Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...
 

Sens giratoriu: schimbare benzi

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#55
anthar

anthar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.02.2011
Aveti aici adresa unui videoclip instructiv despre sensuri :  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HB9THUeh6tI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Videoclipul este facut de americani si ptr cei care nu inteleg engleza voi face eu o prezentare sumara.
Americanii au experienta cu sensurile si sunt cei mai in masura sa dea lectii intrucat ei mergeau cu masinile inca de pe vremea cand la noi carul cu boi era  SF pt multi.
Inca de la inceput , prezentatorul enumera regulile esentiale care insotesc circulatia in sensul giratoriu :

- 1 cedarea trecerii celor ce sunt deja in sens ( Yield )
- 2 alegerea benzii ( Choose your lane )  si aici face si un desen cu benzile si directiile de urmat si spune : La apropierea de un sens giratoriu , soferii trebuie sa aleaga fie banda stanga fie banda dreapta in functie de directia de urmat .Alegerea benzii potrivite se bazeaza pe conformitatea dintre directia aleasa si iesirea respectiva din sens..Astfel , ptr sensul giratoriu  prezentat in videoclip , banda a 2 -a ( banda din stanga - left lane ) permite virajul la stanga ( left turns )  ,  directia inainte ( straight ahead movements ) si intoarcerea ( U turns ). Banda 1 a ( banda din dreapta - right lane ) permite virajul la prima iesire ( dreapta imediata ) sau directia inainte .
In toate cazurile ,sagetile ( si indicatoarele montate pe marginea drumului - americanii au asa ceva la sensuri ) vor ghida soferii catre banda corespunzatoare .
In continuare se ilustreaza prin imagini cum trebuie sa circule fiecare .Observati ca atunci cand ajunge la un vehicul ce circula pe banda 1 a spune ,, vehiculul care merge pe banda 1 a ( banda dreapta )  trebuie sa o ia la prima dreapta sau inainte - n-are alte optiuni . Nerespectarea acestor reguli duce la accidente , concluzioneaza autorul  si chiar ilustreaza aceasta printr-o faza cu un dobitoc care incearca sa vireze stanga de pe banda 1 a ( cuts off the driver in the left lane intending to exit - adica taie calea aluia de pe banda a 2 a care voia sa iasa din sens  ) , adica  exact cum invatati  ( si probabil si  faceti ) voi aici pe forum . Eu as propune sa va predati permisele la politie ca asa e mai sigur si ptr circulatie si ptr voi . Eventual puteti merge cu caruta lui bunicu !

#56
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,807
  • Înscris: 01.12.2001
In postul meu #51 ambii s-au incadrat corect.
Dupa parerea ta ce trebuie sa faca cel portocaliu? Iese ca bizonul de banda 2? La asta te referi ca cel verde taie calea aluilalt ce s-a incadrat gresiit pt iesire?

#57
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,375
  • Înscris: 07.02.2003

 anthar, on 22 mai 2013 - 17:15, said:

A semnaliza intrarea in sens mi se pare stupid deoarece nu ai alta varianta decat inainte sau  sa intri pe contrasens.Chiar instructorul auto m-a invatat sa dau semnal stanga cand intru in sens
Se considera schimbare de directie.

#58
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,807
  • Înscris: 01.12.2001
Si curba e schimbare de directie si nu semnalizezi.
La intrarea in sens nu ai alta posibilitate mai ales ca virezi dreapta sa intri in sens si tu semnalizezi stanga.
Ai vreo alta logica?

#59
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
Curba nu e o schimbare a directiei de mers. Nu e ca la geometrie. Altfel ai fi obligat sa semnalizezi conform art 54 OUG 195/2002 - (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, { ...] este obligat sa semnalizeze din timp si sa se [...]
Curba este o indoire, o arcuire, o racordare a doua aliniamente - legea nu prevede obligativitatea semnalizarii pentru acestea. Altfel am semnaliza cu totii ca nebuni dupa cum ni se pare ca drumul o coteste mai mult sau mai putin spre stanga sau spre dreapta.

Semnalizarea catre stanga in giratoriu s-ar putea sa nu para logica dar:
- functioneaza in practica atentiononand bizonii care asteapta sau se apropie de proxima intrare, care cred ca stiu sigur pe unde o vei lua tu si se baga in fata ta in giratoriu inainte ca tu sa te inscrii pe racordul de iesire
- nu e neregulamentara.

#60
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,807
  • Înscris: 01.12.2001

 cipx2, on 29 mai 2013 - 11:21, said:

Semnalizarea catre stanga in giratoriu s-ar putea sa nu para logica dar:
- functioneaza in practica atentiononand bizonii care asteapta sau se apropie de proxima intrare, care cred ca stiu sigur pe unde o vei lua tu si se baga in fata ta in giratoriu inainte ca tu sa te inscrii pe racordul de iesire
- nu e neregulamentara.
Nu ca doar pare ilogica, e chiar ILOGIC sa semnalizesi stanga la intrarea in sens cat tu tragi dreapta de covrig cand intri in sens.
Intrarea in sens NU se semnalizeaza. Doar trecerea de pe banda 1 pe 2 cu semnal stg.
Sau trecerea de pe banda 2 pe 1 cu semnal dreapta si iesirea din sens tot cu semnal dreapta.
Daca este o singura banda in sens sau iti pastrezi banda NU se semnalizeaza STANGA niciodata.
Il poti considera un drum in curba la stanga cu bretele pe dreapta (iesirile).
Si cum ai afirmat mai sus, daca drumul e in curba nu semnalizezi.
Cel ce intra are semnul cedeaza trecerea si trebuie sa fie atent la cel ce este in sens.

#61
Sharazano

Sharazano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.02.2013
Prea mulţi experţi in teoria pe care nu o aplică niciodată...

 dorin_2k, on 29 mai 2013 - 11:36, said:

Daca este o singura banda in sens sau iti pastrezi banda NU se semnalizeaza STANGA niciodata.
De ce nu ?

#62
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 Sharazano, on 29 mai 2013 - 11:49, said:

De ce nu ?

vrei sa te urci pe scuar? semnalizezi doar dreapta la iesirea din sens, e greu?

#63
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
dorin_2k, eu am scris "Semnalizarea catre stanga in giratoriu" nu "la intrarea in giratoriu", adica in timp ce esti deja in giratoriu, chiar cu o singura banda.

 dorin_2k, on 29 mai 2013 - 11:36, said:

Daca este o singura banda in sens sau iti pastrezi banda NU se semnalizeaza STANGA niciodata.
Tocmai ce ti-am aratat utilitatea in practica.
Pe langa asta, trebuie sa-ti argumentezi afirmatia cu articole din lege. Cum adica "nu se semnalizeaza"? Nu ai voie, e interzis, e neregulamentar? Asta pentru ca logica, ilogica si rezulatatele aplicarii lor nu sunt pomenite de Codul Rutier. Nu esti obligat/conditionat sa aplici logica in condus si nici nu esti testat pentru asa ceva la obtinerea permisului.
Parerea mea e ca aici gresesti - invocand logica. Asta e din aceeasi categorie ca si conditionarea respectarii de catre cineva a regulilor de circulatie de respectarea/nerespectarea regulilor de catre altii. Pur si simplu nu asa functioneaza treaba.

 dorin_2k, on 29 mai 2013 - 11:36, said:

Cel ce intra are semnul cedeaza trecerea si trebuie sa fie atent la cel ce este in sens.
Din pacate pe crucea multora nevinovati scrie chestia asta intr-o oarecare forma.
Ia fa tu vreo cateva mii de km pe an cu bicicleta sau scuterul/moto intr-un oras cu multe giratorii circuland dupa logica asta a ta. Nu cred ca vrei sa stii ce speranta de viata vei avea.
Pe mine semnalizarea stanga m-a salvat de prea multe ori ca sa n-o aplic. Nu e obliglatoriu, de acord, dar nici interzis nu este asa ca lasa-ma sa fac ce cred eu de cuviinta in spiritul art.1 alin (2) din Codul Rutier.

Si mai e si cazul in care eu sunt pe banda 1 in giratoriu si nu ies pe la urmatoarea iesire dar careva in paralel cu mine de pe banda a 2-a vrea sa iasa "prin mine" crezand ca si eu o sa ies - cum ar veni, respectivul ar incalca disp art 54.(1) OUG 195. Si aici semnalizez stanga desi nu fac stanga si nici nu schimb banda de pe 1 pe 2. Nici asta nu e obligatoriue dar nu e neregulamentar si m-a salvat de multe ghipsuri pana acum.

Edited by cipx2, 29 May 2013 - 12:24.


#64
anthar

anthar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.02.2011

 cipx2, on 29 mai 2013 - 11:21, said:

Curba nu e o schimbare a directiei de mers. Nu e ca la geometrie. Altfel ai fi obligat sa semnalizezi conform art 54 OUG 195/2002 - (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, { ...] este obligat sa semnalizeze din timp si sa se [...]
Curba este o indoire, o arcuire, o racordare a doua aliniamente - legea nu prevede obligativitatea semnalizarii pentru acestea. Altfel am semnaliza cu totii ca nebuni dupa cum ni se pare ca drumul o coteste mai mult sau mai putin spre stanga sau spre dreapta.

Semnalizarea catre stanga in giratoriu s-ar putea sa nu para logica dar:
- functioneaza in practica atentiononand bizonii care asteapta sau se apropie de proxima intrare, care cred ca stiu sigur pe unde o vei lua tu si se baga in fata ta in giratoriu inainte ca tu sa te inscrii pe racordul de iesire
- nu e neregulamentara.






Ba curba este o schimbare de directie dar nu se semnalizeaza ptr ca nu exista alta cale pe unde sa circuli .Semnalizarea se adreseaza celor din spatele nostru ptr a fi pusi in garda cu privire la directia pe unde vom circula ,dar daca drumul are doar o singura directie ( chiar daca e in curba ) devine redundant sa semnalizezi , dar nu si ilegal .
In ceea ce priveste semnalizarea in giratoriu , cel mai sigur ( in Romania ) este sa astepti sa vezi pe ce directie se inscrie masina din sens. Lipsa semnalizarii pe stanga poate sa fie catedata o scapare din partea cuiva si nu faptul ca merge drept inainte .Am vazut astfel de cazuri cand sau bagat in fata crezand ca respectivul va merge inainte si sau trezit cu el in coasta stanga .Politia nu le-a dat castig de cauza ptr ca regulamentul spune clar ca trebuie sa acorzi prioritate masinilor ce se afla in sens . Semnalizarea pe stanga nu e chiar regulamentara dar e tolerata ptr ca se considera ca fluidizeaza mai bine traficul , adica cineva care intra in sens cu semnal stanga e clar ca va vira stanga sau se va intoarce iar daca nu semnalizeaza atunci merge inainte si prin urmare eu pot sa ma bag in fata lui in sens fara sa mai astept sa vad ce intentii are - actiune care are si reversul ei in cazul cand ala e uituc sau distrat si uita sa semnalizeze stanga .Semnalizarea iesirii ( semnal dreapta ) ar fi solutia optima ptr ca e foarte sigura ,chiar daca unul uita sa dea semnal nu te poti baga peste el caci nu sti ce are de gand.

#65
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005

 anthar, on 29 mai 2013 - 13:27, said:

Ba curba este o schimbare de directie
Curba (sau orice alt cuvant din lege) este definita, in lipsa unei definitii speciale in OUG 195, conform cu ceea ce gasesti in DEX. Daca tu gasesti in DEX  ca definitia curbei e "schimbare de directie", da-ne si noua un link.

 anthar, on 29 mai 2013 - 13:27, said:

... schimbare de directie dar nu se semnalizeaza ...
Numeste articolul din lege in care apare aceasta exceptie de la regula data de art 54 OUG 195/2002 pe care l-am si citat partial mai sus.
Afirmatia ta ar trebui sa arate asa: " Ba curba este o schimbare de directie dar nu se semnalizeaza ptr ca asa prevede art cutare din legea cutarita.

 anthar, on 29 mai 2013 - 13:27, said:

Semnalizarea pe stanga nu e chiar regulamentara
Pai este sau nu este? Ca nu merge cu jumatati de masura. Daca e neregulamentara, conform carui articol? Nu ma intereseseaza interpretari si logici personale. Aici discutam pe lege.
Intrebare ajutatoare, este neregulamentar sa semnalizezi stanga (sau dreapta) si sa mergi inainte? (In caz ca raspunzi DA, numai raspuns argumentat cu numar de articol please).

#66
Sharazano

Sharazano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.02.2013

 AlinE, on 29 mai 2013 - 12:18, said:

vrei sa te urci pe scuar? semnalizezi doar dreapta la iesirea din sens, e greu?
Semnalizezi tu dreapta când mergi înainte ? Am condus 40.000 km până acum şi n-am vazut pe nimeni să facă asta, in schimb vad multi care semnalizeaza stanga cand merg in stanga, ceea ce e mult mai practic si mai folositor pentru cel ce urmeaza să intre in sens. (Conduc in Cluj Napoca)


Eu sunt convins acum că unii nu conduc maşini deloc, dar postează aici.

Edited by Sharazano, 29 May 2013 - 14:10.


#67
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 anthar, on 29 mai 2013 - 13:27, said:


Ba curba este o schimbare de directie dar nu se semnalizeaza ptr ca nu exista alta cale pe unde sa circuli .Semnalizarea se adreseaza celor din spatele nostru ptr a fi pusi in garda cu privire la directia pe unde vom circula ,dar daca drumul are doar o singura directie ( chiar daca e in curba ) devine redundant sa semnalizezi , dar nu si ilegal .


mai gandeste-te.
daca curba este considerata o schimbare a directiei de mers, asa cum o faci tu, atunci trebuie sa aplici art. 54 din oug adica esti obligat sa semnalizezi. ceva nu este in regula. daca tu semnalizezi aiurea ca asa este drumul serpuit, ala care vrea sa te depaseasca ce va face?

 Sharazano, on 29 mai 2013 - 14:06, said:

Semnalizezi tu dreapta când mergi înainte ? Am condus 40.000 km până acum şi n-am vazut pe nimeni să facă asta, in schimb vad multi care semnalizeaza stanga cand merg in stanga, ceea ce e mult mai practic si mai folositor pentru cel ce urmeaza să intre in sens. (Conduc in Cluj Napoca)


te invit in bucuresti sa vezi cum se circula si apoi discutam.
eu semnalizez dreapta cand ies din sensul giratoriu chiar daca drumul este drept...dar deh interpretam dupa ureche. face drumul stanga trebuie sa semnalizam stanga.
stai linistit ca eu am peste 80.000 km si asta din 2008 pana in prezent. mie greu sa calculez din 1996 pana in 2008 (masini de firma nu am tinut evidenta).

#68
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,807
  • Înscris: 01.12.2001

 cipx2, on 29 mai 2013 - 12:23, said:

Pe mine semnalizarea stanga m-a salvat de prea multe ori ca sa n-o aplic. Nu e obliglatoriu, de acord, dar nici interzis nu este asa ca lasa-ma sa fac ce cred eu de cuviinta in spiritul art.1 alin (2) din Codul Rutier.
Bine macar ca pe unul l-am convins.
Restul oare chiar nu inteleg anomalia de semnalizare stanga in sensul giratoriu daca nu schimbi benzile?

#69
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005

 dorin_2k, on 29 mai 2013 - 15:00, said:

Bine macar ca pe unul l-am convins.
Negativ :)
Nu m-ai convins pentru nu aveam o alta convingere. N-am sustinut in niciun loc/moment contrariul - cum ca semnalizarea ar fi obligatorie. Am zis si sustin ca semnalizarea la stanga in sensul giratoriu nu este neregulamentara - ceea ce este o diferenta ca de la cer la pamant.

Nu e nicio anomalie. E un lucru practic care te ajuta sa ajungi intreg acasa si nu intre scânduri.
As intelege pozitia ta daca actiunea asta ar periclita traficul in vreun fel. Dar e dimpotriva, imbunatateste siguranta - am exemplificat mai sus.
Este ok si regulamentar sa nu semnalizezi stanga si la fel de ok si de regulamentar sa dai semnal.

#70
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 cipx2, on 29 mai 2013 - 15:54, said:

Negativ Posted Image
Nu m-ai convins pentru nu aveam o alta convingere. N-am sustinut in niciun loc/moment contrariul - cum ca semnalizarea ar fi obligatorie. Am zis si sustin ca semnalizarea la stanga in sensul giratoriu nu este neregulamentara - ceea ce este o diferenta ca de la cer la pamant.

Nu e nicio anomalie. E un lucru practic care te ajuta sa ajungi intreg acasa si nu intre scânduri.

mda, fiecare cum crede. numai ca unii au ajuns sa o transforme intr-o regula prostia asta cu semnalul la stanga. mai ales daca nu ai semnalizari laterale sau pe oglinda, nu te ajuta prea tare. iar faptul ca te bazezi pe semnalizare ( pe care e posibil sa nici nu o vada un bizon) in loc sa ai contact vizual sau sa prevezi traiectoria boului de langa tine spune ceva de lipsa de experienta.

#71
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
Cine a zis ca se bazeaza pe ceva, implicit pe semnalizare? Chiar si contactul vizual e la fel de apa de ploaie ca si semnalizatul, nici una nici alta nu tin loc de airbag sau altceva.

Ieri am fost cu bicla prin cartier. La o intersectie cu un drum fara prioritate unde aveam vreo 30 km/h a aparut o cucoana pe care o stiu din vedere si dupa utilaj. Cucoana avea 'cedeaza', opreste de tot, se asigura, ma vede, o vad, contact vizual, ochi in ochi si ... baga in viteza si face la dreapta in fata mea. Eu pun frana brusca (eram pregatit) si eschivez; la fel si masina din spatele meu care a ajuns in paralel cu mine dar care a fost fortata sa treaca pe contrasens. Cucoana opreste 50 de m mai incolo si o intreb de ce nu mi-a dat prioritate. "Pai v-am vazut", zice ... "pai legea zice sa-mi dati prioritate, nu doar sa ma vedeti", zic eu. etc etc etc - ii explic cum sta treaba.
La sfarsit intreb "acum 2 zile eram cu masina si mi-ati acordat prioritate, azi ce-ati avut cu mine?". "Pai pesemne ca acum doua zile v-am vazut mai bine", zice dama. "Atunci cum de n-ati vazut masina din spatele meu care era la cativa metri mai inapoi si careia trebuia sa-i acordati, desemenea, prioritate?!" .... liniste.

Contact vizual am avut si vinerea trecuta in tranzit prin Campina la giratoriul dinspre Poiana. Unul care astepta sa intre in giratoriu a crezut ca merg spre centru si ies inaintea lui pt ca majoritatea pe acolo o ia. Ghinion de nesansa - voiam sa ies pe urmatoarea. Cu tot cu semnal stanga si cu tot cu contact vizual, baiatu' baga carbuni cat poate ca avea si remorca. A oprit din nou dar prea tarziu. Noroc ca eram pregatit. Am oprit si l-am invitat sa treaca pt ca nu mai aveam loc.

Tot n-am priceput de ce e considerata prostie sa semnalize3z stanga. Atata vreme cat eu am "la dosar" cazuri cand am prevazut ca cineva imi va taia calea, am semnalizat si am vazut ca masina lui a zvacnit iar respectivul a oprit imediat ce am dat semnal, inseamna ca ceva-ceva functioneaza. Daca prin manevra asta care nu incalca legea imi maresc sansele sa evit un accident, nu vad cum ar putea fi catalogata ca prostie.

#72
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,807
  • Înscris: 01.12.2001

 cipx2, on 29 mai 2013 - 16:49, said:

Tot n-am priceput de ce e considerata prostie sa semnalize3z stanga.
Pentru ca semnalizarea ta stanga fata, este greu vizibila de altul ce vrea sa intre in sens.
Pentru ca nu schimbi banda de mers.
Pentru ca nu te urci pe rondou.
Pentru ca cel ce vrea sa intre in sens are cedeaza trecerea si e obligat sa o respecte (daca are permis).
Attached File  semnaliz.png   13.35K   8 downloads

Daca punem raul in fata ca in povestea Prostia omeneasca... se pot intampla accidente la tot pasul.

Iar argumente pot sa iti dau si eu pt orice situatie ca e mai bine sa mergi cu geamul deschis decat cu el inchis ca sa scapi de necaz.
- sa auzi daca iti bate planetara
- sa auzi sirena politiei mai repede
- sa sari pe geam fara sa te tai in caz de accident
- sa auda toti din oras ca ai sistem de 1.000W

Nu e interzis sa mergi cu geamul deschis sau inchis.
Priceput ideea?
E o tara libera si faci ce vrei.

La fel si cu semnalizarea stanga in sens.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate