Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

OS X vs Windows vs Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
407 replies to this topic

Poll: Apple vs Microsoft vs Google vs others (241 member(s) have cast votes)

Ce sistem(e) de operare preferati pe calculatorul de birou sau echivalent?

1. Microsoft Windows (129 votes [45.91%] - View)

Percentage of vote: 45.91%

2. Apple OS X (pe MAC) / OSx86 (Hackintosh) (63 votes [22.42%] - View)

Percentage of vote: 22.42%

3. Linux (84 votes [29.89%] - View)

Percentage of vote: 29.89%

4. Chrome OS (3 votes [1.07%] - View)

Percentage of vote: 1.07%

5. Altul (2 votes [0.71%] - View)

Percentage of vote: 0.71%

6. Nu folosesc un astfel de device. (0 votes [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

Ce sistem(e) de operare preferati pe tableta/ hibrid?

1. Microsoft Windows (48 votes [17.78%] - View)

Percentage of vote: 17.78%

2. Microsoft Windows RT (7 votes [2.59%] - View)

Percentage of vote: 2.59%

3. Apple iOS (68 votes [25.19%] - View)

Percentage of vote: 25.19%

4. Google Android (137 votes [50.74%] - View)

Percentage of vote: 50.74%

5. Altul (10 votes [3.70%] - View)

Percentage of vote: 3.70%

6. Nu folosesc un astfel de device. (0 votes [0.00%])

Ce sistem(e) de operare preferati pe smartphone/ phablet?

1. iOS (54 votes [20.69%] - View)

Percentage of vote: 20.69%

2. Android (159 votes [60.92%] - View)

Percentage of vote: 60.92%

3. Windows Phone/ Windows 10 Mobile (34 votes [13.03%] - View)

Percentage of vote: 13.03%

4. Altul (14 votes [5.36%] - View)

Percentage of vote: 5.36%

5. Nu folosesc un astfel de device. (0 votes [0.00%])

Vote Guests cannot vote

_-_

_-_

- Magister Ludi -

• Grup: Moderators
Succesul lui Windows si OS X se datoreaza in foarte masura faptului ca toti utilizatorii "vorbesc aceeasi limba": nu au n interfete, n shell-uri, aplicatii dedicate unei anumite interfete care nu functioneaza sau functioneaza defectuos in altele s.a.m.d.
In afara de asta, Windows si OS X fiind comerciale developerii lor isi permit sa investeasca multi bani in dezvoltarea sistemului de operare, a optimizarii interfetei, in eliminarea bug-urilor mai "cu spor" decat in cazul lui Linux.
Utilizatori de Linux fiind putini, dezvoltatorii de software comercial se orienteaza in principal spre productia de aplicatii destinate marilor sisteme: Windows si OS X.

Cu toate acestea, la ora actuala nu este o diferenta chiar asa de mare intre ele. Practic te poti descurca aproape la fel de bine cu oricare dintre aceste sisteme de operare.

d-rive

d-rive

zic tir

• Grup: Senior Members

View Postovilix, on 25 februarie 2014 - 21:53, said:

Daca nu te-ai prins e problema ta.
Dar ai pus o intrebare idioata.
Ti-ai fi raspuns singur daca imi raspundeai la intrebarile alea.

PS: Auzi la el factorul WOW. Posted Image

Nici nu trebuie sa stii programare sau sa faci OS-uri.
Si eu fac uz de Gentoo la fel cum faci tu de OSX.

Gusturile nu se discuta.
Altii au alte pareri, alte gusturi.
Eu zic sa fii mai rezervat in afirmatii si limbaj ;)

ovilix

ovilix

Senior Member

Limbajul e decent.
Vrei sa te pup virtual sau ce?

d-rive

d-rive

zic tir

Am scris eu undeva ca limbajul folosit de tine este indecent?
Pupi iti dai cu cine vrei tu, virtual, nevirtual, aici vorbim de sisteme de operare... nu vad locul pupilor tai Posted Image

Eu sunt foarte putin sensibil si greu iritabil dar cand tu, in acelasi post, te contrazici, esti derutant.

Edited by d-rive, 25 February 2014 - 22:05.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

In ceea ce ma priveste:
- nu admit deocamdata pe o tableta altceva decat Windows 8 (nu RT);
- nu mai admit pe un notebook/ ultrabook altceva decat OS X, deci MacBook-ul mi se pare solutia optima;
- nu admit momentan pe un smartphone altceva decat Android.
In ceea ce priveste desktop-ul care functioneaza ca si server am oscilat ceva vreme intre Linux si Windows 8, iar in cele din urma a invins Windows 8.1 care se dovedeste a functiona ireprosabil ca stabilitate si securitate (deocamdata).
Linux utilizez pe laptop pe langa Windows, dar cea mai mare parte din timp o petrec sub Windows deoarece imi ofera mai mult decat Linux.
Pe netbook utilizez Linux (o versiune mai veche) de nevoie, deoarece se impaca cel mai bine cu acest sistem. Insa netbook-ul a ajuns aproape nefolosit de cand am MacBook-ul.

ovilix

ovilix

Senior Member

View Postd-rive, on 25 februarie 2014 - 22:04, said:

Pupi iti dai cu cine vrei tu, virtual, nevirtual, aici vorbim de sisteme de operare... nu vad locul pupilor tai Posted Image

Eu sunt foarte putin sensibil si greu iritabil dar cand tu, in acelasi post, te contrazici, esti derutant.

Unde m-am contrazis?

Eu zic sa fii mai rezervat in afirmatii si limbaj
Nu ma lua de prost ca nu tine.
Daca ai chef de caterinca si war sa stii ca nu tine.
Nu am de ce sa fiu rezervat in afirmatii, doar expun ceea ce trebuie, parerea mea.

Edited by ovilix, 25 February 2014 - 22:09.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

@d-rive
Il bagi degeaba in seama pe ovilix. Este prea imatur si needucat ca sa se poata abtine de la jigniri. Uneori o nimereste cand nu o face de oaie, dar ti se face sila sa ii citesti postarile din cauza limbajului si a incapacitatii de a se autocontrola. Eu il am la ignore. Ii vad uneori mesajele daca desfasor randul minuscul (ca si el) unde ii apare numele, insa de cele mai multe ori ma abtin sa citesc aberatiile pe care le posteaza pentru ca nu face altceva decat sa ma enerveze, atat el cat si 'semenii' lui gen bibic.

d-rive

d-rive

zic tir

Recisteste-ti posturile anterioare si vei gasi raspunsul la ceea ce ti-am spus.
Daca tu ai inteles din afirmatia mea ca folosesti un limbaj indecent ca ti-am zis sa ai grija la limbaj si punct, atat, nu am mai zis nimic altceva, atunci discutia noastra, se incheie aici.
Eventual, daca tu crezi ca ai cu adevarat ceva de adaugat referitor la Linux, fa-o, dar in rest, las-o asa ca e bine ;)

Si daca traiesti cu impresia ca pe un forum e loc de war si de impartit scuipati virtuali... atunci iarasi, hai s-o lasam asa ca e mai bine... oricum te-ai dus prea departe cu afirmatiile, cu imaginatia, etc.
E stupid de la discutii despre Linux sa-i spui unuia ca traieste in minciuni, ca altul vrea pupi si razboi, etc...

Ontopic.
Eu pana acum, am vazut Linuxul ca o alternativa pentru entuziasti, pasionati in ale informaticii, programarii.
Poate gresesc eu dar nu vad ce ar cauta linuxul intr-o discutie alaturi de win sau osx. Cred ca e o chestie aparte, cum spuneam, cu alt scop decat cel pentru care a fost conceput win si osx, adresandu-se unui alt segment de utilizatori.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

View Postd-rive, on 25 februarie 2014 - 21:28, said:

Iertati-mi ignoranta dar ce-i asa spectaculos la Linux? Care e factorul wow de sunt atatia oameni care vorbesc despre Linux?
Raspunsul e mult mai simplu, dat de licenta sa: "This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY". Asa ca unii il gasesc util si-l folosesc, altii nu, fiecare cu povestea lui.

View Post_-_, on 25 februarie 2014 - 21:45, said:

Linux consuma mult timp din timpul utilizatorului, deoarece este un sistem de operare mai putin stabil (cu exceptia situatiilor in care te limitezi la rularea unor servere).
Asta nu o inteleg ! Sunt distributii pentru desktop la fel de stabile ca pentru servere.

View Post_-_, on 25 februarie 2014 - 21:45, said:

In cazul lui Linux este dificil sa te decizi asupra unei anumite distributii. Mereu esti tentat sa treci la alta, deoarece fiecare are ceva tentant sau parti mai putin placute.
GNU/Linux e unul singur. Cand nu cunosti prea bine sistemul alergi bezmetic. Altfel ai o distributie favorita si nici o alta problema de natura deciziilor.

Edited by neagu_laurentiu, 25 February 2014 - 22:33.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

View Postovilix, on 25 februarie 2014 - 21:48, said:

Cata minciuna.
Omuletul asta traieste numai din minciuni.

Te rog sa pastrezi parerile tale pentru tine! Dupa cum ai observat eu nu ti-am comentat postarile in niciun fel si nici nu te-am jignit prin ceva.
Daca observi ca nu doresc sa discut cu tine, atunci te rog sa imi oferi acelasi tratament!
Eu nu intru pe acest forum ca sa fac schimb de insulte cu tine sau cu altcineva.
Iar daca ceva din postarea mea ti se pare a fi minciuna, amandoi cunoastem foarte bine ce te deranjeaza, de fapt. Nu vei pacali pe nimeni! Te deranjeaza nu postarea mea (care in mod evident pentru oricine a fost de bun simt spre diferenta de a ta care a fost lipsita de orice doza de bun simt) ci a faptului ca nu iti cant in struna. Suferi de "nebagare in seama" si incerci sa te razbuni, desi daca ai fi suficient de inteligent ti-ai putea da seama ca exista alte mijloace pentru a fi bagat in seama si anume comportandu-te decent.

@neagu_laurentiu

Observ ca ai modificat mesajul:

View Postneagu_laurentiu, on 25 februarie 2014 - 22:22, said:

Asta nu o inteleg ! Sunt distributii pentru desktop la fel de stabile ca pentru servere.

Poate ca sunt. Dar eu nu le-am descoperit inca. In afara de Ubuntu (plus distributii derivate) si OpenSuSE, eventual Fedora, nu prea ai versiuni desktop care sa iti ofere suficiente aplicatii compatibile si usurinta in utilizare. Am ales in principal Ubuntu datorita lui Ubuntu Software Center (care contine mai multe aplicatii relativ utile decat openSUSE) si a interfetei Unity care imi place mai mult decat GNOME clasic si este mai stabila decat orice interfata bazata pe KDE pe care am intalnit-o. Desigur, ar mai fi comunitatea mare si posibilitatea de a gasi relativ rapid raspunsuri aproape la orice problema care m-a facut sa raman fidel distributiei Ubuntu. Posibil ca in zona Fedora sa existe ceva mai multa stabilitate decat in cazul Debian dar si aplicatii exista mai putine decat pentru deb.
Iar in zona la care ma refer eu exista serioase probleme de stabilitate comparativ cu OS X sau cu orice versiune de Windows de la Windows 7 in sus.

View Postneagu_laurentiu, on 25 februarie 2014 - 22:22, said:

GNU/Linux e unul singur. Cand nu cunosti prea bine sistemul alergi bezmetic. Altfel ai o distributie favorita si nici o alta problema de natura deciziilor.

Degeaba este Linux unul singur daca fiecare distributie are problemele ei specifice, fiecare distributie majora este incompatibila cu orice aplicatie, fiecare interfata are, de obicei, aplicatiile ei dedicate.
Utilizatorii oricarei distributii linux au in Linux un numitor comun, dar exista si prea multa diversitate la nivel de distributii si interfete comparativ cu Windows sau OS X ai caror utilizatorii sunt reuniti sub acelasi sistem cu aceeasi interfata pe care nimeni nu simte nevoia sa o customizeze deoarece a fost gandita bine asa cum este.

Edited by _-_, 25 February 2014 - 22:56.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Fedora din contra, nu e la capitolul stabilitate ci noutate unde sunt sanse mai mari de instabilitate (desi nu-i asa negru dracu').
Debian (ca sa dau un exemplu) e la fel de bun pentru desktop (sunt 3~4 versiuni: stable, testing, unstable si experimental). Toate aplicatiile ruleaza peste tot, unele direct de la cel cu distributia iar altele de la producator (eventual compilate local). Interfete sunt cateva de le numeri pe degetele de la o mana (doua sunt principale), nu-i tot una cu DE-urile. Intra mai adanc in analiza sistemului si nu doar de la suprafata asa cum pare din screenshot-ul unei distributii.

Edited by neagu_laurentiu, 25 February 2014 - 23:16.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

Fedora nu mai este noutate de vreo 10 ani si multi utilizatori sunt de parere ca este o distributie mai stabila decat altele.
Legat de compatibilitatea aplicatiilor este usor sa spui ca "toate aplicatiile ruleaza peste tot". Dar, ia cateva aplicatii esentiale gen Dropbox, TeamViewer, Skype s.a.m.d. si verifica daca si cum merg in orice distributie si orice versiune noua a unei distributii. S-ar putea sa ai numeroase surprize. Sau te referi la faptul ca poti opta exclusiv pentru aplicatii open source echivalente? Pai nu ar fi deloc acelasi lucru.
Prin ceea ce spui nu faci altceva decat sa provoci o discutie care sa ii sperie pe eventualii utilizatori potentiali de Linux.
Interfetele distributiilor Linux sunt versiuni mai mult sau mai putin modificate de GNOME si KDE. Unele se comporta mai bine, altele fac "crash" mai mult sau mai putin frecvent. Aplicatiile la fel, nu toate au directive de compilare conditionata in functie de interfata utilizata. Exista numeroase aplicatii scrise exclusiv pentru o anumita interfata si care nu functioneaza in alta. Elimini niste pachete dintr-o interfata, adaugi altele si descoperi dupa aceea ca si o anumita aplicatie trebuie sa o modifici pentru a putea functiona corect.
Instalezi mai multe pachete si apoi te trezesti cu pachete conflictuale sau dependente nerezolvate si intregul sistem ajunge sa se naruie. Din pacate sub Linux nu exista o gestionare perfecta a pachetelor. S-a dus de mult vremea liniei de comanda cand puteai sa ai oarecare control asupra sistemului. In acelasi timp OS X si Windows dau "clasa" Linux-ului. De ce? In primul rand pentru ca isi mentin o structura unitara, neexistand fragmentarea lumii Linux.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Am zis de noutate & Fedora din perspectiva politicii de includere a softului, ai noutatile in materie strict de open-source spre deosebire de altele unde vin mai greu, lasa sa se "maturizeze".
N-am nici o surpriza in legatura cu rularea (poate ca avand si o meserie specifica) dar un executabil ruleaza daca-i dai ce vrea legat de biblioteci si setari iar asta se afla usor.
Nu eu promovez Linux-ul. Eu doar il utilizez. Asa cum spune licenta, fiecare cum il taie capul, nu trebuie sa ai aceleasi asteptari ca de la un sistem comercial cand el e construit dupa alte principii.
Biblioteca din spatele interfetelor e ori GTK+ ori QT (ma refer la cele doua principale). Si aceasta asculta de niste setari dintr-un fisier iar daca-s scrise prost atunci afiseaza prost dar e problema asa-ziselor "distributii" si nu a producatorului bibliotecii in cauza (ori poate a celui cu aplicatia client).
Cand te bagi sa modifici prin sistem trebuie sa stii ce faci altfel stai in banca ta si accepti ce-ti dau cei cu distributia (in limita disponibilitatii lor, vezi iar licenta).
Comparatia cu sistemele comerciale nu e deloc potrivita (oricum am privi) pentru ca fiecare actioneaza pe alt palier.
Fragmentarea nu mi-a facut mari probleme in rularea aplicatiilor (atit server cat si client). Pot sa dau exemple si de la MS cand am gasit incompatibilitati la nivel de API (ce s-au rezolvat prin saparea in documentatie).
Nu spun ca una-i alba si alta neagra ci doar ca gasim de toate pentru toti oriunde. Da' cand dincolo dau un ban si nu merge (ca mai sunt si astfel de cazuri) parca valul negru e mai inspre ei.

Edited by neagu_laurentiu, 26 February 2014 - 00:38.

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
Oricat ai fi de optimist, trebuie sa fii foarte determinat sa compari usurinta in utilizarea a unui WIn/OSX vs Linux.

Ok, linux a facut pasi imensi la capitolul user friendly, dar tot imi da senzatia ca e facut din piese lego realizate de mai multi producatori (nemti, chinezi, romani etc).

Chiar si distributiile prietenoase, cand incerci sa iesi din lumea lor... incepe distractia. Ajungi rapid in punctul in care te intrebi: "de ce ma chinuiesc eu cu asta?"
Aceasta distractie e departe rau de lumea Drag & Drop a OS X sau chiar de installerul clasic .exe din Windows.

Eu incerc sa invat de cateva luni linux, dar nu prea mai am timp si parca imi expira si tragerea de inima.

Ca sa fie haosul complet, fiecare distributie are packet manager diferit +/- wraper! Posted Image

Pe bune, la linux, iti trebuie manual dedicat pt fiecare distributie!

In lumea Android si Linux, libertatea absoluta creaza monstri si haos!

Sunt cateva distributii mai acatarii, dar atata timp cat nu se va face un front comun si sa se treaca pe rolling release, Linux ca sistem de desktop nu are viitor!
Sa discutam despre sistemul de drivere proprietare? Ca si cum ai putea ignora ca 90% din sisteme au nVidia si ATI ?
Ochelarii de cal si inflexibilitatea creaza situatii foarte frustrante.

P.S. Linux ar avea o sansa, doar daca MS va realiza un sistem bullet proof de activare Windows.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

View PostAdm, on 26 februarie 2014 - 00:58, said:

Linux ar avea o sansa
Pui problema de parca autorii sau tertii contribuitori cu aplicatii si-au propus sa castige ceva cand ei spun clar ca nu-s in nici un concurs. Ca multi nu inteleg, privesc altfel ori vor sa se afle in treaba peste autorii in cauza e alta alta mancare de peste (trebuie sa traiasca si ei).

ovilix

ovilix

Senior Member

Ma tot intreb si eu cand se va termina improscarea asta cu noroi a comunitatior libere.
Marea majoritate folosesc aplicatii cu sursa deschisa, dar prin bunavointa lor arunca nu cacao in stanga si in dreapta.
In Ubuntu spre exemplu nu ma chinui sa instalezi cateva aplicatii.
In Gentoo instalez foarte usor: emerge vlc
Ceea ce altii numesc pe aici monstrii si haos se numesc in termeni IT libertate.
Prefer oricand mai bine haosul open-source decat produsele proprietare fara pic de reflexie sau conduita libera.
Mie imi place sa iau decizii proprii nu sa fiu pus in stuatia sa folosesc ceea ce vrea firma X.
Imi place sa gandesc liber, condus de propriile convingeri.
Prefer controlul absolut cand vine vorba de propriul PC, nu vreau sa fiu condus de altii.
Cat despre drivere ATI si NVIDIA tin sa te anunt ca sunt la fel de capabile ca cele de pe Windows.
In ultimul an s-au facut pasi uriasi.

Chiar si distributiile prietenoase, cand incerci sa iesi din lumea lor... incepe distractia. Ajungi rapid in punctul in care te intrebi: "de ce ma chinuiesc eu cu asta?"
Poate o sa incerci sa folosesti un sistem pe surse, numai asa vei realiza flexibilitatea Gnu/Linux.
Asta daca cumva te referi la construirea de pachete dedicate.
Pachete care nu sunt altceva decat niste arhive.

Edited by ovilix, 26 February 2014 - 07:09.

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators

View Postovilix, on 26 februarie 2014 - 06:59, said:

Poate o sa incerci sa folosesti un sistem pe surse, numai asa vei realiza flexibilitatea Gnu/Linux.
Asta daca cumva te referi la construirea de pachete dedicate.
Pachete care nu sunt altceva decat niste arhive.

oh da... asta imi va asigura ore intregi de family fun!
Asta nu intelegi tu... aceasta libertate e consumatoare de timp, da dureri de cap si iti vine sa iti bagi picioarele in el de linux.
E ca si cum la Scoala de Soferi ar trebui sa inveti si cum se proiecteaza si se construieste un autovehicul.

ovilix

ovilix

Senior Member

Mie de ce nu imi consuma timp?
Exista o curba de invatare, dar asta e normal.
Pt. un incepator in OSX va fii la fel o curba de invatare.
Tu vrei ca Gnu/Linux sa fie o copie de Windows sau OSX?

E ca si cum la Scoala de Soferi ar trebui sa inveti si cum se proiecteaza si se construieste un autovehicul
Daca vorbim de Gentoo esti pe aproape. Desi e destul de fortata presupunerea ta.
Dar noi aici nu vorbim de Gentoo.

Exemplu: Eu gasesc multe distributii nu numai intuitive, chiar mai simplu de folosit decat Windows.

Asta nu intelegi tu... aceasta libertate e consumatoare de timp
Si jocurile sunt consumatoare de timp.
Windows si el e consumator de timp. In unele cazuri iti vine pur si simplu sa o iei razna. Sa vezi cand pica serverul de aplicatii si trebuie sa faci rahturile si sa iti frangi creierul.
In viata asta traim ca sa invatam, sa consumam timp.
Daca vrei sa te doara in dos cheama pe cineva care se pricepe si iti va pune la punct statia contra unei sume de bani.

Edited by ovilix, 26 February 2014 - 13:12.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate