Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?
 

Onix Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#55
muraplus

muraplus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.12.2010

 serbans, on 26 mai 2014 - 21:37, said:

Aveti mare grija!!!!!

Suprafetele reale sunt mai mici decat cele stipulate in brosurile de prezentare. Spun asta in cunostinta de cauza(am fost acolo si am masurat mai multe apartamente de 2 camere).
Spre exemplu, cele de 53 de metrii au in realitate doar 50 mp. Asta se datoreaza placarii peretilor cu gipscarton. Acelasi lucru se aplica si apartamentelor de 3 camere, precum si suprafetelor reale ale balcoanelor.
Deasemenea, fiind inginer constructor, am observat cateva probleme privind calitatea executiei structurii. Nu sunt grave, dar m-au pus pe ganduri. Deasemenea, constructorul nu este consacrat si nu exista garantia calitatii.

Faptul ca pana acum nu s-au stabilit tipurile de finisaje si trebuie sa cumperi pe NV, ridica un alt semn de intrebare.

Ca o concluzie, avand in vedere problemele existente si modul de vanzare al acestor apartamente(cu suprafete reale mai mici decat in proiect), am ales sa mai astept si sa vad produsul final. Daca totul va merge perfect de acum inainte, voi achizitiona in urmatorul bloc(care sincer nu cred ca va fi mai scump).

Toate cele bune,
Serban

Care e faza cu NV? ce nu e ok pe NV?

#56
rpasea

rpasea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.07.2014
In regulamentul de ordine interioara sunt trecute responsabilitati legate de intretinerea spatiilor comune care revin unui "Administrator" si ale caror costuri sunt suportate de locatari.

Are cineva idee cine este administratorul? Va fi ales de catre locatari cand se da in folosinta complexul sau este o firma adusa de catre dezvoltator?

Si daca este a doua situatie, are cineva o estimare a costului lunar?

#57
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 05.02.2002
Este Splai Services Srl. si nu va mai mutati aici daca va puneti problema asta.

#58
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
@rpasea, cred ca administratorul este byt la cum pune problema...:))
@byt, amice, fiecare intreaba ce considera util.

#59
full-moon

full-moon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.09.2013

 rpasea, on 30 iulie 2014 - 21:38, said:

In regulamentul de ordine interioara sunt trecute responsabilitati legate de intretinerea spatiilor comune care revin unui "Administrator" si ale caror costuri sunt suportate de locatari.

Are cineva idee cine este administratorul? Va fi ales de catre locatari cand se da in folosinta complexul sau este o firma adusa de catre dezvoltator?

Si daca este a doua situatie, are cineva o estimare a costului lunar?


 Byt, on 02 august 2014 - 00:30, said:

Este Splai Services Srl. si nu va mai mutati aici daca va puneti problema asta.



nu inteleg de ce te ambalezi. omul a intrebat. pana la urma administratorul se allege pe baza de pv. nu cred ca il impune nimeni. doar e asociatie de proprietary. si, punctual, pana la 'spatii verzi', mai sunt ani buni

#60
muraplus

muraplus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.12.2010
eu din ce am discutat cu vanzarile, va fi asociatie de locatari

#61
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 15.02.2009
Nu e chiar asa.In acel complex va fi o taxa de mentenanata.Posted Image
Cand m-am interest de acest complex am fost in blocurile vecine, Stein, unde am vazut cat sunt exact costurile la intretinere.Cam mari as spune.Un apartament (2 camera circa 90 mp) nelocuit fara consum de gaze ajungea undeva la 900 de lei, toate cheltuielile.
Totodata am vazut si calitatea lucrarilor executate desi in trecut am mai vazut si alte lucrari efectuate de dezvoltator.
Dupa ce m-am informat cu toate informatiile disponibile am decis sa merg in alta parte.
Deci mare atentie.

#62
muraplus

muraplus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.12.2010
eu nu inteleg, daca spuneti ceva, spuneti pana la capat...., spui MARE ATENTIE dar practic nu ai zis nimic concret, cum a zis si cineva mai devreme "am vazut probleme cu structura" fara sa dea alte detalii. nu putem vorbi generalitati. haideti sa zicem chestii mai clare ca sa avem de castigat toti.

#63
emerald

emerald

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 26.12.2006

 muraplus, on 04 august 2014 - 09:20, said:

eu din ce am discutat cu vanzarile, va fi asociatie de locatari

Acelasi lucru il stiu si eu de la agentia imobiliara. Propietarii se vor constitui in asociatie de locatari independenta, iar costurile vor fi tinute minime, nu am auzit nimic de vreo taxa de mentenanta.
Daca aveti mai multe informatii sunt bine-venite, poate exista lucruri ascunse, scapate unora.

#64
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 15.02.2009
Mai oameni buni chiar nu intelegeti ?
Dumneavoastra cumparati un apartament in complex si nu cumparati strada de acces, parcarea si alte domenii, inclusiv paza.
Pentru acestea veti plati separat.Majoritatea dezvoltatorilor o numesc taxa de mentenanta.
Deci inainte sa cumparati va informati.Mergeti la blocurile care sunt gata si vedeti avizierul si cititi cu atentie toate costurile.
Verbal poate orice sa zica orice.
Cred ca m-am facut inteles.....

Eu nu am cumparat apartament in acest complex pentru ca am stat in bloc cu pereti de BCA si vesnic apareau crapaturi si se comporta ca un burete fata de umiditate.Nici nu vreau sa ma gandesc cu vor prinde pe BCA, izolatia termica exterioara.
La pereti interior ai rigips, pe care nu poti instala nimic si nu sunt buni izolatori fonic.Cum vor sta montate usile in structura de pereti rigips.

#65
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 05.02.2002
Intretinerea la saphir stein, pentru 2 camere - 94mp, este intre 250-300 lei, medie pe 3 ani. Include cheltuieli spatii comune, gunoi si apa rece si daca tin bine minte 10% pentru firma care administreaza. Se pot vedea listele la avizierele blocurilor.

La Onix singura mare problema va fi parcarea, nu calitatea blocurilor si alte vrajeli.

#66
bartoza

bartoza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.10.2008
Confirm cele spuse de byt, o intretinere la saphir este pe la 300 lei, aviz amicului ecologist care bate campii cu cei 900...

Din pdv al parcarii speram (noi cei din saphir) sa nu ne "invadeze" noii vecini, am discutat deja aceasta problema cu dezvoltatorul si se va gasi o solutie de separare

Edited by bartoza, 08 August 2014 - 09:28.


#67
muraplus

muraplus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.12.2010
Bartoza,

Tu locuiesti in safir? nu intleeg de ce poteca aia pe care se poate iesi pe jos in splai nu e amenajata sau luminata. stii ceva?

#68
bartoza

bartoza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.10.2008
din acelasi motiv din care iti rupi masina in doua pe aceeasi poteca...costa bani si nu e in proprietatea familiei Hassan

#69
muraplus

muraplus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.12.2010
iesire pe plevnei se va face?

#70
bartoza

bartoza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.10.2008
probabil ca nu...

#71
muraplus

muraplus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.12.2010
cum sunt finisajele in safir? am inteles ca lux

#72
bartoza

bartoza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.10.2008
nu e chiar asa, iti iau ochii scarile luxoase si lifturile probabil. la interior, gresia, faianta si termopanele sunt ok, obiectele sanitare nu prea. eu am cumparat recent, in 2014, probabil ca la momentul finalizarii, in 2008, s-ar fi putut opta si pt. niste sanitare mai bune.
dezvoltatorii sunt o familie libaneza, foarte amabili si de cuvant, problema cea mai mare o reprezinta angajatii romani. cei de la vanzari, care sunt obligati sa fie serviabili prin natura jobului lor, sunt ok. in schimb, la adminstratie sunt niste cucoane 40+ care dupa ce ca rup solitare-ul in doua 8 ore pe zi, nu misca un deget fara indelungi insistente.
de cate ori sunt nevoit sa le intru in birou ma simt ca la un ghiseu al postei romane de acum 15 ani (aviz cunoscatorilor), cu alte cuvinte ma umplu de nervi pe banii mei, deorece stimabilele doamne sunt platite din banii locatarilor
una peste alta, complexul are nota de trecere, din pct. meu de vedere.
in rest, din auzite diferentele fata de onix se rezuma la rigipsul de la peretii despartitori

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate