Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

PCMADD

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
calinmihai

calinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.12.2006
Nu postez ca sa-i atac, nici ca sa-i laud. Va spun experienta mea cu ei, ca sa stiti la ce va puteti astepta.

Ma deplasez la cluj sa-i fac sotiei o surpriza (un laptop). Merg la PCMADD Cluj Napoca (pe care i-am gasit pe net). In prealabil vb. cu un domn amabil care mi-a zis ca ma ashteapta. Ajung la magazin. Clasic view. Nishte rafturi. Nishte baieti ce reparau de zor, calculatoare. Piese peste tot. Urc la etaj. "La laptopuri". Aici, ceva mai elegant, exceptand agentul (Bela Gaspar pe numele sau) care era foarte, foarte intzepat. I-am zis ce vreau (configuratie) adica DELL INSPIRON 6400 de 1,80, 1024 RAM, 80 GB. Imi arata unul fara sa zica nimic, fara reclama sau prezentari. Imi place din prima (laptopul, nu agentul pe care, daca ar fi angajatul meu, l-ash da afara in ziua aia). Fara zgarieturi. Perfect. Aflu ca n-are windows. Ma gandesc "nu au licentza, le-o fi frica". Zic "OK am incredere". Ma uit in bios. Achit suma (20 mil).  Imi propune un hard de 120. Refuz politicos. Agentul sigileaza interior si exterior jucaria. Iau garantia (de 1 an) si plecam. Sotia in al 9 lea cer. Doar era Craciunul si cadoul era frumos.

Ajungem home.

1. Zice sotia: "cred ca laptopul nu e inchis bine ca este desfacut la coltz". Il intorc. AVEA NUMAI VREO 3 SHURUBURI, restul lipsa. Ma gandesc ca a uitat sa le puna cand l-a sigilat.

2. Il deschidem. Surpise !!!! Are Windows XP. "Eh, o fi uitat agentul, la cate are pe cap"

3. Cand il bag prima data la curent, observ ca face figuri (se incetinea ca un pentium 2). Daca scot mufa de curent , ishi revine imediat. Bateria nu tzinea nici ea foarte bine. Nimeni nu stia nimic (inclusiv pe aici).

3. Vine cumnata-mea de la Bucuresti cu unul identic, identic, dar cu hard de 120. Il luase de nou cu 22,4 mil !, cu garantie 3 ani, cu geanta DELL originala + gadgeturi cadou, si cu modulul de bluetooth in el (al meu nu are) . Schimb intre ele bateriile si incarcatoarele. Nici un rezultat.

Il trimit pe al meu inapoi. Mi-i se zice 2-3 zile. Au fost 10 pana l-am vazut inapoi. Dar nici asta nu m-a deranjat. Ce m-a deranjat a fost faptul ca au mai incercat, intre timp, sa mi-l bage inapoi pe gat supraalimentat de un incarcator de 130 W (cu care ei ziceau ca mergea).  Alimentarea normala este de 90 W. Deci, ei nu au cautat piesa stricata, ci au fortzat-o la mai mult curent (bineinteles ca la mine acasa ar fi crepat, mai devreme sau mai tarziu).

     Pana la urma situatia am rezolvat-o tot cu dl cel amabil care mi-a trimis altul (sau cel putin asha cred eu) care merge. Cand am cerut "despagubiri, un bonus...ceva, pt toata tevatura", mi-a spus "ce bonus, doar sunt laptopuri refubrished" si  am fost sfatuit sa vorbesc "la vanzari". Ma intreb: "cu cine ? cu Bela Gaspar ? No fuckin' thanks". :nonobad: In schimb am realizat de ce era agentul stresat,
iar laptopul "nu are windows". ;)

Curierele le-au platit ei.

Nu mai comentez nimic. Asta e povestea. Va las pe voi sa apreciati daca am luat tzeapa sau nu. Merry Christmas, PCMADD ! :thumbup:

Edited by calinmihai, 22 January 2008 - 10:36.


#2
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Ma intreb ca prostu' care a fost motivul pentru care nu l-ai achizitionat de nou, la o diferenta de 240 RON ? O geanta simpla de notebook ar face mai mult !

Pe un asemenea angajat l-as strivi in picioare. Bafta !

#3
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Daca l-a alimentat de la o sursa mai puternica nu inseamna ca l-a supraalimentat, doar daca avea voltaj mai mare decat accepta laptopul se putea spune asta.  :D

#4
da(m)n

da(m)n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 09.09.2006
Nu comentez patania lui calinmihai insa eu am cumparat 3 laptop-uri si un desktop de-a lungul timpului de la ei.
Service promt, pret bun ( am luat ultima data un dell D630 2.2ghz 4g 120gb la 3k RON ), postgarantie, piese pentru upgrade ...

Preturile ar putea fi usor mai mici intrucat sunt produse refurbished - pe de alta parte nu prea au concurenta.

Eu sunt multumit de produse / servicii ( nu-l/o cunosc pe Bela :) ... )

#5
ProzacAddict

ProzacAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.03.2008
Am lucarat la o firma care isi facea aprovizionarea cu calculatoare de la pcmadd si pot sa spun ca eu trebuia sa le vand si le faceam service post garantie in magazin dar din 5, 2 erau defecte, memori incompatible cabluri lipsa la harduri etc.daca asa scot un calculator din service cei de la pcmadd ai clar cum se ocupa si de alte probleme... Mentionez ca un laptop am avut tot de la ei in magazin pentru vanzare la care a crapat subit ventilatorul doar prezentand-ul la clienti.fara cuvinte....

#6
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 03.06.2006
Citat de pe site-ul pcmadd si cu poza mai jos
"Oferta Speciala Inspiron 530 E4500 Core 2 Duo Prsr 2.20GHz
2048 MB RAM; 500 GB HDD SATA; Combo (Cdrw/DVD); Integrated 7.1 Channel Audio + Tastatura si Mouse Dell nou !
2Video: 1 DVI, VGA and 1 S-Video (with add-in PCI-Express video card) IEEE 1394 (optional): 1 6-pin serial connector - remove USB: 10 ports (4 Front, 4 back, 2 internal). In limita stocului - Upgrade la 4 GB RAM + 30 Euro
Nota * Sistemele este NOI, sigilate , in cutie originala !"

(390E+20%)*3,75=1755 RON la pcmadd

in timp ce la pcgarage.ro, emag.ro, cel.ro sunt intre 1499 si 1535 RON si cu transportul gratuit, fara a fi la vreo oferta si mai ales fara greseli de gramatica de genul "sistemele este NOI"

Si ce se mai lauda pcmadd cu: "Durata de viata ca si fiabilitatea a unui brand fata de un noname este mult mai mare . Pretul produselor comercializate de noi este mult mai mic decat a unui brand nou iar raportul pret / calitate mult mai bun decat a majoritatii ofertelor de sisteme noi de pe piata romaneasca ."

Attached Files


Edited by gvincentiu, 10 June 2008 - 21:03.


#7
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postgvincentiu, on Jun 10 2008, 22:00, said:

Citat de pe site-ul pcmadd si cu poza mai jos
"Oferta Speciala Inspiron 530 E4500 Core 2 Duo Prsr 2.20GHz
2048 MB RAM; 500 GB HDD SATA; Combo (Cdrw/DVD); Integrated 7.1 Channel Audio + Tastatura si Mouse Dell nou !
2Video: 1 DVI, VGA and 1 S-Video (with add-in PCI-Express video card) IEEE 1394 (optional): 1 6-pin serial connector - remove USB: 10 ports (4 Front, 4 back, 2 internal). In limita stocului - Upgrade la 4 GB RAM + 30 Euro
Nota * Sistemele este NOI, sigilate , in cutie originala !"

(390E+20%)*3,75=1755 RON la pcmadd

in timp ce la pcgarage.ro, emag.ro, cel.ro sunt intre 1499 si 1535 RON si cu transportul gratuit, fara a fi la vreo oferta si mai ales fara greseli de gramatica de genul "sistemele este NOI"

Si ce se mai lauda pcmadd cu: "Durata de viata ca si fiabilitatea a unui brand fata de un noname este mult mai mare . Pretul produselor comercializate de noi este mult mai mic decat a unui brand nou iar raportul pret / calitate mult mai bun decat a majoritatii ofertelor de sisteme noi de pe piata romaneasca ."
si care e problema ????balta are peste destul (adica dobitoci si dobitoace ) asa ca nu te inteleg !!!!!!!!! eu am luat de la firma respectiva un pc (unitatea centrala ) si merge si in ziua de azi dupa 2 ani de exploatare criminala !!!!!ar trebui sa -i ridic in slavi ??? o nu !!!! e absolut normal  probabil ai avut ghinion !!!

#8
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Anumite produse se pot lua la SH, un amic de ex. a luat de la aceasta firma o imprimanta laser care merge foarte bine.
Cred ca si majoritatea calculatoarelor sunt bune, dar este datoria fiecaruia ca, inainte de a cumpara, sa faca un studiu de piata.

Laptopurile sunt produse care nu se cumpara la SH!!!
De asemenea proiectoarele, telefoanele mobile si alte asemenea lucruri consumabile. Asa-zisa economie se transforma in pierdere.

Daca vad ca pretul la SH nu este o fractiune din pretul lucrului nou, aleg sa dau un ban in plus.
Lucrul ieftin devine de obicei mai scump.

#9
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 03.06.2006
Ideea este ca isi fac reclama mincinoasa. Si ghinion nu am avut cu pcmadd. Poate doar cand m-au intepat cu un sistem. Revin cu amanunte.

#10
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 03.06.2006
Urmariti va rog reclama mincinoasa pe site la pcmadd:

Am cumparat acest produs:
Fujitsu Siemens P4 2400 Mhz, 256 Mb DDram dual Ch, 40 Gb HDD , Sunet, Retea, CD-RW, AGP , USB ,etc

Si ulterior am constatat ca are chipset i845ge si nu suporta dual channel se poate vedea la:
http://www.intel.com...845ge/index.htm

si eu l-am luat tocmai in ideea configurarii in dual channel, asa cum reiese din prezentarea de pe site-ul pcmadd, ca este chipset i865g

Deci m-am intepat cu urmatoarele:
- chipset-ul i845ge nu are suport dual channel, fara suport SATA si fara AGP 8x.
pentru ca au prezentat eronat pe site w600 asa cum este lasat si in ziua de astazi.

Am pus problema pe forum lor, la cateva zile de la achizitionare si *ue frate, nici atunci si nici acum nu m-au sunat sa-si cera scuze, sa vedem cum rezolvam problema. Asa ca cine sa mai cumpere de la ei?

Attached Files

  • Attached File  2.JPG   83.44K   96 downloads
  • Attached File  3.JPG   117.05K   90 downloads


#11
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Am cumparat un laptop care costa 4500 RON nou. Am DAT 2400 RON pe el. Cautati in toate magazinele un laptop cu procesor mai puternic decat T8100, placa video mai puternica decat 8600GT si 17", o sa aveti o surpriza.  
Doi prieteni au laptop tot de acolo. Din 3 laptopuri, doar 1 are o zgarietura pe carcasa, in rest arata ca noi.

Cred ca o sa imi iau si un telefon PDA de la ei.

Din moment ce aveti garantie un an de ce va plangeti? Poti sa cumperi ceva nou si sa se strice, pentru asta e garantia. Faptul ca comercializeaza doar laptopuri Dell e ceva foarte important. Imagineazati cum ar fi sa comercializeze Acer, care ar fi refurbished pe deasupra.

Laptopurile acestea se comercializeaza de pe siteul dell(google it: outlet dell). Dezavantajul e ca nu fac shipping in afara Angliei. Nu cumparati cele care au carcasa sparta sau ceva, alea le au de 7 ani si nu mai scapa de ele   :rolleyes:
Aruncati o privire pe siteul dell si comandati modelul ala sau ceva asemanator.

Mersi Pcmadd

#12
costeaemil

costeaemil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.07.2009
Salut,
Apropo de concurenta va pot recomanda urmatorul magazin: abdcomputer din Bucuresti, www.abdcomputer.ro, care vand produse HP la preturi foarte bune. Eu cumpar produse de la ei din anul 2007 (pt uz personal, prieteni, respectiv institutia la care lucrez). Mentionez ca am achizitionat laptopuri si alte produse de la ei in valoare de peste 150.000 ron, iar pe partea de service sunt foarte ok. 95% din produsele achizitionate nu au facut probleme deloc pana in prezent, restul mici defecte, majoritatea remediabile pe loc la ei.
Recomand cu incredere, dupa ce mi-am dat seama ca am facut bine ca am renuntat la serviciile celor de la PCMADD, care lasa de dorit din cauza angajatilor. Prea stresati probabil sau fara educatie.

#13
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
M-ar interesa si pe mine 2 petarde de laptopuri pe la 1200 RON sa cumpar de la PCMADD.
Ce pareri mai aveti despre ei ?

#14
GameOverRO

GameOverRO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.10.2005

View PostHamutovski, on 7th November 2009, 20:31, said:

M-ar interesa si pe mine 2 petarde de laptopuri pe la 1200 RON sa cumpar de la PCMADD.
Ce pareri mai aveti despre ei ?


Vezi-ti de treaba, petarde putin spus.

#15
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
TZEPARI! Pe linga ca nu curata si nu verifica cu seriozitate produsele second-hand, au un sistem de a pune sigilii pe componente, dar doar pe citeva din ele. Componentele care nu au sigilii si va pica in garantie, considerati-le pierdute. La celelalte poate ca mai sint sperante de inlocuire ... dar putine.

#16
Audy

Audy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.04.2006

View Postmirceat, on 25th November 2009, 17:23, said:

TZEPARI! Pe linga ca nu curata si nu verifica cu seriozitate produsele second-hand, au un sistem de a pune sigilii pe componente, dar doar pe citeva din ele. Componentele care nu au sigilii si va pica in garantie, considerati-le pierdute. La celelalte poate ca mai sint sperante de inlocuire ... dar putine.
Mirceat, esti tu sigur ca ai garantie doar pe componentele alea ? Sigilii se pun pe componente in ideea in care clientul sa aiba acces sa si-l curete, sa poata inlocui componente, sa faca upgrade-uri .
Mai citeam mai sus cum ca cineva a cumparat calculator care nu facea ceea ce zicea pe site. De ce nu ai dat un telefon ? De ce nu te-ai dus cu el inapoi ? Ai facut astea si nu ti s-a schimbat / returnat banii ?

#17
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003

Quote

Mirceat, esti tu sigur ca ai garantie doar pe componentele alea ? Sigilii se pun pe componente in ideea in care clientul sa aiba acces sa si-l curete, sa poata inlocui componente, sa faca upgrade-uri .
Dupa conversatia cu omul care pretindea ca ar fi chiar patronul PCMADD, rezulta ca am practic garantie doar la componentele sigilate. Eu le-am dus un cablu video si o unitate DVD defecte, am cerut schimbarea lor si am fost refuzat pe motivul ca nu au sigilii. Dupa lungi discutii am obtinut doar schimbarea cablului video. Componentele erau de pe un calculator Dell Precision cumparat cu citeva zile inainte si la care s-au pus vreo 3-4 sigilii in viteza, probabil intentionat cit mai putine, ca sa aiba pretext de neinlocuire. Oricum eu nu am mai vazut in zilele noastre procedura asta cu sigilii, tine de alte vremuri.

Quote

De ce nu ai dat un telefon ? De ce nu te-ai dus cu el inapoi ? Ai facut astea si nu ti s-a schimbat / returnat banii ?

M-am dus doar cu componentele la magazin, asa cum faceam si la alt vinzator second hand din Cluj de unde mai cumpar uneori. De ce sa car tot calculatorul? Oricum pretextul invocat au fost sigiliile, nu faptul ca am dus doar componentele.
Dupa episodul asta as prefera sa returnez calculatorul si sa-mi recuperez banii.

Apropo, esti cumva acelasi user audy care vinde pentru PCMadd pe okazii.ro produse de genul:
http://www.okazii.ro...d-430-Euro.html ?

#18
BLiTz_G

BLiTz_G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.02.2005
Am avut si eu probleme cu cei de la PcMadd si inca mai am...dar asa cum mi-a sugerat chiar angajatul acestei firme, voi apela la protectia consumatorului si la avocat pentru a rezolva problema cu ei. Povestea mea este aici:  http://www.gabrielas...service-pcmadd/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate