Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...

Apometru stricat, consum prea mar...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 

Endomorf ce trebuie sa dea jos 30 kg - am niste aparate acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Nu alerga pe asfalt si nici pe pamant cand ai un super exces ponderal, incheieturile si tendoanele alea sunt supraincarcate si asa. 115kg la 1.8m este un mare semnal de alarma ca ceva este in imensa neregula in primul rand cu nutritia, sedentarismul te face atrofiat, mancatul in exces te face obez, nu confunda. Redu aportul la 1700 kcal pe zi, se gasesc site-uri pe net unde sa-ti loghezi caloriile, si dup-aia te cantaresti la saptamana, o sa slabesti fara sport. Cand ajungi pe la un 90 poti sa incepi sa faci giumbuslucuri sportive.
In alta ordine de idei ai un exces de grasime in valoare de aproximativ 40kg, ca si cum mi-as pune eu in spate 40 de kile si as alerga cu ele, ti se pare intelept asa ceva?
In legatura cu trasul de fiare, adica efortul anaerob, poti face muschi si sa pastrezi si grasimea inclusiv burta, fara deficit caloric nu vei slabi neam sau o sa dai jos 5 kg si o sa recastigi 10. Socoteste-ti caloriile sau toate echipamentele pe care le ai nu-ti vor servi la nimic.

#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostDKN1, on 03 mai 2013 - 17:24, said:

In alta ordine de idei ai un exces de grasime in valoare de aproximativ 40kg, ca si cum mi-as pune eu in spate 40 de kile si as alerga cu ele, ti se pare intelept asa ceva?

Vezi ca o parte din cele 40 kg sint si in muschi. Si cele 40 kg nu sint doar grasime.

Edited by Ion_de_la_Raion, 03 May 2013 - 19:43.


#21
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,419
  • Înscris: 21.10.2010
Sry de offtopic dar am o intrebare, care e cel mai bun moment de alergat (din punct de vedere al arderii caloriilor) : dimineata sau seara?

#22
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Nu conteaza.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,000
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt curios stiintific vorbind, cate calorii arzi alergand usor 15km cum fac unii prin Herestrau si avand sa zicem 108km ? La bicla pe 15km in 50 min 18-20km/h 108kg/mid age se scot/consuma cam 440 calorii.

#24
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
La bicla pe aceeasi distanta se consuma mai putin decat alergand, asta clar, altfel nu s-ar mai fi inventat si popularizat bicla. 15km nu alearga nimeni de fitness, ala e antrenament pt semimaraton deja.
Pt un om de 108kg la o ora de alergat cu vreo 11km/h ies cam 1200kcal dar nu se va intampla, la 108kg conditia fizica este in buda daca nu e vorba despre vreun bodybuilder de 1.90m, 60 de minute la 11km/h nu e posibil fara conditie fizica.

http://www.healthsta...late_metric/cbc

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,000
  • Înscris: 07.02.2003
Am inteles, ca idee de consum era interesant, e clar ca fara antrenament nu faci. Insa sportivii alearga prin parc fara greata cu ceva transpiratii e drept, au pedometre, ii vad dand tura dupa tura fara oprire si sunt vreo 5-6km o tura de lac herestrau, masurasem odata cu bicla, culmea e ca nu toti sutn in forma cel putin ochiometric.

#26
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
11km/h e nebunie timp de o ora Posted Image.
@andreic, apuca-te sa mergi pe jos. Cam 7-8 km intr-o ora si ceva mers rapid  consumi 800-900 de calorii Posted Image.
In medie consumi 80-90 de calorii pe km la mers, la greutatea ta chiar peste 100, cu cat esti mai gras, cu atat consumi mai mult.
Iar la alergat vorbim deja 100-140 calorii pe km, depinde foarte mult greutatea individului.

Edited by echo3, 04 May 2013 - 00:32.


#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,000
  • Înscris: 07.02.2003
Nu le am cu alergatul, nici pe la mijlocul anilor 90 in armata cand aveam conditie fizica mult mai buna nu o scoteam mai mult de 1-2 stadioane. La mers insa faceam 20-30km drum montan, pana la locul de aplicatii, vrand, nevrand... a fost o vreme cand aveam si 123KG Posted Image In general prefer bicla si daca vreau sa trag de mine e simplu, urc pante repetat pe pinionul de viteza nu ala comod forjand in pedale, sigur consumul e mai mare, insa eu nu caut conditie fizica sportiva ca oricum nu am timp sa o mentin zilnic, vreau sa ajung sub 100KG cat mai repede si caut metode care mai de care, bag extensoare si bicla deocamdata pe langa dieta hipoglucidica Posted Image

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postecho3, on 04 mai 2013 - 00:29, said:

In medie consumi 80-90 de calorii pe km la mers, la greutatea ta chiar peste 100, cu cat esti mai gras, cu atat consumi mai mult.
Iar la alergat vorbim deja 100-140 calorii pe km, depinde foarte mult greutatea individului.

Cred ca glumesti. Alergatul consuma mult mai mult. Eu pot merge fara probleme 10 km, dar pot alerga doar 50 m.

#29
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 04 mai 2013 - 20:54, said:


Cred ca glumesti. Alergatul consuma mult mai mult. Eu pot merge fara probleme 10 km, dar pot alerga doar 50 m.

Nu cred ca ai inteles prea bine ....daca vorbim de calorii/ora normal ca o arzi mult mai multe alergand, dar cine poate sa alerge o ora? Cineva intr-o conditie fizica excelenta si nici atunci, nu e chiar alergat, mai degraba maraton-style ;)

Degeaba incerci sa alergi, cum zici si tu,daca nu ai stare fizica, in cateva sute de metri esti mort/lesinat si nu poti continua. Pe cand mers, un pic mai alert , alternat cu cea mai incet poti face si asta e mult mai ok.

Cel mai bun exercitiu, de mentinere/ardere e cel aerobic, aerobic insemnand sa te situezi in exercitiu la 60-70% din ritmul cardiac maxim. Spre exemplu un sedentar de 30 de ani , luand formula standard ar avea un MHR (maximum heart rate) de 220 - varsta = 190 , probabil ceva mai putin daca e foarte "out-of-shape".

E foarte important sau ai un aparat de masurat pulsul pentru a gasi acel punct perfect unde poti sustine activitatea pe durate lungi fara sa lesini ;)

Niste statistici/metode de calcul aici >
http://www.brianmac....k/energyexp.htm

#30
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
De fapt n-a inteles nimic...

#31
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu ar fi asta o problema, chiar daca tonul tau e unul rautacios. Nici Socrate nu stia nimic. Ceea ce eu nu pricep e de ce, dupa 50 metri de fugit, sau 10 secunde, sint praf si trebuie sa ma opresc, desi am consumat doar 3 calorii. Pe cand, pot merge fluierand 10 km (si mai mult), care consuma vreo 550 calorii.

#32
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Că nu te țin plămânii, inima și musculatura să faci un efort brusc.
La mers ai antrenament și o faci cu ușurință fără să-ți forțezi organismul, dar la alergat acestea trebuie să se mobilizeze și din lipsă de antrenament dau chix.

Eu când m-am apucat de alergat aveam altă problemă. Înainte să mă opresc de oboseală mă opream de durere. Mă omorau ligamentele stătute și mușchii atrofiați.

#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Raspunsul tau nu ma multumeste. Concret, ce nu e in regula ? Forta prea mare care trebuie produsa ? Cantitatea de aer care nu poate fi procesata ? De ce bate inima mai puternic ? DIn cate am citit, efortul la viteze mici nu e cu mult mai mare. Problema e ca eu cand fug, fug (ca in piesa eu cand vreau sa fluier, fluier), gen fugit cat ma tin picioarele dupa tramvai. Si atunci simt ca-mi dau duhul.

#34
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 06 mai 2013 - 01:11, said:

Raspunsul tau nu ma multumeste. Concret, ce nu e in regula ? Forta prea mare care trebuie produsa ? Cantitatea de aer care nu poate fi procesata ? De ce bate inima mai puternic ?

O combinatie a acestor lucruri. Cel mai important este, cum ai intuit si tu, cantitatea de oxigen procesata. Trebuie sa faci diferenta intre termenii > aerobic si anaerobic

Conditia fizica afecteaza in special cel de-al doilea aspect, capacitatea de a initia/intretine exercitii fizice anaerobice. Tocmai de aceea, la sportivii de performanta, in primul rand capacitatea plamanilor e mult marita, uneori chiar dublu fata de medie, in plus atletii, cei cu conditie fizica excelenta consuma oxigenul mult mai eficient.  
De asemenea, referitor la inima, aceasta este un muschi, cu cat il exersezi (cele mai bune sunt exercitiile aerobice sustinute pentru asta), cu atat e intr-o stare mai bune. Iarasi, daca un om normal are o rata bazala (resting heart rate) de 75-80 sau chiar mai mult, pentru atletii de performanta poate fi sub 40, sau in cazuri extreme precum Miquel Indura care are/avea 28, adica doar 28 batai pe minut :w00t: , spooky, nu ?

Un alt termen/concept pe care trebuie sa-l studiezi este VO2 max, poate si cel mai relevant pentru ce vrei tu sa afli.

Poti incepe cu un mic exercitiu, foloseste un cronometru (daca nu ai un ceas dedicat, in ziua de azi majoritatea telefoanelor au ;) ) si masoara sa vezi cate batai pe minut ai stand relaxat in pat (masoara dupa 2-3 minute de stat  in pat).

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,000
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlawrence38, on 05 mai 2013 - 13:11, said:

Niste statistici/metode de calcul aici >
http://www.brianmac....k/energyexp.htm
Sunt gresite, i-am dat la calculator 54 min, 21km/h bicicleta, 108kg si ce vad... vreo 900 calorii, gluma de calculator... in realitate e vreo 370-420 calorii. Mi-e lene sa ma duc afara sa-mi iau ciclocomputerul sa-ti dau exact.
Stie cineva vreun site care sa calculeze bine ?

View Postlawrence38, on 06 mai 2013 - 01:38, said:

spooky, nu ?
Eu am 55-60 resting, VS usor marit, probabil din cauza asta Posted Image

#36
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Iata si o harta a unde trebuie sa te situezi cu rata inimii, la inceput te vei afla in special pe treptele 1-2, ulterior 2-3 si daca vrei sa fii mai serios in privinta exercitiilor catre 3-4-5. Rata maxima a inimii o poti calcula/aproxima din exercitii sau si mai bine te duci la un doctor si faci testul , nu te va costa prea mult. La fel un ceas sau ceva dispozitiv pentru masuratori in timpul exercitiului este in ziua de azi la indemana oricui.

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ad/Exercise_zones.png/800px-Exercise_zones.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postandreic, on 06 mai 2013 - 01:41, said:

Sunt gresite, i-am dat la calculator 54 min, 21km/h bicicleta, 108kg si ce vad... vreo 900 calorii, gluma de calculator...

Mda, alea sunt doar niste guideline-uri, iti dai seama ca nu are cum sa fie corect decat daca e personalizat pe individ. Mai degraba calculezi cu creionul si hartia :D

View Postandreic, on 06 mai 2013 - 01:41, said:


Stie cineva vreun site care sa calculeze bine ?


Daca iti cunosti VO2 max, atunci poti sa-l folosesti pe cel de aici, nu primul, al doilea. Oricum , 100% nu are cum sa fie , toate folosesc algoritmi statistici. Nu exista 2 persoane identice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate