Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni
 recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...
 

Subiect împotriva cartelului bancar la transferuri în euro

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,162
  • Înscris: 04.02.2011
Gata! M-am săturat! Am de făcut 1-2 transferuri lunar în conturi în euro dincolo. Iar băncile noastre mult "iubite" percep 25 de euro comision minim. Deci jaf pe față. La 2 transferuri sunt 50 de euro lunar, juma de pensie minimă deja.
Așa că am hotărât să încep boicotul, voi apela la orice metodă alternativă ce se ivește: voi transfera la prieteni de dincolo în lei să-mi pună ei euro și voi cumpăra bitcoini pentru a-i transfera prin bitstamp dincolo. Voi sfătui toți prietenii să facă asta și voi populariza acest subiect.
Tu cum vei ocoli acest cartel și ce ai de gând să faci în această privință?

Edited by benis, 02 April 2014 - 21:23.


#2
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 02.02.2005
atlassib are un serviciu de transfer de bani .. nu stiu cat dureaza/costa.

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,162
  • Înscris: 04.02.2011
Eu vreau în principiu să transfer bani într-un cont, ori toate serviciile astea sunt pentru a transfera bani către o persoană.

#4
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Sa moara Bibi, ING e mai ieftin, la 42E platiti in contul neamtului@Postbank, pe motiv ca n-a vrut sa accepte al dracului paypal, skrill, GWallet, am virat bancii superba suma de 11 iepuroi in plus.

Posted Image Ai dracului ING-isti, dupa ce ca ne rup pielea, mai fac si afaceri cu IRANUL! .... Posted Image Posted Image

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,162
  • Înscris: 04.02.2011
Deci, traseul este: localbitcoins.com, apoi bitstamp.net, apoi transfer SEPA în contul dorit.
Dacă totul decurge OK, eu nu mai plătesc în viața mea prin bănci.

#6
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
Pe banci si pe curieri am sineu spume.

#7
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Bitcoin.

#8
supremrebel

supremrebel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.02.2010

View PostCarapicho, on 02 aprilie 2014 - 21:54, said:

Pe banci si pe curieri am sineu spume.

curieri sau ''firme de curierat''?

#9
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Postsupremrebel, on 02 aprilie 2014 - 23:27, said:


curieri sau ''firme de curierat''?
Firme de curierat.
Si va explic si de ce.
Aduc din china marfa cu trasport aproape zero.
Aduc cu DHL din Germania marfa cu 30 euro aproape 60 kile.
Dar cand trimit un plic in care se afla un led de 100w costa 16 lei traportul plus 17 lei intoarcerea banilor.
Acuma am stat si am calculat eu ca prostu .Fun courier trimite in fiecare oras mare minim un camion de colete pe noapte.
Acesta consuma motorina de 1000 de lei dus si intors.
In camion sunt 300 de plicuri si 100 de colete (aberez maxim pentru ca sunt mult mai multe)
Doar pretul plicurilor este de 4800 ron si trasportul coletelor este tot 4800 (in cazul in care toate au minim un kilogram si nimic mai mult) deci nu mai calculez si cei 0.7 lei per kilogram peste primul kilogram.
Asta pe tur.Pe retur cam acealsi lucru.
Deci un total minim de 19200 ron sau 4200 de euro pe 15 ore de munca,un sofer platit si o rata la camion.
Daca se lucreaza 22 de zile inseamna 92000 de euro .
Nu mai vreau sa inmultesc cu 500 si ceva de masini ca ma ia nervii.
Un camion de 24 de tone aduce aceste incasari intr-un an de munca,asta daca are noroc sa aiba curse.
Deci un camion de la un curier poate plati pretul sau ca si masina intr-o luna sau poate plati salariile tuturor angajatilor fun courier.
Daca ar avea bun simt ar micsora profitul lor nesimtit si ar face si ei niste preturi de doamne ajuta pentru ca si clientii magazinelor online sa fie multumiti.
Daca nimeni nu o sa zica nimic asa vor ramane preturile.
Nemtii platesc 10 euro pe colet intre 5 si 30 kilograme adus la 24 de ore din USA.
Noi suntem cu salariile la minim si totul platim scump.
Si comisioanele la banci la fel.
Ar trebui lucrat doar cu cash sa vedem ce rahat o sa mai faca bancile .In ziua de azi nu se mai dau credite deci nu le  mai vad rostul.

#10
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 20.05.2013

View Postbenis, on 02 aprilie 2014 - 21:23, said:

Gata! M-am săturat! Am de făcut 1-2 transferuri lunar în conturi în euro dincolo. Iar băncile noastre mult "iubite" percep 25 de euro comision minim. Deci jaf pe faţă. La 2 transferuri sunt 50 de euro lunar, juma de pensie minimă deja.
Aşa că am hotărât să încep boicotul, voi apela la orice metodă alternativă ce se iveşte: voi transfera la prieteni de dincolo în lei să-mi pună ei euro şi voi cumpăra bitcoini pentru a-i transfera prin bitstamp dincolo. Voi sfătui toţi prietenii să facă asta şi voi populariza acest subiect.
Tu cum vei ocoli acest cartel şi ce ai de gând să faci în această privinţă?

Fa-ti un cont la Intessa SanPaolo . La pachetul Lider (6 ron/luna sau 3 ron daca alimentezi contul cu 300 ron lunar) Transferurile SEPA costa doar 3 Euro commission SWIFT, Sau poti allege pachetul Exclusiv 29 ron/luna la care comisionul SWIFT nu se mai percepe,

Edited by unknown_35, 03 April 2014 - 06:09.


#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 06.09.2008

View PostCarapicho, on 03 aprilie 2014 - 03:11, said:

Firme de curierat.
Si va explic si de ce.
...Dar cand trimit un plic in care se afla un led de 100w costa 16 lei traportul plus 17 lei intoarcerea banilor...
Problema e ca tu vrei banii cash inapoi, exista optiunea sa ti-i puna in cont si e mult mai ieftin asa ;)

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,162
  • Înscris: 04.02.2011

View Postunknown_35, on 03 aprilie 2014 - 06:09, said:

Fa-ti un cont la Intessa SanPaolo . La pachetul Lider (6 ron/luna sau 3 ron daca alimentezi contul cu 300 ron lunar) Transferurile SEPA costa doar 3 Euro commission SWIFT, Sau poti allege pachetul Exclusiv 29 ron/luna la care comisionul SWIFT nu se mai percepe,
Sună bine, oricum plătesc vreo 4 lei lunar la Transilvania pt internet banking.

View PostCarapicho, on 03 aprilie 2014 - 03:11, said:


Nemtii platesc 10 euro pe colet intre 5 si 30 kilograme adus la 24 de ore din USA.

Mă îndoiesc, pentru că nu nemții plătesc ci persoanele care pun pachetul în SUA. Și poșta americană e scumpă de scumpă pentru europa. Plus că-i imposibil să faci și vamă, tot tacâmul, în 24 de ore.

Poșta e o alternativă foarte bună la curierat, cu 10 lei ai și trimisul și rambursul la pachete mici. Plus că acoperirea lor e mult mai mare. Condiția e să faci pachetele bine, pentru că ei nu țin cont de pachetele fragile.

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,621
  • Înscris: 05.12.2005
Eşti cetăţean european, poţi să-ţi deschizi un cont la o bancă din Germania şi scapi de comisioanele de transfer, însă descoperi pe cele de administrare cont.
La mine la Raiffeisen am comision 0 la transfer prin Internet Banking sau retragere de la bancomat, însă taxele de administrare cont se ridică la aproape 100 Euro anual, cu taxele de card cu tot.

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,162
  • Înscris: 04.02.2011

View Postmihaicozac, on 03 aprilie 2014 - 09:58, said:

Eşti cetăţean european, poţi să-ţi deschizi un cont la o bancă din Germania şi scapi de comisioanele de transfer,
Eu am deja cont în Austria. Și tocmai asta încercam eu să explic, faptul că alimentarea contului respectiv cu bani de aici COSTĂ.

Apropo, la deschiderea contului austriac a fost nevoie de flotant, nu că ar fi o problemă dar totuși e o bătaie de cap în plus. Flotantul îl faci și dacă stai la cineva, ce e drept.

View Postbenis, on 02 aprilie 2014 - 21:48, said:

Deci, traseul este: localbitcoins.com,
Deja testat, e de încredere

#15
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,833
  • Înscris: 13.01.2005
Transferwise. Link cu referrer in PM dacă vreți. :D

#16
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,930
  • Înscris: 06.10.2003
MA intrebam si io de ce Parlamentul Ioropean forteaza scaderea tarifelor operatorilor mobili europeni da' tarifele de transfer bani intre tarile europene is ignorate total ....

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postbenis, on 03 aprilie 2014 - 21:24, said:

Eu am deja cont în Austria. Și tocmai asta încercam eu să explic, faptul că alimentarea contului respectiv cu bani de aici COSTĂ.
Si din Raiffeisen sau BCR, banci austriece?

Mai vezi si topicul asta.

Edited by don_dannielo, 04 April 2014 - 09:09.


#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,162
  • Înscris: 04.02.2011
Am urmat sfatul lui mufa, excelentă soluție, am transferat deja cât am avut nevoie. Aștept banii "dincolo" pentru a putea face plata acolo unde am nevoie.
Pe viitor însă voi lucra tot mai mult cu bitcoini, așa scapi și de bănci și de gaypal (cei care oferă serviciul respectiv), nu m-ar mira să apară și acolo comisioane după ce devine serviciul ultrapopular.

Bitcoin e de viitor pentru că transferul se face în 15 minute vs. câteva zile prin bănci și comisionul de rețea mi se pare cel mai fair lucru posibil. Băncile vor trebui să se adapteze sau cetățenii le vor da foc în momentul în care vor mai avea tupeul să ceară bani publici ca răsplată la ineficiența lor.

Edited by benis, 05 April 2014 - 09:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate