Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni
 recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...
 

Problema Frigider

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006
Mie gheata aia dupa ce compresorul a functionat 2 zile mi se pare normala.

Arctic-ul are 3 ani si dupa 5 io crapat un termostat de 50 de lei.

Ce sa-ti zic, iti arat bosch de 7000 ron la care io crapat compresorul dupa 3 luni...

#20
Antonia22

Antonia22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 09.01.2013

View PostMr_Devil83, on 28 iulie 2013 - 21:45, said:

Pisi daca frigiderul tau nu se opreste din functiune dar in interior temperatura e cu minus e clar ca ai termostatul defect.

Daca nu scade temperatura in interior e clar ca scapa pe undeva agent refrigerant si atunci intai trebuie rezolvat porul pe unde scapa si umpluta instalatia cu agent refrigerant.

Nu stiu de ce dar imi vine greu sa cred ca instalatiile din frigidere folosesc R134A.
Pisi spune la cine vrei tu,dar nu mie,ok?

View Postpb70, on 28 iulie 2013 - 22:52, said:

Pina in anii 90 si sa folosit R12 nu o spun in formule chimice ca nu stiu multi dar dupa 90 se foloseste R134a si mai nou R600
Nu numai in instalatiile auto de AC se foloseste R 134.


Daca spui ca in copartimentul frigider se formeaza cheata pe peretele din spate partea superioara este simptomul pierderii de agent si daca nu scade temperatura sub 3-4 grade, sau chiar mai putin in copartimentul frigider atunci sigur ai pierderi de agent.
Referitor la costuri daca nu stii ce materiale se folosesc costurile lor plus timpul alocat acestei reparatii mai bine Posted Image nu comentati .Cumparati produse la 1500 lei care va tin cit este garantia, totusi suntem societate de consum si.........avem salarii europenePosted Image

Pe peretele din spate,sus se formeaza,dar de racit raceste f bine.Eu una prefer sa cumpar alul nou decat sa dau pe reparatie 200ron,dupa care am  un frigider vechi,reparat care poate mai tine putin,poate nu si am dat banii degeaba.Asa il vand cu cat o fi si iau altul,Si asa aveam nevoie de unul mai mare.

#21
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006
Bine pisi.

#22
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010

View PostAntonia22, on 29 iulie 2013 - 08:16, said:

Pisi spune la cine vrei tu,dar nu mie,ok?


Pe peretele din spate,sus se formeaza,dar de racit raceste f bine.Eu una prefer sa cumpar alul nou decat sa dau pe reparatie 200ron,dupa care am  un frigider vechi,reparat care poate mai tine putin,poate nu si am dat banii degeaba.Asa il vand cu cat o fi si iau altul,Si asa aveam nevoie de unul mai mare.
Daca vrei sa cumperi alta combina frigorifica orienteaza,te dupa marci mai de top, dar depinde de bugetul tau, intreaba vinzatorul mai multe detalii despre produs unde este fabricat sau chiar un frigotehnist cam ce marci ar mai fi bune la momentul actual excludele pe cele de 1300-1600 lei ex BECO si ARCTIC si mai sunt citeva  te tine cit garantia si stiu foarte bine ce spunPosted Image

#23
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006
la fel cum pentru un termostat blocat recomanzi schimbarea vaporizatorului, gauri in agregat, micsorarea spatiului util si o incarcare cu freon nu ?

#24
Antonia22

Antonia22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 09.01.2013

View Postpb70, on 29 iulie 2013 - 21:51, said:

Daca vrei sa cumperi alta combina frigorifica orienteaza,te dupa marci mai de top, dar depinde de bugetul tau, intreaba vinzatorul mai multe detalii despre produs unde este fabricat sau chiar un frigotehnist cam ce marci ar mai fi bune la momentul actual excludele pe cele de 1300-1600 lei ex BECO si ARCTIC si mai sunt citeva  te tine cit garantia si stiu foarte bine ce spunPosted Image

Mi-am cumparat un samsung,sunt fabricate in Polonia.Din ce am cititit pe net sunt ok.

#25
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Si pana la urma ce avea cel vechi?

#26
Antonia22

Antonia22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 09.01.2013

View Postsneferu1987, on 30 iulie 2013 - 11:43, said:

Si pana la urma ce avea cel vechi?

Nu stiu sigur,ultimul cu care am vb si se ocupa de reparatii a spus ca probabil are pierdere de freon,si ca ma costa 350ron sa il faca si nu e sigur ca va merge apoi.Termostatul nu e de vina cica,din moment e a decuplat,chiar si pt putin timp.Sau ar mai putea fi un filtru infundat.
Oricum,acum dupa e il deschid cateodata suruie cumva.Nu-l mai repar oricum.

#27
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Majoritatea au fost de parere ca e peirdere de freon. Anyway sa-l stapanesti sanatoasa pe cel nou!

#28
Antonia22

Antonia22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 09.01.2013
Dap,va multumesc la toti pt ajutor!

Mersi,nu l-am primit inca,ca am facut comanda online,il astept :D

#29
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010

View PostMr_Devil83, on 29 iulie 2013 - 23:59, said:

la fel cum pentru un termostat blocat recomanzi schimbarea vaporizatorului, gauri in agregat, micsorarea spatiului util si o incarcare cu freon nu ?
Eu nu recomand schimbarea vaporizatorului neaparat dar cu un termometru digital folosit in frigotehnie iti dai seama daca in copartimentul frigider se ajunge la temperatura de termostatare si termostatul nu a decuplat compresorul atunci .....e termostat dar daca nu se ajunge?.
Un meserias stie ce are de facut pina ia o hotarire de a inlocuii vaporizatorul (mentinerea vidului il da de gol).
Acel vaporizator este identic cu cel din spuma si ocupa un spatiu foarte mic, practic este lipit de peretele din spate copartimentul frigider.
Depinde cat respect are meseriasul pentru meseria lui de a face un lucru bine facut si estetic, am vazut multe modificari de prost gust chiar daca functioneaza conteaza si esteticul,si asa cum spui trebuie si incarcare freon, filtru schimbat, ceva teava suduri sau lokring, ce maiPosted Image   mult timp care reflecta pretul  Posted Image

Edited by pb70, 31 July 2013 - 21:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate