Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy
 Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...
 Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...
 Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#2413
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016

View PostSrachi, on 07 decembrie 2023 - 12:01, said:

Oricum nu arata rau nici color gamut-ul in grafice, m-am mirat ca am avut rezultat destul de bun chiar si la saturation sweep.
Nu stiu cat sunt de precise sculele ce le am, diferenta dintre calibrat si necalibrat este vizibila si spre bine dar nu uriasa. Pe alb nu mai am tenta aia verde(care eu o percepeam initial ca si un galbui), deci albul este mai curat, unele culori sunt mai vii, fetele oamenilor au si ele culoare mai buna. Am calibrat modul de imagine ISF Bright(warm 2) si comparatiile vizuale le-am facut versus mod imagine ISF Dark pe care l-am setat exact la fel ca si ISF Bright si aratau identic inainte de calibrare.
Interesant. Cum sta cu shadow detail acum ?

#2414
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,840
  • Înscris: 04.10.2014

View PostSrachi, on 07 decembrie 2023 - 12:01, said:

cand afiseaza TV patern-urile interne nu se schimba nimica. @JLP ziceai ca asa se manifesta televizoarele in HDR parca, nu? nuri pt near black, cred ca sunt pe discul Spears and Munsil.
Nu am folosit niciodată generatorul intern. De zis am zis altceva, că acționarea asupra reglajelor în HDR produce schimbări foarte mici în citiri indiferent de sursa de semnal, în cazul meu generator extern. Practic reglajele nu prea mai produc efect.

#2415
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 05.10.2005
@MMike, cam tot asa dar nici nu prea am testat in content mare lucru ca is rupt de obosit, nu prea am dormit si toata noaptea am butonat să mă familiarizez cu treaba asta așa.

View PostJean-Luc_Picard, on 07 decembrie 2023 - 12:54, said:

Nu am folosit niciodată generatorul intern. De zis am zis altceva, că acționarea asupra reglajelor în HDR produce schimbări foarte mici în citiri indiferent de sursa de semnal, în cazul meu generator extern. Practic reglajele nu prea mai produc efect.

Inteleg, ce naiba o avea cu paternurile interne de nu nici un fel de efect setarile din CMS, cam interesant, ai idee de ce se manifestă asa? Și tu in HDR pana la urmă cum reglezi gamutul de culoare?

#2416
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,840
  • Înscris: 04.10.2014
Aici e un mic secret la mijloc.

Edited by Jean-Luc_Picard, 07 December 2023 - 13:25.


#2417
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,281
  • Înscris: 24.02.2007
Attached File  Untitled.png   240.21K   16 downloads

Modifica scara graficului sa se vada mai bine diferentele.

De curiozitate, ataseaza un grafic cu colorimetrul profilat VS cu el default.

#2418
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
@Srachi
Arata bine ce ai făcut tu acolo. Felicitări!
Profilarea o faci o data și gata indiferent de ce calibrezi, SDR sau HDR.

Ți as recomanda sa faci la ochi ieșirea din negru și sa nu te sfiești sa nu respecți gama aia perfecta ci sa scoți mai multe din detalii. Grija mare sa nu ai gradientii inversati near black, adică, de exemplu, bara de 18 mai luminoasa decât cea de 19. Prinzi tu ideea.

Reverifica după calibrare, reglajele de baza , contrast și luminozitate și reajusteaza dacă e cazul.

Când reglezi contrastul la inceput, vezi cum îți afectează și ieșirea din negru cu un pattern adecvat. S ar putea ca un click la contrast în plus sau în minus sa influențeze și treaba asta. La LG urile mele se întâmplă  asta.

Acuma.. când vezi cum e treaba cu controalele de calibrare și doamne ferește sa pui mana pe un Panasonic, o sa l vezi cu alți ochi și n o sa mai vrei alt aparat.

Spor la calibrari!

Edited by AndreiNR, 08 December 2023 - 00:35.


#2419
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 05.10.2005

View PostJean-Luc_Picard, on 07 decembrie 2023 - 13:25, said:

Aici e un mic secret la mijloc.

Hmm, nici macar un hint? Altfel probabil o sa trebuiasca sa fac treaba cu dalta si ciocanul, hehe.

View Postdani.user, on 07 decembrie 2023 - 21:01, said:

Attachment Untitled.png

Modifica scara graficului sa se vada mai bine diferentele.

De curiozitate, ataseaza un grafic cu colorimetrul profilat VS cu el default.

Bine ca ai zis, nu stiu daca asa a venit softul default sau eu am modificat cand am instalat prima oara Calman si apoi asa a ramas, am pus pe auto axis si vad ca de pe la IRE 20 pana la IRE 55 am ceva fluctuatii de luminanta, fara luminanta tripletii sunt drepti. Sa mai bibilesc la luminozitate sa incerc sa o scot cat mai dreapta sau diferentele is irelevante? Chestia ii ca m-am mai reintors eu prin zone mai intunecoase dar la alta citire completa a seriei se mai schimbau putin valorile luminozitatii.

Cand mai pun colorimetru in functiune fac o citire cu el si fara profilare si cu profilare, ce vrei sa masor, dau un color checker?

View PostAndreiNR, on 08 decembrie 2023 - 00:34, said:

@Srachi
Arata bine ce ai făcut tu acolo. Felicitări!

Multumesc mult!

View PostAndreiNR, on 08 decembrie 2023 - 00:34, said:

Ți as recomanda sa faci la ochi ieșirea din negru și sa nu te sfiești sa nu respecți gama aia perfecta ci sa scoți mai multe din detalii. Grija mare sa nu ai gradientii inversati near black, adică, de exemplu, bara de 18 mai luminoasa decât cea de 19. Prinzi tu ideea.

Cred ca asta e un sfat foarte bun. Deci zici sa ignor daca sub graficul gama nu iese o linie perfect dreapta si in zona de negru sa dau luminanta cat este nevoie dupa ochi, da? La ce valori IRE sa umblu pt iesirea din negru, la 2.5 IRE, 5 IRE si 7.5 IRE? Pt iesirea din negru sa fac reglajele cu lumina ambientala la care vizionez de obicei, nu?

View PostAndreiNR, on 08 decembrie 2023 - 00:34, said:

Reverifica după calibrare, reglajele de baza , contrast și luminozitate și reajusteaza dacă e cazul.

Când reglezi contrastul la inceput, vezi cum îți afectează și ieșirea din negru cu un pattern adecvat. S ar putea ca un click la contrast în plus sau în minus sa influențeze și treaba asta. La LG urile mele se întâmplă  asta.

Nu imi zici de unde sa iau niste pattern-uri bune cu care sa pot regla bine zone intunecate si zonele luminoase? Eu am acum alea de pe discul Disney Wow, vezi a 2-a poza atasata. O sa ma uit si pe Spears and Munsil ce este.

View PostAndreiNR, on 08 decembrie 2023 - 00:34, said:

Acuma.. când vezi cum e treaba cu controalele de calibrare și doamne ferește sa pui mana pe un Panasonic, o sa l vezi cu alți ochi și n o sa mai vrei alt aparat.

Spor la calibrari!

Oare de ce nu pun si alti producatori functii pt calibrare ca si cei de la Panasonic? Asa greu ii sa implementezi ceva functii unde sa ai mai mult control si precizie?
Si multumesc pt sfaturi, apreciez, multumesc tutror!

Attached Files


Edited by Srachi, 08 December 2023 - 10:27.


#2420
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Poți folosi acum setările de luminanta în multipunct dar n as face modificări mari acolo și încearcă sa obții o medie a setărilor între pasi.  Adică, nu 10 într o parte 3 sau mai rău-3 la următorul pas apoi iar o valoare mare la următorul.  

Gcd disk și Masciola' s disk. Iată cât de important este un generator de semnal..

#2421
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,840
  • Înscris: 04.10.2014

View PostSrachi, on 08 decembrie 2023 - 10:24, said:

Hmm, nici macar un hint?
Sugestia este: când nu știi să faci ceva, nu face. Aproape sigur doar vei strica.

#2422
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 05.10.2005

View PostJean-Luc_Picard, on 08 decembrie 2023 - 11:00, said:

Sugestia este: când nu știi să faci ceva, nu face. Aproape sigur doar vei strica.

Bun, dar cum sa inveti sa faci ceva daca nimeni nu te ajuta sau e dispus sa te invete. Acum imi aduc iar aminte cum ziceai ca nu sti de ce se preda fizica la scoala daca majoritatea nu raman cu nimica. Pai cu ce sa ramanem fiindca in multe cazuri tot asa pateam, daca intrebam "domnii" profesori ceva ce nu intelegeam ne faceau cretini si dobitoci in loc sa ne zica ce am priceput gresit si pana la urma nici nu mai intrebam si nici nu mai incercam sa invat ceva fiindca ca si copil iti pierzi interesul cand vezi cum esti tratat.

Dar uite ca si cand vrei sa inveti lumea zice ca daca nu sti sa nici nu incerci, sugestia ta suna cam: las-o mai bine balta, las sa faca cine stie, de parca s-a nascut cineva invatat.
Mai invatam si din greseli, nu conteaza ca voi strica ceva ca la o apasare de buton dau picture reset si pot sa refac totul.
Ba este metoda secreta, ba mi-ai zis ca vreau curs de calibrare gratuit, ba imi zici sa nu incerc ca mai mult as strica.

Chiar si profesorii de la scoala te chemau la ore suplimentare in privat contra cost, la scoala nu te puteau invata dar daca le bagai cascaval in buzunar nu te mai faceau cretin si incercau sa-ti explice. Nimic nu-i gratis in lumea asta, nu? Daca sunt pasionat, entuziast si interesat de subiect nu-i bine, daca cineva face inutila calibrarea si nu are pic de interes fata de asa ceva tot nu-i bine ca-i habarnist.
Nu stiu dupa ce sunt thread-uri de astea daca participantii nu-s prea dispusi sa-si impartaseasca din cunostinte, nu ma-m nascut briliant sa inteleg totul de la o prima lectura dar nici nu am sa mai postez aici si nu am sa va mai intreb nimic, daca mai invat singur sau din alte parti bine, daca nu, tot bine.

Multumesc totusi mult lui @AndreiNR pentru vointa de a ma ajuta si pentru ca s-a si oferit sa-mi lase chiar si un colorimetru imprumut, multumesc si lui @dani.user care acum un an jumate pe cand incepeam sa ma interesez de calibrari m-a ajutat in privat cu link-uri si alte informatii fara sa se fereasca sa dea niste raspunsuri cu rabdare si in detaliu.
In rest tineti-va secretele si continuati sa descurajati, @JLP cand vin in capitala dau o bere pt reply-urile ce mi le-ai dat, asta in caz ca nu iti este frica ca iti mor neuronii de la cateva beri, sau sa iti aduc o palinca de pruna de asta de Bihor?

Edited by Srachi, 08 December 2023 - 12:00.


#2423
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 15.03.2013
@ JLP, Omu' Vrea doar sa invete, nu-l ruga sa-ti aduca o galeata cu curent, mestere! :)

Edited by calincosma, 08 December 2023 - 11:58.


#2424
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 06.12.2006
E laudabil efortul lui Srachi si ii urez sa descopere cat mai multe secrete.
Pe de alta parte, il inteleg si pe JLP, mai ales cand ma gandesc ca am lucrat si eu ca inginer cu aparate de masura.
As putea sa spun cateva povesti din perioada respectiva, dar nu vreau sa divaghez si nici nu e momentul.
Poate o alta abordare. Sa solicite o calibrare, sa urmareasca atent procesul, sa face niste teste impreuna samd.
Cred ca tot ce s-ar discuta aici ar fi generalitati, procesul fiind mult mai elaborat.

Edited by dba, 08 December 2023 - 12:57.


#2425
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,840
  • Înscris: 04.10.2014
@Srachi, întâi, te-ai oțărât degeaba, n-am nicio obligație față de tine să-ți dau de-a gata toată știința mea; în al doilea, nu te-a făcut nimeni în niciun fel și nu te-a acuzat că ești greu de cap.

(Nici măcar n-ai întrebat în privat.)

#2426
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,214
  • Înscris: 07.01.2007

View Postdba, on 08 decembrie 2023 - 12:55, said:


Poate o alta abordare. Sa solicite o calibrare, sa urmareasca atent procesul, sa face niste teste impreuna samd.
Cred ca tot ce s-ar discuta aici ar fi generalitati, procesul fiind mult mai elaborat.
Cred ca asta ar fi cea  mai buna soluție pentru o aprofundare a cunoștințelor macar in  sensul de amator, hobby.
Cred ca JLP i-ar arata așa live  mai multe secrete...
Nu cred ca Srachi nu ar avea bani pentru o calibrare, deși spunea ca nu mai merita calibrat B9-le si că ar calibra sigur un viitor tv.
Dar din câte știu Srachi nu locuiește in București și e o distanță destul de mare intre cele două orașe.

#2427
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Ii da palinca lui Calin :)

#2428
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,214
  • Înscris: 07.01.2007
Păi Călin are si el pălincă, e tot din zonă ;)
Cred că palinca era bună pentru JLP :)

#2429
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Calin e in apropiere.


#2430
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,840
  • Înscris: 04.10.2014

View PostDanosul, on 08 decembrie 2023 - 13:09, said:

Dar din câte știu Srachi nu locuiește in București și e o distanță destul de mare intre cele două orașe.
S-au inventat și videoconferințele pe lumea asta, mama ei de tehnologie...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate