Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei
 Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 

La ce mă ajută dezvoltarea personală?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Dromichaetes

Dromichaetes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 06.06.2013
Ce este dezvoltarea personală și cum imi dau seama că mă dezvolt în direcția care trebuie?

#2
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Tu tre să duci mâine tema și cauți aici răspunsuri. Este?

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,786
  • Înscris: 09.05.2005
Dezvoltarea personala este o metoda prin care cativa baieti destepti iau banii fraierilor vanzandu-le niste cursuri motivationale si tinand cateva discursuri inutile.

#4
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View PostDromichaetes, on 09 iunie 2013 - 23:42, said:

Ce este dezvoltarea personală și cum imi dau seama că mă dezvolt în direcția care trebuie?

Dezvolta-te!

#5
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
dezvoltare personala e un proces. nu un curs cum scria careva mai jos. eu cred ca inseamna sa citesti cat mai mult, sa iti dezvolti vocabularul, sa stii sa te comporti in societate, nu ca si unu venit de la tzara (cateodata si aia sunt ok, nu ma blamati) sa stii cateva chestii de cultura generala, sa ai cei 7 ani de acasa etc.
cursuri si prostii de dezvoltare profesionala is exact ce zicea cineva mai sus : bani degeaba la unii care zic ca iti toarna cultura in cap cu galeata, aia nu ii dezvoltare personala. is bani aruncati.
tu nu te poti dezvolta in 2-3 luni de cursuri.
aceasta dezvoltare este un proces continuu.

directia care trebuie nu exista, pentru ca sunt o gramada de directii bune.
aici intervine alceva. adica ce ti-ar placea tie sa faci in viata asta fara sa te plictisesti.
ca nu poti sa termini scoala de electronica si sa mergi sa vinzi ziare.
deci, directia buna e aia in care te simti tu implinit dar gandeste`te ca directia aia sa iti scoata in cale un loc de munca, sansa de a progresa, de a ajunge cat mai sus.

Edited by D3an, 10 June 2013 - 00:04.


#6
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Dezvoltarea personala reala benefica este cind poti face jogging la 60 de ani. Si la 70 si la 80 si la 90....si.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
N-ai sa intelegi, oricum nu te va ajuta cu nimic. Ramai asa.

#8
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View PostFriskey, on 10 iunie 2013 - 00:19, said:

N-ai sa intelegi, oricum nu te va ajuta cu nimic. Ramai asa.
Posted Image Pe criza asta nici nu te mai obosesti vad. Psihologu nu-i gratis, ia zi-i...

Edited by zerobitsunt, 10 June 2013 - 00:21.


#9
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Va dezvoltati....personal, dupa care alergati la doctor sa va remediati corpul.
La asta ma refer.
Voi nu ati inteles ce am spus.

View PostFriskey, on 10 iunie 2013 - 00:19, said:

N-ai sa intelegi, oricum nu te va ajuta cu nimic. Ramai asa.
Aroganta nu te ajuta nici macar pe tine, si bineinteles nici pe altii.
El ti-a cerut un sfat, nu eu.

View PostDromichaetes, on 09 iunie 2013 - 23:42, said:

Ce este dezvoltarea personală și cum imi dau seama că mă dezvolt în direcția care trebuie?
Viata iti arata.
Cind simti si gindesti ca e bun drumul.

#10
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostLensFlare, on 09 iunie 2013 - 23:54, said:

Dezvoltarea personala este o metoda prin care cativa baieti destepti iau banii fraierilor vanzandu-le niste cursuri motivationale si tinand cateva discursuri inutile.

Nu este chiar asa, dar noi suntem mai destepti ca ei, ce bine ca nu ne iau banii, noi nu suntem fraieri, dar in final tot ne ia cineva banii si noua.

#11
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,786
  • Înscris: 09.05.2005

View PostPlaton, on 10 iunie 2013 - 05:25, said:

dar in final tot ne ia cineva banii si noua.

In cazul meu este statul :D

Edited by LensFlare, 10 June 2013 - 07:09.


#12
Dromichaetes

Dromichaetes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 06.06.2013

View PostClerik, on 09 iunie 2013 - 23:50, said:

Tu tre să duci mâine tema și cauți aici răspunsuri. Este?

N-am nici o tema, a trecut vremea aia. Eu doream doar niste opinii. Si chiar nu am avut timp sa citesc despre acest lucru.

Deci sa inteleg D3an ca noua generatie, adica cei de pica 50% la BAC nu s-au prea dezvoltat personal?

#13
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostDromichaetes, on 09 iunie 2013 - 23:42, said:

Ce este dezvoltarea personală și cum imi dau seama că mă dezvolt în direcția care trebuie?

Este ceea ce trebuie sa afli tu singur, singurel. Exista seminarii, carti - dar acelea doar iti arata directia, nicidecum  destinatia.

#14
Dromichaetes

Dromichaetes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 06.06.2013
Da-mi niste link-uri te rog sau niste autori, caci pana la sf saptamanii depasesc termenul de imprumut la biblioteca si am drum pe acolo, cine stie, poate au ceva.

#15
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostDromichaetes, on 09 iunie 2013 - 23:42, said:

Ce este dezvoltarea personală și cum imi dau seama că mă dezvolt în direcția care trebuie?
Nu stiu ce ti s-a intamplat, daca insa ai cu adevarat intentiile afisate, esti gata sa dai ori de belea ori de "bairam".
Eu am mult mai multi ani decat tine si la varsta ta, faceam aceeasi pasi, cumva ii regret insa, dar, specificitatea mea m-ar fi impins de la spate si daca nu o faceam atunci, tot o faceam pana la urma.
Nici nu stiu ce sa iti zic, vei fi prada propriilor tale aspiratii intrucat esti o oaie numai buna de infulecat.
Daca insa vei avea norocul sa rezonezi suficient de puternic cu ceea ce se afla scris in spatele gardului vopsit de sistemul ce te va racola, poate vei avea acces la ceva special, un lucru e sigur insa, de servitute nu vei scapa si de vei rezona cu ea si de nu si de vei fi modificat afectiv si de nu, si, mai rau ca orice, nu ai cum sa ai parte fara sa fii "inrolat' si sa duci la indeplinire "misiunumi"; de multe ori informatiile (ca si trairile) ajungand la tine nu tocmai tipic si nu tocmai dinspre surse pure si nevinovate (ma refer la oameni desigur indiferent de ceea ce pare si de unde pare a proveni trairea cu pricina).
Un singur sfat, indiferent ce vei afla, trai, nu da la spate sfatul ratiunii intelepte acumulate pana acum, e singurul prieten de nadejde in clipele de mare cumpana; multi vor denigra-o si te vor indemna sa nu mai rationezi pentru a avea acces la trairi inalte si la alte extensii de constiinta sau, vor incerca sa te momeasca in fel si chip, tipic si atipic, ascunzand de fapt accesul real, pentru a consolida tagmele lor; lor pare a le fi bine, poate iti va fi si tie, depinde de specificitatea ta, din perspectiva mea, excelenta starilor de realitate la care omul poate avea acces, a fost subordonata intereselor de grup si unor doctrine infatisate sub diverse forme, dar atat de inalte pe cat de mult ia dus "capul" pe creatorii lor.

Edited by altnume, 11 June 2013 - 09:29.


#16
Dromichaetes

Dromichaetes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 06.06.2013
In concluzie, dezvoltarea personala este un proces ce se deruleaza pe tot parcursul vietii. In functie de directia abordata, te dezvolti intr-un anume fel. Sa inteleg ca nu exista dezvoltare personala in lipsa unui scop personal sau colectiv. Iar etica si moralitatea face ca dezvoltarea ta personala sa fie benefica nu numai pentru tine ci si pentru intreg mediul in care iti desfasori activitatile zilnice. Nastyprimul aduce in discutie faptul ca nu doar dezvoltarea cognitiva, emotionala  face parte din dezvoltarea personala ci si o sanatate buna. Men sana in corpore sano spuneau anticii. Cum se realizeaza acest lucur? Probabil printr-o vointa puternica.
  Asadar, pentru a te dezvolta personal benefic este indicat ca directia aleasa sa coincida cu scopul. O vointa puternica te ajuta sa nu te indepartezi de directie si scop. Dezvoltarea personala este deci rezultatul unei vointe puternice ce ne ajuta la atingerea scopurilor propuse, scopuri ale caror directii nu depasesc limitele morale si etice ale celor ce ne inconjoara.

Edited by Dromichaetes, 12 June 2013 - 14:50.


#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Alte filozofii si definitii mai ai?

#18
Dromichaetes

Dromichaetes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 06.06.2013
Nu inteleg Friskey de ce nu respecti regulile sectiunii. Ai 2 posturi in care nu faci alteceva decat zeflemea. Daca ai ceva de spus in legatura cu subiectul, te rog, daca nu, nu mai posta aiurea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate