Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Exchanger online

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014
Deci, foarte pe scurt. Un site de exchange, care sa transfere fonduri intre 2 portofele virtuale. De exemplu , cineva vrea sa transfere 100 de euro de pe contul sau skrill, pe paypal. Acest lucru nu e posibil direct din contul skrill. Intrebarea mea este daca se poate face un site, inregistrat pe SRL, care sa faca asta. Adica utilizatorul sa incarce  fonduri prin skrill pe respectivul site, si sa retraga prin paypal, platind comisioanele aferente. Si daca se poate, sub incidenta carui cod CAEN intra?


Ps.  Am pus skrill si paypal ca exemple, dar pot fi oricare alte portofele virtuale.

#2
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
M-am gandit si eu la asa ceva. Cred ca limitarile sunt la nivel de legislatie, ca sa deschizi casa de schimb cred ca sunt niste cerinte legate de existenta unui punct fizic de vanzare, daca nu, cred ca trebuie sa deschizi banca. Sper sa nu vorbesc prostii, nu m-am interesat prea mult. Ar fi interesant de vazut care e forma de organizare a platformelor de tranzactionare virtuale.

Edited by mihaicsm, 17 October 2014 - 13:47.


#3
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Nu este reglementata o astfel de activitate , respectiv schimb valutar prin intermediul unui site .
Case de schimb valutar "srl" sunt supuse unor autorizari stricte , conform ultimului ordin dat de Dl Florin Georgescu (cind a fost la Mfinante) au fost interzise si automatele de schimb valutar detinute de srl-uri .
Informativ o casa de schimb valutar este organizata in baza Legi 31/1990 si mai recent autorizata conform Ordin MFP 664/2012 care a suferit modificari cu Ordin MFP 1330/2012, 1659/2012, 86/2014 .

#4
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014
Mda. Ma gandesc  ar fi 2 solutii:
1. Inregistrarea site-ului pe vreo firma prin gibraltar sau ceva de genul asta.

2. Un mic artificiu. Site-ul sa fie unul de servicii sau ceva in genul asta. Utilizatorul sa isi faca cont pe respectivul site si sa poata incarca acel cont prin orice optiune de plata doreste. Bineinteles, o sa existe si metoda de retragere, in orice moment doreste utilizatorul si prin orice optiune disponibila. De exemplu isi alimenteaza contul cu 10 euro prin intermediul paypal, dupa care se razgandeste si vrea sa retraga acei bani. Va putea sa retraga prin orice metoda de plata, doar ca va fi mai putin de 10 euro.

Ar fi posibil asta?

#5
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Nu cred ca stii ce implica aceasta afacere !
Putine detalii referitor la minimul activitatii ar fi :
Site-ul este doar un fel de reclama si posibil sa contina o interfata de "tranzactionare" (depunere si retragere) ,
trebuie sa ai conturi la fiecare valuta (ce crezi ca se cere) intr-o banca si in conturi trebuie sa ai sume necesare sa poti servi cererea .
Ca sa ai cistig ai sa faci tranzactiile la un spread mai mare decit ai tu in contractul cu banca , dar bancile au o suma minima (5000-20000 eur sau echivalent) de a face tranzacti (deci nu poti tranzactiona o valuata in alta sume mai mici) si de aceea ai nevoie ca in fiecare cont de valuta sa ai sume de bani din care sa poata retrage clientul .
La fluctuatiile actuale de 100 pipsi pe zi intre valuta ar trebui ca in fiecare zi sa-ti tranzactionezi invers celor ce au cerut ca sa mai ramai cu ceva castig ca daca nu esti pe "meserie" si nu ai deajuns clienti e posibil ca afacerea se devina o fundatie caritabila !
Printre altele sa stii ca clientul nu este scutit de comisioane de transfer dintre banca clientului si banca societatii tale !

Posibila dezamagire !?

#6
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014
Nu ai inteles nimic. Nu ma refeream la asta. Nu ma pasioneaza bursa si nici schimbul valutar. Doar schimb de ewallet. Deci, babeste... omul imi da mie 10 euro in skrill, iar eu ii dau 8 euro in paypal/neteller/etc. Oricum, am gasit ce cautam. Rog un moderator sa inchida acest topic.

#7
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
OK , am citit titlul topicului si de aceea am comentat .
I-mi pare rau ca nu te ajuta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate