Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei
 Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 

Golf 5- Calitate slaba a sunetului

  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13 răspunsuri în acest subiect

#1
Bibannu

Bibannu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 30.08.2013
Salut tuturor. Detin un Golf 5 cu difuzoare doar pe usile din fata, 4 difuzoare la numar. Problema este ca am  o calitate foarte slaba a sunetului, doar o singura melodie se aude "lacrima"  asta si la volum maxim ( Robin Thicke - Blurred Lines), si inca cateva. Majoritatea melodiilor la volum ce trece de jumatate se aud cu parait-uri. Trebuie setat intr-un anumit mod egalizatorul? Trebuie sa folosesc anumite CD-uri pentru a-mi face track-uri pentru masina? Sau trebuie sa schimb difuzoarele? Mai vreau sa adaug, ca inainte am avut o Skoda Octavia 2 , cu doar 2 boxe pe fata, si se auzeau foarte foarte bine, cu un bass puternic.
* Muzica are bitrate 256 kbps

Editat de Bibannu, 12 octombrie 2013 - 19:27.


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Asculta doar melodia aia.

#3
Bibannu

Bibannu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 30.08.2013

 Ion_de_la_Raion, on 12 octombrie 2013 - 19:39, said:

Asculta doar melodia aia.
Foarte inspirat. Ar trebui sa primesti un premiu pentru raspunsul tau :)

#4
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.783
  • Înscris: 25.02.2011
posibil sa fie melodiile de calitate proasta..poate inregistrate de pe youtube..incearca un cd original...

#5
Bibannu

Bibannu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 30.08.2013

 alexdobre, on 12 octombrie 2013 - 19:42, said:

posibil sa fie melodiile de calitate proasta..poate inregistrate de pe youtube..incearca un cd original...

Am incercat. La fel.

#6
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.783
  • Înscris: 25.02.2011

 Bibannu, on 12 octombrie 2013 - 19:44, said:


Am incercat. La fel.
ciudat...mai ales daca o piesa se aude bine..alte raspunsuri nu am :(

#7
Bibannu

Bibannu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 30.08.2013

 alexdobre, on 12 octombrie 2013 - 19:46, said:

ciudat...mai ales daca o piesa se aude bine..alte raspunsuri nu am Posted Image
Oricum, multumesc pentru raspuns Posted Image Si mie mi se pare si mie ciudat ca doar aceea se aude foarte bine  Posted Image)

Editat de Bibannu, 12 octombrie 2013 - 19:51.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 123.007
  • Înscris: 07.02.2003
Eu cred ca problema poate fi fizica, sistemul audio e mediocru iar tu ai pretentii de la ele, "bagi tare"... pai e nomal cum se comporta. Mai pot fi si difuzoarele duse, contacte imperfecte intre conectori si bobine de la excesul de bass.
Altfel (daca esti sigur ca nu e fizic) daca ai sursa mp3 poate fi si de la decodorul prost care paraie la mp3-uri proaste, facute cu junghiuri de encodere. Cu cd audio original fenomenul nu trebuie sa se intample.

#9
Bibannu

Bibannu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 30.08.2013

 andreic, on 12 octombrie 2013 - 19:56, said:

Eu cred ca problema poate fi fizica, sistemul audio e mediocru iar tu ai pretentii de la ele, "bagi tare"... pai e nomal cum se comporta. Mai pot fi si difuzoarele duse, contacte imperfecte intre conectori si bobine de la excesul de bass.
Altfel daca ai sursa mp3 poate fi si de la decodorul prost care paraie la mp3-uri proaste, facute cu junghiuri de encodere. Cu cd audio original fenomenul nu trebuie sa se intample.
Am Navigatia Originala Golf 5 MFD RN S2. Si nu vreau sa bag tare, atata tot ca la Skoda se auzea foarte bine in comparatie cu Golful.  Nici la volum mic nu se aude cine stie ce. Am mers si cu alt Golf ce-i drept avea boxe si pe spate, dar se auzea mai bine decat al meu.

Editat de Bibannu, 12 octombrie 2013 - 20:08.


#10
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.869
  • Înscris: 31.10.2010
Dirigintele meu are tot un golf 5 si daca trece de mediu baraie ca toti dracii. incepe sa baraie si mai jos putin de mediu. Si el are boxele originale ale masinii. Eu zic ca e de la boxe. Eu la Passat nu am astfel de probleme si nu imi baraie daca dau la maxim cu sau fara bass, indiferent daca ascult radio sau track-uri de pe cd.

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
M-ai facut curios si am ascultat melodia "lacrima" pe Youtube si are destui basi, care consuma o gramada de curent si care solicita difuzoarele si echipamentul in general. Nu-mi imaginez de ce tocmai melodia asta suna bine si altele nu. Daca erau melodii cu putine armonici, cu un fundal mai simplist, cu o dinamica redusa, mai intelegeam, dar asa nu-mi dau seama de ce golfului tau ii place tocmai melodia asta. Poate ii plac fetele din videoclip.

#12
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.166
  • Înscris: 14.08.2008
Mie tocmai ca mi se pare un fundal foarte simplist si dinamica cat de cat redusa... mai mult bazata pe inalte. Eu am golf 4 cu doua boxe si 2 twitere pe fata si se aude perfect. Doar ca am un JVC mai nou la ele. Merg convert-urile de pe youtube de nu iti dai seama. Eu zic ca playerul e de vina. Nu stiu cat de usor se scoate de pe Golf 5, dar daca poti incerca sa faci schimb cu un prieten care are un player aftermarket mai bunicel. Doar de proba, normal!

#13
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.933
  • Înscris: 09.12.2004
foloseste un cd de curatat lentila citeva zeci de minute.

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005

 ilietu, on 13 octombrie 2013 - 08:32, said:

Mie tocmai ca mi se pare un fundal foarte simplist si dinamica cat de cat redusa... mai mult bazata pe inalte. Eu am golf 4 cu doua boxe si 2 twitere pe fata si se aude perfect. Doar ca am un JVC mai nou la ele. Merg convert-urile de pe youtube de nu iti dai seama. Eu zic ca playerul e de vina. Nu stiu cat de usor se scoate de pe Golf 5, dar daca poti incerca sa faci schimb cu un prieten care are un player aftermarket mai bunicel. Doar de proba, normal!

Si bubiturile de ritm nu le auzi ? Dinamica e diferenta intre pasajele cele mai reduse ca intensitate si cele mai puternice. In mod normal ar trebui sa baraie la percutia de ritm.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate