Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare
 EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...
 Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...
 

Cum se semnalizează în sensul giratoriu

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#91
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
de ce sa te opresti la 1 euro/km? nu stiai ca pe net poti pune ce tarif vrei? Posted Image  baga 100

si daca ti s-ar rupe, nu ai mai insista cu atata pasiune sa-ti impui "parerea".
cei care citesc subiectul cred ca au inteles deja argumentul tau - ca nu scrie in legislatie. ok, mai ai ceva de adaugat? de ce trebuie sa te iei la hartza cu cei care au alte pareri? de ce trebuie sa dai cu rahat in cei care au credibilitate in domeniu (profesorii), din pozitia de anonim?

Edited by Nemesis-, 18 April 2013 - 21:13.


#92
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 30.11.2010
AlinE ,injuraturi mai iau uneori dar daca ne dam jos din masina sa discutam despre legislatie,am in buzunarul usii sofer o surubelnita de de scos cauciucul de pe janta,care ma ajutat de cateva ori sa-l conving pe coleg ca e mai bine sa plece.

Edited by cetane, 18 April 2013 - 21:12.


#93
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
nu e necesar. nu numai ca nu scrie in regulament. deci nu ain inteles nimic.

#94
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postcetane, on 18 aprilie 2013 - 21:10, said:

AlinE ,injuraturi mai iau uneori dar daca ne dam jos din masina sa discutam despre legislatie,am in buzunarul usii sofer o surubelnita de de scos cauciucul de pe janta,care ma ajutat de cateva ori sa-l conving pe coleg ca e mai bine sa plece.

acum ce facem? ne etalam sculele din dotare? eu te-am intrebat care a fost manevra de ai reusit sa enervezi pe altii...

#95
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
el a mers regulamentar dar nu a semnalizat stanga. din cauza asta ala cu duba s-a pierdut in spatiu si era sa il expulzeze din sens.

#96
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postxtremdriving, on 18 aprilie 2013 - 21:34, said:

el a mers regulamentar dar nu a semnalizat stanga. din cauza asta ala cu duba s-a pierdut in spatiu si era sa il expulzeze din sens.

da mai, ca daca nu dai semnal stanga...automat iti pierzi prioritatea in giratoriu...

#97
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 19.03.2007
Asta cu semnal stanga in sens e o idiotenie din care multi au facut o regula. Dai semnal cand schimbi banda, punct. Daca dai semnal stanga in timp ce te deplasezi prin sens ii derutezi pe cei care circula in sensul giratoriu si circulatia in sens va fi mult ingreunata. Ori ideea sensurilor giratorii a fost tocmai aceea de fluidizarea traficului. Si cum multi participanti la trafic habar n-au ce reguli se aplica in sensul giratoriu, ba mai mult de atat nu stiu sa faca diferenta intre indicatorul de ocolire si cel de sens giratoriu, s-a luat masura de a se instala semne de cedeaza trecerea la intrarea in sensurile giratorii si in unele cazuri schimbarea indicatoarelor de sens giratoriu cu cel de ocolire insotit de cel de cedeaza. Pentru unii e grea legislatia aia, e greu de priceput logic, chiar daca invata cartea aia ca pe o poezie. Macar daca nu intelegeti, nu incercati sa va impuneti inventand noi reguli de circulatie.

#98
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Posttitoo, on 18 aprilie 2013 - 21:58, said:

Asta cu semnal stanga in sens e o idiotenie din care multi biciclisti (stii tu, aia de n-au treaba cu masinile) au facut o regula.
am completat eu...

Edited by xtremdriving, 19 April 2013 - 07:51.


#99
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

View PostAlinE, on 16 aprilie 2013 - 19:54, said:


daca nu se da nici un semnal...inseamna ca masina din sensul giratoriu nu are intentia de a iesi pe drumul pe care asteapta aia sa intre in sensul giratoriu.



asa scrie in regulament? sa semnalizezi stanga?

lasa-i ma in pace..astia-s din Arges....din moment ce, cel din sensul giratoriu are prioritate, te rotesti in el pana ti se face rau....cel care vrea sa intre, intra cand e liber si sa nu taie calea vreunuia......nu trebuie sa-i dau eu semnal stanga....

View PostSef-chenko, on 16 aprilie 2013 - 19:55, said:

Atunci mai bine imi fac niste pancarte de acasa si le scot pe geam in sens: "Inca nu ies" "Nici acum" "Na vezi ca ies la prima!" Posted Image

pretenas...atata timp cat ala care intra are cedeaza trecerea.....n-ai nici-o obligatie..mai bine ai invata mai bine, si-apoi ai face galagie...

#100
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postcephalophodes, on 19 aprilie 2013 - 10:03, said:


lasa-i ma in pace..astia-s din Arges....din moment ce, cel din sensul giratoriu are prioritate, te rotesti in el pana ti se face rau....cel care vrea sa intre, intra cand e liber si sa nu taie calea vreunuia......nu trebuie sa-i dau eu semnal stanga....

durerea e ca acestia traiesc printre noi. si mai dau si tare din gura.


pretenas...atata timp cat ala care intra are cedeaza trecerea.....n-ai nici-o obligatie..mai bine ai invata mai bine, si-apoi ai face galagie...

glumea...


#101
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 14.04.2007

View Postcephalophodes, on 19 aprilie 2013 - 10:03, said:


lasa-i ma in pace..astia-s din Arges....din moment ce, cel din sensul giratoriu are prioritate, te rotesti in el pana ti se face rau....cel care vrea sa intre, intra cand e liber si sa nu taie calea vreunuia......nu trebuie sa-i dau eu semnal stanga....



pretenas...atata timp cat ala care intra are cedeaza trecerea.....n-ai nici-o obligatie..mai bine ai invata mai bine, si-apoi ai face galagie...

Problema nu e cu ăia de vor să intre în sens; problema e cu ăia de-s pe banda interioară şi vor să părăsească sensul şi cred că au prioritate de stânga faţă de ăla de pe banda I ;)

Cred ca 3 sferturi dintre soferii care intra in ses semnalizeaza constiincios stanga, dar nici jumate din ei nu semnalizeaza dreapta cand parasesc sensul.

#102
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
@nemesis,
Cred ca idolatrizezi aiurea profesorii de legislatie rutiera.

#103
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
ce sa faca? nu se poate. PROFESOR inseamna ceva!nu se pot compara niste "profesori"  de legislatie cu cativa muritori de p'aici. asa a hotarat nemesis. si mai are si impresia ca noi ne facem de ras...ca nu luam in considerare codul lui bleotu (bleotu fiind "profesorul" de legislatie citat de madam) in loc de codul rutier si de experienta, logica si ce mai vrei.
bai si ce doare ca traiesc si conduc printre noi.

m-a facut sa imi aduc aminte de unu'...ma claxoneaza cand opresc sa las unul sa treaca ptca in fata era blocat. zic ce vrei? lasa-l sa treaca ,unde sa ma bag? si asta zice ca e a doua oara cand franez si il jenez ca el cara oua in masina si i se sparg. llllllolll

in loc sa mearga incet si grijuliu pe prima banda si sa pastreze distanta daca are probleme el vrea sa circule normal si sa ii faca toata lumea loc.

Edited by xtremdriving, 19 April 2013 - 11:47.


#104
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 30.11.2010
In timp ce astepti la semafor tii semnalizarea pusa sau o opresti?
In afara localitatii intalnesti drum in lucru ( o banda ocupata de muncitori),esti ultimul in coloana,pui avariile sau nu?
Multumesti punand avariile celui care te-a lasat sa intrii pe drumul cu prioritate?
Daca din cvarii motive mergi incet si esti cap de coloana,vezi ca din fata nu vine nimeni,dai un semnal dreapta pt ai informa pe cel din spate ca e liber?
Atentionezi pe cei ce vin din fata cu blitz ca urmeaza sa intalneasca radar?
Semnalizezi stanga in sensul giratoriu pt a fluidiza traficul in sens?
Daca raspunsul e nu la toate intrebarile e clar ori sunteti incepatori,ori sunteti blonde deghizate cu nickname-uri pompoase.

Edited by cetane, 19 April 2013 - 13:05.


#105
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
lollll...faci teoria chibritului?
m-ai amuzat ...
nu o sa-ti raspund la nici o intrebare ca inca persisti cu proastia aia de semnalizare stanga in giratoriu.
PS: se spune BLONDE... si eu nu sunt...vrei sa-ti arat ...?

Edited by AlinE, 19 April 2013 - 12:58.


#106
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postcetane, on 19 aprilie 2013 - 12:41, said:

In timp ce astepti la semafor tii semnalizarea pusa sau o opresti?  o tii pusa numai in anumite situatii cand e stanga/dreapta si inainte pt a-l informa pe cel din spate ca vei face stanga si sa se plaseze pe alta banda ca sa nu astepte aiurea. dar asta se face inainte de a se pozitiona celalalt in spatele tau. dupa ce s-a pozitionat nu are rost.
In afara localitatii intalnesti drum in lucru ( o banda ocupata de muncitori),esti ultimul in coloana,pui avariile sau nu?  poti sa le pui
Multumesti punand avariile celui care te-a lasat sa intrii pe drumul cu prioritate? nu. apasarea avariilor inseamna 'time consuming si miscari nejustificate + ochii dupa buton sa il nimeresti. mai buna e vechea metoda cu ridicat mana.
Daca din cvarii motive mergi incet si esti cap de coloana,vezi ca din fata nu vine nimeni,dai un semnal dreapta pt ai informa pe cel din spate ca e liber? gresit. daca merg incet si e vizibilitate, nu dau decat ca sa il informez ca il las sa depaseasca, nu ca e liber. vede si el. pot face asta cand el nu are vizibilitate destula. il pot ajuta sa depaseasca.
Atentionezi pe cei ce vin din fata cu blitz ca urmeaza sa intalneasca radar?  da
Semnalizezi stanga in sensul giratoriu pt a fluidiza traficul in sens? nu, asta e o aberatie.
Daca raspunsul e nu la toate intrebarile e clar ori sunteti incepatori,ori sunteti blonde deghizate cu nickname-uri pompoase. deci raspunsul nu e NU la toate.

considera tu in schimb sensul asta giratoriu de care se sperie toti prostii, o linie dreapta. la fel, tot atatea benzi, tot strazi la dreapta. semnalizezi la stanga ca sa le indici ca tu mergi inainte??

inteleg ca tu faci asta. si alti cativa habarnisti. cel de pe banda 2 trebuie sa semnalizeze cand schimba banda si sa iti dea prioritate. cel care vrea sa intre TREBUIE SA ASTEPTE SI SA FIE SIGUR CA TU FACI DREAPTA CA SA INTRE. ce o fi asa complicat?

Edited by xtremdriving, 19 April 2013 - 13:31.


#107
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,781
  • Înscris: 15.06.2007
Pe mine ma apuca rasu' plansu cand vad cum circula astia in putinele sensuri giratorii din Timisoara. Sunt boi, care se intra mai usor pe banda 1 , si raman acolo, semnalizand stanga incontinuu. Intre timp, cei care vin de la intrarea precedenta pe banda 2 in giratoriu, (adica mai la miez) vor sa iasa sa zicem la a doua, si dau sa se ciocneasca cu primul care desi merge pe banda 1 , face stanga mai departe spre urmatoarea iesire din sensul giratoriu. Si atunci sa vezi ca nu stiu care cui sa dea prioritate.
Teoretic, daca sunt mai multe strazi care dau in giratoriu, 4 sau 5, atunci, dupa ce ai intrat, semnalizand stanga, ar trebui sa te pliezi pe banda de interior, si apoi inainte de iesire , dar din timp, inapoi pe banda 1 , ca sa faci dreapta unde vrei.  Dar cum lumea vorbeste la telefon, sau sta cu capul in cur, intra pe o banda si tot de pe aia vor sa si iasa,
Si atunci te gandesti, care e prostul? Ala care face mai departe stanga desi este pe banda 1, sau cel de pe banda 2 care vrea sa iasa la dreapta, taindu-i calea celui de pe banda 1?

Edited by tfmercedez, 19 April 2013 - 15:00.


#108
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Semnal stanga in sensul giratoriu nu e necesar si nu e prevazut in lege, dar multi il folosesc.
Semnal dreapta la iesire e necesar si prevazut in lege, dar multi nu stiu treaba asta.
Cei din prima categorie nu incurca in mod real pe nimeni. In sensurile inghesuite chiar ii ajuta pe cei care asteapta sa intre.
In schimb, cei care nu semnalizeaza la iesire incurca pe toata lumea.
Parerea mea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate