Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 

icehost.ro fura designul siteului

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
ioman87

ioman87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 05.02.2006

View PostDorin_78, on 26 aprilie 2013 - 09:30, said:

ioman87, nu exista drept de autor pt design de site, nici pt culori, animatii etc cei care pun acolo un copyright pe site o fac de forma. dpdv legal = 0

exista drept de autor pentru creaţii deosebite/valoroase dar trebuie inregistrat oficial acest drept si platite nişte taxe.

nu e chiar asa. ai drepturi de autor pe orice creatie a ta originala (fie ca e fotografie, fie ca e un design de site, fie ca e un articol, o carte, etc), nu trebuie sa iti inregistrezi neaparat creatia undeva. inregistrarea doar iti ofera o siguranta mai buna. Chiar daca nu ti-ai inregistrat creatia, daca tu poti dovedi ca cineva ti-a copiat-o (deci creatia ta e mai veche decat copia) tu esti cel care detine drepturile de autor, si o instanta poate da verdictul in favoarea ta (nu cred ca e cazul aici, dar se poate).

#20
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 08.08.2006
Originalul arata mai bine, mult mai bine.
Copia e slaba, adica semana, nu e identic siteul. Copia e kitsch in cazul asta.
Daca ati inregistrat ceva, gen culoare, etc cred ca puteti cere ceva in instanta, dar trebuie sa consultati un avocat.

#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,652
  • Înscris: 24.09.2006
Senzational, icehost.ro a copiat si logo-ul din alte parti.
Macar daca tu nu rezolvi mare lucru cu ei, informeaza-i si pe altii ca le-au copiat logo-ul.
Poza 1: logo original Genesis Banking: http://www.genesisbanking.com/
Poza 2: logo copiat icehost.ro

Attached Files



#22
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Nu faceti altceva decat sa le faceti si mai multa reclama la icehost astia. Bravo lor ca au copiat tot. Nu m-as mira sa fie alta sucursala de la mxhost in cautare de alt vad pentru clienti.

#23
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
JayBird, crezi ca asta ar fi o metoda asa de buna de reclama? Tu ai cumpara de pe un site care este reclamat ca a copiat designul?

#24
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
se referea la mxhost.
multi nici n-au auzit de aia pana sa apara asta cu acuzatia de plagiat. uite ca acum au auzit, si mxhost sigur va castiga din asta.
dar eu nu cred k e o tehnica de marketing pt ca e prea "lucrata" treaba asta

#25
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Va agitati degeaba, internetul e plin de astfel de chestii. Designul este similar dar nu identic...sincer mi se pare mai slefuit si mai atractiv cel de la icehost. Cat despre logo, imaginea respectiva este in format vectorial pe fotolia si shutterstock, cu $3 se poate cumpara. Asa ca nu poate fi vorba de copierea unui logo, pur si simplu ambele firme au folosit aceeasi imagine stock.

#26
Bogdanel12

Bogdanel12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2013

View Postgumball3000, on 26 aprilie 2013 - 10:02, said:

Senzational, icehost.ro a copiat si logo-ul din alte parti.
Macar daca tu nu rezolvi mare lucru cu ei, informeaza-i si pe altii ca le-au copiat logo-ul.
Poza 1: logo original Genesis Banking: http://www.genesisbanking.com/
Poza 2: logo copiat icehost.ro

acest logo l-am vazut pe un site care ofera logo free, de acolo l-au luat amandoi sigur

View PostDjAdi, on 25 aprilie 2013 - 23:02, said:

Cum nesimtirea unora care vor sa deschida o afacere online nu are limite, ieri am descoperit un site icehost ro care a copiat intreg designul siteului nostru mxhost ro .  Desi un coleg din firma care s-a ocupat de designul siteului a contactat persoana care se ocupa de icehost , acestuia ii se parea normal sa utilizeze tema noastra custom din zona clientilor :

Original: https://www.mxhost.ro/clienti/
Copie: http://www.clienti.i.../clientarea.php

Original: https://www.mxhost.r...ubmitticket.php
Copie: http://www.clienti.i...ubmitticket.php

Inainte sa il sunam avea si footerul siteului copiat identic cu linkuri cu tot.

Din pacate unii inteleg ca asa se face webdesign, luand cu copy paste munca altora , tot designul temei fiind facut manual de catre noi.


Aceea este o thema whmcs si nu e facuta de voi manual se vede asta din codul sursa . Acceasi treaba ati facut-o si voi thema asta am mai vazut-o doar ca era alta culoare in loc de verde si cu mici modificari :)

numai bine

View Postblue_wings, on 29 aprilie 2013 - 11:11, said:

Va agitati degeaba, internetul e plin de astfel de chestii. Designul este similar dar nu identic...sincer mi se pare mai slefuit si mai atractiv cel de la icehost. Cat despre logo, imaginea respectiva este in format vectorial pe fotolia si shutterstock, cu $3 se poate cumpara. Asa ca nu poate fi vorba de copierea unui logo, pur si simplu ambele firme au folosit aceeasi imagine stock.

ai dreptate  dar oamenii ca unii de-aici care nu au habar de design de unde sa stie asa cum si logo si thema sunt luate de pe internet care este plin de asa ceva free sau pe bani. Daca au folosit thema primii din romania inseamna ca ei au facut-o :))

Edited by Bogdanel12, 05 May 2013 - 20:34.


#27
gabrielbobon

gabrielbobon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.03.2013
din pacate sunt multe specimene de genul acesta in romania, mai nou toti pustanii de 15-16 ani detin "firme" de servicii web... romania...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate