Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...

Ranjetul la oameni
 recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...
 Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare
 

Casa parter 83mp.

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
boboskippy

boboskippy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 09.03.2009
Buna ziua si bine v-am gasit, urmaresc de ceva timp softpedia si am vazut cateva jurnale de case cap coada si am ramas uimit ca mai exista si oameni saritori sa te ajute fara nimic in schimb.
Bun, deci ma numesc Bogdan, am 28 ani (parca as fi pe mirc la intalnire Posted Image ) si m-am hotarat impreuna cu sotia sa ne facem o casuta pe un teren de 1600 mp, intr-o zona foarte linistita.
Ne-am oprit la o casa tip parter din motive finaciare, asa ca am inceput lucrarile.
Primele lucruri care le-am facut a fost sa tragem apa si curent pe teren, am facut proiectul si ne-am apucat de treaba.
Proiectul arata cam asa (vezi foto)

Toata casa va fi facuta doar de mine si tatal meu (de fapt eu doar il ajut), singura "modificare" din proiect este ca am facut beci sub bucatarie.
Acum am terminat de facut fundatia, tocmai ce am decofrat saptamana asta placa la beci si urmand sa facem scarile si sa tencuim beciul, iar in primavara sa "ridicam casa"
Pana atunci va doresc multa sanatate si sper sa ma iertati daca va mai intreb cate ceva Posted Image
Revin cu poze cu terenul si din timpul lucrari (trebuie sa vad pe unde sunt Posted Image )

Attached Files



#2
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014
Da, imi place .
Teren generos , bun gust .
Parca lipseste un WC-u de "serviciu " .
Dormitorul matrimonial daca avea acces in baia cea mare  si exista pentru ceilalti inca un grup sanitar ?
Dar nu te lua dupa mine, asa este romanul carcotas .
Chiar imi place .

Edited by alexman6x6, 14 October 2014 - 17:02.


#3
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Spor la treaba!

#4
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Faina. Aceeasi observatie o fac si eu si anume e nevoie de o baie de serviciu. In rest e suficient daca nu veti avea mai mult de 1 copil.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,805
  • Înscris: 06.09.2004
si mie imi place - dar pentru ca este un topic de cerut sfaturi, o sa ma concentrez pe ce nu-mi place, speri sa nu mi-o iei in nume de rau. geamuri prea mici, mai ales la dormitoare, dar si la sufragerie. eu la sufragerie as mai fi pus un geam. si ce nu inteleg eu - care va fi dormitorul matrimonial si cum va fi amenajat?

Edited by born2lose, 14 October 2014 - 17:32.


#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Camara, debara, wc serviciu, dresing ... mai ai loc sa le indesi si pe astea. In 83 mp unii fac doua apartamente de cate 3 camere.

#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ioiii, ce n-as da sa mai am o data 28 de ani.....
Nu vad frigiderul masina de spalat si unde iti tii hainele de iarna, groase.
Deci...ai musafiri...iesi din baie cu prosopul la mijloc...si pina intri in dormitor?

Auzi...fara suparare, esti sigur ca motivele financiare vor tine pina la pensie?

#8
boboskippy

boboskippy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 09.03.2009
La nici 30 min de la postare deja am primit sfaturi, sunteti tari oameni buni Posted Image
Acum sa trecem la casa, din pacate structura casei este facuta....adica fundatia si stalpi....in cazul asta mai pot modifica ceva sau este prea tarziu? Adica proiectul ma gandesc ca se poate modifica dar cred ca este prea tarziu daca nu ma insel pentru modificari in amenajarea spatiului interior Posted Image , in caz contrar isi poate rapi cineva din timp si sa imi faca pe schita de mai sus modificarile?

alexman6x6:
e_bulu:
tandrei99:  va multumesc din suflet pentru aprecieri Posted Image  (sper ca nu va suparati ca va pup)

Quote

speri sa nu mi-o iei in nume de rau. geamuri prea mici, mai ales la dormitoare, dar si la sufragerie. eu la sufragerie as mai fi pus un geam.
stai linistit ca de asta fac si jurnal, sa ascult si sa pot modifica ce se mai poate
geamurile de la dormitoare au 1.20 x 1.20 m
cel din sufragerie are 1.20 x 1.50 m, un geam in plus, dar unde???

Quote

Nu vad frigiderul masina de spalat si unde iti tii hainele de iarna, groase.
Deci...ai musafiri...iesi din baie cu prosopul la mijloc...si pina intri in dormitor?
Auzi...fara suparare, esti sigur ca motivele financiare vor tine pina la pensie?
pai ma gandeam asa: frigiderul in bucatarie, masina de spalat in baie iar hainele groase in pod sau la apartament Posted Image)
ma gande-am sa fac intrare in baie din dormitor pentru evitarea evenimentelor expuse de tine, nu stiu ce sa spun in legatura cu partea financiara....e mult de discutat aici Posted Image

p.s ti-am citit jurnalul cap coada si am vazut ce a iesit, felicitari si sa te bucuri o mie de ani de casa

Edited by boboskippy, 14 October 2014 - 20:12.


#9
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postborn2lose, on 14 octombrie 2014 - 17:31, said:

si mie imi place - dar pentru ca este un topic de cerut sfaturi, o sa ma concentrez pe ce nu-mi place, speri sa nu mi-o iei in nume de rau. geamuri prea mici, mai ales la dormitoare, dar si la sufragerie. eu la sufragerie as mai fi pus un geam. si ce nu inteleg eu - care va fi dormitorul matrimonial si cum va fi amenajat?

Si eu cred ca nu e lumina suficienta. In rest, bafta multa gazdei si sa se mute repede si sanatosi in noua casa. Frumoasa.

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,805
  • Înscris: 06.09.2004
pai eu as mai fi pus un geam pe peretele liber - e unul singur si lung. imi plac foarte mult spatiile luminoase.

iar in dormitor daca ramane un singur geam, pe mijlocul peretelui, unde vine patul? sub geam? nu prea e ok, mai ales la clima noastra. pe peretele opus iarasi nu e ok, ca nu mai ai loc sa pui nimic in afara de el. pe latime nu cred ca ai destul loc sa-l pui, din cauza usii.

#11
boboskippy

boboskippy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 09.03.2009

View Postborn2lose, on 14 octombrie 2014 - 23:32, said:

pai eu as mai fi pus un geam pe peretele liber - e unul singur si lung. imi plac foarte mult spatiile luminoase.

iar in dormitor daca ramane un singur geam, pe mijlocul peretelui, unde vine patul? sub geam? nu prea e ok, mai ales la clima noastra. pe peretele opus iarasi nu e ok, ca nu mai ai loc sa pui nimic in afara de el. pe latime nu cred ca ai destul loc sa-l pui, din cauza usii.
Si mie imi plac foarte mult spatiile luminoase, ma gandesc ca proiectantul a dedus ca este destula lumina luand in considerare si usa de langa geam. Ramane sa vad posibilitatea montari unui geam suplimentar in living.

Intrebare, in spatele casei am o terasa pe toata latimea ei, ma gandeam ca as putea face tot peretele livingului din geam termopan cu usa într-o parte, dar...ce implica aceasta modificare din punct termic, banuiesc ca nu e de bine....alte dezavantaje nu cred ca sunt, sau ma insel?

Cu amenajarea dormitorului chiar nu stiu cum o sa fac, cred ca patul pe partea cu baia, oricum la dormitoare nu am cum sa schimb plasarea geamurilor.

Denky mulțumim frumos.

Edited by boboskippy, 15 October 2014 - 06:40.


#12
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Mie nu imi place holul ala de la intrare. Prima ca e mult spatiu pierdut inutil, vreo 12 mp. A doua ca intri intre dormitoare, nu in living/bucatarie/WC - pai intri si te arunci direct in pat? E nasol si pentru liniste si intimitate, bati la usa de intrare cu nasul in ferestrele dormitoarelor? A treia ca nu exista un sas termic, la -20 grade cand deschizi usa la intrare te matura din pat.
Eu as lasa intrarea din terasa din spate intre bucatarie si sufragerie,cu un hol/sas de 4 mp luati din sufragerie ca tot are 40 mp, as desfiinta holul si l-as imparti - un dormitor devine mai mare, usa spre sufragerie, ramane loc intre actualele dormitoare de un dressing si un WC de serviciu (WC si chiuveta).

#13
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Intrarea la baie nu da bine deloc asa cum e prezentata pe planuri. Lipsa unui dressing si a unei camere tehnice , completeaza neajunsurile.
Imaginile sunt excelente . Ceea ce demontreaza ca photoshop.ul poate face de multe ori minuni :) Adica aranjeaza cumva ambalajul ca sa dea bine la vanzare.


#14
boboskippy

boboskippy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 09.03.2009
Din pacate nu am avut inspiratia sa intru aici pe forum cand eram in faza de cautare proiect 😟
Din pacate acum este prea tarziu si nu mai pot face nimic, insa ce mai pot schimba o fac cu mare drag si va multumesc inca o data pentru sfaturile primite.

Acum vad ca toată lumea are pareri diferite fata de cum ar trebui compartimentat interiorul, intrebarea mea este dacă mai pot face ceva in stadiul asta sau deja sa ma resemnez si sa merg mai departe?

#15
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ai turnat placa parterului?

#16
boboskippy

boboskippy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 09.03.2009

View PostSuper Chief, on 15 octombrie 2014 - 09:37, said:

Ai turnat placa parterului?
Da 😟

#17
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Fiind casa numai parter - poti sa muti sau sa reduci din peretii interiori daca are pe ce sa se sprijine acoperisul, nu mutari majore dar peretii holului nu par structurali, important e peretele dintre sufragerie/bucatarie ca sa se sprijine grinzile podului. Iar daca faci compartimentari cu rigips nu conteaza deloc.

Edited by Oxigen1234, 15 October 2014 - 10:19.


#18
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
Îmi place proiectul dar aș mai adăuga și eu câte ceva:
1. Aș schimba intrarea (cum zice cineva mai sus, cam aiurea să-ți bată direct în geamul de la dormitor)
2. Lângă camera de zi aș mai face o încăpere pentru centrală, eventual m-aș întinde pe tot peretele și aș face și un dressing la un dormitor
3. Aș face și o mică mansardă (nu se știe când ai nevoie de un dormitor sau spațiu de depozitare în plus)

Și eu sunt în căutarea unui proiect pentru casă și cred că la ăsta rămân și eu. Acum, să mă lămurească cineva dacă se poate face și ce am adăugat mai sus.

Mult spor la treabă!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate