
Foloseste nLite daca vrei sa scoti System Restore-ul din kitul de Windows XP. De asemenea, cu nLite poti sa stergi si alte componente, sa integrezi addon-uri, drivere, poti personaliza Windows-ul, plus alte chestii utile.

#8
Roba

Roba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.12.2009
o intrebare daca folosesc system restore se poate sterge ceva din calculator?

#9
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Mai specific ?

#10
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006

 Roba, on 29th April 2011, 23:14, said:

o intrebare daca folosesc system restore se poate sterge ceva din calculator?

Da, se poate. De fapt chiar se intampla in timpul procesului si se pot sterge ulterior neste alte chestii. Nu merge concomitent (cel putin eu nu am reusit).
Multumit de raspuns?

(asta e ceva de genul "se poate face dragoste cu fereastra deschisa". se poate dar e recomandat cu o femeie).

Edited by ear1976, 29 April 2011 - 22:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate