Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Povestea jantei

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
Ehehei, dragii moshului... asa incepe povestea mea... Intr-o tara indepartata, cunoscuta locuitorilor ei drept Papuraria (si necunoscuta locuitorilor altor tari), un mandru proprietar de caleashca de import se hotari el ca fala averii lui are nevoie de niste roti mai pe masura hergheliei de calutzi mici cu ochii oblici, primiti cadou odata cu caleashca de la Imparatul Mic si Rosu, din tara Soarelui Rasare.

Zis si facut... batu el in lung si-n lat dulcele targ in care-si facea veacul, in cautarea minunatelor roti. Dar vai (ahem), negustorii din targul uitat de lume prinsesera de veste ca omul avea ceva banuti pusi de-o parte, si sarira cu totii sa-l jecmaneasca, cu preturi care mai de care mai usturatoare. Amarat, isi intoarse privirile catre Cetatea de Scaun a Papurariei (mai cunoscuta sub numele de Budapesta, decat sub numele dat ei de catre intemeietorii sai). Spre marea sa bucurie, vazu acolo preturi care mai de care mai cinstite, si oameni care mai de care mai dornici sa-l ajute sa-si implineasca visul. Ehe.. de-ar fi stiut saracul, vorba inteleapta cu socoteala de-acasa si cea din targ...

Si-asa pasi omul nostru pragul (virtual, ce chestie, dom'le internetu' asta...) unui falnic negustor, pe a carui poarta scria cu litere de-o schioapa: "DEPOZITUL DE ANVELOPE". Minunandu-se el de rotile care mai de care mai stralucitoare care stateau atarnate pe peretii (virtuali si ei) dughenei, intreba care din ele s-ar potrivi pe caleasca lui. Dupa ce negustoresele de la tejghea buchisira intr-un catastif, privira peste ochelari, si-i aratara omului o roata.... dar ce roata! Neagra, cu spite multe, cu o margine care parea din cel mai curat argint, si in mijloc cu un cap de lup protzapit, culmea, tocmai pe steagul Imparatului Mic si Rosu, de la care avea el caleashca... Asha, cam in felul asta:
[ http://www.wolfrace.net/images/wheelrange_pictures/kendo_midnight_black.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bucuros de pretul care parea peste masura de cinstit, omul nostru se intoarse acasa (tot virtual), asteptand ca duducile de la dugheana negustorului sa-i trimita minunatiile de roti. Cand, a doua zi, comedie, una din duduci il suna (eh, o sa invatati voi cum sta treaba cu sunatul, cand o sa mai cresteti), si-i zice ca pretul ala peste masura de cinstit, nu era adevaratul pret... Omul nostru ofta adanc, cu inima la sute de kilometri, si decise sa bage mai adanc mana in punga.

Cand veni in sfarsit postalionul cu rotile sale, omul ii iesi in intampinare.... isi lua rotile, le duse intr-un ungher ascuns al casei sale (cunoscut sub numele frantuzesc de "balcon"), sa-si desfete privirile cu ele... Nu mica-i fu mirarea cand vazu ca dracoveniile de fier facute sa tina lipita roata de caleashca (prezoane, cum le spusesera negustorii), erau mult prea bondoace pentru a incapea in delicatele gauri ale rotii... Cam asa ceva:
[ http://i3.photobucket.com/albums/y65/cryolite/DSCF0374_small.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu inima stransa, omul suna la negustor.... negustorul suna si el mai departe, la un domn, pre numele sau Stefan, mare la stat, dar ingust la minte, care aducea rotile minunate de peste mari si tari (negustorul ii spunea "importator", ce dracie o mai fi insemnand si asta). Domnia sa Stefan, fara sa incerce sa inteleaga beleaua si nacazul omului, incepe sa-i povesteasca despre duble prinderi. Intr-un tarziu, dupa multe chinuri, avu si el rabdare sa asculte si sa vada de unde venea necazul.... Zise ca avea el pe-acolo pe-acasa o pila mare, cu care va face acele prezoane sa incapa in roata. Cu voce slaba, omul nostru isi spuse indoielile, dar in zadar... Mesterul Stefan se pusese deja pe treaba, si doua zile mai tarziu postalionul ii aducea noile prezoane. De data aceasta, ele incapeau in gaura rotii, dar nici o cheie facuta de mana omului nu mai putea intra in gauricea cu pricina, neputand astfel strange lucrul diavolesc...

Cu inima franta si lacrimi in gat, omul suna iar la negustor, care suna la mesteru' Stefan. La auzul vestii ca omul vrea sa-i puna rotile inapoi la postalion, mesteru' Stefan isi aminti ca mai avea el printr-un ungher alte dracii de prezoane, cum le numi el, "cu cap inbus". Dracoveniile astea trebuie musai sa fie bune, pentru ca fiindca puteau fi stranse fara a fi nevoie sa bagi o cheie in gauricea rotii. Poshtalionul veni... Omul nostru, increzator in priceperea mesterului Stefan, caruia ii trimisese desene si masuratori ale gauricilor rotii, isi incarca in caleashca rotile si cauciucurile, pe o ploaie de ziceai ca-i sfarsitul lumii, si se opri la un potcovar.

Cerul cazu pe capul lui, cand potcovarul ii arata ca si noile prezoane erau mult prea groase pentru a intra in gaurice... Urland si spumegand, uitand de tot ce-l invatase muma-sa despre vorbitul cu alti oameni, omul nostru suna iar la negustor. Duduca de la tejghea trase si ea o injuratura scurta la adresa mesterului Stefan, ii oferi omului parerile ei de rau, si ii spuse sa schimbe rotile cu altele, facute in Nemtia, de la un alt mester care, cica stia intr-adevar meserie... Mai mult, potcovarul ii arata ca mesterul Stefan (care balmajea in tilifon ceva despre "defecte de fabricatie" ale rotii), ii trimisese numai 16 prezoane, in loc de 20, cate avea nevoie pentru caleasca sa....

Si-asa, omu nostru, dupa 10 zile si 10 nopti de chinuri, blestemandu-si ziua in care s-a apucat sa-si schimbe rotile calestii, hotari cu inima rupta sa renunte la frumusetile de roti ale mesterului Stefan, si sa-si caute norocul prin alte parti....

Cum om mai auzi ceva de soarta lui nefericita, om povesti si altora....

Edited by cryo, 19 June 2006 - 09:34.


#2
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
trist si amar.. :(

macar iti recuperezi o parte din bani?..

#3
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
le fac pachet si iau altele la schimb. Ce mi s-a propus:
[ http://www.borbet.de/raeder-pkw/images/XL_bl/small.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Atat le-ar trebui, sa comenteze la returnat.... Teoretic, maine le am pe cele pe care le aleg in urmatoarele 1-2 ore...

Edited by cryo, 19 June 2006 - 10:31.


#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
huh?! stiu ca jantele vin cu prezoane cu tot de la producator ... dar se pare ca nu stiu bine! :(

#5
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
heh... prezoanele erau de cumparat separat, probabil speciale pt jantele respective... pe site-ul Wolfrace, costau vre-o 8-9lire setul. Dar calicia este mare... asa ca au incercat sa mi le dea cu prezoane (spunea cineva de la un service de roti) de Alessio...

BTW, nu sunt 100% sigur, dar "importatorul" de unde provin jantele Wolfrace, si unde lucra mesteru' Stefan, pare sa fie Colina Motors Bucuresti, dealer Ford.... Consider yourselves warned  :death:

Edited by cryo, 19 June 2006 - 11:01.


#6
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006
Hmmm, aveam alta parere despre firma lui Dodo Pitigoi. Pacat ca se intampla asemenea lucruri si la case mari.  
Bafta cu noile jante, ce sa zic?
BTW, cat te-ar fi costat Wolfrace-urile (chiar si asa nasoale cum erau)?

#7
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
6.5 mil bucata.

#8
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
...si-asa, dragii moshului, veni si postalionul cu rotile nemtesti... tot nu se potrivira niste dracii de valve, dar cum banul rezolva tot, omul nostru isi vazu visul cu ochii... si tare falnic se mai plimba el in caleasca lui, sa speram pana la adanci batraneti....

Si-am incalecat pe-o janta, si v-am spus povestea toa(n)ta...

P.S. "Negustorul" s-a interesat de cateva ori daca totul este ok cu noile jante, si-a cerut iar mii de scuze etc. Pana la urma el a fost ok.... beleaua era importatorul. Poze gasiti pe jurnalul de bord.

#9
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Frumoasa dar trista povestirea lu matale...tare bine le-ai mai zis...acu...sa te bucuri de ele! :)

#10
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Faina "poveste".Sa le stapanesti sanatos.....Macar omul tot a incercat sa te ajute...cam cat a durat toata distractia?

#11
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
doua saptamani a durat, din momentul in care am spus: vreau jantele, puneti-le pe cai, si pana le-am avut montate pe masina. Doua saptamani pline de telefoane, nervi, frustrare....

#12
electr0nistul

electr0nistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.08.2007
Salutare, și scuze dacă poluez topicul cu întrebări aiurea, dar am aceeași problemă. Mi-ai putea spune unde găsesc prezoane cu cap imbus ? Prezoanele originale ale mașinii mele intră de-abia în găurile din jante, dar nu am nici o șansă să mai bag și cheia de 17 acolo. Nici măcar o tubulară de 17, doar una de 15. Mi-e cam peste mână să iau fiecare latură a hexagonului prezoanelor la pilă să le fac pe 15 din 17, și aș căuta niște prezoane care se desfac cu imbus. Puteți să mă ajutați cu un link pe mesageria privată dacă nu e OK aici ?
mulțumesc.

#13
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
salut... iti recomand niste tuner lug nuts ... sunt mai inguste, special pentru roti cu orificii mici. Din pacate, sunt rare la noi, si destul de scumpe, cea mai buna solutie fiind ebay-ul / on-line shops din US
Exemple: 5zigen, Work, Muteki (de astea am eu acum), D1 Imbus etc

Vezi aici mai multe modele: http://www.racinglab...heel-locks.html

Poti cauta pe google "imbus lug nuts", sau "tuner lug nuts" si mai vezi acolo ceva modele...

Bafta

Edited by cryo, 01 July 2009 - 19:47.


#14
zerotv

zerotv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.12.2008
Povesti ca asta am auzit multe in tara noastra dar trebuie sa recunosc ca felul in care e scrisa  e mai rar pe sectiunea asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate