Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Unde era Isus când a căzut Adam?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
214 replies to this topic

#73
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 dulgherul, on 04 noiembrie 2014 - 15:56, said:

Logica circulara,
Si Busu zice ceata in centu tari, Vizibilitate redusa in unele locuri sub 50 m. Unde este ceata? In mijlocu tari. Unde este vizibilitate redusa? In unele locuri. Unde sunt aceste locuri? In cetru tari.
Concluzia de bun simt? Este un sigur centru al tari,...cu unele locuri!!!

Chestia asta nu are nici o legătură cu logica circulară și nici cu exemplul dat de mine. Oricum, în caz că nu ai observat, în timp ce Busu vorbește de mai multe locuri, în Biblie se vorbește de un singur copac aflat în centrul grădinii. O dată se spune că este copacul vieții, altă dată se spune că este copacul cunoașterii binelui și răului. Bineînțeles însă că orbii pot vedea, dar nu și viperele gata să atace.

#74
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 tudorel666, on 04 noiembrie 2014 - 16:12, said:

  O dată se spune că este copacul vieții, altă dată se spune că este copacul cunoașterii binelui și răului.
Deci ai inteles contradictia "basmului"?!!

#75
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 dulgherul, on 04 noiembrie 2014 - 16:19, said:

Deci ai inteles contradictia "basmului"?!!

Dar tu ai înțeles vreodată ce înseamnă conjuncția ”și”? Dacă se spune că în mijlocul grădinii Raiului era ”copacul vieții ȘI copacul cunoștinței binelui și răului”, nu este clar că erau amândoi în centru? Dar atunci de ce se vorbește de doi copaci? Există una singură explicație: chiar sunt doi copaci. Și atunci cum pot să fie amândoi în același loc, în același timp? Nu sunt, fiecare are locul lui, dar AU RĂDĂCINĂ ȘI TULPINĂ COMUNĂ. Exact ca și cum eu aș altoi acum un păr într-un măr și aș avea doi copaci într-un singur copac: și măr și păr. Și l-aș sădi exact în mijlocul livezii mele. Și apoi aș zice o ghicitoare pentru fraieri ce nu au auzit de altoire: Am în mijlocul grădinii un păr și un măr. Ce copac am în mijlocul grădinii?

Și, apoi, nu ți se spune în Apocalipsa că Copacul Vieții face douăsprezece feluri de rod? Câte unul diferit în fiecare lună? Atunci unde pm mai este vreo contradicție? După cum vezi, nu doar două feluri de rod face, ci DOUĂSPREZECE. Două făcea doar la început!

Edited by tudorel666, 04 November 2014 - 16:36.


#76
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Poi apucate de altoit. Vezi daca marul si parul merg impreuna. Eu ma indoiesc.

#77
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 dulgherul, on 04 noiembrie 2014 - 16:47, said:

Poi apucate de altoit. Vezi daca marul si parul merg impreuna. Eu ma indoiesc.

Prea puțină relevanță are că mărul și părul merg împreună, atâta vreme cât există deja copaci diferiți altoiți în aceeași tulpină. Și, în cazul acesta, nu ai decât să te îndoi până când te rupi ori te faci ghem.

#78
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 12.02.2010
la Facere avem un singur pom mai special din Gradina Raiului.

#79
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 dulgherul, on 02 noiembrie 2014 - 18:40, said:

Sunt doi pomi diferiti. Punct.
asa scrie, dar tudorel n-o arde foarte aiurea in cazul asta. pomul vietii nu era interzis, cum se face ca pina n-au mincat din pomul cunoasterii n-au mincat nici din cel al vietii? sa fie doar intimplarea sau au mincat dar fara efect? ma indoiesc ca a fost intimplarea. de ce pe yhwh nu-l deranja ca ei sa manince din pomul vietii dar l-a deranjat consumul pomului cunoasterii? de ce interzice accesul la pomul vietii doar dupa ce au mincat din celalalt?

Edited by cirus6, 04 November 2014 - 17:48.


#80
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 cirus6, on 04 noiembrie 2014 - 17:45, said:

asa scrie, dar tudorel n-o arde foarte aiurea in cazul asta. pomul vietii nu era interzis, cum se face ca pina n-au mincat din pomul cunoasterii n-au mincat nici din cel al vietii? sa fie doar intimplarea sau au mincat dar fara efect? ma indoiesc ca a fost intimplarea. de ce pe yhwh nu-l deranja ca ei sa manince din pomul vietii dar l-a deranjat consumul pomului cunoasterii? de ce interzice accesul la pomul vietii doar dupa ce au mincat din celalalt?

De fapt, dacă li se interzisese să mănânce din ”pomul din mijlocul grădinii”, atunci interdicția se referea și la pomul vieții. Tocmai de aceea Dumnezeu i-a îndepărtat, că acum era clar că ei vor continua să mănânce orice fruct ar fi făcut acest copac din mijlocul grădinii.
Faptul că au fost îndepărtați din grădină să nu mănânce din pomul vieții este dovada clară că cei doi pomi făceau ambii parte din pomul care le fusese interzis.

Deși....

Acum am recitit și am văzut clar că doar pomul cunoștinței binelui și răului le fusese interzis la mâncare. Totuși, de ce i-a îndepărtat mai târziu, să nu mănânce cumva și din pomul vieții? De ce nu le-a pus de la început și interdicția de a mânca din pomul vieții? Concluzia nu poate fi decât că nu era cazul, pomul vieții nu ar fi făcut fructe decât dacă mușcau mai înainte din pomul cunoștinței binelui și răului.
Iar de aici se deschide o perspectivă interesantă și frumoasă pentru că Dumnezeu nu arată astfel că, dacă Adam și Eva nu ”cădeau” în greșeală, lumea noastră, minunata lume a oamenilor, nu ar fi luat naștere. Viața, în varianta când Eva nu mușca din pom, nu se mai năștea. Lumea noastră nu se mai năștea, ar fi rămas veșnic doar cele două lumi: a zeilor și cea a demonilor. Și iară ajungem la cele trei lumi, de care vorbesc hinduismul și budismul.

Edited by tudorel666, 04 November 2014 - 19:17.


#81
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 cirus6, on 04 noiembrie 2014 - 17:45, said:

asa scrie, dar tudorel n-o arde foarte aiurea in cazul asta. pomul vietii nu era interzis, cum se face ca pina n-au mincat din pomul cunoasterii n-au mincat nici din cel al vietii? sa fie doar intimplarea sau au mincat dar fara efect? ma indoiesc ca a fost intimplarea. de ce pe yhwh nu-l deranja ca ei sa manince din pomul vietii dar l-a deranjat consumul pomului cunoasterii? de ce interzice accesul la pomul vietii doar dupa ce au mincat din celalalt?
E simplu, dragul meu Cirus. Accesul la pomul vieții se făcea numai prin intermediul pomului cunoașterii binelui și răului. Era o treaptă superioară, deci.

#82
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 mario_bril, on 04 noiembrie 2014 - 19:56, said:

E simplu, dragul meu Cirus. Accesul la pomul vieții se făcea numai prin intermediul pomului cunoașterii binelui și răului.
cam asta-i concluzia ce se trage din posturile mele, nu?Posted Image
...si tot chestia asta o zice si tudorel, doar ca se exprima mai prost.

Edited by cirus6, 04 November 2014 - 23:24.


#83
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 cirus6, on 04 noiembrie 2014 - 23:22, said:

cam asta-i concluzia ce se trage din posturile mele, nu?Posted Image
...si tot chestia asta o zice si tudorel, doar ca se exprima mai prost.
Este singura concluzie logică ce se desprinde, analizând textul biblic. Este, ca să folosesc un limbaj tehnic, o inferență pentru cea mai bună explicație.

Edited by mario_bril, 05 November 2014 - 01:14.


#84
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 mario_bril, on 04 noiembrie 2014 - 19:56, said:

E simplu, dragul meu Cirus. Accesul la pomul vieții se făcea numai prin intermediul pomului cunoașterii binelui și răului. Era o treaptă superioară, deci.

O treaptă la care, prin Isus, se pare că acum omul are acces. Caz în care, probabil și interdicția de a mușca din pomul cunoștinței binelui și răului ar fi fost ridicată cândva. Deși, dacă stau să mă gândesc bine, această interdicție nu a existat niciodată. Pentru că nu a fost o interdicție, ci o alegere pusă la dispoziția omului.

#85
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 tudorel666, on 05 noiembrie 2014 - 11:44, said:

Caz în care, probabil și interdicția de a mușca din pomul cunoștinței binelui și răului ar fi fost ridicată cândva.
foarte improbabil.
a fost interdictie fara nici un dubiu, dar ce a determinat aceasta interdictie? pentru ca e ilogic ca dumnezo sa puna un pom in gradina apoi sa interzica consumarea fructelor, adica daca nu vroia ca omul sa manince din mar de ce sa mai puna pomul?

#86
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 cirus6, on 05 noiembrie 2014 - 12:10, said:

foarte improbabil.
a fost interdictie fara nici un dubiu, dar ce a determinat aceasta interdictie? pentru ca e ilogic ca dumnezo sa puna un pom in gradina apoi sa interzica consumarea fructelor, adica daca nu vroia ca omul sa manince din mar de ce sa mai puna pomul?

Dacă era interdicție, avea un gard de sârmă ghimpată în jur. De fapt i s-a spus: să nu mănânci din asta, decât dacă vrei să mori. Că Eva a crezut că poate să-l fenteze pe Dumnezeu, asta-i altceva. Și nu sunt sigur: l-a fentat sau nu l-a fentat?

#87
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 tudorel666, on 05 noiembrie 2014 - 12:12, said:

Dacă era interdicție, avea un gard de sârmă ghimpată în jur.

De fapt i s-a spus: să nu mănânci din asta, decât dacă vrei să mori. Că Eva a crezut că poate să-l fenteze pe Dumnezeu, asta-i altceva. Și nu sunt sigur: l-a fentat sau nu l-a fentat?
poate a fost sau poate nu a putut sa-l puna, cred ca sarpele are o implicare in smecheria asta.

nu nu, i-a spus ca daca va minca in acea zi va muri. ori stim bine ca eva n-a murit in acea zi, iar daca yhwh nu punea paza la pomul vietii devenea nemuritoare.
chiar nu observi ca yhwh e personajul negativ in toata povestea asta?

#88
EscapE_

EscapE_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.06.2014
Nu se găsește nimeni sa baneze contul lui Tudorele asta?   Sau Dorel al topicurilor cretine? Are zeci de topicuri care mai de care mai tâmpite.

Edited by EscapE_, 05 November 2014 - 12:33.


#89
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 cirus6, on 05 noiembrie 2014 - 12:21, said:

poate a fost sau poate nu a putut sa-l puna, cred ca sarpele are o implicare in smecheria asta.

nu nu, i-a spus ca daca va minca in acea zi va muri. ori stim bine ca eva n-a murit in acea zi, iar daca yhwh nu punea paza la pomul vietii devenea nemuritoare.
chiar nu observi ca yhwh e personajul negativ in toata povestea asta?

Așa zici tu, că Eva și cu Adam nu au murit în ziua aceea? Ce te face să spui asta? Ai fost pe vremea aceea sau așa ai dedus din Biblie?

De fapt, dacă Adam și Eva mușcau din pomul vieții deveneau un fel de vampiri nemuritori, care se mișcă, dar sunt lipsiți de viață. Așa au devenit doar un soi de vampiri muritori.

 EscapE_, on 05 noiembrie 2014 - 12:33, said:

Nu se găsește nimeni sa baneze contul lui Tudorele asta?   Sau Dorel al topicurilor cretine? Are zeci de topicuri care mai de care mai tâmpite.

Te temi de mine? De ”suflarea gurii mele”? Eu vorbesc politicos, respectuos și coerent. Spre deosebire de tine. Tu ar trebui să fii banat. Mai bine te-ai autobana!

Edited by tudorel666, 05 November 2014 - 15:44.


#90
EscapE_

EscapE_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.06.2014
Ti se pare ca ești respectuos? Mie mi se pare ca ne iei pe toți de prosti.Ori trolezi ori nu ai ce face.

Edited by EscapE_, 05 November 2014 - 16:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate