Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Casa in Popesti City...de Leordeni;)

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
Jely25

Jely25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 25.02.2006
Salutare lume!Dupa 2 ani de stat in fata calculatorului si privind la posturile voastre,din care nu numai k am avut ce invata dar din care pur si simplu am invatat cuvinte noi pe care dupa ce le vedeam la voi ma duceam repede la DEX sau cautam prin carti ce semnifica acele cuvinte k de exe:balizaj,cuzineti,zidarie portanta etc;in sfarsit mi am facut curaj si am deschis propriul meu topic despre viitoarea mea casa sau cum as vrea sa arate si sper sa ma ajutati cu ceva sfaturi utile pentru incepatori in ale constructiilor!Vreau sa ma uit la topicul asta cand am sa termin casa si sa zic k nu am chelit degeaba ci cu folos:)
Cel mai mult mi a placut (poate k a fost si 1 pe care l am citit si l am urmarit cu interes) topicul lui Conu si din care care m am inspirat (parterul casei mele e de la el de pe 1 pagina) Mi a placut ptr k el a dat foarte multe detalii de preturi:la materiale,manopera,terenuri,racordari,proiectare etc Oricum forumul asta a fost de mare ajutor pentru mine si sper si k pe viitor :)Cel mai descurajator a fost cel al Mirelei si Ruginel! Ma si vedeam in postura lor cum o iau razna si incercam totusi sa mi fac curaj sperand k nu o sa mi se intample tocmai mie si k o sa invat din greselile lor asa cum fiecare casa are problemele ei specifice cu care se confrunta si asa cum si altii o sa invete din greselile mele pe care sper sa le fac cat mai putine:)
Dar sa incepem povestea: terenul pe care vreau sa mi ridic casuta e mostenire de familie,circa 300 de m2.Am ales sa o fac aici deooarece am toate utilitatile foarte aproape:canalizare,apa,curent,gaze...Terenul e al bunicilor iar mie mi a revenit cam jumatate,cea pe care e amplasata casa batraneask,asa k trebuie sa fac si proiect de demolare si apoi cel de constructie!
Dar hai sa va spun cum vreau sa arate casa (P+E+M) amprenta casei o sa fie undeva la 100-120 de m!!!Parter :garaj bucatarie o baie si living (as mai fi vrut o camera jos pe post de birou dar nu cred k se poate ) si la etaj :dormitorul matrimonial cu o baie atasata si un dresing  si alte 2 dormitoare cu o baie pentru viitorii copii la care ma chinui cu nevasta mea:). As mai fi vrut si o terasa care sa aiba intrarea din dormitorul mare la etaj si care sa fie exact asupra garajului dar nu se poate din cauza interdictiei vecinilor si a PUZ-lui local.
Am demarat discutiile cu o arhitecta recomandata de matusa mea care  a ridicat casa anul trecut pe cealalta jumatate a terenului unde erau magazii si coteturi si alte alea...Proiectul de demolare ma costa 10 ron pe m2 asta vine cam 660 ron si pe care deja i am dat jumatate din suma cand a venit sa fak masuratorile casei si a camerelor.Iar proiectul pentru casa ma costa 14 lei m2 dar fara planul de structura,instalatii,electric...etc Nu stiu dak e bine k pret dar altceva sincer nu am cautat pentru k am fost descurajat de preturile care se vehiculau pe aici 12,16 euro / m2 mi se pare exagerat k totusi nu ma dau banii afara din casa:)
Prima problema in care va cer sfatul este urmatoarea:casa veche are si beci,nu foarte mare undeva 3.5\3 m dar care totusi as vrea sa l pastrez tinand cont k vine in partea stanga a casei iar intrarea se va face din garaj si la urma urmei mai ai nevoie sa tii niste muraturi si alte chestii ...Intrebarea e dak sa l includ sau nu in proiect tinand cont k stau foarte rau cu m2  disponibili din cauza PUZ ului,asta insemnand sa mai renunt la o camera sau eventual la mansarda!Am vb cu arhitecta despre chestia ata si m a asigurat k nu va fii nici o problema dak nu l  vom trece in proiect (k ea a mai facut asa si in alte cazuri) si k proprietarii respectivi nu  au avut prbl cu receptia casei !!!
Voi ce ma sfatuiti sa l trec in proiect sau nu...?
PS.DOAMNE AJUTA!!!

#2
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,886
  • Înscris: 09.12.2004
Pentru ca ai terminat cu calculatorul te rog sa te lepezi de Satana si sa mai rasfoiesti dex-ul si sa incerci sa scrii corect, nicidecum mirc/ym/etc.
Te-ai lepadat de Satana ? :lol:

#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,039
  • Înscris: 22.06.2004
vorbeste cu arhitectul si accepta cei 10 e/mp pt ca merita. te sfatuiesti frumos cu el si faceti un proiect de extindere si consolidare a vechii locuinte. prin chestia asta eviti multe autorizatii si taxe pentru racordari si poti pastra din casa veche ceea ce doresti. iti multumesc ca ai apreciat topicul meu. nu face nazuri la banii platiti arhitectului pentru ca te salveaza de multe, iar proiectul de extindere te salveaza de multi bani cheltuiti si de multa alergatura


succes

#4
Jely25

Jely25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 25.02.2006
M-am gandit si la chestia asta Conule cand mi-a dat pontul cineva dar nu prea am ce sa pastrez din casa veche k desi are termopane e facuta de cand era bunica fata din caramida cu chirpici si la un eventual cutremur nu garantez ca o sa stea in picioare si in plus de asta nu exista acte sau planuri ale casei vechi ptr ca pe vremea aia cand au ridicat-o ei nu se faceau acte, ei nu au avut acte nici pe terenul asta pana anul trecut cand au facut planul cadastral, cand si-a facut matusa casa noua langa aia veche.Iar daca vrei sa faci consolidare la casa veche amm inteles ca trebuie neaparat sa pastrezi cel putin un perete din vechea casa, iar yo unu n-as vrea sa ma risc...
Iar arhitectul imi ia 14 ron pe m2 constribili iar la o casa de 180-200 de m2 ar veni cam 3000 de ron ceea ce nu mi se pare mult

#5
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008

 Jely25, on Jan 23 2008, 20:53, said:

M-am gandit si la chestia asta Conule cand mi-a dat pontul cineva dar nu prea am ce sa pastrez din casa veche k desi are termopane e facuta de cand era bunica fata din caramida cu chirpici si la un eventual cutremur nu garantez ca o sa stea in picioare si in plus de asta nu exista acte sau planuri ale casei vechi ptr ca pe vremea aia cand au ridicat-o ei nu se faceau acte, ei nu au avut acte nici pe terenul asta pana anul trecut cand au facut planul cadastral, cand si-a facut matusa casa noua langa aia veche.Iar daca vrei sa faci consolidare la casa veche amm inteles ca trebuie neaparat sa pastrezi cel putin un perete din vechea casa, iar yo unu n-as vrea sa ma risc...
Iar arhitectul imi ia 14 ron pe m2 constribili iar la o casa de 180-200 de m2 ar veni cam 3000 de ron ceea ce nu mi se pare mult

extindere, consolidare si supraetajare te-ar ajuta sa obtii niste coeficienti mai buni si sa scapi de proiectul de demolare(costul de proiectare).
nu trebuie sa pastrezi nici un zid, structuristul va da un aviz prin care zidurile "prezentau fisuri", prin urmare nu ar suporta o consolidare.
cred ca si ca timp e mai scurt: 1 CU si 1 AC versus 2 certif de urbanism si 2 autorizatii: demolare si constructie
think about it

#6
Jely25

Jely25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 25.02.2006
1 CU si 1 AC versus 2 certif de urbanism si 2 autorizatii: demolare si constructie
think about it
[/quote]
Ai dreptate dar deja proiectul de demolare e aproape gata si mai este si platit.Acum o las asa cum a cazut,nu mai pot da inapoi Intrebarea mea era:ce sfaturi imi da-ti cu privire la beci? Sa il includ in proiect sau nu ?Implicatii,consecinte,etc..

#7
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Azi am fost la arhitect si m-a sfatuit sa nu bag beci pentru PAC sa nu am probleme cu ceva autorizatii de la Apararea Civila! Dar la mine beciul nu exista ci vreau sa il construiesc. Nu pot spune ce se va intampla in cazul tau.
Bafta.
PS. Fara suparare, dar si pe mine ma enerveaza stilul IRC.

#8
Jely25

Jely25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 25.02.2006
Azi am vorbit cu arhitecta care mi-a zis  ca beciul trebuie inclus in proiectul de demolare si apoi  in cel de constructie pentru ca el este deja facut,daca as fi vrut sa nu-l includ in proiect si nu il aveam nici facut (ci urma sa-l fac) cica s-ar fi putut;dar asa  trebuie neaparat trecut in proiecte ca sa nu am probleme cu receptia casei si cu structura ei.In sfarsit nu stiu daca este intr-adevar asa sau poate a vrut sa castige un ban in plus dar trebuie sa o cred pe cuvant ca nu pot sa verific!Zilele astea trebuie sa iasa proiectul de urbanism si deja incep sa simt cum bag mana in buzunar,arhitecta cerandu-mi cealalta jumatate de bani din PAD adica 360 ron si jumatate din PAC care ea la aproximat ca fiind 210 m2;deci 105m2 x 14 ron=1470 ron.
In total 1830 ron + 330 ron (prima parte a PAD)= 2160 ron Asta am cheltuit pana acum si este doar inceputul!

#9
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Beciul pe care il ai este in regula?, nu are umezeala?, are peretii de beton izolati  etc?, daca nu, nu-ti bate capul cu el, e mult mai ieftin sa-ti faci un beci de 3x3.5 sub eventualul garaj din curte decat sa te legi la cap cu el intr-un proiect cu o casa noua.Iti spun asta pentru ca stiu ce vb, am avut multe case de executat care aveau subsol vechi pe care proprietarii doreau sa-l pastreze, dar la un calcul economic nu prea a mai stat in picioare... e foarte mic subsolul, trebuie sa ia si acces la el pe o scara, trebuie sa fie ventilat natural, etc, apar probleme la fundarea casei in jurul peretilor de la subsol, nu stiu cum ai canalizarea in zona daca e suficient de adanca sa preia si subsolul... Cat despre garaj unul in curte este mult mai ieftin decat unul in casa, depinde de tine daca vrei sa ai un spatiu mai mare in casa daca tot ai probleme de puz sau
Chestia asta cu arhitecta care iti cere niste bani, dar nu ai proiect de rezistenta nu prea e Ok.
Suma e cred, normala, 3.5 euro/mp cum iti cere ea, dar nu e mai ieftina decat restul pentru ca rezistenta este 4 euro/mp, si instalatiile costa cam 1euro de proiect, adica 1 euro  termicele, unul sanitare, unul electrice si eventual unul curentii slabi, adica tv, telefon , interfon, net etc.(total tot la 12-14 euro te duce, si nu am inteles daca se ocupa si de avizele de la certificatul de urbanism si de depunerea documentatie pentru autorizatie ).
Pentru obtinerea autorizatiei iti trebuie si rezistenta precum si schema coloanelor de la termice si sanitare, problema pe care o vad eu este, ce te faci daca structuristul zice ca nu poate sa faca casa dupa proiect si ca mai trebuie umblat la arhitectura, ai discutat chestia asta, tot in banii pe care ii dai arhitectei sunt si eventualele modificari? E mult mai bine sa vb de tot proiectul odata, cu acelasi om, adica ii spui arhitectei sa-ti recomande un proiectant si sa conlucreze cu el sa nu ai surprize.
Incearca sa nu ai partiul  ( adica amenajarea interioara a casei), prea complicat, prea "jucat", sa poti sa ai un proiect "in cadre", sunt sigur ca ai tot citit de chestia asta pe forum, un proiect care necesita zidarie portanta este cu cel putin 30% mai sump decat unul in cadre.
cat despre consolidare si nu mai stiu eu ce NU, mai ales daca e in buc casa, o sa-ti iasa peri albi, si o sa te puna sa imbraci toata csa in torcret de beton, sa faci subbetonari, mult mai scump decat o casa noua...

Edited by septimiu80, 07 February 2008 - 19:00.


#10
Jely25

Jely25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 25.02.2006
nu mai da reply la tot textul
Din pacate nu am mai coborat in beci de ceva vreme  deci nu stiu cata umezeala este acolo dar ce pot sa spun este ca este din caramida si este facut de bunicii mei acu ceva decenii are3/3 si ca pozitionare viitoare o sa fie sub garajul care este la parterul casei (nu in interiorul casei) ventilatia naturala si canalizarea care sa preia si subsolul m-ai bagat in ceata totala.. :o
Structuristul a zis ca o sa mi-l recomande ea,un tip cu care lucreaza ea de obicei,dar mi-ai dat o idee foarte buna cu eventualele modificari impuse de rezistenta casei in proiect si o sa ii zic maine cand ii dau banii.
Chestia asta cu dat-ul banilor fara chitanta doar pe vorbe nu stiu daca este tocmai buna si ea poate sa zica ca face si drege iar apoi sa dea inapoi si eu sa raman cu buza umflata,chiar daca ea mi-a fost recomandata de cam toata lumea de prin "oras" Iar de autorizatii si depunerea autorizatiilor se ocupa ea ca asa ne-am inteles de la inceput.
Zidaria portanta mai scumpa ca cea in cadre,chiar nu o stiam,iar yo i-am zis ca o vreau portanta ca asa am vazut pe la toti de pe forum ori le incurc intre ele si am inteles gresit?Portanta nu inseamna cand faci peretii de structura a casei si apoi vii cu zidaria pe langa?

Edited by Astra_rullz, 08 February 2008 - 00:08.


#11
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
portanta e atunci cand se considera ca peretele preia incarcarile din planseu.
In cadre este vorba de o structura de stalpi si grinzi( 2stalpi +o grinda si ai un cadru, sigur ca pot fii si 3 stalpi si grinda peste...), capabila sa preia incarcarile planseului si ale peretilor, genul de structura pe care poti sa o faci (vezi casa aia mai mare din topiculu lui conu), si apoi sa faci si peretii exteriori.
avantajul unei structuri in cadre este ca poti sa ai si camere mai mari de 4m x 4m, poti sa ai ferestre cat vrei de mari si puse unde vrei, daca vrei sa modifici ceva la compartimentari interioare nu te limiteaza nimeni, si nici nu esti obligat sa ai peretii interiori de 25cm grosime.
Structura portanta se obtine din caramida plina (cam 5.5 mil mc), sau carmida eficienta din aceea mica, insa si acolo sunt discutii daca este sau nu portanta. In anii trecuti era mai ieftina o casa cu structura de zidarie portanta pentru ca fundatiile erau armate mai putin, fierul era mai putin, nu aveai grinzi( in medie 40-50cm inaltime), ci doar niste centuri (25cm), ceea ce insemna un consum mai mic de beton. Normativele actuale limiteaza chestia asta cu dimensiunile, adica  se aproprie dimensiunile minime ale elementelor, grinzi si stalpisorii de la pereti, de cele ale unei case proiectata in cadre, manopera este mult mai scumpa la caramida plina, consumul de mortar este mult mai mare, iar la fier si beton nu prea mai faci economie.
ventilare naturala adica sa ai un geam, luminator, gaura, din subsol direct afara.
canalizarea strazii sa fie mai jos, mai adinca decat pardoseala subsolului.]
subsolul cu pereti de caramida nu trece de un verificator, te pune sa-l imbraci in beton, ceea ce se poate dovedii cam scump, si nu stiu daca planseul peste subsol tine masina, daca trebuie sa refaci tot mai bine il darami, eventual folosesti caramida daca se poate recupera la peretele de protectie al hidroizolatiei si termoiziolatie, si iti faci subsolul din nou.

#12
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,039
  • Înscris: 22.06.2004

 septimiu80, on Feb 7 2008, 21:03, said:

(vezi casa aia mai mare din topiculu lui conu)

da` casa aia mai mice ce are bre?

Attached Files



#13
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
scuze dl Conu, eu mai nou pe aici si poza aceea am scapat-o. Nu am vazut ca ai lucrat la fel. In concluzie, acelea sunt case cu structura in cadre, solutie pe care o recomand cu caldura.

#14
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,039
  • Înscris: 22.06.2004
e mai buna dar mai scumpa cu 15-20%(mai mult fier si beton). nu trebuia sa-ti ceri scuze

#15
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Conule, nu e mai scumpa!!!! O sa repet asta pana o sa inteleaga toata lumea. caramida porotherm si betonul sunt cam la acelasi pret 350-400 ron ( eu nu ma refer la pretul de lista al betonului ci la costul celor20-25mc care intra de ex la o placa de 100mp, transportati acolo si turnati cu pompa). Caramida plina este cam 650 ron/mc, caramida eficienta mica cam 550 ron/mc Deci sa fie clar, degeaba ai grinzile mai mici la structura portanta pentru ca in loc trebuie sa pui caramida care in cazul zidarie portante e mai scumpa.
Peretii interiori sunt la zidaria portanta de aceeasi grosime ca cei exteriori 25(in general), deci o pierdere dubla (si la pret si la cantitate).
Armarea minima conf noilor normative este foarte apropriata la structurile portante de elementele calculate la structuri in cadre.
Fundatiile sunt armate in proportie de 95% la fel (la cea in cadre armarea se obtine din calcule, la cea portanta din normative)
Cladirea rezultata are nevoie de izolatie termica mult mai mare decat cea de porotherm, in loc de polistiren de 8-10 trebuie sa pui de 15-18, asa cum am mai postat si prin alte parti, nu prea exista profile pentru o grosime atat de mare, nu tu dibluri de 20-22, nu profil de capat, nu profil de colt, deci costul e mult mai mare decat diferenta intre 5cm si 10.
In concluzie, e mai buna si mai ieftina o structura in cadre.
Am facut case identice ca suprafata in aceeasi curte( un parter de 160mp, si etaj cam de 100-120) la cea in cadre aveam 12 stalpi, armati ca atare, la cea portanta aveam 26 de stalpi
grinzile erau in consecinta mult mai numeroase la cea portanta, stiu, se cheama centuri, in concluzie oricat de subtire ar fii armata nu prea faci economie..., ca nota final: aia cu structura portanta a fost cu 35% mai scumpa decat cea in cadre si a durat ceva mai mult.
preturile erau cele din 2004 cand caramida eficienta nu era decat cu 10-20% mai scumpa decat porothermul.

Edited by septimiu80, 09 February 2008 - 11:11.


#16
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,039
  • Înscris: 22.06.2004
eu vorbeam de aia care isi fac casa pe zidarie portanta de bca:))))) nu este de ras. am vazut multi tampiti. am vazut case cu stalpii de 19cm, am vazut case portante pe bca, am vazut case cu 4 sarmulite de de 12 in stalpi, am vazut case cu plasa de buzau(un singur rand si ala de 4) in placa de la etajul 1. eu la alea ma refeream. acum, ca nu tin nici macar la un cutremur de 7 grade pe richter nu mai este problema mea. caramida plina? dar aia srbeasca le sta in gat la cei care nu gandesc? cred ca 5% din casele noi au caramida plina(ma refer la cele portante), 30% bca si 40% poroterm si restul sarbeasca cat cuprinde. nu vorbim de casele pe zidarie portanta facute ca la carte. vorbim de casele pe care le vezi pe la tot pasul. polistiren de 18 zici? ala de 5 le sta in gat? fiecare isi face casa dupa cate finante are si dupa cum il duce mintea. vine inspectoratul in constructii la tata leana in cuca macaii sa-i dea amenda? neah...

edit: acum am vazut ca suntem pe topicul omului:))) imi cer scuze si rog un moderator sa mute tot ce nu tine de casa omului pe alt topic. unde? nu conteaza

Edited by conu71, 09 February 2008 - 11:31.


#17
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
sincer, cred ca nu trebuie mutate posturile, Jely e abia la faza de proiectare, a pus o intrebare la care i-am raspuns amandoi ce si cum ca solutie de proiectare, casa din cate am inteles o sa fie a lui, deci nu de vanzare, asa ca poate ca vrea sa stie daca e bine, si cum e bine. Un proiect bine facut cu un partiu degajat de abtipilduri, coloane, romanate si asa mai departe, balcoane mai mari de 2m in consola (2m latimea, lungimea poate sa fie oricat), poate sa faca o economie la constructie de 30-40% decat un proiect prost facut.
Am avut clienti pe care i-am convins sa-si modifice proiectul de rezistenta, le-am facut calcule economice si le-am spus ca rezistenta ii costa 700-800 de euro (la o casa de 200mp), si ca in pretul asta intra o tona de fier sau 8mc de zidarie, si ca economia generala este mult mai mare, iar la final o sa aiba o casa in care sa nu-i fie frica sa-si culce copii, fara sa fie un buncar. degeaba ai o casa care rezista la un sesim de 9 grade pentru ca statistic nu exista sanse reale sa fie un cutremur de asemenea amploare in Romania.
Nu trebuie exagerat cu rezistenta, dar nici nu trebuie facuta "economie" acolo unde nu e cazul.
Bca-ul are un nume prost in romania pentru ca toata lumea se astepata la calitatea celui facut in Romania pana in 1990-1995, este un material cu caracteristici de izolare termice si fonice mult mai bune decat caramida, are niste dezavantaje referitor la inertia termica (adica nu are, nu inmagazineaza caldura), dar poate ca nici nu are nevoie, izoland mai bine. Daca nu are idei preconcepute ref la Bca, este o solutie economica mult mai buna decat caramida.

#18
Jely25

Jely25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 25.02.2006
Casa intr-adevar o sa fie a mea si o fac si ptr copii,copiilor mei,asa ca vreau sa iasa cat mai bine.Referitor la BCA nu am idei preconcepute,mai ales ca socrul meu si sotia insista pe chestia asta citez:"Odata intrata ingrasie in caramida cu greu o mai scoti de acolo!"Deci casa pe cadre si din bca e o solutie pe care nu o luam in seama ptr ca nu am  vazut pe nimeni pe aici pe forum sa apeleze la solutia asta.S ma gandeam ca asa o fi mai bine daca toata lumea face din caramida
Azi am vorbit cu o echipa din Chisinau care au ridicat casa matusii mele si mai multe case pe aici prin Popesti si a ramas sa ne vedem in zilele urmatoare sa discutam mai multe detalii.Sunt curios tare cat o sa-mi ceara manopera casei la rosu avand in vedere ca acum mai bine de un an au luat 14 000 de euroi de la matusa mea si mari diferente de m2 construibili nu sunt ,ma astept undeva la 18 000...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate