Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

Problema W8.1 batch file

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alkalineRO

alkalineRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.11.2010
Salutare,


Pentru ca am 3 conexiuni la internet pe un PC,  as dori sa schimb  conexiunea dintr-un simplu dublu click sau run us administrator.Pe windows 7 mergea, aveam un script de genul :

netsh interface ip set address name="local area connection" source=static aa.aaa.a.aa 255.255.255.0 bb.bbb.b.b 1
netsh interface ip set dns name="local area connection" static ccc.ccc.ccc.ccc

unde a  - IP  , b - gateway   , c - dns

Pe Windows 7 merge, adaptat pe W.8.1 nu....exista o alta posibilitate sa mut conexiunile ? nu stiu inca trick-urile acestui windows 8.1

PS : nu ma intrebati daca am schimbat denumirea adaptorului in Ethernet  sau numele exact al placii de retea, ca am facut asta,incerc sa gasesc o solutie usoara si pt un novice,daca ar fi dupa mine, le-as schimba manual, ca le stiu pe dinafara.Windows-ul este licentiat !



Va multumesc

Edited by alkalineRO, 04 November 2014 - 11:59.


#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
nu cumva este cu int in loc de interface

#3
alkalineRO

alkalineRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.11.2010
am incercat, pe w.7  aveam cu interface  am incercat acum pe 8 si cu int, tot nu vrea, ideea e ca nu da nimic in CMD,nu da vreo eroare sau ceva... nimic...ruleaza dar nu se intampla nimic.

#4
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Esti sigur ca pe Windows 8.1 se numeste "Local Area Connection" si nu cumva "Ethernet" sau alt nume   ? Ma refer aici la numele conexiunii la retea.

Attached File  nesh.PNG   11.57K   9 downloads

Printscreen-ul de mai sus e de pe un Windows 8, dar banuiesc ca la tine asta e problema, numele interfetei de retea.

Edited by emillian, 04 November 2014 - 12:51.


#5
alkalineRO

alkalineRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.11.2010

Quote

PS : nu ma intrebati daca am schimbat denumirea adaptorului in Ethernet  sau numele exact al placii de retea, ca am facut asta,incerc sa gasesc o solutie usoara si pt un novice,daca ar fi dupa mine, le-as schimba manual, ca le stiu pe dinafara.Windows-ul este licentiat !

Dupa cum am zis si in PS: , am fost atent la aspectul asta,ba chiar am incercat si cu redenumirea adaptorului,ma gandesc ca am nevoie de alt script, dar care sa fie ala?ma intereseaza sa pot comuta usor conexiunile de internet, prin niste .bat-uri , pictograme, shortcut-uri  sau orice alta metoda, dar sa fie simpla.

Edited by alkalineRO, 04 November 2014 - 12:52.


#6
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006

View PostalkalineRO, on 04 noiembrie 2014 - 12:51, said:

Dupa cum am zis si in PS: , am fost atent la aspectul asta,ba chiar am incercat si cu redenumirea adaptorului,ma gandesc ca am nevoie de alt script, dar care sa fie ala?ma intereseaza sa pot comuta usor conexiunile de internet, prin niste .bat-uri , pictograme, shortcut-uri  sau orice alta metoda, dar sa fie simpla.

Din ce spui mai sus ai incercat sa redenumesti numele  conexiunii de retea, dar numele ei in script ai incercat sa-l schimbi, sa arate cam asa...:
netsh interface ip set address name="Ethernet" source=static aa.aaa.a.aa 255.255.255.0 bb.bbb.b.b 1
netsh interface ip set dns name="Ethernet" static ccc.ccc.ccc.ccc


Eventual posteaza un printscreen cu ce ai tu in Network Connections.

Edited by emillian, 04 November 2014 - 12:55.


#7
alkalineRO

alkalineRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.11.2010
Da, evident , la asta ma refeream, scz daca nu am fost foarte clar in asta.

#8
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Daca rulezi comanda cu comanda in cmd ce rezultat apare ? Ruleaza si posteaza un printscreen.

#9
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Poate te ajuta...

https://lasdrashid.w...command-prompt/

#10
alkalineRO

alkalineRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.11.2010
Done, asta e codul pentru Windows 8.1, functioneaza :

netsh interface ipv4 set address name="Ethernet" source=static 0.0.0.0.0 255.255.255.0 0.0.0.0.0 1
netsh interface ipv4 set dns name="Ethernet" static 0.0.0.0.0



Multumesc pentru raspunsuri.

Edited by alkalineRO, 04 November 2014 - 13:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate