Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid
 Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...
 Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded
 DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...
 

OS X vs Windows vs Linux

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
407 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Apple vs Microsoft vs Google vs others (241 membri au votat)

Ce sistem(e) de operare preferati pe calculatorul de birou sau echivalent?

  1. Microsoft Windows (129 voturi [45.91%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 45.91%

  2. Apple OS X (pe MAC) / OSx86 (Hackintosh) (63 voturi [22.42%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 22.42%

  3. Linux (84 voturi [29.89%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 29.89%

  4. Chrome OS (3 voturi [1.07%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 1.07%

  5. Altul (2 voturi [0.71%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 0.71%

  6. Nu folosesc un astfel de device. (0 voturi [0.00%])

    Procentaj al voturilor: 0.00%

Ce sistem(e) de operare preferati pe tableta/ hibrid?

  1. Microsoft Windows (48 voturi [17.78%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 17.78%

  2. Microsoft Windows RT (7 voturi [2.59%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 2.59%

  3. Apple iOS (68 voturi [25.19%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 25.19%

  4. Google Android (137 voturi [50.74%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 50.74%

  5. Altul (10 voturi [3.70%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 3.70%

  6. Nu folosesc un astfel de device. (0 voturi [0.00%])

    Procentaj al voturilor: 0.00%

Ce sistem(e) de operare preferati pe smartphone/ phablet?

  1. iOS (54 voturi [20.69%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 20.69%

  2. Android (159 voturi [60.92%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 60.92%

  3. Windows Phone/ Windows 10 Mobile (34 voturi [13.03%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 13.03%

  4. Altul (14 voturi [5.36%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 5.36%

  5. Nu folosesc un astfel de device. (0 voturi [0.00%])

    Procentaj al voturilor: 0.00%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#253
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.901
  • Înscris: 21.03.2013
Am descoperit in Wikipedia o pagina interesanta despre care nu stiam: Usage share of operating systems.

#254
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.215
  • Înscris: 01.08.2013
Pagina aia nu are nici o relevanta.
Daca vreau o modifica maine.

#255
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.673
  • Înscris: 21.02.2009
Bine ca nu vrei :P

#256
Puluxus

Puluxus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 167
  • Înscris: 01.01.2014

View Postovilix, on 02 martie 2014 - 20:46, said:

Pagina aia nu are nici o relevanta.
Daca vreau o modifica maine.
Serios draga? Si pe asta poti s-o modifici maine? Presupun ca asta a vrut sa insemne exprimarea ta, sau o modifica maine cine?
http://www.netmarket...=10&qpcustomd=0

#257
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.215
  • Înscris: 01.08.2013
Nu am timp de prosti, dar spre placerea voastra am modificat-o de azi.
Aveti prea mult timp si stati degeaba.
Inteleg Puluxus e somer sau pensionar pe caz de boala si nu are treaba, sta sa vocifereze pe forumuri.
Face lucruri inutile.
Mult prea inutile ca sa i se citeaza posturile.

Editat de ovilix, 02 martie 2014 - 22:14.


#258
Puluxus

Puluxus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 167
  • Înscris: 01.01.2014
Pensionat pe caz de boala ar trebui sa fii tu, bai caisa! Noroc ca nu exista niciun spital de psihiatrie prin zona , ca nu-ti mai dadeau aia drumul daca ai fi avut drum pe acolo! Oricum ai grija mare sa nu treci pe la Dragoesti, ca acolo e unul mare.

Editat de Puluxus, 02 martie 2014 - 22:44.


#259
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.673
  • Înscris: 21.02.2009
Daca sunt reale datele, ma declar surprins de cota scazuta a Linuxului.
Cred totusi ca in realitate, Linuxul e mai sus doar ca, fiind free, nu o fi asa bine contorizat. Nu vad alta explicatie...

#260
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.901
  • Înscris: 21.03.2013
Deseori astfel de statistici sunt facute pe baza numarului de dispozitive vandute cu sisteme de operare preinstalate. Iar dispozitive cu Linux preinstalat sunt foarte putine.

Dintre persoanele care achizitioneaza computere cu Linux o anumita parte il inlocuieste cu Windows sau OS X (Hackintosh).
Alte persoane achizitioneaza computere cu FreeDOS si il inlocuiesc cu Linux, Windows sau OS X.
Pe langa aceste persoane mai exista foarte multi utilizatori de PC si Mac care instaleaza Linux in paralel. Nu cred ca ii prinde nimeni in statistici pe acestia, desi ei reprezinta marea majoritate a utilizatorilor de Linux.

Deci astfel de statistici sunt, in cea mai mare parte, relevante din perspectiva dispozitivelor vandute cu anumite OS-uri preinstalate. Cam atat...

Mai exista un topic de "versus" despre OS-uri "mobile". La acel topic fanboys-ii Android aduc frecvent ca argument marketshare-ul lui Android fara sa isi dea seama de ce se vand atat de multe dispozitive cu Android.
Se vand atat de multe pentru ca majoritatea sunt de o calitate slaba si utilizatorii le abandoneaza in favoarea altora (fie se defecteaza, fie sunt nemultimiti de ele, asa ca simt nevoia sa le inlocuiasca in mod frecvent). Dupa ce ajung sa investeasca cat intr-un iPad sau iPhone achizitionat in rate deja au sporit marketshare-ul lui Android cu un procent semnificativ.

#261
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.653
  • Înscris: 30.07.2003

View Postd-rive, on 03 martie 2014 - 01:06, said:

Daca sunt reale datele, ma declar surprins de cota scazuta a Linuxului.
Cate persoane cunosti in jurul tau ce au acest sistem pe desktop ? Si cati au Windows piratat ?

#262
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

View Post_-_, on 03 martie 2014 - 07:32, said:

Se vand atat de multe pentru ca majoritatea sunt de o calitate slaba si utilizatorii le abandoneaza in favoarea altora (fie se defecteaza, fie sunt nemultimiti de ele, asa ca simt nevoia sa le inlocuiasca in mod frecvent). Dupa ce ajung sa investeasca cat intr-un iPad sau iPhone achizitionat in rate deja au sporit marketshare-ul lui Android cu un procent semnificativ.

Draci, in EU ai garantie minim 2 ani iar la amazon de exemplu (ca sa luam cel mai mare exemplu din Europa) ai o luna timp sa returnezi produsul. Faptul ca ar cumpara consumatorii la greu produse ca nu stiu ce vor sau ca se strica dar sint prea prosti sa apeleze la garantie nu cred ca e un argument care sa tina. Daca am discuta de second handuri de 3 ani poate ar avea vreo relevanta.

#263
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.673
  • Înscris: 21.02.2009

View Postneagu_laurentiu, on 03 martie 2014 - 07:56, said:

Cate persoane cunosti in jurul tau ce au acest sistem pe desktop ? Si cati au Windows piratat ?
Foarte putini cu Linux.
Windows, toti :D

Oricum, banuiesc ca statistica se refera la win cu licenta... ca daca ii baga in calcul si pe "pirati", diferentele ar fi enorme.

#264
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Multe din statisticile astea se bazeaza pe identificarea browserului si a OS-ului, indiferent de unde il ai.

#265
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postf300, on 03 martie 2014 - 11:45, said:

Draci, in EU ai garantie minim 2 ani iar la amazon de exemplu (ca sa luam cel mai mare exemplu din Europa) ai o luna timp sa returnezi produsul. Faptul ca ar cumpara consumatorii la greu produse ca nu stiu ce vor sau ca se strica dar sint prea prosti sa apeleze la garantie nu cred ca e un argument care sa tina. Daca am discuta de second handuri de 3 ani poate ar avea vreo relevanta.

Garantia nu acopera orice defectiune. De exemplu, se arde circuitul de incarcare, atunci este vina clientului, se arde incarcatorul, este vina clientului, crapa display-ul este vina clientului s.a.m.d.
Cine produce toate pocnitorile alea cu Android? Chinezii. Cum le produc? Gasesti pe Youtube videoclipuri si te lamuresti.
Da, ai termen 30 de zile sa returnezi un produs pierzand uneori o parte din suma. Dar cine investeste intr-o tableta sau smartphone ieftin o face deoarece nu are bani pentru altceva sau nu ii convine sa plateasca mai multi bani.
Dupa cateva luni de utilizare cand clientul isi da seama ca produsul nu-l mai satisface si vrea altceva, isi ia altceva putin mai scump dar la fel de prost.
Frecventa la care clientii isi schimba dispozitivele cu Android este cu mult mai mare decat in cazul dispozitivelor Apple, deci intotdeauna se vor vinde mai putine dispozitive cu iOS sau cu Windows care ofera o calitate mai ridicata la un pret, de asemenea, mai ridicat.
Asemanator se intampla si in cazul notebook-urilor care vin cu Windows sau Linux preinstalat. Cel mai mult se vand notebook-urile ieftine, cu performante slabe, care sunt inlocuite mai des (fie pentru ca li se arde placa de baza, li se strica tastatura s.a.m.d. "din vina clientului", fie pentru ca nu mai ofera satisfactie).

#266
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Hai ca-i dat-o cu mucii in fasole. Bineinteles ca daca se strica circuitul de incarcare sau incarcatorul e acoperit de garantie! Si returnarea e gratis, ba chiar iti plateste si transportul, in multe tari prin lege (si la amazon clar). Ba mai mult sint foarte multe magazine fizice unde poti returna produsul fara nici o problema.

Si asta e cea mai tare, cine produce pocnitorile cu Android, supriza CHINEZII auzi! Eu zic sa te uiti pe orice iphone sa iti pice fata pe ce ai dat 699 euro chiar pe o pocnitoare cu 16GB flash (si bineinteles fara slot de card), asta daca ai norocul sa ai apple store in tara ta, ca altfel se poate si mai scump. Si tot scrie frumos "made in china" pe ea!

#267
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postf300, on 03 martie 2014 - 14:57, said:

Hai ca-i dat-o cu mucii in fasole. Bineinteles ca daca se strica circuitul de incarcare sau incarcatorul e acoperit de garantie! Si returnarea e gratis, ba chiar iti plateste si transportul, in multe tari prin lege (si la amazon clar). Ba mai mult sint foarte multe magazine fizice unde poti returna produsul fara nici o problema.

Si asta e cea mai tare, cine produce pocnitorile cu Android, supriza CHINEZII auzi! Eu zic sa te uiti pe orice iphone sa iti pice fata pe ce ai dat 699 euro chiar pe o pocnitoare cu 16GB flash (si bineinteles fara slot de card), asta daca ai norocul sa ai apple store in tara ta, ca altfel se poate si mai scump. Si tot scrie frumos "made in china" pe ea!

Ceea ce am afirmat nu are nicio legatura nici cu mucii si nici cu fasolea, ci cu garantia produselor. Iar in ceea ce priveste afirmatia ta este clar nu stii despre ce vorbesti. Sunt acoperite numai defectele de fabricatie nu si cele survenite in urma fluctuatiilor retelei electrice sau a socurilor mecanice la care chinezariile cedeaza in timp record.

Iar ceea ce ti se pare 'tare' este, de fapt, destul de 'moale' pentru ca din cele declarate de tine se deduce ca un dispozitiv Apple este la fel de prost ca orice pocnitoare Allview sau E-Boda pentru ca amandoua sunt fabricate in China (primele sub licenta Apple, iar celelalte la comanda Allview sau a altora).

Dar, mai curand inclin sa cred ca tu nu faci diferenta intre termenii "produs de" (produced by) si "fabricat in" (made in). Daca un traducator "de mana a doua" scrie pe ambalajul marfurilor 'produs in' tu iei drept buna exprimarea incorecta. Conceptul de 'productie' este mai general fata de cel de 'fabricatie' si implica mai multe etape incepand cu etapa de design. 'Fabricarea' este etapa finala de concretizare materiala a unui produs si presupune mai multe procese si operatii subordonate care pot fi efectuate de catre persoane calificate sa manipuleze o anumita tehnologie sau, dimpotriva, de persoane insuficient calificate operand in medii slab tehnologizate. Iti garantez ca fabricile din China care scot pocnitori cu Android nu beneficiaza nici de supravegherea de la Apple si nici de tehnologia sau materialele lor.

Legat de cheltuieli de transport, sa stii ca nu orice magazin ofera gratuitate la expedierea unui produs in garantie sau la returnarea unui produs din garantie. Multe magazine mici, adica exact cele care vand tabletele alea cu Android designed and made in China, al caror fan se pare ca esti (altfel nu-mi explic de ce ai sarit asa de rau in sus), la preturile cele mai scazute, ofera garantii in service-uri proprii (care deseori sunt trecute doar fictiv) si, nu de putine ori, nu elibereaza nici macar factura. Sunt clienti care numai dupa ce au facut mult scandal au convins pe astfel de comercianti sa le rezolve produsele expediate in garantie, fie in serverele proprii, fie expediindu-le la randul in tara de origine. Astfel de magazine, aproape intotdeauna solicita taxe de transport clientilor.

Editat de _-_, 03 martie 2014 - 15:49.


#268
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
- nu e vorba de ORICE magazin, am zis de CEL MAI MARE, amazon
- frectiile cu fluctuatiile retelei si cu tot felul de stabilizatoare in serie cu ups-uri si prize cu protectie si tot felul de alte aberatii sint specifice zonei bananiere a UE, i.e. Romania. Care conteaza pentru de-alde Apple asa de tare incit nici macar nu au un magazin macar online
- nu sint fan al nimic si incearca sa lasi atacurile la persoana; normal ca trebuie sa corectez cind vin unii cu tot felul de aberatii gen ca android-ul are piata asa mare ca sint timpiti clienti si cumpara android dupa android pentru ca se strica (marind artificial statisticile) si pentru ca nu stiu ce vor.

- cheltuielile de transport erau legate de returnare, n-a fost vorba de garantie

#269
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.901
  • Înscris: 21.03.2013
Si ca sa ne lamurim:
'Produced by Apple' (produs de Apple) se refera la absolut orice 'Apple product' (produs Apple) indiferent unde este fabricat. Sunt aceleasi produse indiferent daca scrie pe ele 'Made in California', 'Made in Mexico', 'Made in China' sau oriunde altundeva.

View Postf300, on 03 martie 2014 - 15:59, said:

- nu sint fan al nimic si incearca sa lasi atacurile la persoana; normal ca trebuie sa corectez cind vin unii cu tot felul de aberatii gen ca android-ul are piata asa mare ca sint timpiti clienti si cumpara android dupa android pentru ca se strica (marind artificial statisticile) si pentru ca nu stiu ce vor.

Imi spui mie sa las atacurile la persoana, dupa ce ma ataci ca persoana. Stii ca esti caraghios? Te-am jignit eu prin ceva in mesajul la care mi-ai raspuns atat de agresiv?
Inainte de a corecta pe altii, corecteaza-te intai pe tine!
Si nu, nu am scris 'aberatii'. Sunt declaratii 'de bun simt', simt care se pare ca tie iti lipseste. Daca nu poti sa abtii, atunci, te rog, renunta! Nu imi face absolut nicio placere sa comunic in acest mod.

#270
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.673
  • Înscris: 21.02.2009
Din pacate, frectiile din tarile bananiere, de exemplu Romania, sunt cat se poate de reale si incluse in certificatul de garantie.
Tot din pacate, e dificil cu garantia cand magazinul nu exista fizic, in orasul tau. Eu de asta prefer sa cumpar de la eMag de exemplu sau altex, flanco, etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate