Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...
 Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 

Finisaje casa la rosu P+M

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
2976 replies to this topic

#793
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Din ciclul "Ce-am mai facut pe la casa", cu mentiunea: azi a fost o zi splendida, cu soare; vantul n-a suflat in ceafa nimanui, nici in cea de pe gratar. Nimic n-a fost cum parea:nici frigul taios al iernii, de fapt a fost o zi blanda si calda, nici iaurtul de pe masa, era mujdei de usturoi cu smantana, iar vinul fiert cu scortisoara s-a transformat intr-un ceai aromat si cald. De undeva razbatea miros de portocale , aducandu-ne aminte de sarbatorile care tocmai au trecut.Copiii au fost cei mai fericiti, s-au tavalit in zapada, ca nu mai stiam care a cui ii, s-au bulgarit, s-au dat cu sania, s-au zbenguit. Adultii s-au pregatit sufleteste pentru zilele care vor urma, altii au dat in mintea copiilor. A fost o zi intr-adevar frumoasa! Va doresc un an 2015 ca-n visele voastre!

Attached Files



#794
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Stiu ca nu tine de constructia casei mele ce voi asterne mai jos; dar am dat de o poza recent facuta "acasa" (la munte) care m-a tarat la inceputuri si-s putin nostalgica. Am avut o copilarie de poveste, intr-o poveste. Aici inca mai sunt traditii, sau poate s-au risipit in negura vremurilor. Sper ca baietelul meu sa aiba o copilarie cel putin la fel de magica. Cred ca de aceea, mereu de Craciun si de sarbatorile de iarna, sufletul meu se imbraca si se simte ca-n povestea de mai jos. Pentru ca de fiecare Craciun incerc sa ma bucur ca si cum l-as trai pentru prima oara. Fiecare brad il impodobesc cu gandul la veselie,bucurie,clinchet de zurgalai,colindatori veniti cu uratul, capra, plugusorul,susurul cascadei din gradina cu nuci inalti, tzurtzuri reci topiti pe limba, mirosul ceaiului fierbinte din zahar ars primit pe partia de ski de toti copiii si cele 10 minute de desene animate la care ne ingramadeam buluc cu totii, veniti de pe partie,in camera din casa proprietarului terenului, care ne primea pe toti cu drag, sosetele ude si inzapezite din bocancii de ski, maini inghetate puse pe calorifere fierbinti ... cristale de memorie si omat la mine-n amintiri. Povestea dintr-o poveste....

Attached Files



#795
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Bucovina sau Maramures ?

Pare a fi traseul dinainte de Manastirea Voronet.

#796
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostdoarUNom, on 05 ianuarie 2015 - 16:03, said:

Bucovina sau Maramures ?
Pare a fi traseul dinainte de Manastirea Voronet.


  E Remeti, jud. Bihor, aflat pe Valea Iadului, Muntii Padurea Craiului. Drumul acela duce catre Lacul Lesu (baraj de acumulare - 7 km de curbe intortocheate , unele cu risc sa cazi in lac) si Stana de Vale, unde e Izvorul Minunilor. E o vale splendida, plina de pensiuni turistice; dar drumul e foarte bombardat, unul dintre cele mai rele drumuri din tara, mai ales portiunea dintre Lesu si Stana de Vale (pana la Remeti e cat de cat ok);iarna e aproape impracticabil, poti ramane inzapezit din cauza avalanselor si nametilor.Dar cred ca din cauza aceea locurile si-au pastrat salbaticia. La pagina 5 am lasat mai multe poze din zona aceea. Doar ca poza aceasta e recenta si n-am mai facut Craciunul acolo de cand parintii mei au plecat de acolo, aproximativ 10 ani. Mi s-a facut dor.

Edited by lenny13, 05 January 2015 - 18:39.


#797
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postdanmannx, on 20 ianuarie 2015 - 09:55, said:

Etapele ar fi cam asa:
1. instalatia termica
2. instalatia sanitara
3. instlatia electrica interioara + sisteme alarma efractie,incendiu,inundatie, AV, TV, net etc.
4. instalatia electrica exterioara
5. sapele
6. tencuiala pereti
7. izolare tavane
8. glet cu plasa
9. termopane + finisare glafuri
10. montaj usi
11. gresie + faianta
12. lavabila cu protejarea usilor, ferestrelor si placajelor.
13. pardosire.
14. tremosistem
15. montare glafuri exterioare
16. decorativa

       Ioai,multam fain, Dane {semn de exclamare}. Scris-am si ici, sa nu uit si sa ne mai gandim la una , alta.

#798
Raul_RAMu

Raul_RAMu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.01.2014
Felicitari si spor pe mai departe!
Si, ca tot o sa intru si io foarte curand in bâză, ce ma framanta acum: traim ca sa facem 1, 2, 3, x case sau facem 1, 2, 3, x case sa sa traim? Aista-i intrebarea!

Edited by Raul_RAMu, 20 January 2015 - 23:33.


#799
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Multumim frumos!

  Fiecare stie pentru ce traieste; daca a construi case e o pasiune pe care si-o permite, atunci sa construiasca pana la adanci batraneti. "Sa ridici o casa, sa sadesti un pom, sa cresti un copil". Vietile fiecarora sunt diferite, motivele care le dicteaza actiunile tot asa, altele, personalitatile sunt diverse. Pentru altii eu nu pot raspunde, eu sunt influentata de realitatea noastra.

  Realitatea noastra e urmatoarea: In Cluj Napoca, sa ai un apartament de 50-60 mp, finisat, costa pe putin 60k euro. Fara mobila. Intr-un cartier cu verdeata. La care mai adaugi mobilierul , estimat undeva la 1500 euro/incapere. Care incaperi sunt aproximativ 1 baie, 1 bucatarie, 2 dormitoare, un hol. Am ajuns la 70k, cu briz brizuri. Daca adaugi inca un dormitor, pentru cel de-al doilea copil, cam 12 mp, asta inseamna inca 12k euro {la cumparare}, mobilier 1500 euro. In total 84 k euro. La ora actuala, poti cladi o casa de acesti bani, mult mai spatioasa si mai incapatoare. Noi n-am cumparat terenul, l-am primit mostenire. In ziua de azi n-am mai fi putut cladi pe acest teren, daca hotararea pe care am luat-o in 2007 n-ar fi fost de a construi cat de rapid. Motivele sunt obiective, tin de restrictiile impuse unui teren stramt, care trebuie sa permita si un drum de servitute. Ca urmare, valoarea terenului acum e imensa; daca n-am fi construit era egal cu mai nimic, pentru ca nimeni nu l-ar fi cumparat.

  Concluzia?Noi construim ca sa avem unde sta, in conditii mai bune decat acum. In Romania, cu salariile si criza pe care o traversam, nu-ti permiti altceva, am mai spus si in alte postari. Pentru ca ai nevoie de ceva pe care sa te sprijini cand lucrurile nu mai merg. Chiriile sunt bani pe care nu-i mai vezi niciodata. Deci, da. Daca poti sa faci un credit, asa incat sa cumperi un apartament sau sa inalti o casa, iar creditul sa nu depaseasca valoarea unei chirii pentru acel spatiu {o chirie sub 250 euro nu gasesti, la un apartament cu 2 camere in Cluj Napoca}, ia-ti credit. Pentru ca indiferent ce s-ar intampla, pierzi o casa pe care oricum n-ai fi avut-o altfel. Chiria n-o recuperezi clar din start. Dar cu casa/ apartamentul s-ar putea sa ramai. Si sa oferi stabilitate in viata copiilor tai.

  Ma uit in jur, in blocul unde stau. Majoritatea celor trecuti de 50 ani stau aproape tot timpul in casa. Unora le este greu sa urce, coboare scari, altora sa ajunga in primul parc. Distractii pentru ei in oras? Mall-ul? Cumparaturile? Te saturi de ele, eu deja sunt. Eu vreau sa-mi misc corpul mai mult, nu ca apartamentul m-ar impiedica, dar clar, apartamentul ma incetineste. Vreau sa vad un pom fara sa-l caut vreme de 40 de minute mergand pe jos, printre masini, pietoni; Sa-mi umplu mainile cu pamant, cand imi cresc florile mele, pomii mei. Vreau sa-l vad pe copilul meu plantand si crescand pomii lui, florile sale. Sa fie mai atasat de viata pe care o vede in jur, decat de virtualul din calculator. Sa ma cert cu el sa vina in casa, sa manance, cum ma cert acum, iar el sa se tavaleasca in iarba si sa-mi murdareasca toate hainele, razandu-mi in fata provocator. Vreau sanatatea mentala si corporala pe care o ofera aceste lucruri de care vorbesc.

Edited by lenny13, 21 January 2015 - 09:31.


#800
Raul_RAMu

Raul_RAMu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.01.2014
Felicitari si pt inspiratia de incepe la timp.
Si intr-adevar alegerea e a fiecaruia. Si...cate Marii, atatea palarii.
Dar ce subtire e linia de demarcare intre a construi pt a trai mai bine si a trai pt a finaliza de construit...Estimarile realiste din "preliminarii", mng riscurilor, urmarirea bugetelor si a lucrarilor si pastrarea "picioarelor pe pamant" sunt esentiale daca nu vrei "s-o dai de gard". Asta ca tot e popular CHF-ul in perioada asta.
Cat despre mine, sper sa n-o dau de gardu' abia facut. Nu de alta, dar abia de-acu urmeaza greul.
Pe de alta parte, in zona de oferte (vanzari) de case/apartamente e haiducie maxima. Nu-i normal ca en detail sa fie la jumate din en gros.
De aici incep multe...

Edited by Raul_RAMu, 21 January 2015 - 18:38.


#801
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
http://forum.softped...i/page__st__180

    Ma gandeam la lucrurile pe care le-am afirmat in posturile de mai sus. Am hotarat sa vad la ce costuri pe mp ajung daca scot pierderile cu geologul care ne-a facut un studiu geo gresit , sapaturile gresite , cheltuielile cu invelitoarea , dar si cheltuielile cu proiectul, depunerile de acte. Mi-a rezultat suma de 29450 euro casa la rosu, la o suprafata construita de 230 mp, adica 128 euro/mp.

     Ideea e ca atunci cand esti cu proiectul scos de la primarie si doresti sa cauti o firma de constructii care sa-ti faca o oferta de constructie cu materialele incluse, 130 euro/mp e un pret bun. N-as fi putut afirma asta daca nu as avea ca exemplu cazul nostru concret.

#802
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
L.E.

Tu ai inclus si terasele, si balcoanele, si mansarda ca si cum ar fi etaj. Altii nu includ podul in mp Posted Image

Oricum, dpmdv ai iesit destul de scump per mp. 130 scoti doar daca aduni la mp si trotuarele perimetrale sau esti din domeniu si ai discounturi substantiale la matereiale.

Daca toti ar aduna podul, am ajunge la sub 100 euro/mp.

Ex. casa mea la rosu - 21500 euro (la 4 lei euro) 140 mpc. Cu pod am 210  mpc si sincer cred ca podul meu e mai circulabil decat o mansarda normala.

Edited by bicosu, 25 January 2015 - 19:20.


#803
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Nu am mansarda, am etaj. Inaltimea la etaj e peste tot cel putin 2.5 m. Calculul meu e bine facut si e comparabil cu al tau. Am si un pod necirculabil, dar panta acoperisului e foare mica. Nu se poate mansarda.Chiar daca nu am beci, adancimea de fundare ajunge in unele locuri la 2 m, datorita unui geolog care nu si-a facut bine meseria.

Edited by lenny13, 25 January 2015 - 19:54.


#804
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Scuze Lenny, inseamna ca m-am uitat pe dimensiunile altei case :))

#805
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Daca in 2009, cand cautam oferte de manopera as fi avut vreun reper de calcul, ne-ar fi fost mai usor sa alegem constructorul. Am fost destul de norocosi, zic eu, sa dam de un constructor cu care ne-am inteles cat de cat bine. A lucrat onest, cu materialele cumparate de noi, dar ne-a ajutat si constructorul cu ponturi si recomandari. De aceea am vrut sa fac acest calcul acum, pentru cei care n-au prea multe repere. Concluzia e ca 130 euro/mp pentru faza la rosu cu materialele constructorului e un pret excelent.

Edited by lenny13, 25 January 2015 - 20:45.


#806
Raul_RAMu

Raul_RAMu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.01.2014

View Postlenny13, on 25 ianuarie 2015 - 20:29, said:

Daca in 2009, cand cautam oferte de manopera as fi avut vreun reper de calcul, ne-ar fi fost mai usor sa alegem constructorul. ...De aceea am vrut sa fac acest calcul acum, pentru cei care n-au prea multe repere.
Multumim mult. E important sa ai un reper, chair si grosier (costurile difera de la casa la casa).

Edited by Raul_RAMu, 26 January 2015 - 09:24.


#807
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Ca o completare la cele ce am spus, cei care sunt interesati de manopera cum ar trebui negociata, am scris acum un an [aoleu, un an!] lucrurile de mai jos:

http://forum.softped...6#entry14290093

View Postlenny13, on 17 decembrie 2013 - 12:03, said:


Concluzia mea (in urma experientei avute): cand se negociaza manopera la rosu, ar fi bine sa se defalce cel putin asa:
1. manopera efectiv lucrare la rosu   a euro/ mp X b mp =     A euro
2. cost cofraje necesare     c mc X d ron/ mc =    B euro
3. cost inchiriere popi fier   e buc popi X f ron/ pop = C euro
4. fasonat fier     g kg fier X h ron/kg =    D euro
5. sapatura manuala/mecanizata la toata lucrarea   i ron/mp X j mp =  E euro

TOTAL MANOPERA "la rosu"    = A+B+C+D+E euro

   Aici am evitat cost in functie de ora sapata, ptr ca nu e corect. Ei pot sapa mai repede sau mai incet, in functie de interes. Literele a,b,c,d,e,f,g,h,i,j se inlocuiesc cu preturile practicate de constructor, inclusiv tva (a,d,f,h,i) si cantitatile necesare (b,c,e,g,j) . Orice depasire sau cantitati in minus se vor adauga/ scadea la manopera negociata. Daca se doreste o detaliere mai mare, respectiv turnare beton, zidarie etc, se adauga la lista de mai sus, scazandu-se din punctul 1. Adica punctul 1 ar trebui sa fie un pret care sa contina toate situatiile prevazute sau neprevazute din inaltarea la rosu a casutei, fara punctele 2,3,4,5.

      Repede mai trece vremea. Imi vine sa ma-mbat si sa ascult...Queen, febletea tineretii mele pierdute.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kkxWyt7K4hw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/36nqGs_Dvws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kE8kGMfXaFU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aopu6Lqzb4s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PGj2HulhzPE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


         Cand sau daca am sa ma mut, am sa iau si Queen cu mine...

#808
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,553
  • Înscris: 03.04.2013

View Postlenny13, on 26 ianuarie 2015 - 10:23, said:

      ........ tineretii mele pierdute.
Ce dreq de prostii zici tu aici!

#809
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Hai, Vio, ia un pahar si haida sa-ti torn si tie ... o Grasa de Cotnari. Ca sa m-auzi spunand si mai multe prostii .Posted Image Posted Image Posted Image

     [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ApXWZlBONWc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

     [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n2kShg0WR78?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

     [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o7K1_g31H0s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

     [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VZL06lE6g9Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

     [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_wGPqr6CYRQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#810
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,553
  • Înscris: 03.04.2013
Attached File  pahar-vin-alb-2002908.jpg   26.86K   7 downloadsAttached File  pahar-vin-alb-2002908.jpg   26.86K   7 downloadsAttached File  pahar-vin-alb-2002908.jpg   26.86K   7 downloads

Da' ce-ai patit? Ce-i cu melancolia asta?
Oricum, ai grija, "viata n-are buton de rewind".... Nu ca as face eu, dar eu sint mos si de-as putea sa ma intorc in timp.... Tu mai ai timp.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uZF8jCgUQFI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate