Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

(goredole) Casă la roșu P+M vs. Parter

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
goredole

goredole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2008
Poziționarea terenului este prezentată în atașament. Deschidere 22 m, lungime 47 m, suprafață totală aproximativ 1000 mp.

Model orientativ casă:

http://extradom.pl/p...u-liv-2-WRC2014
http://www.eproiecte...-parter-e34011/
http://extradom.pl/p...omu-z10-WAE1007
http://extradom.pl/p...amarant-BSA1577
http://extradom.pl/p...omu-z89-WAE1100

Mi-am propus să construiesc o casă cu o suprafață utilă de maxim 140 mp, iar momentan întâmpin greutăți cu privire la poziționarea în principiu față de punctele cardinale. Momentan nu reușesc să mă hotărăsc dacă fațada casei va fi la stradă sau spre Sud ...

Nu sunt hotărât încă dacă va fi o casă exclusiv parter sau P+M.

Încă ceva, oare prețurile proiectelor de pe site-urile poloneze sunt reale, făcând conversia prețul unui proiect e de aprox. 500 euro. Poate sunt incomplete proiectele ? A comandat cineva pe net ?

Momentan cam atât, în funcție de sugestiile voastre vom vedea cum se desfășoară ostilitățile Posted Image

Apreciez orice sugestii.

Attached Files



#2
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
fata spre nord inseamna viscol in fatada toata iarna!

#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 05.04.2006
prima casa imi place cel mai mult

#4
goredole

goredole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2008

 ionut76, on 20 aprilie 2013 - 12:35, said:

prima casa imi place cel mai mult

Le-am cam pus în ordinea ”de gustibusPosted Image

#5
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Da, prima casă chiar e simpatică tare.

#6
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
A 3-a mi se pare cea mai frumoasa, dar ar trebui sa te decizi doar pentru parter.

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,840
  • Înscris: 03.02.2007
Obligatoriu fațada spre sud. Părerea unuia care locuiește de 11 ani într-o casă cu ferestrele spre sud.

#8
goredole

goredole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2008

 Digix, on 20 aprilie 2013 - 14:29, said:

Obligatoriu fațada spre sud. Părerea unuia care locuiește de 11 ani într-o casă cu ferestrele spre sud.

În principiu sunt total de acord. Mă gândesc doar cum să mai îmblânzesc un pic partea care va sta la stradă pentru desfătarea vizuală a trecătorilorPosted Image . Sau poate ceva in ”L” ...

O să pun mai pe seară ceva poze cu terenul ...

Până mă hotărăsc cu orientarea casei/camerelor spre punctele cardinale m-am gândit că pașii de urmat în continuare ar fi (în ordine cronologică):

1. Primărie - nomenclator stradal
2. Studiu Geo
3. Primărie - CU construire
4. Proiect casă DTAC
5. Proiect rezistență
6. Proiect utilități
7. Primărie autorizație de construire.

Mi-a scăpat ceva ?

Edited by goredole, 20 April 2013 - 15:07.


#9
goredole

goredole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2008
Poze cu via :) Există ceva tehnologii de scoatere a viei în afară de târnăcop sau buldo (arat) ?

Având în vedere deschiderea, suprafața terenului vs.suprafața utilă a casei max. 140 mp. raportat la preț ce se rentează P+M sau parter ?

Scenariu P+M

Parter - living, bucătărie, baie, birou, CT, cămară, windfang

Mansardă - 3 dormitoare, 1 baie, 1 dressing.

Scenariu Parter

Living, bucătărie, 2 băi, 3 dormitoare, CT, cămara, windfang.

Mă gândeam să orientez  2 dormitoare spre Sud, iar unul spre Nord. Bucătăria la S-V (un geam spre stradă) și living-ul spre S-E.

Există o regulă cu privire la orientarea anumitor camere spre punctele cardinale ?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   248.43K   70 downloads
  • Attached File  2.jpg   202.81K   71 downloads
  • Attached File  3.jpg   197.29K   67 downloads


#10
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Daca vrei sa te coci in casa vara si sa faci placinte pe pervaz, pune ferestrele spre sud. Dupa aia "stingi" cu aer conditionat.

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,840
  • Înscris: 03.02.2007
Există rulouri și geam 4 seasons.

#12
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
Corect. Astia nu trebuie sa traiasca?

Nu pune nimic spre sud vest sau sud. Nu uita ca un geam termopan te apara de ger si crivat dar nu si de razele soarelui. Si la un calcul sumar, frig ai 3 luni, caldura vreo 6...
Sau, ia-te dupa reguli si baga nene rulouri si aere conditionate.

Iti sugerez - dormitoare spre est sa te dea jos soarele dimineata din pat
Living spre nord, nord-est sau nord-vest ca sa nu te coci din iunie pana in sptembrie. Si ca sa iesi din el la umbra direct pe terasa, vara.
Bucataria spre sud-est. Si ce mai ramane - foloseste tampon pentru soare - baia, casa scarilor, camera tehnica - spre sud/sud-vest.

#13
goredole

goredole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2008
Mulțumesc tuturor pentru sugestii !

Am gasit și o matrice interesantă cu privire la subiectul punctelor cardinale/așezarea camerelor.

Mâine încerc să schițez ceva, deși sunt un jalnic desenator Posted Image

Attached Files



#14
axxaxx

axxaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.02.2008
La noi, 500 de euro pentru un proiect tehnic e imposibil. Un DTAC, da. Dar nu faci nimic de calitate cu el. Daca pretul acolo e de 500 de euro, ma gandesc doar la situatia ca la ei in toata Polonia au un teren ideal, cu caracteristici la fel peste tot, si te taxeaza cu 500 de euro ca sa scoata proiectul din sertar, sa faca 3-4 copii si sa ti-l puna in brate. Dar in cazul asta e cam mult. Pentru comparatie, vezi cat costa proiectul pe epr....., e 10 euro/mp.

#15
goredole

goredole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2008

 axxaxx, on 21 aprilie 2013 - 09:01, said:

La noi, 500 de euro pentru un proiect tehnic e imposibil. Un DTAC, da. Dar nu faci nimic de calitate cu el. Daca pretul acolo e de 500 de euro, ma gandesc doar la situatia ca la ei in toata Polonia au un teren ideal, cu caracteristici la fel peste tot, si te taxeaza cu 500 de euro ca sa scoata proiectul din sertar, sa faca 3-4 copii si sa ti-l puna in brate. Dar in cazul asta e cam mult. Pentru comparatie, vezi cat costa proiectul pe epr....., e 10 euro/mp.

Știu prețurile din Românica.... am ridicat problema că am tot văzut recomandări făcute către site-urile astea poloneze. Și mă întreb ca tot omu`, oare e țeapă ? Posted Image Oare la 500 EUR îmi trimit desenele de pe site ?

Dacă cineva și-a comandat de acolo cred că ar fi interesant de văzut ce conținea proiectul (arhitectură, rezistență, utilități etc.). Cu siguranță mai faci mici modificări la proiect cu o persoană specializată din România, însă una e când te duci cu mâna goală, alta e când te duci cu un proiect complet în proporție 80%, chiar și venit din Polonia. Dar mai e o problemă, proiectul îți vine în poloneză, nu ? Îl traduci, ce naiba faci ?

Sau poate alea sunt prețuri de dumping ca să te agațe și apoi vezi cum crește suma dacă vrei și d-aia și d-aia ....

Și mai e o treabă uite aici tot site polonez, dar uite și prețuri pe măsură http://z500.pl/

Edited by goredole, 21 April 2013 - 11:25.


#16
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,579
  • Înscris: 10.05.2007
Acolo se trimit doar drafturi de proiecte in formate digitale. N-ai ce face cu ele, proiectele trebuie sa treaca pe la arhitect, structurist, instalator, verificator, etc...
Asa le iei de-acolo te duci la arhitect si-ti proiecteaza casa. Altfel le platesti de 2 ori.
Nu-ti dau decat cateva planuri si fatade, au alta legislatie. La ei nu-ti trebuie 15 semnaturi si stampile, constructorul vine cu solutia tehnica.

Aduce a Clociciov terenul.

#17
goredole

goredole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2008

 Astrul, on 21 aprilie 2013 - 15:23, said:

Acolo se teimit doar drafturi de proiecte in formate digitale. N-ai ce face cu ele, proiectele trebuie sa treaca pe la arhitect, structurist, instalator, verificator, etc...
Asa le iei de-acolo te duci la arhitect si-ti proiecteaza casa. Altfel le platesti de 2 ori.
Nu-ti dau decat cateva planuri si fatade, au alta legislatie. La ei nu-ti trebuie 15 semnaturi si stampile, constructorul vine cu solutia tehnica.


Mulțumesc pentru confirmare. Așa mă gândeam și eu ....

#18
axxaxx

axxaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.02.2008
Ma mai uit si eu pe site-urile astea, uneori gasesti imagini dragute din care te poti inspira. Dar ce ma frapeaza e ca toate planurile lor au ziduri groase, de rezistenta, la exterior, si pe dinauntru toate zidurile sunt subtiri, de maxim 15 cm, de compartimentare. Banuiesc ca nu e zona seismica, altfe nu imi explic. De suprapunerea zidurilor interioare nu mai zic....Posted Image . Si in plus, au vreo 5-6 scheme functionale, cu care se joaca. Schimba fatadele, mai trag un pic de un perete sau altul. Dar in esenta, au cateva planuri mari si late la baza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate