Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Racordare, Aerisire Calorifere (Radiatoare), zgomote, vibratii..

- - - - -
  • Please log in to reply
977 replies to this topic

#307
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
In Bucuresti, Militari, etajul 7, caloriferele au avut toata ziua de azi doar vreo 35 grade, dupa ce vreo cateva zile au avut in jur de 45 de grade. Temperatura normala e in jur de 50 de grade. Stie cineva care e cauza? Are vreo legatura cu gazul rusesc folosit la incalzire?

#308
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postcib3k, on Jan 15 2009, 20:30, said:

In Bucuresti, Militari, etajul 7, caloriferele au avut toata ziua de azi doar vreo 35 grade, dupa ce vreo cateva zile au avut in jur de 45 de grade. Temperatura normala e in jur de 50 de grade. Stie cineva care e cauza? Are vreo legatura cu gazul rusesc folosit la incalzire?

posibil,la mine la aragaz te plictisesti pina fierbi o cafea,si asta de vreo citeva zile incoace...cred ca-l "inobileaza" baietii,nu cred ca rusii sint vinovati,eu zic ca e meteahna romaneasca.

#309
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
Salut. Am o problema cred, insa nu ii dau de cap. Intodeauna dupa ceteva saptamani trebuie sa aerisesc un calorifer, care nu se incalzeste prtea tare. Dapa aerisire merge totul Ok, si nici nu se mai aud batai in tevi. Caloriferul este primul pe linie, si este relativ mic. Am verificat toata instalatie si nici urma de curgere de apa. Oare pe unde poate sa ia aer? ms

#310
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
S-ar putea sa influenteze problema si faptul ca mai mereu se intrerupe furnizarea apei?

#311
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
nu, furnizarea apei menejere nu are legatura in nici un fel cu circuitul de incalzire, sunt 2 circuit complet separate, dar in cazul tau sigur e o pierdere de apa in sistemul de incalzire, poate pe undeva prin sapa, pereti, .....sau e apa suficient de calda si atunci apare evaporarea ....

#312
bostun

bostun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.10.2008
am si eu o problema: am o centrala pe gaze ariston cu tiraj fortat de 24 kw si tocmai am facut o instalatie pe ppr
la care am distribuit 10 calorifere de otel pe lungul retelei ppr, turul si returul sunt in mare parte trase pe jos(sub nivelul centralei) mentionez ca imobilul este casa fara etaj(lunga). Problema este ca centrala se afla in unul din capul retelei ppr si trebuie sa impinga pe o lungime de aprox. 20 m cit are casa ... 9 calorifere+unul care este in incinta cu centrala, primele 3-4 calorifere din retea merg super
dar celelalte ba se incalzesc de la jumate in sus,ba unele (mai din coada)nu se incalzesc deloc.
va rog sa mi dati si mie variante de rezolvare
turul si returul sunt mai groase reduse in calorifere
sa pun si o pompa pe tur??? sa pun vas de egalare a presiunii?? CE ALTCEVA SE POATE FACE???
sper sa ma fi facut inteles... nu sunt de specialitate

#313
ot_57_bac

ot_57_bac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 18.11.2004

View Postbostun, on 6th June 2009, 12:33, said:

am si eu o problema: am o centrala pe gaze ariston cu tiraj fortat de 24 kw si tocmai am facut o instalatie pe ppr
la care am distribuit 10 calorifere de otel pe lungul retelei ppr, turul si returul sunt in mare parte trase pe jos(sub nivelul centralei) mentionez ca imobilul este casa fara etaj(lunga). Problema este ca centrala se afla in unul din capul retelei ppr si trebuie sa impinga pe o lungime de aprox. 20 m cit are casa ... 9 calorifere+unul care este in incinta cu centrala, primele 3-4 calorifere din retea merg super
dar celelalte ba se incalzesc de la jumate in sus,ba unele (mai din coada)nu se incalzesc deloc.
va rog sa mi dati si mie variante de rezolvare
turul si returul sunt mai groase reduse in calorifere
sa pun si o pompa pe tur??? sa pun vas de egalare a presiunii?? CE ALTCEVA SE POATE FACE???
sper sa ma fi facut inteles... nu sunt de specialitate

daca lucrezi din robinetii de retur la fiecare calorifer...astfel incat ultimul sa fie deschis la maxin si primul aproaqpe inchis.....merge?

#314
bostun

bostun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.10.2008

View Postot_57_bac, on 6th June 2009, 12:36, said:

daca lucrezi din robinetii de retur la fiecare calorifer...astfel incat ultimul sa fie deschis la maxin si primul aproaqpe inchis.....merge?

m-am gandit si yo am incercat ceva dar din ce am vazut eu nu prea merge
dar o sa mai incerc  sa fac asata...poate nu le am gatuit eu tocmai cum trebuia...
presiunea din instalatie sa fie cit?
si de ce unele calorifere (cele mai din coada) se incalzesc pe jumatea de sus???
de ce jumate???

#315
szaszdezider

szaszdezider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 23.11.2008

View Postbostun, on 6th June 2009, 12:33, said:

am si eu o problema: am o centrala pe gaze ariston cu tiraj fortat de 24 kw si tocmai am facut o instalatie pe ppr la care am distribuit 10 calorifere de otel pe lungul retelei ppr..
Buna Bostun,
Simptomele prezentate de tine ma duc la o singura concluzie,si anume ca nu ai suficient debit de caldura!
Ori centrala ta este subdimensionata(aceasta inseamna ca puterea instalata depaseste puterea utila a cazanului),ori dimensiunile tuburilor nu sunt bine alese.
Trebuie sa sti ca pentru o putere instalata de pana la 20kW, din centrala ar trebui sa pelci cel putin cu teava D.25 daca nu cu D.32, iar pe masura ce te apropi de ultimul radiator sa ajungi la D.20
Verifica si selectorul de turati al pompei(sa fie pe treapta cea mai mare)

Edited by scheleton, 12 June 2009 - 14:24.


#316
szaszdezider

szaszdezider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 23.11.2008

View Postbostun, on 6th June 2009, 12:33, said:

am si eu o problema: am o centrala pe gaze ariston cu tiraj fortat de 24 kw si tocmai am facut o instalatie pe ppr
la care am distribuit 10 calorifere de otel pe lungul retelei ppr, turul si returul sunt in mare parte trase pe jos(sub nivelul centralei) mentionez ca imobilul este casa fara etaj(lunga). Problema este ca centrala se afla in unul din capul retelei ppr si trebuie sa impinga pe o lungime de aprox. 20 m cit are casa ... 9 calorifere+unul care este in incinta cu centrala, primele 3-4 calorifere din retea merg super
dar celelalte ba se incalzesc de la jumate in sus,ba unele (mai din coada)nu se incalzesc deloc.
va rog sa mi dati si mie variante de rezolvare
turul si returul sunt mai groase reduse in calorifere
sa pun si o pompa pe tur??? sa pun vas de egalare a presiunii?? CE ALTCEVA SE POATE FACE???
sper sa ma fi facut inteles... nu sunt de specialitate

Stimate prietene,

Noi toti care ti-am dat sfaturi (bune sau rele ) suntem curiosi sa aflam cum ti-ai rezolvat problema!
Daca poti sa-ti faci putin timp,intra pe forum si imparaseste-ne si noua din experienta acumulata,
                     Cu stima,

#317
erik_

erik_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.08.2008
salut la toata lumea. M-am hotarit si eu sa-mi bag centrala si am ajuns la montarea calorif si nu stiu ce varianta sau tip de montare sa folosesc. unii imi recomanda conectarea calorif in serie altii in paralel. Acum va intreb pe voi ce modalitate sa folosesc?Mentionez ca este vb despre 5 calorif.

#318
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
in serie banuiesc ca te referi la retea telescopica, iar in paralel cu distribuitor....
recomandare: distribuitor

#319
crocodilutu

crocodilutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.06.2008
A mai facut cineva o instalatie cu caloriferele legate in serie si cu robineti monotub cu 4 cai si distribuitor?
Cel care vrea lucrul acesta vine din Spania si zice ca acolo asa se lucreaza.
Daca da va rog sa imi explicati cum se leaga astfel caloriferele.

Multumesc anticipat.

#320
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Am nevoie de o solutie ca sa pot deschide returul la un calorifer de baie tip port-prosop. Dupa ce desfac un capacel, in interior pare sa se poata deschide doar cu o cheie tip inbus insa foarte mare. Aveti idee ce mi-ar trebui?

ps: incerc sa pun si o poza cu robinetul respectiv

Attached Files



#321
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Ar trebui sa va spun si de ce vreau sa deschid/inchid robinetul.
Am facut o testare sa vad cum functioneaza centrala si radiatoarele ca sa nu ma prinda frigul nepregatit. Toate caloriferele merg bine mai putin unul din baie care e de tip port-prosop. Daca deschid robinetul de aerisire si las mai multa apa sa curga (sa zicem vreo 2-3 L) incepe sa se incalzeasca teava de tur si putin din radiator din acea parte.

Ma gandesc ca am returul inchis si sa incerc sa-l deschid cu o cheie ceva insa nu stiu cu ce!? :)

Edited by scheleton, 22 September 2009 - 23:42.


#322
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ai dreptate. In poza se vede clar ca ai returul inchis. Ai nevoie de un imbus. Ca alternativa poti folosi o surubelnita lata de dimensiuni mai mari. Mare si lata.

#323
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008

View Postflorin71_skoda, on 23rd September 2009, 12:09, said:

Ai dreptate. In poza se vede clar ca ai returul inchis. Ai nevoie de un imbus. Ca alternativa poti folosi o surubelnita lata de dimensiuni mai mari. Mare si lata.

unu de la bricostore de la radioatoare ma punea sa schimb robinetul ...

sunt eu nestiutor dar chiar in halul asta ...
oricum, la cat de noobie sunt eu asta imi propunea o chestie care pt mine e SF si anume aceea de a schimba robinetul de retur! :)

totusi, mi se pare super-strange sa nu ai o cheie ceva cu care sa poti manevra usor un robinet dintr-asta sau macar sa gasesti in magazin cu ce sa faci. la bricostore nici aia de la unelte si nici cei de la radiatoare nu m-au putut ajuta. :(

#324
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Posttaurash, on 23rd September 2009, 12:23, said:

.. la bricostore nici aia de la unelte si nici cei de la radiatoare nu m-au putut ajuta.
cauta un instalator, unul care profeseaza..
Magazinele brico nu au nici-o legatura cu meseriile astea, doar din intamplare nu vand cola, ci surubelnite.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate