Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Raman pe Nikon, sau ?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#73
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Shhhh, e secret. Posted Image

Eu cand i-am intrebat de niste manuale de service pentru niste obiective PE CARE EI NU LE MAI SERVISEAZA, mi-au spus ca sunt secrete, nu se pot da publicului Posted Image A nu fi inteles gresit, Era vorba de obiective ANTICE, AF, si nu aveam nevoie decat de modalitatea de asamblare/dezasamblare. Dar, na, marketingul sa traiasca...

Edited by ctz, 29 August 2014 - 14:31.


#74
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006

View Postctz, on 18 august 2014 - 11:16, said:

Principala problema a service-ului Nikon este aroganta si ca o urmare fireasca, lipsa de comunicare, si lipsa de interes...
La Skin e vorba de nesimtire si incompetenta.

Am avut o experienta mai mult decat neplacuta cu un 60 mm macro (D). N-au fost in stare (sau n-au vrut / nu i-a interesat) nici macar sa-i faca o diagnoza elementara, singurul lucru pe care si l-au asumat a fost sa-l trimita in Germania.

Nu mai reiau discutia, a fost un dialog destul de amplu tot aici, pe Softpedia...

Asa ca, parerea mea, daca ajungi la Skin e jale

#75
mihaim87

mihaim87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2013
Sa stii ca nici de Canon nu am auzit bune. Am auzit oameni care se plang la fel si de cei de la Criss.
Iar referitor la Nikon vs Canon nici unul nu au scos ceva care merita discutat. S-a lansat 7D Mark II si D750 care au dezamagit din pct meu de vedere.

#76
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Nu stiu ce sa zic, nu am avut contact cu Criss, exceptand un printer Selphy, care a fost reparat in garantie, si merge si acu'. Ma rog, nu a fost stresata prea tare, dar na...

Sincer, mie 7d mk2 mi s-a parut interesant. Sa il vedem si live. Desi gandul de a o lua de la inceput cu sticle si accesorii imi da o stare de lehamite...

Partea proasta este ca desi orice camera contemporana iti permite sa obtii niste fotografii mai mult deca decente (bine, daca nu esti complet idiot), cand ajungi la partea de servicii, zici ca e alt film... Acum, nu stiu care este statutul reprezentantelor (service) din alte tari mai civilizate (ma refer la statutul juridic, daca sunt parti ale companiei Nikon, sau doar simple societati comerciale ce au incheiate diverse acorduri/contracte cu Nikon), dar parca in Europa s-au prostit... Pana acum am avut contact cu Romania si Germania, si nu am fost prea satisfacut (macar cu cei din Germania poti dialoga, cu cei de la Restart poti jura ca porti o discutie cu un disc stricat...).

#77
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 08.01.2010
Criss sunt ok, am fost de doua ori la ei si s-au comportat profi.
@mihaim87: ce te dezamageste la 7dII? Ai pus mana pe unul pana acum?

#78
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
Nu am avut probleme technice cu Nikon. Obiectivele mele fixe siind D si toate focalizeaza la fix si mai repede decit G-urile. Zoomurile sint foarte bune, fara discutie.
Sigur nu sint de acord cu strategia Nikon. Recent ma plingeam  ca as fi vrut un aparat ca si 5dmk3 dar a venit  D810 care este chiar deasupra lui.

Acum sigur ca nu poti avea pretentii de la produse consumer sa aiba caracteristicile si precizia celor high end. Diferenta de pret este semnificativa.
Am destui colegi de club pe Canon, de la entry la high end, mai ales high end. Si pot sa spun cu mina pe inima ca Nikon nu e sub Canon la nimic si amindoua sint acelasi drac. Si asta pentru ca cel care face diferenta este cel din spatele aparatului.

Edited by Skytalker, 04 October 2014 - 21:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate