Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare
 EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...
 Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...
 

Cum se semnalizează în sensul giratoriu

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#73
mad_max_f_z_m

mad_max_f_z_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 21.08.2006
Masina 2 nu are de ce sa ste pe banda 1 atata timp cat nu iese pe prima iesire. se sta langa miez. ia intreaba-te daca masina 2 vrea sa iasa pe iesirea 4 si sta pe banda i? banda de langa bodrura in giratoriu este pentru cei care ies la prima iesire. E cat se poate de simplu si de logic, dar matematica, condusul si carnea de porc, sunt lucruri grele, neaccesibile oricui.


Fratilor….prima banda o ocupi doar daca iesi pe PRIMA iesire LA DREAPTA si de la intrare pana la iesire ai SEMNAL DREAPTA.Daca iesi pe a doua sau a treia iesire,ori te intorci,ocupi BANDA A DOUA si te deplasezi cu semnal STANGA pana cand esti in dreptul axului penultimei iesiri unde pui semnal DREAPTA intrucat urmeaza ca pe urmatoarea sa iesi TOT PE BANDA A DOUA,nu schimbati banda de circulatie in sens,pt ca TAI FATA CELUI CARE IESE PE PRIMA LA DREAPTA. Daca esti pe banda a doua si ai doua iesiri de ce sa treci pe prima?????de ce????ai tot drumu in fata!RAMAI PE BANDA TA!!! Daca esti intr-un sens cu doua benzi si o iesire iar tu esti incadrat pe banda a doua,acolo da,schimbi banda IN DREPTUL AXULUI PENUTIMEI IESIRI UNDE PUI SEMNAL DREAPTA SA INTELEAGA CEI CE VOR SA INTRE CA TRE SA CEDEZE TRECEREA PT CA TU URMEAZA SA IESI,ACOLO TRECI DE PE BANDA 2 PE BANDA 1 URMAND CA LA URMATOAREA SA IESI.

Edited by mad_max_f_z_m, 17 April 2013 - 23:18.


#74
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
nu, nu te deplasezi cu niciun semnal stanga. semnalizezi doar cand schimbi banda. e clar?
'nimeni' astia de pe softpedia sunt cativa care au experienta cat toti instructorii ( profesori...hahah, ce cuvant pompos.) din bucurest. nu mai inventati voi roata.

luati sensul giratoru ca o linie dreapta si nu va mai ca*ati pe voi atat cu aberatii.
auzi, aia care fuge de ala din spate, mai mai sa dea peste altul intrand la dreapta, are impresia ca vorbeste cu nimeni...

Edited by xtremdriving, 18 April 2013 - 07:21.


#75
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 19.03.2007
@mad_max...
Sunt atatea topicuri deschise despre acest subiect incat daca le-ai fi citit n-ai mai fi scris aberatia de mai sus. Sau macar daca ai fi citit cartea aia de legislatie si ai fi inteles ce scrie acolo.Incetati sa inventati reguli noi, mai intra si nestiutori pe aici si vor fi tentati sa va creada pe cuvant.

#76
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 30.11.2010
Intri intr-o intersectie in care de cele mai multe ori se intalnesc 16 benzi de mers si unii o considera o curba oarecare pe un bulevard in care nu sunt obligati sa faca ceva anume.
Azi am facut un experiment venind de la munca,a mers la primele doua giratoare dar la al 3-lea era sa intre in mine unul cu o duba dupa care mi-a umplut frigideru".
O sa semnalizez stanga cat circul in giratoriu ca si pana acum, chiar daca in regulament nenea Garceaa a uitat sa scrie asta.

#77
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Tare. 15 benzi nici in nevada nu gasesti

#78
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 30.11.2010
Bandă de circulație = fâșie lungă delimitată din partea carosabilă a unui drum , pe care pot circula în același sens numai un șir de vehicule.
Tu te grabeai asa tare azi de ai intrat intr-un llogan si ai omorat o femeie?Am vazut la stirile protv de la ora 17.Daca nu scuze de confuzie.

Edited by cetane, 18 April 2013 - 20:21.


#79
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Posted Image  tu mai ai inca lamaia in geam? incerc sa inteleg care e problema ta...
in alta ordina de idei nu garcea a uitat ceva. voi aveti impresia ca sensul giratoriu e labirint. semnalizezi doar cand schimbi banda. atat.

#80
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
legislatia e proasta. sunt o gramada de lucruri pe care le inveti la scolile de soferi si care nu-s prezente in legislatie.
asta se intampla cand legea e facuta de habarnisti, si nu de oameni care au in spate zeci de ani de invatat copii ca voi cum sa conduca..

Edited by Nemesis-, 18 April 2013 - 20:36.


#81
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
hahah... ce imi plac incepatorii astia care se cred soferi

#82
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
da, pe langa un profesor de legislatie rutiera, tu asta esti - un nimeni in ale condusului.
pana acum nu te-ai remarcat decat cu tupeul cu care emiti judecati de valoare. daca te simti superior acestor profesori, demonstreaz-o. arata-ne realizarile tale

#83
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
heheh... ma gandesc cum sa spun...evita cuvantul profesor de legislatie... 99% sunt habarnisti, mai ales in condus/controlat masina

 Nemesis-, on 18 aprilie 2013 - 20:40, said:

da, pe langa un profesor de legislatie rutiera, tu asta esti - un nimeni in ale condusului.  faci o mare confuzie intre legislatie si condus.
pana acum nu te-ai remarcat decat cu tupeul cu care emiti judecati de valoare. daca te simti superior acestor profesori, demonstreaz-o. arata-ne realizarile tale.  tie ti-am aratat. te-am invatat ceva... baga la cap ce ti-am spus las-o mai moale ca te depaseste

Edited by xtremdriving, 18 April 2013 - 20:48.


#84
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
sigur, ca asa zici tu, fara sa te gandesti macar ca tu, eu si toti romanii suntem produsul acestor 99% de "habarnisti".
e parerea ta, pe net fiecare poate abera la nasfarsit.

dar din punctul meu de vedere ai aproape acelasi statut ca si orice alt anonim de pe net - adica un nimeni.
zic aproape, pt ca atitudinea asta de copil teribilist pe care o afisezi, nu te avantajeaza. deci inca mai ai pana sa urci la stadiul de nimeni

Edited by Nemesis-, 18 April 2013 - 20:53.


#85
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
mama ce-mi place sa presez pe cate unul sa-l vad cum face dreapta cu scartait de roti... Posted Image

 cetane, on 18 aprilie 2013 - 19:25, said:

Intri intr-o intersectie in care de cele mai multe ori se intalnesc 16 benzi de mers si unii o considera o curba oarecare pe un bulevard in care nu sunt obligati sa faca ceva anume.
Azi am facut un experiment venind de la munca,a mers la primele doua giratoare dar la al 3-lea era sa intre in mine unul cu o duba dupa care mi-a umplut frigideru".
O sa semnalizez stanga cat circul in giratoriu ca si pana acum, chiar daca in regulament nenea Garceaa a uitat sa scrie asta.

detaliaza..cum ai mers in sensul respectiv de ti-a umplut ala frigiderul + bataia de rigoare.

#86
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 Nemesis-, on 18 aprilie 2013 - 20:52, said:


zic aproape, pt ca atitudinea asta de copil teribilist pe care o afisezi, nu te avantajeaza. deci inca mai ai pana sa urci la stadiul de nimeni
pai da, ca sunt sictirit de alde tine care au carnet de 3 ani si deja fac reglile de circulatie si ei habar nu au pe ce lume traiesc...

#87
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 Nemesis-, on 18 aprilie 2013 - 20:52, said:

sigur, ca asa zici tu, fara sa te gandesti macar ca tu, eu si toti romanii suntem produsul acestor 99% de "habarnisti".
e parerea ta, pe net fiecare poate abera la nasfarsit.

dar din punctul meu de vedere ai aproape acelasi statut ca si orice alt anonim de pe net - adica un nimeni.
zic aproape, pt ca atitudinea asta de copil teribilist pe care o afisezi, nu te avantajeaza. deci inca mai ai pana sa urci la stadiul de nimeni

mai taica...si tu ce pana mea de statut ai? un fix pix egal cu zero, habarnist, care ia de buna orice gaseste pe google dand o cautare simpla...cum si noi suntem in mentalitatea ta.

PS: daca mai continui mult in stilul asta...nu te vad bine.

Edited by AlinE, 18 April 2013 - 20:59.


#88
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
saracutul de tine, esti sictirit cand nu-ti ia lumea parerile in considerare? Posted Image
sau mai bine zis ideile fixe..

pai fa-te si tu profesor la vreo scoala de soferi, si atunci vei avea si tu mai multa credibilitate.
pt ca din pozitia de nimeni e absurd sa ai astfel de pretentii

#89
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
eu predau la 1 euro pe km. nu ma pot face profesor pe 2 lei... calitatea costa.

mi se rupe daca asculta nemesis sau nu parerile mele... i-am spus o data cum se procedeaza. daca a vrut sa invete bine, daca nu asta e

#90
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
am o meserie, nu trebuie sa ma fac profesor sa demonstez unuia/uneia ca e habarnist/a. eu sper sa nu ai cumva vreun accident, ca in mod sigur tu vei cadea vinovat/a...in rest mi se rupe de parerile tale copiate de pe google...ca nu poti descifra codul rutier si singur/a.

Edited by AlinE, 18 April 2013 - 21:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate