Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Rog ajutor configurare home network cu router hardware

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
sshooter

sshooter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.12.2006
Situatie : conexiune ADSL Clicknet (ppoe) , modemADSL-router wireless Linksys WAG354G, 2 desktop + 2 laptop de conectat.
Problema : cum fac sa transmit fisiere intre computerele legate la acelasi router ? Mi-am stors creierii , am citit o gramada de posturi si tot nu m-am lamurit. Rog aici un pic de ingaduinta : imi dau seama k probabil s-a scris enorm pe tema asta, dar eu tot nu m-am descurcat (sunt batut in cap sau imi scapa ceva?).
Rezolvat pana acum : setat retea din windows , sheruit fisiere de sheruit , dar un calculator se vede doar pe el insusi si fisierele sale sheruite si celalalt nu vede nimic in workgroup .

#2
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Prin posturile puse ca stick este explicat destul de amanuntit.

Poti incerca si alta metoda mai simpla: pe unul din calculatoare instalezi un server de DC (de exemplu cauta si dawnload-eaza YnHub) apoi pe toate calculatoarele instalezi ODC-ul; sher-uiesti ce vrei si ai acces foarte simplu de pe un calc pe altu la fisiere.

#3
icoman

icoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.12.2006
solutie simpla .. asta e o problema legata de windows.. spui ca ai shareu-it fisiere .. at ..d-ai click dreapta pe "My computer" > proprietati > computer name > si vezi ce nume are pc-ul tau in retea .. sau unul din celelalte 3 pc-uri .. ex: al tau se numeste user si un al 2-lea pc se numeste: "alex" - de pe cp-ul tau d-ai click dreapta pe "My Network Places" alegi "search for computers" -- pui numele "alex" d-ai search si astepti .. (tre sa verifici sa nu ai cumva vre-un firewall activat in special norton internet security .. ) apoi ar mai fi o chestie tu ar trebui sa faci o setare in control panel .. si sa alegi acolo acelasi grup adica pe scurt: D -ai click dreapta pe "My computer" > proprietati mergi la computer name si d-ai click pe "change" -- aici sub cuvantul workgroup va trebui sa ai aceleas nume de ex: "work" la toate cele 4 pc-uri ca sa se vada cam din prima zi at. cand d-ai dublu click pe "My Network Places" ..
daca nu te descurci contacteza-ma pe mess "daniel23me" (yahoo msn)

#4
sshooter

sshooter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.12.2006

View Postcuculean, on Dec 24 2006, 08:40, said:

Prin posturile puse ca stick este explicat destul de amanuntit.

Poti incerca si alta metoda mai simpla: pe unul din calculatoare instalezi un server de DC (de exemplu cauta si dawnload-eaza YnHub) apoi pe toate calculatoarele instalezi ODC-ul; sher-uiesti ce vrei si ai acces foarte simplu de pe un calc pe altu la fisiere.

Cu riscul de a deveni penibil ... unde gasesc aceste posturi din ''stick''. Sorry - new guy here , pls bear with me.

View Posticoman, on Dec 25 2006, 15:55, said:

solutie simpla .. asta e o problema legata de windows.. spui ca ai shareu-it fisiere .. at ..d-ai click dreapta pe "My computer" > proprietati > computer name > si vezi ce nume are pc-ul tau in retea .. sau unul din celelalte 3 pc-uri .. ex: al tau se numeste user si un al 2-lea pc se numeste: "alex" - de pe cp-ul tau d-ai click dreapta pe "My Network Places" alegi "search for computers" -- pui numele "alex" d-ai search si astepti .. (tre sa verifici sa nu ai cumva vre-un firewall activat in special norton internet security .. ) apoi ar mai fi o chestie tu ar trebui sa faci o setare in control panel .. si sa alegi acolo acelasi grup adica pe scurt: D -ai click dreapta pe "My computer" > proprietati mergi la computer name si d-ai click pe "change" -- aici sub cuvantul workgroup va trebui sa ai aceleas nume de ex: "work" la toate cele 4 pc-uri ca sa se vada cam din prima zi at. cand d-ai dublu click pe "My Network Places" ..
daca nu te descurci contacteza-ma pe mess "daniel23me" (yahoo msn)
Mersi mult. Am pus acelasi workgroup , am dat search ... nimic. Computerele sunt firewall-ate cu Zone Alarm Security Suite ... nu stiu ce setari sa-i bag la firewall sa mearga daca din firewall este problema. Curios totusi cum un computer se vede pe el insusi , celalalt nu.

#5
#andrei

#andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 31.03.2005

View Postsshooter, on Dec 25 2006, 17:24, said:

Cu riscul de a deveni penibil ... unde gasesc aceste posturi din ''stick''. Sorry - new guy here , pls bear with me.
sunt topicurile care au "Important" in fata titlului... si apar primele pe orice arie

#6
fulger

fulger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.01.2007
Daca ai router wireless e cel mai simplu.Calculatoarele indiferent cum sint conectate cu cablu sau fara sint legate toate intre ele.Verifica in primul rind daca ele comunica unele cu altele cu ping.Daca ele isi raspund intre ele(cum ar fi si normal) ele comunica chiar daca nu se vad cum zici tu.Uitate la protocoale si instaleaza ipx/spx o sa ai o surpriza placuta.Desi ar trebui sa mearga si fara, ipx/spx ajuta destul de mult la chestia cu vazutul intre ele.Si sa fie in acelasi workgroup si aceiasi clasa de ip-uri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate