Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Numai aici despre ciclism.

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
8110 replies to this topic

#2593
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,719
  • Înscris: 31.08.2006

 yanni17, on 17 februarie 2017 - 23:18, said:

După contratimpul de zi, nu-i rămâne decât să facă glume:

             Alberto ramane un gentleman si nu e ranchiunos. Ai auzit cand a spus Manolo Terzian cand in una din etapele din Andaluzia i-a propus lui Valverde sa colaboreze pentru a-i distanta pe rivali, insa Alejandro a refuzat. Intrebat de catre reporteri in legatura cu refuzul lui Valverde, Contador a raspuns elegant ca fiecare ciclist are propria lui tactica de cursa, iar Valverde a actionat cum a crezut el ca e mai bine pentru el.  "Glontul Verde" e cam frustrat, fiindca desi are victorii cu carul, a cam fost pus in umbra in timpul carierei sportive de catre Contador, care e un tip charismatic.

     La contratimpul de ieri, nu Contador a mers slab, el ruland decent ca de obicei la contratimp, ci Valverde a mers fantastic, cu mult peste ceea ce putea el de obicei la aceasta proba. Alejandro este un ciclist de foarte mare valoare peste care pare ca anii nu trec.

#2594
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,719
  • Înscris: 31.08.2006
A comis-o iar Gheorghita, "marele" comentator de ciclism de la Eurosport.  A spus despre Volta ao Alentejo ca ar fi o cursa din Spania. E absolut penibil acest omulet...

#2595
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,719
  • Înscris: 31.08.2006
Eduard Grosu a obtinut azi un rezultat absolut exceptional in ultima etapa din Turul Omanului:

[ https://s3.postimg.org/6wf13vdr7/CLASAMENT_OMAN.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cu siguranta, acest loc 2 din etapa de azi a Turului Omanului, e cel mai bun rezultat al unui ciclist roman din ultimii ani, intr-o competitie de asemenea valoare. Faptul ca i-a depasit la sprint pe Modolo, Belletti, Colbrelli, Sbaragli, ciclisti mult mai bine cotati decat el, sper sa fie un stimulent moral pentru tanarul nostru ciclist. Inca o data, nu pot decat sa regret ca echipa lui Edi nu a fost invitata in Giro, competitie in care il puteam vedea pe Grosu la lucru. Felicitari, Edi, si tine-o tot asa ! De tine depinde totul pentru a face pasul la o echipa mai bine cotata, marindu-ti astfel sansele de a lua parte la curse de prim nivel.

#2596
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,719
  • Înscris: 31.08.2006
Nu uitati ca de maine incepe Turul Abu Dhabi, cursa cu patru etape, aflata la a treia editie. Pe lista de start sunt ciclisti numai unul si unul si citind aceasta lista am putea spune ca  e un soi de cursa de testare a rivalilor pentru TDF-ul din iulie. Vor fi prezenti la start sprinteri si cataratori de top, oameni care in mod sigur vor merge si in Turul Frantei.
      Iata cativa ciclisti mari care vor lua startul in Turul Abu Dhabi: Tanel Kangert (castigatorul de anul trecut al cursei), Fabio Aru, Romain Bardet, Bem Swoft, Domenico Pozzovivo, Vincenzo Nibali, Tejay Van Garderen, Samuel Sanchez, Rafal Majka, Andre Greipel, Adam Hansen, Nairo Quintana, Daniele Bennati, Roman Kreuziger, Caleb Ewan, Marcel Kittel, Julian Alaphillippe, Mark Cavendish, Tom Dumoulin,  Elia Viviani, Rui Costa, Diego Ulissi si cu voia dumneavoastra, ultimul pe lista, Alberto Contador.  Pe lista de start este si compatriotul nostru Eduard Grosu, care recent a obtinut cea mai mare performanta a carierei, sosind pe locul 2 intr-o etapa din Turul Omanului. In aceasta cursa va avea ocazia sa-si masoare fortele cu unii dintre cei mai buni sprinteri ai plutonului actual.
   Prima etapa din acest tur va fi transmisa maine, 23 februarie, pe Eurosport 1 , incepand cu ora 13,15.

#2597
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,719
  • Înscris: 31.08.2006
O mica rectificare la numele ciclistilor enumerati: Ben Swift e corect. Am tastat eu gresit initial.

#2598
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,719
  • Înscris: 31.08.2006
O noua performanta foarte buna pentru Edi Grosu: locul 10 in prima etapa din Turul Abu Dhabi, cursa clasata la nivel de TDF. Etapa  a fost castigata de Mark Cavendish (Dimension Data) care l-a depasit la sprint pe Andre Greipel (Lotto Soudal). Alberto Contador si Marcel Kittel au fost implicati intr-o cazatura colectiva, ambii facand eforturi pentru a reveni in pluton si a trece cu bine linia de sosire.

#2599
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,923
  • Înscris: 28.11.2006
Presimt ca anul asta vine si victoria (intr-o cursa care conteaza, desigur). Hai Edi!

#2600
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,719
  • Înscris: 31.08.2006

 pufonel, on 23 februarie 2017 - 22:55, said:

Presimt ca anul asta vine si victoria (intr-o cursa care conteaza, desigur). Hai Edi!

  Si eu presimt asta. Ce ma face sa sper la o victorie anul asta este si faptul ca in etapa de locul 2 din Oman, Edi a sprintat de unul singur fara sa aiba ajutorul vreunui coleg (ca de obicei, de altfel...) 400 de metri, ceea ce enorm pentru un sprinter. Cred ca daca mai erau vreo 10 - 15 metri pana la finis il batea pe Kristoff. Oricum, performanta lui Grosu este uriasa daca ne raportam la nivelul si potentialul ciclismului romanesc actual. Orice ciclist roman cred ca e privit in compettiile internationale ca o aparitie exotica, exact cum priveam eu ieri niste schiori din Iran, Grecia, Venezuela si Mongolia, la CM de schi. Asa cred ca e privit si un ciclist roman in cursele tari din afara Romaniei. De ce ? Se stie de ce. Nu e un sport din care sa iasa bani. Nu e un sport care sa faca audienta la noi. Toate eventualele succese ale unui ciclist roman ar fi exclusiv rodul muncii lui. Tocmai de-aia, orice performanta a lui Edi trebuie remarcata si facuta publica prin toate canalele mass-media. Este singurul roman din acest sport care apare alaturi de nume mari ale ciclismului. Pacat, mare pacat, ca Andrei Nechita, un alt talentat ciclist de-al nostru, nu a gasit o echipa, chiar si una mai micuta, ca a lui Grosu, care sa-i puna in valoare talentul incontestabil.

#2601
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,719
  • Înscris: 31.08.2006
Am vazut acum reluarea etapei de ieri din Abu Dhabi, fiindca ratasem exact finisul. Pana sa fie dat pe ecran clasamentul etapei, Gheorghita, comentatorul, n-a suflat o vorba despre cei doi de la Nippo (Eduard Grosu si Iuri Filosi)  implicati la sprint. Cand a aparut pe ecran clasamentul etapei, Gheorghita penibilul, a constatat uimit ca pe locul  10 a sosit Grosu. Mai, frate, cum mama naibii sa nu reusesti sa inveti culorile echipamentului celor de la Nippo ? Sigur ca e o echipa mica, dar e singura din plutonul actual la care e un ciclist roman. Se vedeau perfect in grupul celor care au sprintat ieri cei doi de la Nippo, numai Gheorghita habar n-avea ca sunt cei doi acolo si la final a constatat cu vadita uimire ca pe locul 10 a sosit Grosu. E infiorator comentatorul asta...

#2602
BundesligaFan

BundesligaFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,159
  • Înscris: 28.12.2016
De acord. Cel mai slab din ultimii ani la eurosport.  Nu știu de ce nu mai sunt Jean sau alex ciocan.

#2603
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,719
  • Înscris: 31.08.2006
Fratilor, ce se intampla cu Grosu al nostru ? A prins iar top 10, respectiv locul 8 ! ! ! E absolut senzational si nu credeam ca voi trai sa vad un sprinter roman batandu-se de la egal la egal cu cei mai mari sprinteri ai plutonului. Aizi l-a batut pe Greipel ! ! Ce inceput de sezon excelent are Edi ! Trebuie sa vina si o victorie anul asta daca va continua forma foarte buna in care se afla.

#2604
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,919
  • Înscris: 06.04.2005
Gandestete ce ar fi fost daca avea macar un om sa-l ajute, nu zic de un trenulet dar macar un om.

#2605
yanni17

yanni17

    -------------------

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 19.11.2010
Zic ca e bine pentru el. Cu cat se remarca mai mult cu atat exista sanse mai mari sa "evadeze" si sa ajunga la o echipa mai importanta.

#2606
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,719
  • Înscris: 31.08.2006

 danielavram, on 24 februarie 2017 - 17:47, said:

Gandestete ce ar fi fost daca avea macar un om sa-l ajute, nu zic de un trenulet dar macar un om.

                      Chiar asta ii spuneam azi uni amic care nu da doi bani pe Grosu, sustinand ca daca era intr-adevar bun, ajungea pana acum la o echipa mare. El e mare fan al Simonei Halep, asa ca a fost o buna ocazie sa-l "ard" si eu cu inceputul de sezon lamentabil al Simonei. Revenind la Grosu, sa stii ca azi au incercat pentru foarte scurt timp un trenulet coechipierii lui Grosu, insa nu au putut face fata "calailor" de la echipele mari de sprinteri. Oricum, per ansamblu, echipa Nippo merge neasteptat de bine in acest inceput de sezon. Parca au mancat jaratec baietii. Dupa doua etape sunt pe locul trei in clasamentul pe echipe din Abu Dhabi, devansand echipe mari de tot ,iar in Turul Langkawi sunt tot pe locul trei la echipe, dupa trei etape, ceea ce e absolut incredibil pentru ei, care anul trecut se zbateau in mediocritate. Pana acum, Grosu a avut macar un coechipier in Abu Dhabi, cu care a mers pana spre finis. In prima etapa l-a avut pe Iuri Filosi, iar in a doua etapa a mai avut pe cineva, dar nu mi-am dat seama cine era. Oricum, n-a fost chiar singur-singurel. Problema la echipa e ca nu poate sa-i asigure lui Grosu un trenulet competitiv care sa-l duca foarte aproape de finis. Sa sprinteze  400 de metri singur si sa mai si aiba cineva pretentia sa castige etapa, e totusi cam mult.

Pacat ca Grosu rateaza editia din anul asta a Giro, tocmai acum cand promite o forma de zile mari, dupa cum a inceput sezonul.

#2607
simplul

simplul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 24.01.2007
Vazand reluarea,am observat ca Edi a franat in ultimele sute de metri. Cred ca fara acea frana putea prinde un top 5. E clar, are potential.

#2608
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,719
  • Înscris: 31.08.2006

 BundesligaFan, on 24 februarie 2017 - 14:26, said:

Nu știu de ce nu mai sunt Jean sau alex ciocan.

       E un mister si pentru mine, de ce lipsesc cei doi pana acum de la comentarea curselor cicliste ? Bietul Gheorghita pare defazat si n-are nici har de comentator..

#2609
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,919
  • Înscris: 06.04.2005
@fansat Sper ca ai sesizat ca Grosu e pe 3 in clasamentul tricoului alb la 6 secunde, nu e mare lucru dar e acolo.

@Off-topic. Legat de Simona Halep dar si de preformantele fetelor noastre nu stiu dar cred ca asta e explicatia plauzibila e vorba de bani si de munca.

 fansat, on 25 februarie 2017 - 00:23, said:

   E un mister si pentru mine, de ce lipsesc cei doi pana acum de la comentarea curselor cicliste ? Bietul Gheorghita pare defazat si n-are nici har de comentator..

Manolo, Ciocan si Jean se antreneaza pentru ce urmeaza, incepand cu luna martie incepe sezonul adevarat de ciclism.

Edited by danielavram, 25 February 2017 - 00:30.


#2610
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,719
  • Înscris: 31.08.2006

 danielavram, on 25 februarie 2017 - 00:27, said:

@fansat Sper ca ai sesizat ca Grosu e pe 3 in clasamentul tricoului alb la 6 secunde, nu e mare lucru dar e acolo.

@Off-topic. Legat de Simona Halep dar si de preformantele fetelor noastre nu stiu dar cred ca asta e explicatia plauzibila e vorba de bani si de munca.



Manolo, Ciocan si Jean se antreneaza pentru ce urmeaza, incepand cu luna martie incepe sezonul adevarat de ciclism.


  Da, multumesc pentru articolul cu fetele. Nu stiam care era cu adevarat situatia declinului lor, fiindca e clar ca toate sunt in declin. Sa speram ca-si vor reintra in forma. In legatura cu Grosu, stiam ca  e pe locul trei la tineri, si chiar daca nu reprezinta prea mult pentru palmares, inseamna mult pentru moralul lui. Altfel va fi privit in pluton si poate ca mai multi ciclisti vor incepe sa-i retina numele. Cel mai important insa pentru el ar fi sa-si mentina forma macar in cursele de primavara fiindca poate, cine stie, va avea sansa sa fie luat in vizor de o echipa mai buna, desi culmea, si Nippo la nivel de echipa, parca a renascut, dupa cum spuneam mai sus. Merg bine nu numai in Abu Dhabi, dar si in cursa care e la concurenta (dar putin sub Abu Dhabi ca valoare), Turul Langkawi (Malaysia). Ceva s-a intamplat la echipa asta. Si-or fi gasit alti preparatori fizici ? Ca sa fac legatura cu fetele noastre de la tenis. Daca ati fost atenti, Gheorghita, comentatorul, a spus ca ar fi vorbit la telefon cu Grosu, si Edi i-a zis ca ar fi fost ajutat in obtinerea acestor rezultate, de catre coechipieri. Nu stiu cat o fi de adevarat, sau a spus-o ca sa nu-i deranjeze pe mai-marii  de la Nippo.
  Revenind la Turul Abu Dhabi, astazi e etapa-regina, si se stie ca cine castiga etapa asta, castiga si turul. Vrem, nu vrem, si oricat am fi cu sufletul alaturi de Edi, astazi se va cam intoarce clasamentul cu fundul in sus. Cataratorii vor iesi la rampa, si slava Domnului, avem in cursa cataratori numai unul si unul, oameni care vor merge cu siguranta si in Turul Frantei. E o catarare foarte grea pentru sprinteri si in mod sigur, multi dintre ei vor sosi azi in coada plutonului, deci vor pierde cu siguranta locurile actuale din clasament. Asta e soarta sprinterilor in asemenea curse. Acest tur nu are decat o etapa pentru cataratori, dar asta e si decisiva. Nu ne ramane decat sa speram ca Edi se va bate iar pentru un top 10 in ultima etapa din aceasta cursa. El se catara binisor la nivel de dealuri, dar azi e ceva mai mult, totusi.
@danielavram, referindu-ma la comentatori, Manolo a fost "pe baricade" inca de la inceputul sezonului. Deocamdata doar el si cu habarnistul de serviciu au comentat. Sper, asa cum ai spus si tu, ca Alex si  Andrei, alias"Jan", isi incarca bateriile pentru sezonul de clasice si semiclasice de primavara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate