Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Android vs iOS vs Windows 8.x/10 vs Linux [Tablete]

- - - - -
  • Please log in to reply
467 replies to this topic

Poll: Care OS este cel mai bun pentru tablete? (184 member(s) have cast votes)

Care sistem de operare vi se pare cel mai util pentru tablete?

  1. iOS (39 votes [19.21%] - View)

    Percentage of vote: 19.21%

  2. Android (77 votes [37.93%] - View)

    Percentage of vote: 37.93%

  3. Windows (73 votes [35.96%] - View)

    Percentage of vote: 35.96%

  4. Linux (8 votes [3.94%] - View)

    Percentage of vote: 3.94%

  5. Altul / Altele (1 votes [0.49%] - View)

    Percentage of vote: 0.49%

  6. Nu am nicio opinie sau nu doresc sa imi exprim opinia in aceasta privinta! (5 votes [2.46%] - View)

    Percentage of vote: 2.46%

Vote Guests cannot vote

#181
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Eu nu simt nevoia de device intermediar intre smartphone si laptop.
Mie imi plac laptopurile de 15", sunt suficient de mari sa nu ma enerveze. Umblu pe el prin toata casa, cum vreau, cand vreau. Daca plec undeva si am nevoie de calculator il iau cu mine si gata. Dar asta se intampla relativ rar. Pentru restul momentelor folosesc smartphone.
Cum am zis, nu am nevoie de ceva intermediar intre cele doua device-uri.
Deci nu vad prea tare utilitatea niciuneia, cu atat mai putin a uneia cu windows care nu e gandita in scop de entertainment.
Dar eu vorbesc din perspectiva mea, poate pentru altii e indispensabila.

#182
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu doua lucruri nu pot sa suport: laptopurile cu ecrane de 15 inch (sau in jur de) si tabletele cu Android.

Vrei portabilitate si un dispozitiv cu ecran de marime decenta, atunci iei un Ultrabook sau MacBook cu ecran de 13 inch.
Vrei notebook cu ecran de marime decenta; iei unul cu diagonala de 17-19 inch pe care instalezi Windows si/sau Linux.
Vrei tableta, atunci sa aiba preferabil un ecran de 8 inch pentru portabilitate si un sistem de operare decent (Windows, eventual iOS).
Vrei smartphone, atunci iei unul de firma cu un hardware bun, preferabil cu Android...

Dintre toate aceste dispozitive oricine ar putea sacrifica din ele renuntand fie la tableta, fie la ultrabook, fie la notebook, fie la doua dintre ele si inlocuind, eventual, smartphone-ul printr-un telefon ordinar cu o baterie decenta.

Eu le am pe toate patru si nu as putea renunta la niciunul.

Cred ca fiecare dintre noi avem necesitati diferite.
Daca ar fi sa renunt la ceva dintre ele, atunci ar fi smartphone-ul cu Android in favoarea unui telefon triple SIM simplu si cu baterie puternica (cu autonomie o luna in standby) gen LG A290.
Pentru munca prefer notebook-ul cu ecran mare sau MacBook-ul.
Pentru divertisment prefer tableta, in cazul meu cu Windows 8.1. Daca nu ar fi existat tablete cu Windows 8+, atunci as fi renuntat cu totul la tableta in favoarea unui Ultrabook sau MacBook.

#183
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Cred ca mi-ar fi greu cu atatea device-uri sa ma gandesc cand plec de acasa "ok, acum ce iau la mine? notebook nu, ca e prea mare, ultrabook de 13 inch....hmmm, mai bine tableta ca e mai mica".
Eu am smartphone, laptop de 15,6 inch si desktop cu ecran de 23 inch. Desktopul il folosesc foarte rar in ultima vreme pentru ca nu ma pot plimba cu el prin casa :)
O tableta o consider o distractie. Pentru lucru e ok laptopul, pe care il folosesc acasa mai mult. Rar il iau dupa mine, pentru ca am net pe smartphone. O tableta e pentru mine un smartphone mai mare, nu prea ii vad foarte mult utilitatea. Am prieteni care au tablete si se cam pune praful pe ele.
Nu as sta toata ziua cu tableta dupa mine, m-ar enerva sa o car mereu. Smartphone-ul sta in buzunar mereu si isi face treaba cu brio.
Dintre tablete care, cum am mai zis, nu prea le vad utilitatea, cea mai neinteresanta ar fi cu windows pentru ca nu as avea nevoie de modul desktop. Tableta o vad strict pentru distractie. Adica un browser, niste joculete, cateva aplicatii, gps, cam atat. Or, toate astea le am pe smartphone care e mai mic si il tin permanent la mine.

#184
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La inceput aveam si eu dilema: ce iau cu mine? MacBook-ul sau tableta? Intr-o perioada le caram pe amandoua. Apoi a invins tableta.
Acasa cred ca le utilizez in egala masura. Pe notebook-ul cu ecran de 18.4 inch a cam inceput sa se depuna praful desi are hardware-ul cel mai puternic, deoarece am si calculator de birou cu ecran de 27 inch...
(Pe notebook-urile cu ecrane de 15-16 inch se depune praful de multa vreme ca si pe netbook-ul cu ecran de 10.1 inch. Nu as mai cumpara asa ceva.)

La inceput sa stii ca aveam si eu indoieli legate de tabletele cu Windows 8. Apoi a devenit atat de important pentru mine un astfel de gadget, incat acum am 3 tablete cu Windows. Prima cu ecran de 10 inch (care s-a dovedit a fi o investitie proasta din cauza marimii). A doua am achizitionat-o pentru ecranul de 8 inch si autonomia ridicata pe baterie. Iar a treia am achizitionat-o pentru ecranul cu diagonala de 8 inch si stylus activ.
Toate 3 le-am cumparat in mai putin de 9 luni. Iti dai seama ca nu faceam aceste investitii daca nu ar fi devenit poate de maxima importanta pentru mine. Faptul ca oriunde as pleca pot beneficia de un sistem de operare decent intr-un dispozitiv atat de portabil, dincolo de neajunsurile display-ului mic si lipsei unei tastaturi si a mouse-ului fizic, a devenit un factor decisiv pentru mine.
Tabletele de 8 inch cu Windows 8.1 si stylus Wacom au adus puterea si portabilitatea maxima intr-un gadget. Pe langa un MacBook Pro cu display retina mie niciun alt fel de gadget nu mi-a produs o asemenea bucurie precum au facut-o aceste tablete care nici macar nu sunt scumpe (plus ca ai Windows 8.1 si Office 2013 cu licenta).

#185
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
cve inseamna nu sunt scumpe? Ca de exemplu Surface pro 2 parca era vreo 5000 lei.

#186
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Paranoir, mie-mi pare greu de crezut cum nu vezi utilitatea de a lua pur si simplu calculatorul dupa tine sub forma unei tablete de 8 inch. La munca il legi la monitor si te apuci de treaba. Acasa il legi la televizor sau media center prin wifi si te bagi la filme. Daca ai chef schimbi cu un joc. La drum citesti, verifici mailul, te uiti la ceva film, samd. Evident, documentele importante le ti in cloud, ca sa nu ai stres cu pierderea lui. Iar la 7-8 inch, il ti intr-o geanta micuta sau borseta mai maricica.

Nu doar ca e util un device de genul (plus interconectarea celorlalte), ci in directia asta se indreapta tehnologia. Probabil nu doar tabletele ci si telefoanele vor ajunge aici.

Edited by miromulus, 02 May 2014 - 21:44.


#187
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
La munca am calculator. Documente personale daca am nevoie am in cloud.
Acasa pot legat laptop la tv. Nu am nevoie de tableta. Pentru momente cand sunt plecat am smartphone la mine. Nu muncesc pe strada. Cand sunt pe strada si vreau net am smartphone.

#188
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu vrei sa intelegi dar nu-i bai. Tot acolo va ajunge tehnologia. Si cu intelegerea ta, si fara. Pentru moment, ai un calculator tot timpul cu tine, care incepe sa aiba capacitati de interconectare si securitate din ce in ce mai vaste.

#189
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Nu cred ca e vorba ca nu inteleg. E vorba ca nu am nevoie de un calculator permanent dupa mine. Pentru fisierele mele am cloud si le pot accesa de pe orice calculator.
Pentru acces la internet pe strada am smartphone la mine.

#190
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012
Putin offtopic
Din ce am citit pe forum, toata lumea lucreaza la un birou cu un calculator?? Pe unde citesc de telefoane, tablete... toata lumea lucreaza la birou.
Eu unu nu inteleg, am ajuns o tara de birouri :D ?

#191
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@alin62
Ceilalti probabil ca nu prea intra pe forumuri.

View PostParanoir, on 02 mai 2014 - 19:45, said:

cve inseamna nu sunt scumpe? Ca de exemplu Surface pro 2 parca era vreo 5000 lei.

Surface Pro ar fi echivalentul unui convertibil intre Ultrabook si tableta. Astfel de dispozitive sunt scumple. Insa reprezinta o solutie de compromis pentru cine nu vrea simultan si notebook si tableta.

Eu m-am referit la tablete obisnuite pe care le cari usor dupa tine, pe care lucrezi comod in pat, care nu au tastatura si care daca crapa nu reprezinta o pierdere prea mare, deoarece iti poti lua in orice moment una mai buna la pret similar.

Toshiba Encore a fost 1100 RON in promotie. Acum costa cu 100 RON in plus.
Lenovo Miix 2 a fost 900 RON. Versiunea cu 3G este 1400 RON.
Asus VivoTab Note 8 (cu stylus Wacom) este 1450 RON.
Cele de mai sus sunt tablete cu diagonala de 8 inch. Tabletele cu diagonala de la 10" in sus au (avut) preturi mai mari, incepand de la 1500 RON.
Deci, nu sunt scumpe avand in vedere ca sunt dispozitive construite pentru o portabilitate ridicata.

#192
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postalin62, on 03 mai 2014 - 00:55, said:

Putin offtopic
Din ce am citit pe forum, toata lumea lucreaza la un birou cu un calculator?? Pe unde citesc de telefoane, tablete... toata lumea lucreaza la birou.
Eu unu nu inteleg, am ajuns o tara de birouri Posted Image ?
Explicația evidentă e că cei ce nu folosesc calculatoare nu prea intră pe aici. Nu cred că ciobanul ăla de prin reclame reprezintă un standard... Posted Image
Ar mai fi posibilitatea lucrului pe un calculator, dar nu la birou ci într-o hală industrială de exemplu, sunt o grămadă de utilaje asistate de calculator.

Confirm spusele lui @Paranoir, pentru unii e al dracului de obositor/ deranjant să fii mereu online. Până și pe smartphone am dezactivat netul, nci măcar emailuri nu vreau, vreau puțină liniște/ intimitate! Duminica închid de tot telefonul! Și-n privința tabletelor îi dau dreptate, pe-a mea (10,1 inch) se dă soția pe net sau se uită la vreun film în pat, rar o iau cu mine undeva, prefer să iau laptopul de 15,6 inch.
S-ar putea să fie vorba și de diferențe de vârstă/ mentalitate/ meserie!

#193
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 15.04.2011
Pentru mine cele mai importante sunt smartphone-ul(5"), laptop-ul(15") si e-book reader-ul, smartTV-ul si tableta sunt pe locul doi. La serviciu tot laptop am, tableta e pentru divertisment.
Ca backup am un hdd de 1TB, 2.5", pe cloud spatiu fiind destul de limitat si nu am 100% incredere in el.

PS.In timpul saptamanii oricum nu prea ai timp sa le folosesti pe toate din cauza serviciului.

#194
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu chiar ma gandesc serios sa renunt la smartphone in favoarea unui telefon entry level cu baterie buna. M-am saturat sa-l reincarc zilnic sau la fiecare doua zile. M-am saturat ca cea mai mare problema o are chiar functia de telefon. Uneori ma apelaza cineva si nu pot raspunde la apel, deoarece imi ignora apasarile si trebuie sa sun eu inapoi dupa ce isi revine. Alteori ingheata imediat dupa ce raspund si dupa cateva secunde se intrerupe convorbirea. Sau mi se mai intampla ca exact in momentul in care am nevoie sa accesez agenda sa se apuce sa isi caute sau descarce/ instaleze update-uri si atunci capata un lag groaznic. Si este Samsung Galaxy Note II, nu o pocnitoare.

Nu stiu insa cat de pregatit sunt sa renunt cu totul la Android deoarece cu anumite aplicatii m-am obisnuit in varianta Android si se potrivesc cel mai bine unui smartphone.
Iar a doua parte neplacuta este ca m-am obisnuit sa iau notite cu stylusul si ar insemna sa plec de acasa, obligatoriu, cu Asus VivoTab Note 8, aceasta fiind singura tableta dotata cu stylus dar, care are autonomia pe baterie foarte mica, motiv pentru care am renuntat sa o mai iau cu mine, in favoarea tabletei Toshiba Encore care are autonomie dubla.
Deocamdata am optat pentru combinatia tableta Windows + smartphone Android cu stylus. Am incercat si alte variante, insa nu au rezistat mult.
Se pare ca fara sacrificii nu se poate...

Si atunci cred ca cel mai bine este sa ne intrebam in primul rand la ce am putea renunta si abia dupa aceea care sunt dispozitivele cele mai importante pentru noi. In acest punct intotdeauna va fi o pluralitate de dispozitive, deoarece nu exista un hibrid perfect. Mai bine mai multe dispozitive dedicate decat un compromis care practic nu exceleaza pe nicio dimensiune.

#195
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012

View Postshogun1, on 03 mai 2014 - 07:45, said:

Nu cred că ciobanul ăla de prin reclame reprezintă un standard... Posted Image

Ai sa razi dar ciobanii aia adevarati cu turma mare sunt smecheri, se duc cu x5 u la turma :D
Gata cu offtopicu.

#196
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am incercat ieri din curiozitate Ubuntu 14.04 in mod live pe tableta Toshiba Encore la rezolutie 800x1200: http://forum.softped...8#entry15104653
Se pare ca varianta Desktop cu Unity nu este inca o solutie pentru tablete...

Nu stiu de ce Canonical nu isi propune sa porteze Ubuntu touch si pe tablete compatibile x86. Cred ca s-au grabit facandu-l sa functioneze pe pocnitorile alea de ARM, avand in vedere ca Linux ruleaza in mod traditional pe procesoare din familia Intel x86. Puteau sa-l porteze pe arhitectura ARM dupa aceea.

#197
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
O intrebare despre Toshiba Encore. Vad ca are memorie interna de 32 GB. Avand in vedere ca are Windows 8 care ocupa vreo 20 GB, mai are si office care ocupa si ala ceva plus alte software-uti preinstalate, cat iti mai ramane disponibil din spatiul de stocare cand cumperi tableta?

#198
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostParanoir, on 03 mai 2014 - 12:47, said:

O intrebare despre Toshiba Encore. Vad ca are memorie interna de 32 GB. Avand in vedere ca are Windows 8 care ocupa vreo 20 GB, mai are si office care ocupa si ala ceva plus alte software-uti preinstalate, cat iti mai ramane disponibil din spatiul de stocare cand cumperi tableta?

Mai ocupa spatiu si partitia de recovery.
La inceput nu mai stiu exact cat aveam disponibil. Oricum, peste 10 GB. Acum am aprox. 5.5 GB liberi.
Am instalat Microsoft Office 2013 bineinteles. Am mai pus LibreOffice, FoxitReader, Calibre, VLC Media Player, Google Chrome, Mozilla Firefox si Thunderbird si alte cateva programele. Din Windows Store nu am instalat decat programe mici. Cu Dropbox efectuez doar o sincronizare selectiva. Am mutat locatia pentru Documents, Pictures, Videos si Music pe cardul de memorie.
La un moment dat ramasesem cu 2 GB spatiu (nu stiu cum pentru ca aveam mai mult) si am recurs la Disk cleanup cu optiunea de 'cleanup system files'.
In urma instalarii lui 'Update 1' si a unui nou cleanup am ajuns de la 5 GB la 5.5 GB.
Nu am apelat la compresia drive-ului si nici nu vreau.

Toshiba Encore merita doar pentru autonomia mai mare pe baterie. Altfel ar fi preferabila o tableta cu eMMC de 64GB.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate