Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Informatii complete despre servic...

tema circuite

Voua va merge sa va logati pe git...

Fara curent casetofon Dacia Dokker
 Schimbare difuzor Golf 7

Recomandare aparat de ras electric

Lant clinici dentare vs cabinete ...

Site-uri bune pentru cumparat Sma...
 Aurora Store

Debit centrala pe circuitul de in...

Sticle de bere

Identificare accidentare
 Termopane vechi si rulouri noi sa...

17964- Regulator de presiune de s...

Unelte schimb baterii la Motorola...

Invazie de "cadre militare...

OS X vs Windows vs Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
407 replies to this topic

Poll: Apple vs Microsoft vs Google vs others (241 member(s) have cast votes)

Ce sistem(e) de operare preferati pe calculatorul de birou sau echivalent?

1. Microsoft Windows (129 votes [45.91%] - View)

Percentage of vote: 45.91%

2. Apple OS X (pe MAC) / OSx86 (Hackintosh) (63 votes [22.42%] - View)

Percentage of vote: 22.42%

3. Linux (84 votes [29.89%] - View)

Percentage of vote: 29.89%

4. Chrome OS (3 votes [1.07%] - View)

Percentage of vote: 1.07%

5. Altul (2 votes [0.71%] - View)

Percentage of vote: 0.71%

6. Nu folosesc un astfel de device. (0 votes [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

Ce sistem(e) de operare preferati pe tableta/ hibrid?

1. Microsoft Windows (48 votes [17.78%] - View)

Percentage of vote: 17.78%

2. Microsoft Windows RT (7 votes [2.59%] - View)

Percentage of vote: 2.59%

3. Apple iOS (68 votes [25.19%] - View)

Percentage of vote: 25.19%

4. Google Android (137 votes [50.74%] - View)

Percentage of vote: 50.74%

5. Altul (10 votes [3.70%] - View)

Percentage of vote: 3.70%

6. Nu folosesc un astfel de device. (0 votes [0.00%])

Ce sistem(e) de operare preferati pe smartphone/ phablet?

1. iOS (54 votes [20.69%] - View)

Percentage of vote: 20.69%

2. Android (159 votes [60.92%] - View)

Percentage of vote: 60.92%

3. Windows Phone/ Windows 10 Mobile (34 votes [13.03%] - View)

Percentage of vote: 13.03%

4. Altul (14 votes [5.36%] - View)

Percentage of vote: 5.36%

5. Nu folosesc un astfel de device. (0 votes [0.00%])

Vote Guests cannot vote

iladi

iladi

Guru Member

• Grup: Moderators

_-_, on 25 februarie 2014 - 21:45, said:

Linux consuma mult timp din timpul utilizatorului, deoarece este un sistem de operare mai putin stabil (cu exceptia situatiilor in care te limitezi la rularea unor servere). Daca vrei sa inlocuiesti Windows sau OS X prin Linux, instaland o interfata complexa si multe aplicatii "puternice", atunci categoric sistemul va avea de suferit.

sa inteleg eu din asta ca daca vrei sa pierzi timpul experimentând Linuxul e perfect, dar daca vrei sa il folosesti ca pe Windows, tot (ca) Windows ajunge?  Atunci unde e avantajul?

d-rive

d-rive

zic tir

• Grup: Senior Members

Adm, on 26 februarie 2014 - 12:55, said:

oh da... asta imi va asigura ore intregi de family fun!
Asta nu intelegi tu... aceasta libertate e consumatoare de timp, da dureri de cap si iti vine sa iti bagi picioarele in el de linux.
...

Pai libertatea asta e un fel de... nu ai nimic si poti sa-ti creezi ceea ce si cum iti doresti. :D
Corect, e mancatoare de timp pentru cei care vor o solutie de-a gata, functionala si customizabila usor pe gustul lor.
Cine e pasionat, isi face totul singur si chiar daca ii mananca mult timp, facand din pasiune, e chiar placut modul asta de a petrece timpul.

Asa ca, cine vrea o solutie care sa-i aduca un plus in productivitate in ceea ce face, trebuie sa foloseasca o solutie de-a gata, respectivul neavand timp si cu producerea mijlocului prin care sa-si mareasca productivitatea.

Cred ca in general, parerile sunt cam aceleasi doar ca atunci cand adaptezi la situatia specifica a fiecaruia, calculele se dau peste cap :D

Dante_Sparda

Dante_Sparda

Active Member

• Grup: Members
Inainte sa descopar lumea OS X, peste care am dat dintr-o joaca, am avut tangente cu cateva distributii Linux. La vremea aceea cel mai "user friendly" era Ubuntu fara Unity crap. Dar mi-a placut mai mult OS X si am ramas la el.
Nu arunc cu noroi in nimeni. N-am nimic cu ceilalti utilizatori, atat timp cat nu incearca sa-mi umple capul cu chestii legate de "freedom". Fiecare e liber sa-si aleaga ce sistem de operare ii place si i se potriveste, conform necesitatilor. Din punctul meu de vedere in asta consta definitia libertatii in lumea IT, si nu ca "sistemul Y stie sa faca cutare, cutare si cutare iar ce folosesti tu nu stie".  Eu ma simt foarte bine in curtea mea. Deocamdata sunt foarte multumit de ecosistemul Apple, iar in momentul de fata pentru mine cele mai bune produse sunt ale lor. Iar asta eu decid, si nu altcineva. Daca am nevoie de mai mult, nici o problema: imediat pot scapa de jucariile lor si sa schimb platforma.

Din pacate sunt foarte multi hateri inversunati (pe toate platformele posibile) care arunca cu noroi in tabara "adversa" de fiecare data cand au ocazia.

iladi

iladi

Guru Member

personal cred ca lupta dintre sistemele de operare se va transforma in lupta eco-sistemelor.

cu tot ce inseamna ele: desktop-tableta-telefon-consola-wearables.

momentan Apple si Microsoft au un pas in fata in directia asta. Linuxul e foarte departe iar Androidul inca pare dezorganizat si imprastiat, are ascendent pe mobile dar e pe nicaieri pe restul segmentelor.

Microsoft si Androisd fac eforturi de a oferi servicii pe platformele concurente (ma rog cu unele rezerve la Google) si asta pare a fi viitorul.

Linux si Apple stau inchisi si nu cred ca ii ajuta.

Edited by iladi, 26 February 2014 - 14:41.

ovilix

ovilix

Senior Member

@d-rive, productiv esti in OS-ul pe care il cunosti cel mai bine.
Eu sunt mai productiv pe Gentoo.
Altii sunt mai productivi pe Ubuntu, Arch, OpenSuSE etc.
Asa ca nu te mai rahatii peste topicul asta.

f300

f300

30k si ma duc

iladi, on 26 februarie 2014 - 14:40, said:

Microsoft si Androisd fac eforturi de a oferi servicii pe platformele concurente (ma rog cu unele rezerve la Google) si asta pare a fi viitorul.

Huh? Android e linux. Deci e destul pe servere, tablete, mobile. Si chromebookuri.
Mai prost sta cu desktopul/laptopul normal pentru ca acolo sint impartite intre Microsoft si Apple, cumperi scula vine cu un OS care nu-i linux.

ovilix

ovilix

Senior Member

iladi, on 26 februarie 2014 - 14:40, said:

personal cred ca lupta dintre sistemele de operare se va transforma in lupta eco-sistemelor.

cu tot ce inseamna ele: desktop-tableta-telefon-consola-wearables.

momentan Apple si Microsoft au un pas in fata in directia asta. Linuxul e foarte departe iar Androidul inca pare dezorganizat si imprastiat, are ascendent pe mobile dar e pe nicaieri pe restul segmentelor.

Lupta asta e in capul unor frustrati. De fapt comunitatea open-source nu duce decat o lupta cu sine insasi.
Linux nu a aparut ca alternativa Windows. Dar multi bahar nu au ce posteaza.
Linux nu e fluent pe desktop din alte motive, nu pt. ca nu ar fi un desktop fiabil.

Android e Linux. Un Linux cu ceva in plus nu se transforma in altceva.

@f300 bine punctat.

Edited by ovilix, 26 February 2014 - 14:46.

iladi

iladi

Guru Member

cel mai productiv esti in sistemul care iti ofera cele mai multe scule / optiuni de produs.

da, android e linux tot atat cat si osx e unix

Linux nu e fluent pe desktop din alte motive, nu pt. ca nu ar fi un desktop fiabil.   poti sa dezvolti?

f300, on 26 februarie 2014 - 14:45, said:

Huh? Android e linux. Deci e destul pe servere, tablete, mobile. Si chromebookuri.
Mai prost sta cu desktopul/laptopul normal pentru ca acolo sint impartite intre Microsoft si Apple, cumperi scula vine cu un OS care nu-i linux.

ce-mi mai place chestia asta cu lipeala:  apple isi umfla numerele la computere cu ipaduri, ipoduri si iphoane, iar linuxul a descoperit ca Androidul e din familie de indata ce a dat bine in statistici.

hai sa comparam mere cu mere si pere cu pere va rog.

Edited by iladi, 26 February 2014 - 14:59.

ovilix

ovilix

Senior Member

OSX are kernel UNIX?
UNIX e un nume (brand), nu un OS.
UNIX e un brand, label.
Linux e un kernel, Android foloseste kernelul linux.
Linux nu e un label.

Si nu beneficiaza de marketing agresiv.

Am impresia ca nici nu cunoasteti ceea ce folositi.

Edited by ovilix, 26 February 2014 - 15:00.

f300

f300

30k si ma duc

iladi, on 26 februarie 2014 - 14:49, said:

da, android e linux tot atat cat si osx e unix

Da. Totul e foarte asemanator si totul e foarte diferit. Pe o distributie de linux poti sa nu instalezi deloc X-ul. Si atunci difera complet de aia cu X, aceiasi distributie. Si dd-wrt e linux (am uitat sa pun si routerele si NAS-urile linux mai sus). Dar nu seamana cu Ubuntu. Cum e linux inchis?

ovilix

ovilix

Senior Member

Linux e un kernel.
Esti total pe langa @iladi.

iladi

iladi

Guru Member

The Open Group, an industry standards consortium, now owns the UNIX trademark and allows its use for certified operating systems compliant with its standard, the Single UNIX Specification. Other operating systems that emulate Unix to some extent may be called Unix-like, although the Open Group disapproves of this term.[4] The term Unix is also often used informally to denote any operating system that closely resembles the trademarked system. The most common version of Unix (bearing certification) is Apple's OS X,[5] while Linux is the most popular non-certified workalike

f300

f300

30k si ma duc

copy/paste much?

iladi

iladi

Guru Member

f300, on 26 februarie 2014 - 15:00, said:

Da. Totul e foarte asemanator si totul e foarte diferit. Pe o distributie de linux poti sa nu instalezi deloc X-ul. Si atunci difera complet de aia cu X, aceiasi distributie. Si dd-wrt e linux (am uitat sa pun si routerele si NAS-urile linux mai sus). Dar nu seamana cu Ubuntu. Cum e linux inchis?

google ofera servicii pe toate platformele (da iar ma iei cu linux dar eu vorbeam mai sus de servicii, citeste mai atent)

Microsoft ofera servicii pe android, apple, windows

Apple ofera servicii doar pe platforma lor

Acum, dupa tine, cam cine are mai mult de castigat?

f300, on 26 februarie 2014 - 15:06, said:

copy/paste much?

preferi sa fabulez, ca altii?

_-_

_-_

- Magister Ludi -

iladi, on 26 februarie 2014 - 14:13, said:

sa inteleg eu din asta ca daca vrei sa pierzi timpul experimentând Linuxul e perfect, dar daca vrei sa il folosesti ca pe Windows, tot (ca) Windows ajunge?  Atunci unde e avantajul?

Nu inteleg nelamurirea ta. Eu nu asta am spus.

Am scris ca pentru mine Windows, OS X, Linux si Android sunt oarecum complementare. Nu vad de ce as transforma Linux in... Windows.

Am scris ca Linux poate declansa pasiuni. Daca ai timp suficient ca sa i te dedici, atunci poate deveni un prieten de valoare, mai ales atunci cand rulezi un server.

Linux te invata sa respecti ideea de 'open source'. Datorita Linuxului am ajuns sa prefer sa rulez aplicatii open source atat in Windows cat si sub OS X.

Linux iti poate 'salva' un computer mai vechi de aruncare la containerul de gunoi. Mie mi-a salvat un computer. La randul meu am salvat computerele mai multor amici instalandu-le Linux, aplicatii dedicate si facandu-le toate configuratiile necesare ca sa descurce cu Linux la fel de bine ca si sub Windows.

Pentru productivitate, in schimb, Linux nu este la fel de util ca Windows sau OS X. Aplicatiile de productivitate sunt mai putin elaborate sub Linux decat cele de sub Windows si OS X, insa, desigur, te poti descurca si cu ele. In functie de necesitati poti sa te descurci in mod identic pe Linux ca si pe Windows sau, dimpotriva, aplicatiile de sub Linux sa nu iti fie la fel de utile, cel putin din perspectiva eficientei (ca raport dintre obiective si resurse investite: timp, materiale etc.).
Linux este imprevizibil. Te poata lasa oricand. Daca nu iti faci backup-uri frecvente, risti sa iti compromiti munca. Nu ai intotdeauna timpul necesar ca sa iti rezolvi problemele care in Linux sunt la ordinea zilei.
Poti evita cele mai multe probleme renuntand la multe update-uri si la instalarea unor pachete pe care nu le cunosti foarte bine. Dar acesta ar fi un compromis...
Imi aduc aminte ca dupa ce am facut un update la hplip, multifunctionalul laser functiona aleator (ba functiona corect, ba nu era detectat de catre sistem, ba era detectat de mai multe ori considerand ca am mai multe imprimante identice si bineinteles ca setarile reveneau la cele default, ba nu functiona corect). Din fericire, intr-un anumit moment cand am avut nevoie sa printez ceva am putut boota in Windows si mi-am rezolvat problema. Ulterior am rezolvat si problema cu hplip, dar mi-a luat cateva ore ca sa gasesc rezolvarea. La astfel de surprize in mod obligatoriu trebuie sa te astepti. In Windows (cel putin eu) rareori am avut probleme. Iar in OS X pana acum n-am avut niciodata probleme.

dani.user

dani.user

Guru Member

[ https://i.imgur.com/aVZgT.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

iladi

iladi

Guru Member

copy / paste much:

Linux kernel
As of January 2014, current Android versions consist of a kernel based on the Linux kernel's longterm 3.4 branch, varying in version numbers depending on the actual Android device.[88][89][90] Android versions older than 4.0 Ice Cream Sandwich were based on the Linux kernel versions 2.6.x.[91][92]
Android's Linux kernel has further architecture changes by Google outside the typical Linux kernel development cycle.[93] Certain features that Google contributed back to the Linux kernel, notably a power management feature called "wakelocks", were rejected by mainline kernel developers partly because they felt that Google did not show any intent to maintain its own code.[94][95][96] Google announced in April 2010 that they would hire two employees to work with the Linux kernel community,[97] but Greg Kroah-Hartman, the current Linux kernel maintainer for the stable branch, said in December 2010 that he was concerned that Google was no longer trying to get their code changes included in mainstream Linux.[95] Some Google Android developers hinted that "the Android team was getting fed up with the process," because they were a small team and had more urgent work to do on Android.[98]
In August 2011, Linus Torvalds said that "eventually Android and Linux would come back to a common kernel, but it will probably not be for four to five years".[99] In December 2011, Greg Kroah-Hartman announced the start of the Android Mainlining Project, which aims to put some Android drivers, patches and features back into the Linux kernel, starting in Linux 3.3.[100] Linux included the autosleep and wakelocks capabilities in the 3.5 kernel, after many previous attempts at merger. The interfaces are the same but the upstream Linux implementation allows for two different suspend modes: to memory (the traditional suspend that Android uses), and to disk (hibernate, as it is known on the desktop).[101] Google maintains a public code repository that contains their experimental work to re-base Android off the latest stable Linux versions.[102][103]
The flash storage on Android devices is split into several partitions, such as /system for the operating system itself, and /data for user data and application installations.[104] In contrast to desktop Linux distributions, Android device owners are not given root access to the operating system and sensitive partitions such as /system are read-only. However, root access can be obtained by exploiting security flaws in Android, which is used frequently by the open-source community to enhance the capabilities of their devices,[105] but also by malicious parties to install viruses and malware.[106]
Android is a Linux distribution according to the Linux Foundation[107] and Google's open-source chief, Chris DiBona.[108] Others, such as Google engineer Patrick Brady, disagree that it is a Linux distribution, noting the lack of support for many GNU tools in Android, including glibc.[109]

Edited by iladi, 26 February 2014 - 16:04.

d-rive

d-rive

zic tir

ovilix, on 26 februarie 2014 - 14:41, said:

@d-rive, productiv esti in OS-ul pe care il cunosti cel mai bine.
Eu sunt mai productiv pe Gentoo.
Altii sunt mai productivi pe Ubuntu, Arch, OpenSuSE etc.
Asa ca nu te mai rahatii peste topicul asta.
Cati ani ai? Ori esti prea crud si de asta ai comportamentul asta, ori ai strans atat de multe frustrari incat iti e imposibil sa te abtii :D

Eu ce naiba am zis mai sus dar cu alte cuvinte?!? Fix ce-ai zis si tu.
Daca tu nu pricepi care a fost intrebarea mea initiala la adresa Linux versus OSX versus WIN, batem apa-n piua si te-ai bagat degeaba in discutia asta.
Nu am afirmat nicio clipa ca Linux e de cacao si restul tata lor. Doar am intrebat, nimic mai mult, ce-i cu Linuxul de sunt asa multi incantati de el.

Cat despre afirmatia ta cum ca productiv esti pe os-ul pe care-l cunosti cel mai bine, ai spus doar jumatate de adevar si daca te bazezi pe logica asta, poti pierde intr-o afacere.
Cel mai bun sistem de operare nu este doar cel pe care-l cunosti cel mai bine ci si cel care este cel mai bine adaptat, optimizat, pentru scopul tau.
Degeaba esti tu mega meserias pe nu stiu ce sistem daca sistemul nu este adaptat si nu se preteaza la ceea ce vrei tu sa faci cu el, nu este optimizat pentru nevoile tale. E mai usor sa te adaptezi tu in functie de os decat sa schimbi os-ul in functie de tine.

TI-as da niste exemple din industrie dar probabil ai jumatatea varstei mele si nu ai cum sa intelegi ce ti-as spune. Cum ai facut deseori pana acum ;) Din pacate.
Nu de alta dar parerile noastre coincid deseori dar tu pana nu bagi si-o maslina stricata, nu te lasi.
Am certitudinea ca vei continua in aceeasi nota :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate