Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Midland G7

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
florin75

florin75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.05.2007
Salutare tuturor!

Sunt un proaspat posesor al unui set de statii Midland G7. Le-am achizitionat pt a comunica intre masini la iesiri off-road prin muntii patriei. Am mai multe intrebari, in special pt utilizatorii acestui tip de statii:
1) Ce distanta maxima ati obtinut cu ele? Le-ati testat pe munti?
Eu personal am obtinut cam 1 km in oras, emitand de la parter, prin 6 blocuri. Lucru care nu ma entuziasmeaza foarte tare. Mentionez ca am desfacut statiile si am verificat jumperul J3, care controleaza puterea, si era deschis (lipsa). Deci probabil ca emiteam cu 3W.
2) Pe ce canale si la ce ore emit radioamatorii? Cum pot cere cuiva sa-mi confirme daca ma aude sau nu? Pana acum am prins doar convorbiri ale tipilor de la cablu cred, in Drumul Taberei pe bl Timisoara, de la et. 5. Am luat statia cu mine in centru si am prins mai multe convorbiri profesionale pe canalul 6 si 7. Sincer ma asteptam la mai mult trafic, dar in general e liniste.

Edited by florin75, 16 May 2007 - 18:23.


#2
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Salut,
Mi-am luat si eu asa ceva din Germania. Eu nu am desfacut statiile, dar din meniu ai modurile HI (0.5W) si LO (0.1W parca). Nu m-am uitat foarte atent, dar parca nu am vazut nici un surb sa desfac statia. De unde stii ca jumperul 3 mareste puterea la 3W?

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postflorin75, on May 16 2007, 19:22, said:

Le-am achizitionat pt a comunica intre masini la iesiri off-road prin muntii patriei. Am mai multe intrebari, in special pt utilizatorii acestui tip de statii:
1) Ce distanta maxima ati obtinut cu ele? Le-ati testat pe munti?
Eu personal am obtinut cam 1 km in oras, emitand de la parter, prin 6 blocuri. Lucru care nu ma entuziasmeaza foarte tare.
Nici nu o sa scoti mai mult de la ele, sunt statii PMR. Intre masini in camp deschis poate iei 2 km...

#4
vmm

vmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.04.2006

View Postandreic, on Aug 4 2007, 06:30, said:

Nici nu o sa scoti mai mult de la ele, sunt statii PMR. Intre masini in camp deschis poate iei 2 km...
Chiar facute la 3 W?

#5
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Eu am avut staþii (ºi mai am, dar nu le folosesc oricum cã-s FRS) 0.5w ºi nu bãteau în oraº mai mult de 3 colþuri. (nici 3-400m) Având în vedere cã recepþia scade la pãtratul distanþei (adicã la dublul distanþei ai semnal de 4 ori mai slab), fã ºi tu un calcul cât o sã baþi cu jucãriile. Nu meritã. Mai bine iei mobil ;)

Edited by jafpefata, 14 December 2007 - 14:45.


#6
viseaza

viseaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.10.2007
Bun, mi-am luat si eu o pereche... intre betoane am batut de langa televiziune pana in romana, in camp n-am incercat dar sunt super multumit de ele ;;) trebuie totusi sa iei ceva altitudine ca sa obtii vre-un rezultat.
In bucuresti nu merita sa iti iei pmr din pacate... prinzi toate injuraturile pamantului

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvmm, on Dec 9 2007, 16:35, said:

Chiar facute la 3 W?
Da. Diferenta de la 0.5W la 3W este cam de 7dB numai, deci acolo unde abia te auzi cu 0.5W o sa te auzi ceva mai clar cu 3W (scade din fasait odata cu semnalul mai puternic) dar unde nu te auzi deloc in principiu nici cu 3W nu faci mare lucru. Daca vrei comunicatie doar intre masini (nu portabile) ia in vedere Citizen Band 27MHz (statii mobile de CB si antene adecvate cum folosesc camionagii), e cea mai buna varianta fara sa fie nevoie de licenta.
2 statii CB standard de 4W FM si 2 antene decente de 1.6m pe masini asigura usor 10km si in conditii deosebite (lipsa propagare / zgomot de banda) si reglate frumos bat si 30km intre masini sau mai mult.

Ca fapt divers (sa nu mai fac alt thread) mi-am luat acu 2 zile un Alan 48 Excel Multi special sa mi-l pun la masina si m-am gandit sa-i fac un mic review.
Dupa ce l-am tunat putin la benzi sa fie full (sinteza e foarte capabila) l-am testat pe antena fixa. Are integrat un filtru de zgomot EPS 2 laudat de producatori care chiar avantajeaza mult vocea, se aud fain si semnalele mici fara sa fasaie cu inalte multe cum e de regula in FM, iar designul e excelent pt masina, afisajul are cifre mari, apare frecventa/canal si poti schimba canalul din PTT, si are smetru pe ac si butoanele de pe statie luminate sa le vezi usor noaptea. Mai multe dupa ce o testez si la drum...

Edited by andreic, 26 January 2008 - 10:34.


#8
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Cu doua PMR facute de Motorola, adica XTN446 am reusit sa ne auzim intre masina in deplasare si pieton la 1.7km distanta in "zbor de pasare", masurat cu google earth.
Asta in conditii de oras, fara inaltime, blocuri cit cuprinde.
Daca distanta intre masinile tale nu este mare, asa cum se intimpla la off-road-urile grele, ai facut o afacere buna, vei scuti multi bani dati pe convorbirile telefonice.

#9
ilydorin

ilydorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.05.2007
CB -27 mhz ramane cea mai buna varianta...distanatele sunt mult mai mari ca in cazul pmr-ului, si apoi ai 22 de canale, dai cu colegul pe un anumit canal si nu te mai intereseaza de nimeni si nimik , vorbiti in liniste cat vrreti....cum zicea un coleg mai sus distanta minima este de 10 km, dar cu un amplificator sau o statie puternica duce la 30-50 , uneori si mai mult depinde de ce "elemente" folosesti ... eu am un magnum s680 e, cred eu,  cea mai buna statie care poate exista , distana si claritatea sunt punctele ei forte...
in romania este destul de dezvoltata piata statiilor cb , nu trebuie decat sa dai un search pe google 'statii radio" si ai pagini intregi de vanzatori online...

#10
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Am la munca 2 statii Kenwood, acoperirea a oscilat intre 50m si 26Km :w00t: in primul caz abia ma auzeam la 50m unu de altul, una din statii fiind ecranata aproape complet (eram intr-o baraca metalica). In al doilea caz nu era niciun obstacol in fata, unu pe un deal, altul pe alt deal. Nu mi-a venit sa cred ca au "batut" 26km, bineinteles, calitatea era groaznica, dar am inteles ce vorbea celalalt.

#11
florin75

florin75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.05.2007

View Postsorente, on May 4 2008, 08:43, said:

Am la munca 2 statii Kenwood, acoperirea a oscilat intre 50m si 26Km :w00t: in primul caz abia ma auzeam la 50m unu de altul, una din statii fiind ecranata aproape complet (eram intr-o baraca metalica). In al doilea caz nu era niciun obstacol in fata, unu pe un deal, altul pe alt deal. Nu mi-a venit sa cred ca au "batut" 26km, bineinteles, calitatea era groaznica, dar am inteles ce vorbea celalalt.

Se pot atinge si distante mai mari, important este sa fie "vedere" directa intre statii. Si cu calitate foarte buna. Eu de la Babele am vorbit intr-un sat langa Ploiesti, cu sunet cristal, parca eram in aceeasi curte. Cu asa zisele antene care se monteaza pe PMR consumer insa nu se pot obtine rezultate constante. Cautati ceva mai profi, la care se poate monta o antena decenta, antena e mai importanta chiar decat puterea.

#12
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005

View Postilydorin, on Mar 16 2008, 12:28, said:

CB -27 mhz ramane cea mai buna varianta...distanatele sunt mult mai mari ca in cazul pmr-ului, si apoi ai 22 de canale, dai cu colegul pe un anumit canal si nu te mai intereseaza de nimeni si nimik , vorbiti in liniste cat vrreti....cum zicea un coleg mai sus distanta minima este de 10 km, dar cu un amplificator sau o statie puternica duce la 30-50 , uneori si mai mult depinde de ce "elemente" folosesti ... eu am un magnum s680 e, cred eu,  cea mai buna statie care poate exista , distana si claritatea sunt punctele ei forte...
in romania este destul de dezvoltata piata statiilor cb , nu trebuie decat sa dai un search pe google 'statii radio" si ai pagini intregi de vanzatori online...


Si eu vreau sa-mi "trag" o pereche de Midland GTX-850, la 5W, ce se poate intampla ? In oras nu am ce vorbi, mai mult in afara, pe sosele si pe dealuri cand si cand.
Daca tot nu te prea auzi in oras din cauza obstacolelor, politia chai nu te aude ? Nu prera cred ca vorbesti linistit chiar daca folosesti statii jucarii.
Care e diferenta de la 4 la 5W ? E caz de puscarie, de amenzi ?

750-ul cat are, ca scrie acolo si 2W si 5W ?
http://www.booster.r...0-vp3-2251.html

Oare ce sa-mi iau ?

Edited by Gabryel, 12 May 2008 - 14:58.


#13
florin75

florin75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.05.2007
Statiile de care vorbesti tu sunt FRS-uri, frecventa libera, dar in SUA, nu aici.
Cauta PMR-uri sau CB.

#14
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005

View Postflorin75, on May 13 2008, 08:03, said:

Statiile de care vorbesti tu sunt FRS-uri, frecventa libera, dar in SUA, nu aici.
Cauta PMR-uri sau CB.

Merci dar as vrea sa stiu ce se poate intampla daca le folosesti ?
Cineva care le vinde spunea ca le foloseste de ceva vreme si nu are nici o problema ca oricum in oras sunt ecranate de obstacole.
E o gogritza sau chiar se pot folosi in stil "romanesc" ?
Cica pot fi folosite din setari si in banda de 446Mhz care e libera: "Functioneaza fara frecventa inchiriata si pe banda gratuita 446Mhz FM (citizen band)"
Nu am inteles mare lucru din toate cate sunt pe aici. M-au ametit.
Unii isi pun aplificatoare de 100W iar eu cu 5W sunt bun de legat. Se prea poate sa nu fie acelasi lucru dar asa stau lucrurile in capul meu acum.
Daca la astea poti sa le faci sa emita pe 446.00625 -  446.09375MHz (PMR) mai are ceva daca puterea e mai mare cu un Watt ?
Vorba cuiva, cine si cum le masoara ? Politaiul cu chipiul ? Ma rog, poate gresesc, nu stiu.
Eu am dat comanda, ... din cauza vitezei. :) Ma astepta americanul. Oricum la aproape 300 RON (fata de 500 cum sunt pe la noi) eu zic ca e bine.
O sa ma duc si pe la politie sa ma interesez.

Bafta si daca e cineva care mai stie cate ceva mii de multumiri anticipate.

Edited by Gabryel, 13 May 2008 - 09:15.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Cine are autorizatie clasa 2 sau 1 are voie cu 100W... te referi la cbisti cumva cand spui de putere ? Ca acolo e cu totul alta mancare de peste...

#16
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005

View Postandreic, on May 13 2008, 10:19, said:

Cine are autorizatie clasa 2 sau 1 are voie cu 100W... te referi la cbisti cumva cand spui de putere ? Ca acolo e cu totul alta mancare de peste...

Chiar toti camionagii au autorizatie ?
Pai era un tip care si-a pus pe masina personala o statie...



Daca tot nu prea le stiu, iti dai seama ca spun multe si ma refer si la mai multe.  ;)
Oricum si faza cu cei 5W e discutabila.
Uite ce spune un forumist:
"Of course the 26 miles is bogus, just as if it said 5 mile or 10 mile. I believe they must be talking about the vacuum of space. But it does have great range, and the biggest positive is the clarity of sound. Extremely clear."

***********

"My husband and son are in the mountains with lots of forest terrain and I can still hear their conversation 9 miles away!"

****************

"I feel it is a better product compared to Motorola's T6500 (I have one). The sound is clear and loud enough for me, though some comment said the sound is a little low. The power can be configured by 3 levels: high, mid, and low. The channels can be set by either GMRS or FRM. The transmitting range (even at 5w high power) is less than 2 miles in a metro area, which you may want to consider. 26 miles transmitting range is a bit too boasting. You can easily find a math formula on the web to calculate the transmitting distance with 5w power and 4 inch antenna. Keep in mind, the power loss is proportional to the distance' square. If you really need 26 miles transmitting distance, walkie-talkie is a wrong solution, mobile or marine radio with 25 watts may suite your need.

*************

Mai multe despre ele si sistemul asta controversat a lor mai puteti citi tot de la impresii, dar sunt cateva :)

http://www.amazon.co...mp;pageNumber=2

Oricum, pe mine ma intereseaza daca chiar e caz penal sa le folosesti si cum te pot "gasi" ?
Altii, de pe la noi vad ca au curaj.
Din ce spun astia mai sus (din performantele tehnice) e posibil ca sa nu emita la 5W ? Sa fie doar reclama ?

Edited by Gabryel, 13 May 2008 - 09:31.


#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostGabryel, on May 13 2008, 10:27, said:

Chiar toti camionagii au autorizatie ?
Am spus, pe CB e alta mancare de peste, pe ultrascurte sa ai puterea aia ori esti taximetrist ori radioamator.

#18
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005

View Postandreic, on May 13 2008, 11:22, said:

Am spus, pe CB e alta mancare de peste, pe ultrascurte sa ai puterea aia ori esti taximetrist ori radioamator.

Deci, am cam pus-o... :naughty:

Acu ce fac ? Le tin de design ?
O sa ma uit si pe manual, ca deja l-am download-at.
Poate le poti pune sa mearga legal. Oricum pe camp le dai drumul din lesa, asta daca ai la ce...

Ultima intrebare e, daca are cineva varianta Midland 750 sau 710 sau chiar 850 care abia a aparut, cum se comporta pe meleagurile noastre si daca cineva are ceva chiar asemanator (din aceasi clasa) in ce regim le foloseste ?

Merci mult.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate