Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#1513
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Andrei,  acum vin de la Qled Q7... iți rogi moartea sa-l calibrezi. Mai trebuie sa merg o data ca nu mi-au ajuns 4 ore, ceea e nu mi s-a mai intamplat. Am și ajutat posesorul sa-l instaleze si am pierdut vremea cu nimicuri. Nu imi place deloc modelul (am mai calibrat un singur qled 65Q8 care era mai ok) La acest Q7 răspund ciudat și gama și RGB-ul. Out of the box era 140% albastru, in stele. In modul FILM cu Cald 2 era vede gălbui,  jenant. RGB-ul cu S-uri pe toate primarele de-a lungul rampei, fluctuant de zici ca are ABL, culorile peste cap, gama cu ruperi, banding mascat in modul standard de dominanta albastru, neuniform la panel. Pe bune acum, ii ințeleg pe unii care nu au văzut o imagine calibrată ca se agața de x y detaliu și bibileala, și li se pare inutila, dar ăsta e in stele rau de tot. Adrian nu cred ca a prins vre-un qled din ăsta ca il miruia😠
Vreu sa zic ca panasonicul EX780 e un exemplu de echilibru in tot, și  Sony XE9005 la fel, cu controale mai puține de calibrare,  și o imagine mai apropiată de referință out of the box. Mă ambiționeaz și tot il scot dar e mai mare efortul decât plăcerea...

Edited by Calin_fdx, 29 December 2017 - 00:49.


#1514
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,856
  • Înscris: 04.10.2014
Eu nu pot să înțeleg de ce unele (?) TV-uri Samsung din seriile recente nu mai sunt în stare să dea lumină. Am făcut în seara asta un MU care scotea doar 100 cd/m2 cu backlight-ul la maximum și mai avea și nesimțirea să se pretindă capabil de HDR. Evident că nu se observă nicio diferență între SDR și HDR, ba da, imaginea are un aspect mai întunecat pe HDR.
Măcar s-au gândit să nu mai pună în meniu altă valoare de gama în afară de 2.4, că știau și ei că nu se poate. Doar mod de noapte, noaptea minții.

#1515
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Am un Samsung sâmbătă (MU8002) posesorul vrea sa-l returneze ca e spălăcit. Are comportamentul unui tv setat full range cu semnal limited. E totuși un VA. Problema persista în toate modurile imagine. Nu e normal ca out of the box sa aibă asemenea manifestări. Mâine fac un Sony 55W808 model reușit full hd, sper sa fie relax.
Chiar 100cd/m avea? Era pe full economic?

View PostJean-Luc_Picard, on 29 decembrie 2017 - 01:00, said:

Eu nu pot să Ă®nțeleg de ce unele (?) TV-uri Samsung din seriile recente nu mai sunt Ă®n stare să dea lumină. Am făcut Ă®n seara asta un MU care scotea doar 100 cd/m2
Măcar s-au gandit să nu mai pună in meniu altă valoare de gama in afară de 2.4, că știau și ei că nu se poate. Doar mod de noapte, noaptea minții.
E BT1886 cu valoare 0 Poți sa o scazi sau crești de cuvinta (sa ridici sau scazi gama) Mai au un control nou (luminozitate) care nu afectează mll ci arcuieste gama (S) în zonele 5-10-15-20% un fel de "adâncime negru" cum îi spunea la modelele anterioare. Problema e acesta creaza vertical banding si ruperi când i se modifica valoarea 0 cum e default  (a se vedea în rampă)

Edited by Calin_fdx, 29 December 2017 - 01:35.


#1516
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
@ Calin daca spui ca se comporta asa acel tv poate e bine sa folosesti patternuri constant APL ferestre undeva la 10%.


#1517
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cHiakg4Ey84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La minutul 6:55 prietenul lui Adrian vb exact despre ce ziceam eu cu stutter-ul ieri despre acest model plus oled uri.

Edited by AndreiNR, 29 December 2017 - 10:06.


#1518
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013

View PostJean-Luc_Picard, on 29 decembrie 2017 - 01:00, said:

Eu nu pot să înțeleg de ce unele (?) TV-uri Samsung din seriile recente nu mai sunt în stare să dea lumină. Am făcut în seara asta un MU care scotea doar 100 cd/m2 cu backlight-ul la maximum și mai avea și nesimțirea să se pretindă capabil de HDR. Evident că nu se observă nicio diferență între SDR și HDR, ba da, imaginea are un aspect mai întunecat pe HDR.
Măcar s-au gândit să nu mai pună în meniu altă valoare de gama în afară de 2.4, că știau și ei că nu se poate. Doar mod de noapte, noaptea minții.
Am mai scris aici ca trebuie dat cu ele de pamant sa se aseze nu stiu ce pe acolo :)))))

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_DBzfkP9w0s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Minutul 3:45 :))))))

#1519
grigho

grigho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.11.2006
Locuiesc in Cluj Napoca, iar ultimii membrii ai familiei sunt un baietel minunat si un TV Samsung 55Q7C.
Cu toate ca sunt superincantat de cadourile primite de la "Mosu", citesc pe aici ca de fapt Tv-ul nu e un cel mai ok tv de pe piata.
Si totusi, in speranta ca cineva o sa reuseasca sa scoata din el tot ce e mai bun, intreb si eu aveti careva disponibilitatea sa "dati cu el de pamant" sa iasa o imagine cat mai aproape de realitate?

#1520
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 11.08.2007
Pe asta l-am returnat eu, parca era o veioza!! Si mi-a fost teama sa iau altul!
Dezamagitor , si sunt fan Samsung, ma contraziceam cu toti ca Samsung sunt cei mai buni, dar anul asta numai ciurucuri au facut.
Nimic bun nu am auzit de tv'urile lor de anul asta.

#1521
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,856
  • Înscris: 04.10.2014

View PostCalin_fdx, on 29 decembrie 2017 - 01:33, said:

E BT1886 cu valoare 0 Poți sa o scazi sau crești de cuvinta (sa ridici sau scazi gama) Mai au un control nou (luminozitate) care nu afectează mll ci arcuieste gama (S) în zonele 5-10-15-20% un fel de "adâncime negru" cum îi spunea la modelele anterioare. Problema e acesta creaza vertical banding si ruperi când i se modifica valoarea 0 cum e default  (a se vedea în rampă)
Cu reglajul pe 0 era prea întunecos chiar și pentru BT.1886. Pe 2 mai arăta cumva, dar curba de gama tot în S.
În mod HDR e aproape de neprivit, multe lucruri care nu se mai disting ca lumea în Deadpool, de exemplu.

O ultimă remarcă referitoare la sunet. Pe posturile TV nu se emite surround DTS. Player-ele de discuri trebuie sa aibă obligatoriul codec DTS. Nici pe streaming n-am văzut să se folosească altceva decât Dolby. E clar ce categorie de filme mai are nevoie de decodare DTS în televizor. (În plus, probabil că firma cu pricina vrea prea mulți bani pentru o licență de downmix la stereo.)

#1522
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,856
  • Înscris: 04.10.2014
Un nou dispozitiv, care permite calibrarea HDR cu ajutorul generatorului de tipare de calibrare non-HDR, dar și diagnosticarea problemelor de comunicație pe HDMI (în special OLED-urile LG au nevoie de așa ceva, pentru că punctele de reglaj sunt date în „Code Values” și nu în IRE):

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 30 December 2017 - 09:49.


#1523
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,856
  • Înscris: 04.10.2014
Iată cum arată conversia semnalului de intrare (nu este obligatorie upscalare la 4k, dar am selectat toate opțiunile disponibile):

Attached Files



#1524
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,856
  • Înscris: 04.10.2014
Așa schimb doar spațiul de culoare și adaug metadate HDR (rămân în 1080p, pentru că generatorul nu permite 10 biți pe 4k - ar fi trebuit să poate în 25 cadre și 4:2:0, dar na):

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 30 December 2017 - 15:13.


#1525
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
La mulți ani tuturor pasionaților de imagini superbe afișate pe display. Anul precedent se incheie cu calibrarea a doua televizoare, un Sony full hd, un lcd-led cotat foarte bine acum 2 ani. Atașez cateva imaginii surprinse in timpul fluxului de calibrare, precum și un color cheker ulterior de verificare a preciziei saturatiilor in triunghiul CIE [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qhavpd0vdhs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Al doilea televizor este Samsungul 55Q7, finaliat dupa schimbarea procedurilor de calibare {paternnurile folosite full field fiind nerecomandate la acest Qled} Imaginile filmate pe display insa sunt elocvente, intr-o mare masura, calibrarea fiind facuta in mod zi, televizorul pozitionat in fata balconului, trebuind sa compenseze lumina ambientala] In partea stanga a display-ului se vede lumina naturala ambientala, in multe scene din filmare este surprinsa lumina "de zi" balansul de alb calibrat la 6500K eliminand orice tenta galbuie sau albastruie [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I4DdiBLpTQE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Culorile foarte vibrante, dupa calibrare devin naturale iar imaginea e foarte cristalina.
Pentru vizualizare, setati 1080p

Edited by Calin_fdx, 01 January 2018 - 17:45.


#1526
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Pana la urma ce patternuri ai folosit la minunăție?

#1527
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostAndreiNR, on 01 ianuarie 2018 - 19:24, said:

Pana la urma ce patternuri ai folosit la minunăție?

Attached Files



#1528
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Deci ce am zis si eu ;)

#1529
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 15.03.2013
Calin_fdx, stiam ca utilizezi Chromapure.La ultima calibrare ai utilizat Calman.De ce, e mai bun?

#1530
attila24nagy

attila24nagy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.11.2007
Mulțumesc Călin pentru calibrare , nu vreau să intru în polemică cu cârcotașii dar chiar se vede diferența de după (albul e alb,negrul e negru,etc)restul de detalii tehnice poate le postează Călin.Chiar ma bucur că locuiesc în Arad si am putut beneficia de serviciile lui,este un om foarte meticulos și nu se lasă până nu stoarce tot din ce poate tv-ul.Recomand in primul rând ca si profesionist desăvârșit și nu în ultimul rând ca si OM.
Tv-ul calibrat Sony 65ex9005.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate