Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Fluctuatii de tensiune si router SpeedTouch

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#1
functionar

functionar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.05.2004
Am un modem speedtouch 546 care, in orele de varf, se deconecteaza foarte des de la net, cauza probabila fiind fluctuatiile de tensiune pe reteaua de 220 V.
Cautand pe net, doua ar fi solutiile:
1. Varianta "hard" - folosirea unui alt alimentator, bine stabilizat, pe 24 Vcc (care sa inlocuiasca sursa originala de 18Vca). N-am testat-o (nu sunt un electronist asa de bun incat sa fiu sigur ca nu va afecta modemul aflat in garantie).
2. Varianta "soft" - upgrade firmware. Am facut la upgrade-uri si apoi down-gradeuri pana am obosit, si nu au avut efectul asteptat.
Apoi insa am gasit ca detectarea caderii de tensiune poate fi dezactivata din orice firmware* prin utilizarea TELNET.
in START, RUN, tastati
telnet 192.168.1.254 (usual - pot fi si alte adrese - verificati default gateway in Local area connection)
introduceti username  (default Administrator)
introduceti parola (default nimic)
tastati xdsl config detect-los = disabled
saveall
exit

Setarea de mai sus dezactiveaza detectarea caderilor de tensiune.
La mine functioneaza de cateva ore fara intreruperi, dar inca nu au sosit orele fatidice (18 - 22) cand am cele mai mari probleme.
O sa revin cu concluzii peste cateva zile.

*orice firmware - a se intelege totusi unele mai recente, pe cele vechi nu le-am testat daca au o astfel de optiune.
Pentru upgrade firmware, gasiti tot ce va trebuie la http://www.speedtouc...um.de/Daten/FW/, adica in primul rand upgradewizard, iar arhivele cu firmware le descarcati din http://www.speedtouc...aten/FW/5x6iv6/.

#2
mludwig

mludwig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.11.2004
Electrica ce zice?

#3
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005

View Postmludwig, on Jan 19 2008, 11:03, said:

Electrica ce zice?

asa zic si eu, problema aproape sigur e din cauza electrica, asa am patit si eu cu un modem ZTE ZxDSL (pe USB) in primul an de clicknet, si tot am facut plangeri la RTC pana am primit un raspuns concret, era din cauza unui transformator care trebuia sa alimenteze 2 cartiere si in orele de varf 18-22 nu functiona la capacitate maxima, asta au spus cei de la RTC si la randul lor asta li sa spus de la Electrica, dupa care miau schimbat modemu cu un router ZTE ZxDSL 831c si nu am mai avut probleme de curent vizibile de modem desi si acuma imi tot pica curentu cate o secunda desi acuma am modem ST 330 pe USB/

#4
msdos85

msdos85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 27.02.2007
Un upc de capacitate minima (vre-o 400 de W) si ati rezolvat problema si in cazul caderilor scurte de tensiune, sau un regulator de tensiune ( e mai ieftin ) disponibi in majoritatea magazinelor IT.

#5
functionar

functionar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.05.2004
Revin, asa cum am promis, cu concluziile.
De cand am postat ultima data, n-am mai avut nicio intrerupere (dar nici una !!!).
Problema s-a rezoltat deci foarte simplu, din setarile modemului, fara bani aruncati pe alimentator suplimentar, UPC sau alte dracii.
Daca aveti acceasi problema, cauzata de fluctuatiile de tensiune din reteau de 220V, solutia e sa setati "detect-los = disable" si ... gata! Problema este rezolvata !!!

#6
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006
La mine nu merge cum ai zis tu, ci numai œdetect-lop = disableœ deoarece e Detect Los Of Power.
Attached File  untitled.JPG   24.68K   726 downloads

Și încă ceva, ce are de-a face UPC-ul (providerul de net) cu Romtelecomul? Sau tu vorbeai de UPS (Uninterruptible power supply) :)

Edited by dondos, 21 January 2008 - 22:25.


#7
functionar

functionar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.05.2004

View Postdondos, on Jan 21 2008, 22:19, said:

La mine nu merge cum ai zis tu, ci numai œdetect-lop = disableœ deoarece e Detect Los Of Power.
Attachment untitled.JPG

Și încă ceva, ce are de-a face UPC-ul (providerul de net) cu Romtelecomul? Sau tu vorbeai de UPS (Uninterruptible power supply) :)


CORECT !, Sorry pt. greseli

#8
DANIELBUZDUGAN

DANIELBUZDUGAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 28.01.2008

View Postfunctionar, on Jan 30 2008, 00:17, said:

CORECT !, Sorry pt. greseli

ok,
am facut si eu ce ati scris pe forum, am dezactivat lop si cred ca e bine acum
am avut pana acum o zi fara nicio deconectare si cu o tensiune intre 185-196v

mersi

#9
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Ce versiuni de firmware aveti pe 546? Pe al meu (6.2.17.5) comanda xdsl nu este, numai adsl. A mers adsl config detect-lop = disable. Oricum nu mai aveam probleme mari cu tensiunea, sa vad de acum incolo.

#10
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006
Eu am 516v6. Firmware 7.4.1.7
Oricum al meu are și backup :D Găsiți fotografii aici.

Edited by dondos, 31 January 2008 - 19:58.


#11
paull2002

paull2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.10.2003
si eu am 516 dar nu am comanda asta de care ziceti voi,xdsl config....sau la 516 nu exista?

#12
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006
Firmware-ul 6.1.0.5 (pentru versiunea veche de speedtouch, BANT-J) nu are opțiunea respectivă.

#13
DANIELBUZDUGAN

DANIELBUZDUGAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 28.01.2008
eu am speedtouch 516v6 si versiunea veche a fost 6.1.0.5
am schimbat firmware cu 7.4.1.7 am dezactivat loss of power si nu s-a mai intrerupt niciodata

#14
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004
Ok ... cineva ar trebui sa faca putina curatenie in topicul asta si sa-l marcheze ca stiky ... este destul de important. Am vazut o gramada de oameni ce se plangeau de deconectarea modemului din cauza Electrica si asta rezolva problema.

Multumesc.

#15
sedFEIS

sedFEIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.12.2007

View Postfunctionar, on Jan 19 2008, 09:51, said:

Am un modem speedtouch 546 care, in orele de varf, se deconecteaza foarte des de la net, cauza probabila fiind fluctuatiile de tensiune pe reteaua de 220 V.
Cautand pe net, doua ar fi solutiile:
1. Varianta "hard" - folosirea unui alt alimentator, bine stabilizat, pe 24 Vcc (care sa inlocuiasca sursa originala de 18Vca). N-am testat-o (nu sunt un electronist asa de bun incat sa fiu sigur ca nu va afecta modemul aflat in garantie).
2. Varianta "soft" - upgrade firmware. Am facut la upgrade-uri si apoi down-gradeuri pana am obosit, si nu au avut efectul asteptat.
Apoi insa am gasit ca detectarea caderii de tensiune poate fi dezactivata din orice firmware* prin utilizarea TELNET.
in START, RUN, tastati
telnet 192.168.1.254 (usual - pot fi si alte adrese - verificati default gateway in Local area connection)
introduceti username  (default Administrator)
introduceti parola (default nimic)
tastati xdsl config detect-los = disabled
saveall
exit

Setarea de mai sus dezactiveaza detectarea caderilor de tensiune.
La mine functioneaza de cateva ore fara intreruperi, dar inca nu au sosit orele fatidice (18 - 22) cand am cele mai mari probleme.
O sa revin cu concluzii peste cateva zile.

*orice firmware - a se intelege totusi unele mai recente, pe cele vechi nu le-am testat daca au o astfel de optiune.
Pentru upgrade firmware, gasiti tot ce va trebuie la http://www.speedtouc...um.de/Daten/FW/, adica in primul rand upgradewizard, iar arhivele cu firmware le descarcati din http://www.speedtouc...aten/FW/5x6iv6/.

cand rulez upgradeST.exe luat de pe acel site imi gaseste modem-ul , iar cand dau next imi cere parola si user :( ce fac ? (userul si parola de la clicknet nu sunt bune) ... iar firmware este ZZQ2AA7.417.bli ... cum il deschid ? astept si eu un raspuns ... multumesc anticipat

#16
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004
Userul si parola sunt de la modem nu de la clicknet.... nu imi mai aduc aminte dar parca erau trecute in manual ?


redenumesti ZZQ2AA7.417.bli in ZZQ2AA7.417.bin si e ok.


De asta spuneam ca topicul asta trebuie rescris sub forma unui tutorial clar ... si apoi facut sticky

Edited by dionescux, 03 February 2008 - 20:59.


#17
sedFEIS

sedFEIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.12.2007
http://i30.tinypic.com/20f5obk.jpg - print 1

http://i32.tinypic.com/30utmki.jpg - print 2

in print 1 eu selectez detect - lop disabled , dau ok ... iar dupa ce intru din nou (print 2) imi apare la fel cum era inainte ! de ce ?!

am facut si varianta xdsl config detect-lop = disabled , saveall , exit ... internetul meu continua sa cada ... am facut upgrade la firmware am 7.4.1.7 ... ajutati-ma va rog frumos ... am nevoie urgenta de internet stabil :((


si am mai observat o chestie
in Home > Broadband Connection > Internet Services > Internet ... imi apare ADSL 3 iar prin telnet
la adsl / xdsl config imi apar doar adsl , adsl 2 , adsl 2+ ... e bine ?

Edited by sedFEIS, 03 February 2008 - 23:48.


#18
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006

View PostsedFEIS, on Feb 3 2008, 23:44, said:

iar dupa ce intru din nou (print 2) imi apare la fel cum era inainte ! de ce ?!

Unde îți apare la fel? În al doilea print-screen tot ce văd e că ai executat de două ori comanda xdsl config detect-lop=disabled

La ce te referi că îți apare cum era înainte?

Legat de œchestieœ: ADSL3 îți apare la Service Name nu la DSL Type. adsl, adsl2, etc. e setare pentru DSL Type.

Edited by dondos, 03 February 2008 - 23:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate