Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Raman pe Nikon, sau ?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Salut

Am citi pe ici pe colo, dar nu am inca o imagine clara. In idee, ma joc cu Nikon de vreo 3-4 ani, in prealabil avand Olympus. Insa service-ul din .ro este ... slab, sa spunem. Orice obiectiv mai vechi de 5-10 ani nu il pot servisa, sau il trimit in Germania si vine la fel cum l-am trimis.

Acum, intrebarea mea este cum e in tabara Canon ? Am citit pareri pro si contra Cris Professional, insa as dori un raspuns tinand cont de ceea ce folosesc acum, daca se poate:

Nikon D7000 - a fost la calibrat si curatat senzor la 10.000 de cadre si le-au facut pe amandoua aproape OK (au reusit sa-mi bage un fir de par in vizor)

28-105 Macro, nu se mai ofera servisare (asta inseamna nici calibrare)
80-200 AF-D (varianta cu doua inele) - am platit o reparatie (destul de mare suma) si s-a intors tot la fel, ba mi-au mai indoit si surubul de la inelul de trepied, ca urmare strang de el de imi ies ochii - momentan suntem in discutii
105 macro AF, nu se mai ofera servisare. L-am vandut si am luat Tamron 90 (sic).
50mm AF-D - asta inca e in mintile lui, dar a luat praf (si nu va inchipuiti ca l-am tavalit in nisip)
Nikon 70-300 AF, nu s-a putut calibra, l-am vandut si mi-am luat Tammy 70-300 VC (sic)
Am un Tammy 17-50 (fara stabilizare), dar din cand in cand bate campii cand focalizeaza. Culmea, pe D90 merge de rupe, fara erori
Sigma 10-20, asta e relativ ok, spun relativ pentru ca si la asta bate campii focusul pe D7000, insa datorita faptului ca e UW si pleaca de la f4.5, nu prea se observa. La fel, pe D90 e ok...


Am cateva intrebari pentru cei ce folosesc Canon.

1. si la Canon se manifesta aceleasi incompatibilitati in privinta algoritmilor de focusare cu lentile third-party ?
2. cum sunt preturile la reparatii la Cris Prof... ?
3. avand in vedere ca nu ma intereseaza jdemii de pixeli, care ar fi recomandarea pentru un body decent, similar cu D7000 (eu banuiesc ca ar fi 7D, dar poate cineva stie mai bine)
4. La canon exista ceva similar sistemului CLS ?  Sau trebuie neaparat transmitatoare radio ?


Nu fac foto la nivel pro, dar vreau daca focalizez si declansez sa am un cadru ok, nu sa stau sa verific de fiecare data cum e iesit. Cred ca in ultima luna am mai multe cadre trase pentru a testa si calibra focalizarea, nu cu ceea ce m-ar interesa... Problema este ca daca nu vrei sa platesti un pret ce creste de la luna la luna, te orientezi inspre third-party, dar atunci apar problemele. Desi cei de la F64 au fost extrem de ok de fiecare data cand am avut ceva probleme cu Tammy, ajung la problema incompatibilitatii cu body-ul. Si din cate am inteles e si mai distractiv la D7100. M-ar tenta sa fac un "down-grade" la D300s, insa am inteles ca l-au trecut si pe asta la "archived" deci probabil nu o sa mai ofere service nici pentru el in curand...

Sunt constient ca pe peste tot lumea lauda senzorii din Nikoane, dar degeaba sunt OK senzorii si sistemul af rapid, daca AF-ul bate campii... Si credeti-ma ca am testat de mi s-a urat, am mai apelat si la altii mai priceputi/experimentati decat mine, si mi-au confirmat problemele. Singura data cand nu am avut probleme a fost cu D90 si 18-105, dar teoretic evoluam, nu ? Si poate gresesc (nu sunt chiar lamurit in privinta echivalentelor obiectivelor), dar mi se pare ca ce este Nikon (sau pentru Nikon) are un pret mai mare, sau macar crescator pe timp ce trece.

Multumesc pentru rabdare Posted Image

#2
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
D7000 n-are AF Fine-Tune?
Curatarea senzorului o poti face si tu daca arunci un ochi pe youtube.

In rest "the grass is always greener on the other side of the fence" Posted Image

#3
OG-187

OG-187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 20.12.2010
Mai degraba Sony.

#4
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007

View PostBMW, on 07 iulie 2014 - 10:52, said:

D7000 n-are AF Fine-Tune?
Curatarea senzorului o poti face si tu daca arunci un ochi pe youtube.

In rest "the grass is always greener on the other side of the fence" Posted Image


Nu am spus ca nu o pot face, ideea este ca daca o faci tu, pierzi garantia Posted Image  Ma rog, trebuie sa demonstreze ei, dar asta e alta discutie. Si pierzi timp...

Nu ma prind la intrebarea cu AF-Tune... Tine cont ca stiu cam cu ce se mananca, deci te rog, reformuleaza mai clar. Daca te referi la partea cu calibrarea in service, iti pot spune ca pe langa faptul ca poti corecta din af-tune un pic, dupa calibrare am mai putine aberatii cromatice (facand testul cu Nikon 50mm 1.8 D, inainte si dupa calibrare). Nu ma intreba de ce, ca nu stiu, poate e cineva mai priceput pe aici...

View PostOG-187, on 07 iulie 2014 - 10:58, said:

Mai degraba Sony.



Ma tenteaza, dar am experiente cam triste cu Sony, in special cu preturile de service. Iar SLT-urile nu ma prea incanta. Poate am probleme cu capu' dar ce am testat (foarte superficial) la F64 nu m-a convins... Daca voi vrea mirrorless, cred ca alegerea va fi Olympus...


Ideea este ca nu vreau sa "sar gardu' " si sa o iau de la inceput. De aceea pun intrebari (mai mult sau mai putin stupide :)  )

Edited by ctz, 07 July 2014 - 11:22.


#5
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
M-am referit la faptul ca pe D7000 poti ajusta auto focusul in functie de obiectiv, tocmai pentru a evita trimiterea in service de unde se poate intoarce ori la fel cum l-ai trimis ori cu probleme in plus. Daca reglajul din AF Fine-Tune nu e de ajuns abia atunci il trimiti sa-l faca ei.

#6
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007

View PostBMW, on 07 iulie 2014 - 11:56, said:

M-am referit la faptul ca pe D7000 poti ajusta auto focusul in functie de obiectiv, tocmai pentru a evita trimiterea in service de unde se poate intoarce ori la fel cum l-ai trimis ori cu probleme in plus. Daca reglajul din AF Fine-Tune nu e de ajuns abia atunci il trimiti sa-l faca ei.


Stiu ca se poate regla focusul din body, insa am avut surpriza sa trag cu cel de-al doilea D7000, dupa ce venise de la calibrat, si sa constat ca avea mai putine CA. Nu prea ma prind de ce, dar asa este. Si stii tu, piticu' ala de pe creier care te bazaie si iti aduce aminte ca tu ai pus default la af-tune la -4, si te tot bazaie... Posted Image

Edited by ctz, 07 July 2014 - 12:21.


#7
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,570
  • Înscris: 15.11.2005
De abia astept reactia celor cu Pentax...
M-a mir ca nu au apărut pana acum.

Sincer, Canon din câte am citit eu, nu suferă de problemele cunoscute pe Nikon. Asta nu înseamnă ca ele nu exista. Doar ca sunt altele.
Dacă intrii pe un forum dedicat o sa observi ca cei de pe Nikon se muta pe Canon si viceversa.  E ca un fel de circuit al apei in natura:)

De aceea cred ca e mai ieftin sa nu abandonezi "barca"

Edited by Mondeo, 07 July 2014 - 12:48.


#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,957
  • Înscris: 28.12.2006
Pentaxistii fac poze nu sencurca cu Af fine-uri. Si parca exista setare de AF fine tunning, cel putin la k5 si k3.

Edited by crokodilu, 07 July 2014 - 12:39.


#9
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
@Mondeo: Ramai pe subiect, fara sa tulburi apele, te rog !

#10
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Problemele de AF cu obiective non-Canikon pe corpuri Canikon sunt bine documentate si destul de clar explicate pe toate site-urile si forumurile de specialitate.

Uite un site dedicat Canon.
http://www.the-digital-picture.com/

Deschide cateva review-uri si o sa vezi fraze de genul:

"And autofocus accuracy is where I have run into problems with so many non-Canon (or Nikon) lenses in the past, so I was nervous about subjecting such an otherwise stellar lens to the AF testing. The good news is that the Sigma 35mm f/1.4 DG HSM Art Lens performs mostly well in this regard.
While it is not perfect and sometimes throws a complete miss, I'm finding the Sigma 35 to perform close to the Canon 35 L in AF accuracy. A somewhat consistent and quite noticeable front focus problem on both of my 5D Mark III bodies required AFMA to correct. You may want to capture multiple images in situations with especially shallow DOF - which will be closer to MFD (Minimum Focus Distance)."

sau

"At MFD, one shot AF was backfocusing a high percentage of the time. But, with the Sigma Dock and SOP app, this issue is correctable. Autofocus can be in-lens calibrated for four focus distances at 18mm, 24mm, 28mm and 35mm."

sau

"There are some potential issues with third party lenses. Since Sigma reverse engineers (vs. licenses) manufacturer AF routines, there is always the possibility that a DSLR body might not support a (likely older) third party lens."

Edited by idaho333, 07 July 2014 - 13:41.


#11
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Cam asa ceva am tot citit de vreo saptamana incoace, insa eram Nikon-biased. Ok, o parte a problemei am rezolvat-o. Mai ramane intrebarea referitoare la service. Este posibil sa am aceeasi surpriza, adica sa ma duc cu un obiectiv mai vechi si sa nu se poata servisa ?

#12
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Din experienta mea de canonist:

1. Autofocusul este o problema complexa, al carui rezultat depinde de foarte multi factori: aparat, obiectiv, lumina, distanta focala, distanta fata de subiect. O focusare buna pe un subiect la lumina zilei poate sa devina proasta seara sau la lumina becului. Deci cine doreste perfectiunea in focus trebuie sa fie constienta ca ea nu exista. O cunoastere buna a caracteristicilor aparatului, si obiectivelor, multa experienta, vor avea ca rezultat mai multe cadre bine focusate.
2. Autofocusul este o unealta, ca orice unealta nu rezolva toate situatiile care apar pe teren. Ca unealta, se considera ca autofocusul functioneaza bine, daca se situeaza intr-o marja de eroare acceptabila. Daca acest lucru nu se intampla, trebuie intervenit prin corectii (calibrare), reparatii sau inlocuiri: fie ca un dispozitiv este defect si nu maipoate fi reparat, fie ca este necesar un dispozitiv cu performante superioare.
3. Microcalibrarea din aparat este buna, dar in putine situatii foarte buna, deoarece diferenta de focus este dependenta de distanta focala (pentru obiective zoom), distanta fata de subiect si lungimea de unda dominanta a luminii folosita la microcalibrare. Calibrarea in atelier este ceva mai precisa, deoarece se face la mai multe distante focale si distante fata de subiect. Sa nu ne asteptam la perfectiune, ci doar la atingerea tolerantelor specificate de producator.
4. Am auzit pareri contradictorii despre Criss Professional, eu am apelat la ei o singura data, au fost corecti, au calibrat bine si la un pret normal. Fiind din Timisoara, majoritatea problemelor le-am rezolvat la Budapesta, unde se face un service de calitate foarte buna, iar preturile sunt mai mici.

#13
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Asta am citit si eu despre Budapesta. In schimb service-ul Nikon din Germania pare sa fie cam la fel (nu sunt convins inca, dar obiectivul meu a plecat in Germania cu back-focus masiv, si a venit inapoi la fel, chit ca cica i-ai schimbat doua inele de focusare, dar poate fi o vina si a transportatorului, pentru ca mi-au indoit si surubul de la colierul cu talpa pentru trepied).

Sunt constient ca sistemul de focus este o chestie destul de complicata, insa daca reusesc sa imi repar obiectivul in cauza la un "particular", sa ii spunem, si nu reusesc la service-ul autorizat, ce sa inteleg de aici ?!

Nu ma intelegeti gresit. Pe partea de body-uri, service-ul pare sa fie OK (partea cu firul de par in ocular o pun pe seama unei usoare neglijente, dar asta se poata intampla oricui). Insa pe partea de lentile e trist. Un exemplu este 80-200-le care inca se vinde "de nou" in state, insa la noi nu se mai asigura servisare inca din 2012 Posted Image Iar raspunsul de pe fisa de service e ... usor halucinant. La obiectivele fara motor de focalizare intern, nu se poate efectua calibrarea pentru ca nu au motor intern. Zau ? Pai si atunci aia care le calibreaza cu un fel de saibe de diferite grosimi sunt martieni, sau ce ? Cum se puteau calibra in trecut, si acum nu se mai poate ???

Edited by ctz, 07 July 2014 - 14:13.


#14
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postctz, on 07 iulie 2014 - 10:20, said:

Am cateva intrebari pentru cei ce folosesc Canon.

1. si la Canon se manifesta aceleasi incompatibilitati in privinta algoritmilor de focusare cu lentile third-party ?
2. cum sunt preturile la reparatii la Cris Prof... ?
3. avand in vedere ca nu ma intereseaza jdemii de pixeli, care ar fi recomandarea pentru un body decent, similar cu D7000 (eu banuiesc ca ar fi 7D, dar poate cineva stie mai bine)
4. La canon exista ceva similar sistemului CLS ?  Sau trebuie neaparat transmitatoare radio ?

Punctual:

1. Se intampla peste tot, nu e o problema a Nikon.
2. Unele decente, unele nu prea. O curata de FF e 250 de lei parca. Iar reparatiile pot sa dureze. E romaneasca treaba si merge in stilul clasic si batranesc care iti e probabil cunoscut. Per total, isi fac treaba bine, dar nu-s ieftini si nici foarte rapizi. Cam ca un batranel :))
3. De ce intrebi de corespondent si nu incerci sa alegi ceva in functie de ce faci? Ai nevoie de 7D si af rapid? Sau poate un 60D iti e mai potrivit? Un 600D nu te ajuta?
4. Nu. Obligatoriu trebuie un sistem extern. Iar cel de la Canon costa de rupe. Cel mai ieftin si ok e yongnuo, care te costa in jur de 1 milion un transceiver

Edited by miromulus, 07 July 2014 - 14:19.


#15
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Am inteles. Insa mai ai o intrebare in privinta service-ului. Exista in ograda Canon obiective ce nu pot fi servisate in prezent ? Ca sa fiu mai exact, cel mai vechi obiectiv pe care l-am avut era de prin 1993, si cica teoria spune ca daca e mai vechi de 10 ani, pa si pussy Posted Image Amu', poate mai gresesc cu perioada asta de 10 ani, si cei care mi-au spus se refera la perioada de cand e "scos din serviciu"...

Naspa partea cu lipsa echivalentei CLS. Principalul criteriu este acurateteaAF-ului, insa am avut o surpriza cand am pus mana pe un d5100. Ala mi s-a parut cam slabut. Deh, m-am obisnuit cu D7000-ul si acum asta e referinta.

Deci, se pare ca strang din anumite parti anatomice si raman pe Nikon. Eventual FF.

Edited by ctz, 07 July 2014 - 14:28.


#16
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Cum adica nu exista echivalent CLS la Canon?  Exista si se numeste E-TTL II.

La Canon nu are o denumire comerciala atat de draguta ca la Nikon dar una peste alta face aceleasi lucruri.

Edited by idaho333, 07 July 2014 - 14:43.


#17
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Ca sa nu existe dubii. Pe d7000 pot seta ca () cu ajutorul flash-ului sa declansez doua flash-uri externe (cu sau fara ca lumina flash-ului de pe body sa apara in cadrul final), in diferite combinatii (canale, grupuri, etc). Pot faca asa ceva cu un body Canon ? Atentie: nu ma refer la raspunsul unul flash extern la declansarea celui de aparat (la nikon chestia asta se numeste slave - digital sau nu), ci la partea de comanda remote, cu ajutorul flash-ului de pe aparat, (si) in lumina infrarosie.

#18
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu. Doar 600ex are transceiver incorporat. In body nu avem.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate